OKIIEKWUS NOTITIE'S Wat is een ruilverkaveling X I I Landbouwpraktijkschool een steunpilaar voor de agrariër! H et merendeel van de kursisten bestaat uit leerlingen van hogere, middelbare en lagere landbouwscholen. Maar nagenoeg iedereen uit de agrarische wereld heeft wel eens met de prak tijkscholen te maken gehad. Of hij nu kuikens of komkommers hanteert, paddestoelen of varkens fokt, aardappelen of bomen poot, melk of motorolie aftapt, altijd heeft hij wel eens de lessen op een praktijkschool meegemaakt. D e scholen moeten praktische lessen verzorgen, die elders niet of zeer moeilijk gegeven kunnen worden. Maar daarnaast I n HORST zien we de school voor dierveredeling en het cen trum voor champignononderwijs. Evenals bij de centra te BAR- NEVELD en ALMELO is de hoofdschotel varkens en kleinere dieren. Ze worden in de wandeling pluimveepraktijkscholen genoemd en zo zijn ze ook begonnen. De praktijkschool voor bosbouw en cultuurtechniek vinden we in ARNHEM. Twee praktijkscholen liggen in EDE op een steenworp afstand van elkaar: de praktijkschool voor landbouwmechanisatie en de centrale school voor tuinbouwtechniek. De veeteeltpraktijk school staat in OENKERK. De praktijkscholen voor landarbeid en landbouwtechniek hebben een plaats gevonden in EMMEL OORD en SCHOONDIJKE. Deze school staat onder direktie van Ir. J. Roest. D Kleine problemen irriteren soms Slot Kinderboerderij krijgt jong ooilam van de Zeeuwse Wolfederatie VT edurende de uitvoering van een ruilverkaveling komen er verschillende problemen voor. I.v.m. de uitvoering van de werken zal men soms het bouwplan aan moeten passen in een bepaald jaar. Voor gemengde bedrijven zal men wel eens op een andere plaats moeten gaan melken. Soms wordt gevraagd om geen mestvee aan te houden, om het beschikbare weiland dienstbaar te maken voor melkvee. Een fruitteler die graag opnieuw wil gaan planten moet soms wel eens een jaar wachten en ga zo maar door. Ook komt het voor dat een dam er niet op tijd ligt en men over een andermans land moet rijden. Dat men te lang op de draineermachines moet wachten. Allemaal moeilijkheden van voorbijgaande aard maar die, laten we het eerlijk stellen, een mens wel eens kwaad maken, ja zelfs bij sommigen wel eens de indruk achter laten dat ze onrechtvaardig worden behandeld. Nooit kwaad worden! ndien beschikbaar wordt voor diegenen die grond kwijt raken voor de uitvoering van werken op deze grond zgn. SBL-grond beschikbaar gesteld voor 1 jaar. Er is een goede samenwerking vereist tussen de grondgebruikers en de mensen die met de uitvoering zijn belast, zij moeten met mensen om kunnen gaan en indien mogelijk nooit kwaad wor den, de zaak uit kunnen leggen waarom dit en waarom dat. Ook de plaatselijke commissie kan en moet veel problemen oplossen. Het is van zeer grote betekenis dat de grondgebruikers, indivi dueel en in groepsverband, tijdig voorgelicht worden wat er gaat gebeuren en wanneer. In de ruilverkavelingen die wij kennen gebeurd dat zoveel mogelijk. Dat er zitdagen worden gehouden in zgn. Bureau's van Uitvoering achten wij voor iedere ruilver kaveling van bijzonder grote betekenis. Er kan nooit teveel goede voorlichting worden gegeven bij de uitvoering van een ruilverkaveling. Diegenen die denken dat dit alleen maar dient te gebeuren in de voorbereidingsperiode hebben het mis. Onderstaand staatje laat zien hoe het gesteld is met de ruilver kavelingen in ons werkgebied. gereed in uitvoe- in voorbe- gekomen ring reiding Zeeland 814 20 ha 14.260 ha Nrd. Brab, 118.920 ha 84.700 ha 60.000 ha Zelf het initiatief nemen aangevraagd 6.020 ha 103.710 ha Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, ook de voltooiing van een ruilverkaveling heeft tijd nodig. n beide provincies zijn er nog gebieden waarvan men zich zou kunnen afvragen, "is ruilverkaveling ook voor ons gebied nodig?" De besturen van de landbouworganisaties zouden er goed aan doen, de meningen in die streken te peilen, dat geldt vooral voor de nog niet verkavelde gebieden in Zeeland. Diegenen die gelden beschikbaar stellen voor de ruilverkave lingen, duS de regering, dient van de agrariërs en hun bestuur ders vaker te horen dat ruilverkavelingen als struktuurverbete- rende maatregel veel nut voor de agrariër en zijn gezin afwerpen en hebben afgeworpen. En dat de gehele streek inwoners er van mee profiteerde. Het is dan ook te hopen dat de ruilverkaveling als struktuurverbeterend element blijft bestaan. In tien artikeltjes hebben we geprobeerd voor u uiteen te zetten wat een ruilverkaveling is. We hebben getracht dat op een ob- jektieve manier te doen, in de hoop dat u uw voordeel er mee kunt doen, nu of in de toekomst. JM. Provinciale fokschapendag Zeeland Afgelopen week vrijdag werd