onkruidbestrijding tijdens herfst in wintergranen BASF PURIVEL GERARD M. DE JAGER GEWASBESCHERMING KAPELLE TEL. 01102 - 1279 Nederland blijft wereldzuivelexporteur no. 1 D e wereldhandel in zuivelprodukten heeft zich in 1976 - zo blijkt uit een zojuist verschenen rapport van het sekretariaat van het Produktschap voor Zuivel - gunstig ontwikkeld. In melkeiwit uitgedrukt steeg hij (inklusief de intra-EEG-handel) met 25%, terwijl de export van melkvet - verwerkt in zuivelprodukten - met 5%o toenam. Dit beeld is bepaald gunstig, zeker als wij bedenken dat de laatste tijd allerwege van een stagnerende wereldhandel is gesproken. Het is vooral de export naar de olieproducerende landen, die deze stijging heeft mogelijk gemaakt. ELANCO bestrijdt grasachtigen (zoals duist, windhalm en straatgras) en breedbladigen (zoals muur, kamille, ereprijs, dovenetel en kleefkruid) heeft onovertroffen eigenschappen toepasbaar op alle variëteiten- wintertarwe, wintergerst en winterrogge werkt zowel>bij droog als bij nat weer kan gebruikt worden op alle grondsoorten snelle werking voorjaarsonderzaai van klavers en luzerne is goed mogelijk vloeibare formulering Een van de nieuwste ontwikkelingen van SANDOZ A.G. De iets tragere maar doeltreffende werking van het aardappelloofdoodmiddel Purivel voorziet in ruimere marge tussen bespuiter en oogsttijdstip. Opname in de oogstplanning levert daardoor geen problemen op. DOSERING: 2-3 kg. Purivel per ha. gelijktijdig met de laatste Phytophthora-bespuiting. VOORDELEN: Ongiftig voor mens en dier. LDgg: 2020 mg/kg. Geen residuen in de aardappel. Geen invloed op de knolkwaliteit. Niet corrosief. Een schoon middel (niet geel). M ilieuvriendelijk. SANDOZ SANDOZAG CH-4002 Basel NIEUWE VERPAKKING ACT0SIN Ghandor Ghandorvoor M 18 I schering Schering Nederland B.V. Afdeling Agro Postbus 79 Boxtel Telefoon 04116 4925 BASF Nederland B.V. Afdeling Landbouw Kadestraat 1, Postbus 1019 6801 MC Arnhem Telefoon 085 717171 BASF Aktiengesellschaft 6700 Ludwigshafen Bondsrepubliek Duitsland A (Produktschap voor Zuivel) Uit de gegevens over 1976 valt verder af te leiden, dat Nederland zijn positie als 's werelds eerste zuivelex- porteur heeft weten te handhaven-met 'n aandeel van ruim 25% in de wereldz'uivelexport. Na ons land ko men met een vrij grote achterstand Frankrijk en Nieuw-Zeeland op de tweede plaats, met beide een aandeel van ca. 15%, en daarna prijkt - zeer verras send - West-Duitsland met circa 12.5% van de wereldhandel, vóór Denemarken dat 10% heeft ges coord. Wat betreft de onderscheidene produkten staat Ne derland bij gekondenseerde melk. kaas en vol melk poeder nog altijd op de eerste plaats, bij boter staan wij nummer twee met slechts een geringe achterstand op Nieuw-Zeeland, en bij mager melkpoeder num mer vier. Bij dit laatste moet aangetekend worden, dat wij wèl vèruit 's werelds eerste exporteur van kunst- kalvermelk zijn, met een export van 136.000 ton. waarin 75.000 ton mager melkpoeder is verwerkt. Wat gekondenseerde melk betreft, verzorgt Nederland 60% van de wereldhandel, ten aanzien van melkpoe der is dit percentage 33. bij kaas 27, bij boter 25 en bij mager melkpoeder 15. De vooruitzichten voor de rest van het jaar Hoe het dit jaar met de afzet en de produktie zal gaan. daarover valt nog niet veel te zeggen. Wel zal er in de ons omringende landen een belangrijke produktie- stijging te verwachten zijn. Er is veel voer gewonnen en de krachlvoerprijzen zullen minder hoog zijn dan vo rig jaar. In Nederland ontwikkelde de melkproduktie zich maar matig. Het eerste half jaar liet een daling van 2% zien. De slotverwachting voor 1977 is een even grote produktie als in het droge jaar 1976. Produktie beperkende maatregelen Of de twee EEG-maatregelen, gericht op een beper-' king van de melkproduktie, effekt hebben, zal eerst in de loop van de herfst en de winter duidelijk worden. Wel is de regeling althans voor Nederland onvol maakt vooral omdat niet duidelijk is, hoe de uitkering bij niet aflevering van melk fiscaal beoordeeld wordt. Indien de uitkering bij het inkomen wordt geteld, zal het effekt zeer bescheiden zijn. Duidelijk is dat na tionale fiscale regimes de in de Gemeenschap getrof fen regelingen goeddeels van hun effektiviteit kunnen beroven. Een nadeel is dat geen van beide regelingen voorziet in een vergoeding bij volledige bedrijfs beëindiging. Met andere woorden: de veehouder die gebruik maakt van een der regelingen, is toch ver plicht op een of andere wijze zijn bedrijf voort te zetten. Mocht blijken dat over de gehele EEG genomen de regelingen per saldo niet het gewenste effekt hebben, dan behoeft de konklusie niet te zijn, dat er blijkbaar geen kruid gewassen is tegen de stijgende melkpro duktie. Wel zal men dan uit de ervaring die we nu bezig zijn op te doen, de les moeten trekken, dat het dringend nodig is te studeren op betere regelingen die werkelijk soulaas bieden. Vergif voor muizen en ratten Actosin lokaas is een veel gebruikt en doeltreffend middel tegen ratten en muizen. Het wordt in de han del gebracht door Schering Nederland B.V., Afdeling Agro, te Boxtel. De meeste rattenbestrijdingsmiddelen bevatten war farin als aktieve stof. Omdat deze middelen reeds meer dan 20 jaar gebruikt worden, heeft zowel de ratten- als muizenpopulatie zich ontwikkeld in de richting van steeds meer exem plaren die warfarin mijden, zodra er maar een andere voedselkeuze wordt geboden. Ook voor ratten en muizen met een dergelijke aversie tegen middelen op basis van warfarin blijkt Actosin lokaas een vernietigende lekkernij te zijn. In tegenstelling tot de meeste rodenticiden bezit de aktieve stof van Actosin lokaas voor rat en muis geen afstotende geur. Actosin lokaas bevat diverse attrak- tieve graan produkten, waardoor het middel bijzonder aantrekkelijk is voor knaagdieren. Nadat ratten en muizen er éénmaal van gegeten hebben, blijven zij ervan eten, totdat zij er aan sterven. Actosin lokaas is verkrijgbaar in verpakkingen van 500 gr., 1 kg, 3 kg en 25 kg. Naar aanleiding van vragen uit de praktijk is Schering Nederland B.V. er toe overgegaan voor de 500 gr en de 1 kg verpakking een meer funktioneel jasje te ont werpen. De verpakking is nu in de vorm van een voederbak. Men neemt heel simpel het deksel van het doosje en de ratten en muizen kunnen er uit eten. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6