ZEEUWS PLOEGKAMPIOENSCHAP een gezonde 25 jarige D e in september 1977 te houden wedstrijden om het Zeeuws Ploegkampioenschap, zijn de 25e wedstrijden in H et hoogste aantal deelnemers aan één wedstrijd, wat tot op heden is geregistreerd, bedroeg 43 en wel in 1957. Volgens de thans geldende richtlijnen kan het maximaal aantal deelnemers uit de zes gewesten 26 ploegers bedragen. Neerslag gewas en grond I n het verleden is het meerdere malen voorgekomen, dat er na een natte augustus een fraaie nazomer volgde met mooi zonnig weer. Dit jaar zal dit uiterst welkom zijn. Mede in verband met de huidige situatie volgen hier enkele kanttekeningen. I n de week voorafgaande aan dinsdag 23 augustus is er in het zuid-westen globaal gesteld 100 mm regen gevallen; op sommige plaatsen meer en op andere minder. De aanhoudende regen heeft 's avonds 23 augustus plaats gemaakt voor een wisselvallige neerslag. Tussen de buien door kon er wat worden gemaaidorst. Dit ging niet best en het bracht daarbij hoge droogkosten met zich mee; immers het gemaaidorste graan be vatte 24 augustus 30% vocht en op 25 augustus was het vochtgehalte van de korrel ongeveer 5% lager. V roege gewassen als karwij, graszaad, spinazie, konserve- nerwten e.a. hebben (grotendeels) het veld geruimd. in de 2e helft van augustus 1977 Markt-overzicht graszaden per eind augustus 1977 H. Hoekstra successie. Toen 28 juli 1953 de eerste landelijke kampioenschappen werden gehouden, als selektie voor de wereldkampioen schappen, kon men zich middels de landbouwbladen opge ven voor deelname. Uit Zeeland mocht één ploeger deel nemen. Door loting werd dit dhr. A. van Dijke uit 's Heer Arendskerke. Dat loting niet de meest aangewezen weg was, bleek uit het besluit van het L.J.G.-bestuur om op 26 september 1953 de eerste wedstrijden om het Zeeuws Ploegkampioenschap te organiseren. In de categorie rondgaande ploegen was de eerste kam pioen A. van Dijke te 's Heer Arendskerke, terwijl dhr. J. Nijsse uit Nisse beslag legde op de eerste plaats bij de wentelploegen met paardetractie. In 1953 en '54 werd het wedstrijdterrein beschikbaar gesteld door dhr. P.J. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke. Sinds 1955 heeft de Kon. Mij. Wilhelminapolder jaarlijks de wedstrijdter reinen beschikbaar gesteld. Een feit waar de huidige Rege lingscommissie Provinciale ploegwedstrijd nog steeds erkente lijk voor is. Dat deze Regelingscommissie niet zomaar uit de lucht is komen vallen, mag men rustig aannemen. Zoals gezegd was het de L.J.G. (thans P.J.Z.) die de eerste stoot gaf tot het organiseren van de Provinciale ploegwedstrijden. In het tweede jaar 1954 in samenwerking met de C.J.B.T.B. (thans CPJ). Wanneer we de archieven mogen geloven, en dat doen we, verschijnt in 1956 een regelingscommissie bestaande uit de Zeeuwse Landbouworganisaties, Jongerenorganisaties, BO- VAL en de werknemersorganisaties in de landbouw. Deze laatste groep moest in 1973 afhaken, zodat de huidige Regelingscommissie nog bestaat uit afgevaardigden van de drie Zeeuwse Landbouworganisaties Z.L.M.. C.B.T.B. en N.C.B., drie landbouwjongerenorganisaties P.J.Z.K.P.J., en C.P.J., en de loonwerkersorganisatie BOVAL - afdeling: Zeeland. E» en gezonde 25jarige staat in de titel van deze publikatie. Niet zonder enige trots kunnen we stellen dat het de Regelingscom missie steeds is gelukt wedstrijden te organiseren die op hoog peil stonden. Niet alleen bekeken vanuit het aantal deelnemers maar ook de kwaliteit van het ploegwerk. Verschillende Zeeuwse ploegers hebben derhalve ook hoge ogen gegooid bij de Nationale kampioenschappen. Voor de organiserende instanties bleek het wedstrijdelement echter niet de enige reden te zijn tot het houden van ploegwed strijden. Het L.J.G. zag in de eerste wedstrijd tevens de moge lijkheid de jonge landbouwer een stuk praktische kennis mee te geven c.q. te tonen inzake de grondbewerking. Ploegen kan nog altijd worden beschouwd als de meest elementaire grondbe werking en basis voor een aantrekkelijke verdere verzorging voor grond en gewas. Goed geploegd, op de juiste diepte en aangepast aan de eisen van de grond geeft een egale vlakke ligging van het perceel te zien. Geen-verdere argumentatie is in landbouwkringen nodig om te begrijpen dat dit bij eventueel zaaiklaar maken van de percelen grote voordelen oplevert. Sinds 1962 kreeg de toeschouwer alleen de rokende traktoren te zien en heeft hij de dampende paardelijven gemist. Een ont wikkeling welke uiteraard in de lijn der verwachting ligt, maar niettemin denken oud insiders nog vele malen terug aan de paardetractie. Wat echter in de toekomst op het wedstrijdterrein te zien zal zijn, loopt parallel aan de technische ontwikkelingen binnen de landbouw. De regelingscommissie heeft reeds in haar achter hoofd de deelname mogelijk te maken voor drie-schaar ploegen. Want een gezonde 25 jarige betekent ook bijblijven, meegaan met ontwikkelingen in de praktijk. Gezond betekent ook de toeschouwer een aantrekkelijke wed strijd voor te schotelen, iets waar de ploegers zeker zorg voor dragen. Tot ziens in september in de WHhelminapolder bij Goes. De eerste Zeeuwse ploegkampioen werd de heer A. van Dijke In