A Moed, Beleid en Trouw V oor de land- en tuinbouw was de afgelopen week er in menig opzicht een van de betere berichten. Zo maakten de weersomstandigheden het mogelijk vrijwel alles wat dringend van het land af moest er ook af te halen. Daar door konden verdere verliezen en/of hogere kosten in ieder geval voorkomen worden. Veel tijd om daar lang bij stil te staan hebben de meesten echter niet omdat alle aandacht nu gericht moet worden op de aardappelen, uien en bieten. Laat ons hopen dat die oogsten onder wat vriendelijkeromstandigheden binnengehaald kunnen wor den, en dat de prijzen zich navenant zullen gedragen. Erg goed nieuws was wel de uitslag van de stemming over de ruilverkaveling Willemstad. De belanghebben den hebben daar duidelijk "ja" op gezegd. De impres- sie's over de stemming verderop in dit blad maken een nabeschouwing op dit moment overbodig. V oor het West-Brabantse gebied was er trouwens nog meer goed nieuws door de uitspraak van minister Wes terterp dat eeq eventuele 2e nationale luchthaven vrijwel zeker in de Markerwaard zal worden aangelegd. Dat wil „ZEGGE EN SCHRIJVE' E r staan de komende tijd nogal wat verkiezingen te wachten: Waterschappen, Provinciale Staten en ge meenteraden. Het eerst zijn de Waterschappen aan de beurt waarbij het dan de eerste keer zal zijn dat de hoofdingelanden waterkwaliteit rechtstreeks worden verkozen. Daardoor staan deze verkiezingen extra in de belangstelling wat te merken is aan de verhoogde aktivi- teit van diverse belangengroeperingen. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft er zelfs een - geheel in eigen stijl geschreven - extra nummer van hun blad "de Gou den Delta" aan gewijd. Als nu ook de landbouw zich bij de stemming niet onbetuigd laat beloven het in ieder geval interessante verkiezingen te worden. De verkiezin gen voor provincie en gemeente liggen wat verder weg. De politieke partijen zijn echter al druk bezig met het opstellen van de kandidatenlijsten. Het lijkt ons dat ver tegenwoordigers van de landbouw daarop niet mogen ontbreken. De landbouw vertegenwoordigt per slot van rekening een belangrijke maatschappelijke stroming wat ook in de politiek tot uiting dient te komen. Dat geldt vooral op provinciaal en gemeentelijk niveau omdat daar de meest concrete beslissingen worden genomen zoals bijvoorbeeld over bestemmingsplannen. Vertegenwoor digers uit de land- en tuinbouw zullen zich dan natuurlijk wel voor de politiek beschikbaar moeten stellen. Het zou jammer zijn dat te velen denken dat anderen het wel zullen doen. In dat geval zouden we er wel eens mooi naast kunnen zitten. E en toevallig gesprekje met een medewerker van de landbouw hogeschool heeft ons er opmerkzaam op ge maakt dat het contact tussen de praktische land- en tuin bouw en de wetenschap, voorzover het beleidsvraag stukken betreft, voor verbetering vatbaar is. Omgekeerd heeft ook de wetenschap behoefte aan meer contact met de praktijk. Daar zou eigenlijk iets aan gedaan moeten worden. Dat bracht ons op de gedachte dat de georgani seerde landbouw eigenlijk over een apart wetenschap pelijk bureau zou moeten kunnen beschikken dat zich uitsluitend bezighoudt met beleidsvraagstukken en de onderbouwing daarvan. Bij de politieke partijen bijvoor beeld is dat de gewoonste zaak van de wereld. Voorzover wij weten kent de land- en tuinbouw een dergelijk bu reau, een zgn. denktank, nog niet. Daardoor moet ons beleid nogal eens tussen de bedrijven door ontwikkeld worden. Daardoor is het voor de land- en tuinbouw ook niet altijd mogelijk met een eigen visie te komen. We moeten ons dan beperken door te reageren op door an deren ontwikkelde beleidsvoorstellen. Maar dan ben je in feite al een stap achter. Een eigen denktank zou dat kun nen ondervangen en ons beleid meer ondersteuning kunnen geven. Oggel zuidelijke landbouw maatschappij 1 O' <C7 z.l.m rSEPTEMBER 1977 65e JAARGANG NO. 3397 land- en tuinbouwblad In een periode dat overal de oogst wordt binnengehaald en de boer rust nog duur kent is het toch weer tijd om aan het nieuwe boerenjaar te denken. Over een aantal weken zal er weer wintertarwe worden gezaaid en dat wordt dan natuurlijk gedaan met goedgekeurd zaaizaad. Vliegveld In dit nummer o.nt.: Wat ia ruilverkaveling (alot) peg. 4 Uit de praktijk peg. 5 en 6 Zeeuwae en Brabentae ploegkampioenachap- pen peg. 7 Arbeidebehoeften bij diverae stro-oogst ayatemen peg. 8 4f» Ruilverkaveling Willemstad aangenomen peg. 9 Actualiteiten bij de oogat van conaumptie aardappelen peg. 11 Zeeuwae Landbouwmuaea bewaren boeren- verleden peg. 12 en 13 Gele roeat bestrijding en Bayleton pag. 15 Tuintipa pag. 19 Voor de Vrouw pag. 23 dus zeggen vrijwel niet bij Dinteloord. Overigens is het nog maar de vraag of zo'n 2e vliegveld wel ooit nodig zal zijn. Is dat niet het geval dan wil de minister volstaan met een soort super-regionaal vliegveld dat dan weer wel in West-Brabant zou moeten komen. Maar dan praten we over de jaren na 1 990 en tegen die tijd kan de Marker waard wel ingepolderd zijn... Honden en Schapen De vrijdag j.l. in Goes gehouden provinciale fokscha- pendag heeft zich mogen verheugen in een grote publie ke belangstelling. Wat de meeste bezoekers waarschijn lijk niet wisten is dat er de laatste tijd door loslopende honden danig onder de schapen wordt huisgehouden. Alleen al uit West-Brabant bereikten ons 4 meldingen met als triest record dat bij één en dezelfde schapenhou der 45 van zijn 46 dieren werden gedood of in ernstige mate werden verwond. Noch de honden noch de eige naren daarvan konden tot nu toe worden opgespoord. De gedupeerde schapenhouders blijven dus zelf met de schade zitten, die soms vele duizenden guldens bedraagt. Wij zouden er daarom voor willen pleiten dat er voor dergelijke gevallen een speciale schaderegeling komt. Wellicht kan dat erg eenvoudig naar het voorbeeld van de wildschade geregeld worden. Verkiezingen Denktank

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1