f) fW 0 SPANNINGEN D at de weergoden hun tol bij de boer weer eens zullen opeisen staat nu wel vast. Het slechte weer heeft te lang aangehouden. De oogst van tarwe, gerst, erwten, bonen en graszaad is daardoor dermate verlaat dat er over de gehele lijn in meer of mindere mate van forse schade gesproken moet worden. Een alarmtelefoontje uit de Brabantse Biesbosch - waar vorige week in zeer korte tijd ruim 100 mm regen viel - sprak er zelfs van dat de voordelen van vorig jaar nu al niet meer opwegen tegen de nadelen van dit jaar. In andere gebieden mag de schade aan de gewassen dan misschien tot nu toe nog wat beperkt zijn gebleven, over de kwaliteit zullen weini gen zich nog veel illusie s maken. De toonzetting van de rubriek "Uit de Praktijk" in ons blad was daarvoor vorige week al teveel in mineur: veel schot, hoge droogkosten, zorgen om de zaaizaadvoorziening, structuurbederf. En fin, het is bekend. Het ergste is dat je er als boer niks aan kunt doen. Ondanks alle goede zorgen moet je het uit eindelijk toch weer afleggen tegen de natuur. Daarbij komt dat de prijzen van de vrije produkten momenteel laag zijn. Er is slechts hoop dat daarin tenminste nog verandering komt. Want ook dat kan! „ZEGGE EN SCHRIJVE" N u het Produktschap voor Zuivel het daartoe strekken de besluit heeft genomen is er normaal gesproken geen enkel beletsel meer om de melkheffing per 1 6 september te doen ingaan. Daarmee is dan wel een regeling tot stand gekomen die bij de mensen die het in de eerste plaats aangaat - de melkveehouders - als zeer onrecht vaardig wordt ervaren. De bezwaren zijn genoegzaam bekend: de toch al slechte inkomenssituatie in deze sek- tor, de sterke kostenstijgingen die bij lange na niet door de Brusselse prijsbesluiten zijn goedgemaakt en de veel te magere nationale tegemoetkomingen. Bovendien is nog niet duidelijk wat er precies met de melkheffingsgel- den - 89 cent per 100 kg melk - gaat gebeuren. Tenslotte is er de vrees dat de Nederlandse boer ook voor zijn EEG-collega's zal gaan betalen. D e vraag dringt zich nu op wat te doen, als de minister opnieuw geen wisselgeld blijkt te hebben. Afgezien van het feit dat de minister dan welhaast alle geloofwaardig heid verloren heeft zal er op die vraag door het georgani seerde landbouwbedrijfsleven een duidelijk antwoord moeten komen. Dit antwoord moet afhankelijk zijn van de uitkomsten van het komende gesprek tussen Landbouw schap en minister. De melkveehouder dient echter nu reeds te weten dat zijn organisatie achter hem staat. Wij zitten trouwens nog wel met een andere vraag en dat is of diegene die de heffing niet in geld kunnen betalen dat ook in natura mogen doen. Wellicht is dat over 14 dagen ook bekend. D e overheid gaat zich meer bezighouden met consu mentenzaken. Het beleid over consumentenaangelegen heden is ondergebracht bij het Ministerie van Economi sche Zaken. Ter versterking van dit beleid is kort geleden bij dit ministerie een aparte direktie consumentenbeleid ingesteld. Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit versterkte consumenten- en consumptiebeleid vele raakvlakken zal hebben met de land- en tuinbouw. Binnen onze eigen organisatie praten we er tenminste regelmatig over: pro- duktie, kwaliteit, afzet- en presentatie. Van de diverse landbouw- en tuinbouwprodukten zijn voor ons bekende begrippen. Dat daar nu ook van overheidszijde meer aandacht aan besteed gaat worden is zonder meer een goede zaak. Wij zouden het echter nog beter vinden dat dit consumentenbeleid, voor zover het land- en tuinbouw betreft, ondergebracht zou worden bij het Ministerie van Landbouw. Daardoor zou er niet alleen een rechtstreekse koppeling gemaakt kunnen worden naar de voedselpro ducent, boer en tuinder, maar ook naar de uiteindelijke afnemer, de consument. Het Ministerie van Landbouw beschikt in feite over het apparaat daarvoor. Trouwens toch: het consumentenbeleid hoort daar eigenlijk thuis Het lijkt ons goed daarover nog maar eens goed na te denken. muor, zuidelijke landbouw maatschappij ,4C VRlJl»€2-9m EMBER 1977 65e JAARGANG NO. 3396 land- tuinbouwblad Wat wij nu óók hopen is dat diegenen die zich nog niet zo lang geleden verschrikkelijk druk maakten om de hoge aardappel- en groenteprijzen nu eindelijk voor eens en altijd inzien hoe betrekkelijk dat is. Dat de "plus" snel een "min" kan worden. Dat de boer voortdurend grote risiko's loopt. Dat hogere prijzen nodig zijn om verliezen op te vangen en dat daarmee geen zakken gevuld worden zoals bepaalde mensen nog steeds denken. Melkheffing: 14 dagen van nu In dit nummer o.a: Wat is ruilverkaveling pag. 4 K.N.L.C. kommentaar over de melkheffing pag. 4 Over Granen Zaden en Peulvruchten pag. 5 Verliezen bij de oogst van suikerbieten pag- 7 Vijf en twintig jaar ploegwedstrijden in Zeeland pag. 9 Mechanisatienieuws pag. 10 Mineralen en sporenelementen voor het rundvee pag. 11 De maand september op het Zuid-Westelijk land bouwbedrijf pag. 12 en 13 De veetentoonstelling te Oostburg pag. 15 De vroege witlof trek pag. 16 Tuinbouwklanken pag. 19 P.J.Z. Geluid en winterkursussen pag. 23. Door de landbouworganisaties is herhaaldelijk en met klem om opschorting cq. nulstelling van de heffing ge vraagd. Tot nu toe zonder resultaat. Het Landbouwschap gaat het nu nogmaals, via een gesprek met de minister proberen. Gezien al zijn uitspraken over de situatie in de melkveehouderij zal de minister nu toch ten lange leste met aanvullende maatregelen moeten komen. Er wordt absoluut niet te veel gevraagd. De cijfers spreken daar voor een te duidelijke taal. In natura Consumentenbeleid Oggel Dit is geen plaatje uit de oude doos zoals U misschien denkt. Het is een opname die onlangs toen het eens een dagje droog was in de Flevopolder werd genomen. Tijdens de wereldploegwedstrijden op de Flevohof in oktober a.s. zal er nogeens gedorsen worden met de enige stoomdorsmachine die er in ons land nog funktioneert. Daarvoor heeft men schoven nodig, vandaar deze ouderwetse oogstmethode met de zelfbinder. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1