die tijd werd er ook nog met het paard geploegd. Niet alleen de jongeren toonden belangstelling, ook de ouderen kwamen kijken. Ir. J.A.H. Haenen C.A.R. Zevenbergen Neerslag Gewas Van de zomergerst staat er globaal geraamd nog ongeveer 20% vast en van de wintertarwe 80%."in het gelegerde graan komt veel duidelijk zichtbaar groei schot voor en soms hebben de kiemwortels zich al vastgezet in de grond. Dergelijk gelegerd graan is kort gezegd waardeloos. Hoewel in het rechtopstaande graan de schade door schot aanmerkelijk minder is, begint hier nu ook meer schot voor te komen. Verder kan nog worden opgemerkt dat er suksessievelijk ook meer korrels uitvallen. In het algemeen komt er in blauwmaanzaad niet veel legering voor. In het in de afgelopen week gemaaidorste maanzaad kwam vrijwel geen schot voor. Hierbij kon wel worden vastge steld dat er van het maanzaadstro na het passeren door de maaidorser vrijwel niets meer was overgebleven. Bij de maan zaadstengels die op de grond lagen, kon in de basis van de zaadbol duidelijk schot worden gekonstateerd. Met de gerooide uien (overwegend plantuien) die op het land lagen, is de situatie kritiek. Dit geldt vooral op die percelen waar piasvorming is opgetreden. Rooi de aardappelen zodra het kans geeft, want nog meer neer slag zal het land snel onberijdbaar maken. Van de Nederlandse graszaadoogst zijn in de loop van deze week de laatste percelen gedorsen. Het belangrijkste deel van het graszaadareaal heeft men voor de regenperiode kunnen oogsten. Wat de afzet betreft vtjrloopt in vergelijking met vorig jaar de verkoop heel wat rustiger met een vaste prijzentendens voor de meeste grassoorten. Bij de gazongrassen is er sprake van een zeer vaste stemming, speciaal voor de veldbeemd- en roodzwenkgazonselekties. Deze zeer vaste tendens wordt enerzijds beïnvloed door hoge prijzen welke in Amerika worden betaald voor de veldbeemden en de roodzwenkgazongrassen. Anderzijds door de beperkte voorra den van de meeste Nederlandse selekties met daarbij gerekend een betrekkelijk klein zaadteeltareaal van genoemde selekties, dit tengevolge van de droogte van vorig jaar. Het artikel roodzwenkgras met groye uitlopers staat enigszins onder druk van de Deense noteringen. De markt van de voedergrassen is enigszins gevarieerd. Vanaf de voorjaarsmaanden hebben wij voor het artikel Engels raai- Op de natte kleigrond hadden de bonenplukmachines het ui terst moeilijk. Op plekken, waar de overtollige neerslag niet tijdig naar de drainbuizen kon worden afgevoerd, zijn de stam- slabonen gaan verwelken (zuurstofgebrek) en ze rotten nu ver der weg. Het is duidelijk dat het weertype met betrekking tot het suiker gehalte van de bieten eveneens ongunstig is geweest. De oogst van de konsumptie-aardappelen staat binnenkort voor de deur. In dit verband volgt nog een enkele kanttekening over de grond. Grond 13 ij het maaidorsen in de afgelopen week is het jammer genoeg wel eens voorgekomen dat het dragend vermogen van de grond onvoldoende bleek. Het kostte dan veel tijd en moeite om de maaidorser weer in betere sporen te krijgen. Op dergelijke per celen moest men met het maaidorsen soms wachten tot het land beter berijdbaar is (geworden). In tegenstelling met 1975 en 1976 is er nu eind augustus in de grond geen buffer aanwezig om nog meer water - lees neerslag - op te vangen. Met betrekking tot het rooien van konsumptie-aardappelen is het in dit verband raad zaam, dat wanneer de situatie van weer en grond voldoende zijn verbeterd, het rooien zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Stel het rooien van aardappelen niet langer uit dan strikt noodzake lijk is. Een droge grond heeft voldoende buffer om min of meer zware neerslag op te vangen c.q. te verwerken. Op natte percelen zoals nu eind augustus 1977 is deze buffer niet aanwezig. Zevenbergen, 27 augustus 1977. gras weidetype een geleidelijke prijsstijging gezien. Afhankelijk van de selekties worden er voor Engels raaigras diploid weide- type voor export premies betaald. Ook Engels raaigras hooitype heeft hiervan enigzins geprofiteerd. De prijzen voor Engels raaigras tetraploid hooitype liggen op een lager niveau dan de diploide selekties. Voor beemdlangbloem weidetype en hooitype worden zowel voor export als in binnenland hoge prijzen betaald. Voor het artikel Italiaans raaigras staat de laatste week de prijs enigszins onder druk van de nieuwe oogst die reeds voor afle vering gereed komt. Begin augustus lag dit artikel nog op een zeer hoge prijs omdat in deze periode de voorraden praktisch geruimd waren. In ieder geval heeft een gedeelte van de nieuwe oogst nog kunnen profiteren van het hoge prijsniveau in augus tus omdat wij onmiddellijk na binnenkomst met schonen en afleveren zijn begonnen. Het verdere verbruik in de loop van deze herfst in het buiten land als ook in Nederland zijn mede bepalend voör de verdere prijsontwikkeling van dit artikel. Met uitzondering van enkele soorten kunnen wij dit seizoen voor de meeste grassoorten zeer gunstig tegemoet zien waarbij rekening gehouden kan worden met een vaste prijzentendens die als lonend aangemerkt kan worden. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9