Zaai een goede veilige tarwe - zaai NAUTICA CEBECO -H ANDELSRAAD A. L. DE BIE Stand van de groentegewassen D e stand van de aardbeien is goed. De doordragers zijn laat dit jaar; er wordt dan ook nog weinig geoogst. Een prima wintertarwe met een zeer mooie korrel en een goede resistentie tegen gele roest. Ook voor u als tarweteler is dit goed te begrijpen omdat Nautica voortkomt uit de kruising met het reeds jarenlang bekende en betrouwbare ras Manella. beveland b.v. per 19 augustus 1977 Afd. Zaaizaad en Pootgoed Blaak 31, Rotterdam. Tel. 010-142211 VRUCHTBOMEN voor moderne BOOMGAARDEN Onze bomen zijn voor het grootste deel VIRUSVRIJ Opgekweekt naar de eisen des tijds. Oostweg 21 ZONNEMAIRE tel. 01112-248 Hier had Uw ZLM-ertje kunnen staan an de stooktomaten is reeds veel geruimd en van de hete- luchttomaten ook al een gedeelte. Gezien de prijsontwikkeling voor de meeste telers is het weinig aantrekkelijk meer om nog door te gaan. In het algemeen valt de geoogste hoeveelheid tomaten niet mee. Ook worden steeds meer oude komkommer gewassen opgeruimd. Voor zover de gewassen er nog stonden is de produktie redelijk geweest. Er is dit jaar bij de komkommers vrij veel ingeboet. In vergelijking met voorgaande jaren is de oppervlakte met herfstpaprika's uitgebreid. Bij de vollegrondsgroenten zal het aanhoudende vrij sombere weer, met op veel plaatsen grote hoeveelheden neerslag, de resultaten bij verschillende groenten ongunstig bei'nvloeden. De grond wordt te koud en te nat met als gevolg, dat de groei stagneert. Dit gaat vaak gepaard met smeul, rot etc. Op dit moment worden nog vaak hoge opbrengsten gemeld. Het jaar lijks gemiddelde-zou door tegenvallende opbrengsten in de herfst echter weieens minder hoog kunnen uitvallen. Groenten onder glas B ij de herfsttomaten komen vrij veel zware gewassen voor. De vruchtzetting is tot heden bevredigend. Er is wel veel getrild. Daar waar de herfsttomaten 2 a 3 dagen eerder zijn gezaaid, hebBen de planten in dit stadium circa een tros voorsprong. In de afgelopen periode werd bij de tomaten veel hinder onder vonden van krimpscheurtjes. De witte vlieg en de mineervlieg vragen veel aandacht. Ook wordt op veel bedrijven in toene mende mate meeldauw waargenomen. Regelmatig worden er nog herfstkomkommers geplant. De planten voor de herfstteelt zijnzijn vaak betrekkelijk klein. Over het algemeen was de ontwikkeling van de gewassen fors, maar waarschijnlijk mist het gewas de nodige hardheid en stevigheid voor een lange herfstteelt. Als gevolg van de grote vruchtbaar heid dreigen in sommige gevallen de komkommers te kort te blijven. De kwaliteit en de opbrengst van de op steenwol geteelde kom kommers is dit jaar duidelijk beter. De herfstpaprikagewassen groeien vrij fors en geven soms te veel scheuten. Hierdoor wordt dunning noodzakelijk. Bij de papri ka's is trips op het ogenblik de belangrijkste kwaal. Dit komt mede omdat een beginaantasting veelal niet zo snel wordt waargenomen. De animo voor de teelt van herfstsla lijkt wat kleiner te worden. Bij het kiezen van een slaras is men zeer attent op de energie behoefte van het betreffende ras. Groenten in de volle grond Het koude en natte weer is niet erg bevorderlijk voor de vruchtzetting bij de vlakveldsteelt van augurken. De teelt aan touw ziet er dit jaar gunstiger uit. In Limburg is de eerste meel dauw opgetreden. Over het algeueen hebben de stamsperciebo- nen (fabriek) zeer goed ontwikkelde