traditiegetrouw in Goes weer de provinciale fokschapendag Zeeland gehouden. Het weer werkte gelukkig goed mee. Van de andere kant was het slechte weer van de afgelopen weken er ook de oorzaak van dat er iets minder belangstellenden kwamen dan anders het geval is. Immers op veel boerenbedrijven zijn de oogstwerkzaamheden te laat klaar gekomen, waardoor bijna overal nog veel werk bleef liggen. Toch kon de voorzitter van het schapenstamboek in Zeeland de heer J. Nieuwenhuyse met voldoening konstateren dat ook nu weer veel belangstelling bestond voor deze keuringsdag. De schapenteelt beweegt zich in een stijgende belangstelling, waarbij tevens door veel schapenhouders nauwkeurig op de kwaliteit van de dieren wordt gelet. De voorzitter zei dat hij erg ingenomen was met de sfeervolle Goese markt waar het evenement wederom plaatsvond. Dit maal echter op de markt nieuwe stijl, waaraan door de gemeente Goes zoveel aandacht is besteed. Voorts verwelkomde de heer Nieuwenhuyse naast de vele aanwezigen, speciaal de vertegen woordigers van de talrijke Belgische schapenhouders die tel kenmale Goes voor deze fokdag bezoeken. Burgemeester Huber die na de verwelkoming de fokdag offi cieel opende merkte o.a. op dat hij hoopte dat de schapenhou ders voorzichtig zouden zijn met het prille groen dat de ge meente op de markt had geplant, want als de schapen er aan zouden gaan vreten, wat het waarschijnlijk zo gebeurd met de laanbomen en bloembakken. Gelukkig bleken de schapen wei nig belangstelling te hebben voor deze vegetatie. Vorig jaar toen de vernieuwde winkel van de Wolfederatie afd. Zeeland, werd geopend, werd er door de Federatie een geschenk toegezegd aan de kinderboerderij in Goes. Wat zou nu een beter geschenk kunnen wezen dan een jong ooilam? Welnu, vorige week werd dat fraaie ooilam officieel via de burgemeester overhandigd aan de kinderboerderij. De burgemeester was erg ingenomen met het ooilam. WWES'» De voorzitter van het schapenstamboek Zeeland, de heer J. Nieuwenhuyse tijdens zijn openingswoord, met burgemeester Huber aan zijn zijde. Onder redaktie van L. Anderson. ede naar aanleiding van het ontvangen jaarverslag 1976 van deze school willen wij gaarne de aandacht vestigen op de prak tijkscholen in het algemeen en op die te Schoondijke in het bijzonder. Waarom praktijkscholen? Ir. Jansen, direkteur van de Praktijkschool voor Landarbeid te Emmeloord formuleert het aldus: "Het basisidee achter de praktijkschool is: als het niet mogelijk is voldoende leer- en hulpmiddelen en vakbekwaamheid voor speciale onderwerpen aan alle scholen te verschaffen, verval dan niet tot theorie. Daar zijn deze speciale zaken juist volkomen ongeschikt voor. Richt een centrum op - ruim voorzien van hulpmiddelen en goed bemand - en laat daar de leerlingen naar toe komen. Geef korte, gerichte, praktische kursussen aan iedereen die het nodig heeft of denkt het te hebben. Kursisten Taak en werkwijze dienen zij de vakken waarin zij uitmunten zo krachtig mogelijk te steunen. Dat houdt b.v. commissiewerk in, leerstofomschrij vingen en het ontwerpen van leermiddelen. En dat brengt aan rakingspunten mee op een breed terrein. Voor de bijscholing van leraren en voorlichters zijn bij de voorbereiding weer an dere kontakten nodig dan voor een groep uit de ontwikkelings landen of voor een kursus voor werknemers. Karakteristiek voor de praktijkschool is, dat de lestijd eerder wordt uitgedrukt in dagen dan in jaren. Het komt wel voor, dat er een kursus loopt gedurende enkele maanden, maar dat is een uitzondering. Bij sommige scholen is het één dag per week systeem normaal, maar meestal lopen daar weekkursussen naast. Per instrukteur wordt in groepen van 4 tot 8 leerlingen gewerkt. Waar staan de praktijkscholen? Leerlingenbezetting in Schoondijke e van week tot week wisselende getallen leerlingen brengen nog wel eens organisatorische problemen mee voor de uitvoe ring van het programma. Gewoonlijk lukt het ons wel een be vredigende oplossing te vinden. In het verslagjaar boekten wij 2746 leerlingweken tegen 2465 in 1975. Hieruit blijkt wel hoe groot de belangstelling voor het agrarisch onderwijs is en daarmee ook voor de praktijkschool. H.A.S. M.A.S. L.A.S. L III opleiding Opleiding vakdiploma Landarbeiders Leerlingstelsels Diversen 216 leerlingweken 7,9% 1332 leerlingweken 46,5% 511 leerlingweken 18,6% 152 leerlingweken 5,5% 134 leerlingweken 4,9% 108 leerlingweken 3,9% 51 leerlingweken 1,9% 242 leerlingweken 8,8% Vroeger kwamen de kursisten bijna allemaal uit de Landbouw, wat voor de instrukteurs minder problemen opriep! 2746 leerlingweken 100% Elders in dit blad wordt nader ingegaan op het jaarverslag van deze school in Schoondijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4