gewassen. In Limburg komt plaatselijk enige aantasting voor door Botrytis. In september zal de opbrengst waarschijnlijk afnemen. De spek-, snij- en pronk benen hebben een goede tot zeer goede stand. Plaatselijk komt in de spekbonen een begin van stengelrot voor. De oogst van zoinerkroten is voorbij. Men is reeds bezig met de oogst van herfstkroten. Op dit moment ligt de opbrengst op een niveau van 450 - 500 kg per are. Wanneer dit gewas in een uitgegroeid stadium verkeert, is een opbrengst van 700 - 800 kg per are mogelijk. Een opbrengst van 600 kg waspeen.per are is om deze tijd van het jaar vrij normaal. Verwacht mag worden dat deze opbrengst bij de oogst van de latere percelen nog zal stijgen. De stand van de winterpeen is goed. De opbrengst is nu 40 tot 50 ton per ha. Het gewas is echter nog in een zeer jong stadium, zodat weinig geoogst wordt. In de komende herfst kunnen hoge opbrengsten verwacht worden. Gezien het matige prijsniveau, wordt de zomerprei in een vrij rijp stadium geoogst. Bij sla is vrij veel uitval geweest door rand, terwijl de laatste tijd ook meer last wordt ondervonden van schimmelziekten. Verder hebben aardrupsen en in enkele gevallen vliegenlarven voor een behoorlijke uitdunning gezorgd. Vanwege de gevoeligheid voor valse meeldauw wordt de spinazie vaak in een extra jong sta dium geoogst. Hierdoor is de opbrengst per are iets lager uitge vallen. Tot nu toe is de opkomst en ontwikkeling van witlof goed ge weest. Percelen, die schade ondervinden van houtduiven iir Zuid-Holland, blijven wat achter. De op de lichte gronden ge teelde zaaiuien hebben over het algemeen een zware loofont wikkeling. Op de zwaardere gronden laat de loofontwikkeling op veel percelen te wensen over. De afrijping van het gewas verloopt traag. Voor de opbrengst is dit gunstig. In loofrijke percelen komt aantasting door bladvlekkenziekte voor. Met de oogst van de vroege rassen is een aanvang gemaakt. De op brengst van de tot nu toe geoogste percelen is goed. nautica O r*- co boomkwekerij - hoveniersbedrijf - tuinarchitektuur 9°es- nieuwe rijksweg 2b -telefoon 01100-15395 TE KOOP 1 Wühlmans 2-rijige aardappelrooier, type 2011, nieuw model 1 Amac 2-rijige aardappelrooier 2 Stoll C45 bietenrooiers 2 Miedema boxenvullers 2 Hercules boxenvullers 2 Hercules stortbakken met zeefketting 2xh ton 2 Hercules stortbakken met zeefketting 5 ton 1 Nuffield tractor 65 pk 4 wiel aangedreven 1 Haring transporteur Landbouw- mechanisatiebedrijf TE KOOP: 1 Org. Fergu son Cultivator, 13 tanden (3 meter) 6 en 5 schaar- stoppelploeg. F. C. van der Vliet, Brugstraat 33, Wil- helminadorp. Tel. 01100-15904. Te koop: Hermes-Combi appels en peren sorteer- machine met standaard- kisten Ledeger. TeL 01182-1403 of 1454. DOORLOPEND te koop gevraagd alle soorten hooi en stro. En alle an dere fourage produkten. Kontante betaling. Fou rage handel J. v/d Wege, lm- en export fourage, Steenovens 2, Zaamslag tel. 01155-2133. TE KOOP: 1 Hofstee bo- xenvuller met zeefband, diverse stortbakken 3 t/m 10 ton, nieuwe transpor teurs uit voorraad lever baar 6 tot 9 meter, 1 en 2 toerig, wandbr. 60 cm. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan West 2, Goes. TE KOOP: Varkenshok ken geheel compleet voor 100 varkens 2 cm dikke asbestplaten - deuren - voederkleppen en autom. drinkbakken. Toon v. Dorsselaer, Heerstraat 35, St. Jansteen 01140 - 2238 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17