KORT verslag van de vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap DINGEN VAM DE WEEK H et gaat niet goed in de groentesektor. De aanvoeren zijn groot en de prijzen laag. Soms treedt er op grote schaal doordraai op. Het verschil met het vorig jaar is bijzonder groot. Toen viel de produktie min of meer tegen maar de prijzen waren bijzonder hoog en het werd voor de teler een goed seizoen. Thans wordt in veel gevallen de kostprijs niet gemaakt. Wat zijn goede uitkomsten? Peren lijken voor meevaller te zorgen Ook voor de Thoolse vollegrondstuinder gaan met het verstrij ken van het teeltjaar, de gedachten steeds meer uit naar wat zal het onderste regeltje ons laten zien. Reeds verschillende gewas sen zijn geoogst, of staan op het punt om geruimd of opgeslagen te worden. Aan de hand van wat reeds is ontvangen, en naar wat óns de huidige prijzen doet verwachten, kan soms wel een kleine voorbalans worden opgemaakt. In de nu afgelopen maand au gustus, zijn de prijzen van twee onzer grootste ondernemerspij lers, dermate in de put geraakt, dat gevreesd moet worden dat ze verliesgevend zullen zijn. Inderdaad is het zo dat degene die begin augustus pas met rooien is begonnen moet konstateren, dat de aardappelteelt verliesgevend is! Evenzo is het met de nu te maken uienprijs, waar nog bij komt dat er verschillende percelen uien, beslist geen hoge kg-opbrengst zullen geven. De tot begin augustus heersende droogte, heeft vooral op de zwaardere gronden, een te grote achterstand gegeven in deze teelt. Misschien dat onder deze groeiomstandigheden een te straf werkend chemisch onkruidbestrijdingsmiddel hier ook nog wat te remmend heeft gewerkt. Begrijpelijk is dan ook, dat velen er voor dit jaar een zwaar hoofd in hebben,. Men zal zich echter nooit blind mogen staren op bijzonder slechte uitkomsten, maar ook niet op bijzonder goede. Voor een bestaand bedrijf zal men altijd moeten rekenen, met gemiddelden voor wat betreft zijn totale geldelijke opbrengst, van ieder produkt. Samenvattend kan hij dit doen, over het lopende teeltjaar, naar wat zijn ver schillende teelten hem aan verdiensten hebben opgebracht. Om te beoordelen of een teelt slecht of goed is, moet men wel uitgaan van gemiddelden over vijf jaar. Aan de hand van zijn boekhouding kan hij toch wel globaal nagaan, in hoeverre hij aan zijn trekken is gekomen. Men mag zich niet laten leiden, door enkel optimisme, maar ook beslist niet door enkel pessi misme. Vanzelfsprekend weet men wel, dat een teelt die over een reeks van jaren niet meer rendabel is, door een ander moet worden vervangen. Niets is echter zo onzeker als de uitkomsten van de vrije produkten en toch zullen de meeste ondernemers deze niet willen missen. Juist daarin zit de meeste muziek, wat inhoudt dat er naast een feestmars, ook een treurmars kan voorkomen. Ondertussen gaat het werk op het bedrijf, ondanks Op Zuid-Beveland is er de laatste weken zoveel regen gevallen, dat er nu meer dan genoeg vocht is voor de rest van het jaar. Voor droogteschade is voorlopig geen gevaar jneer. Overigens schijnt het dat we niet mogen klagen in vergelijking met de meeste andere delen van het land. Hier was het tot vrijdag 19 augustus zo droog, dat de eerste regen voor velen nog welkom was. Maar na één dag nat weer vond ieder het welletjes want niets dat men zo vlug beu is als regen. Voor de graanoogst komt het vele vocht erg ongelegen en ook de bramentelers zijn er niet bepaald gelukkig mee. Vooral de gedoomde Hymalaja bramen hadden zoveel te lijden (o.a. door rot) dat het plukken nog nauwelijks lonend was. De prijs van de appels daalde in twee dagen tijd zeer spektaku- lair met ongeveer een gulden per kilo. Wellicht speelde hier het vrijgeven van de 65 mm maat voor James Grieve per 29 augus tus een belangrijke rol bij. Andere jaren was dat ook het mo ment voor een forse prijsval. Overigens is 1,30 per kg voor de maat 70-80 nog altijd een beste prijs. Opmerkelijk is wel dat de prijs voor de peren zo goed stand houdt. Er is geen sprake van daling, maar eerder van een gelei- alles geregeld door en wordt er steeds meer geoogst. De bloem zaadteelt heeft door de natte augustusmaand, toch nog wel iets geleden, daar niet alle zaadvorming tot zijn recht komt. Door het gemis aan veel zon valt het nu rijpe zaad, ook niet voortijdig uit, wat een groot verschil is met vorig jaar. Ook van deze oogst zullen wij hopen, op een gemiddelde goede uitkomst. delijke stijging. De pereoogst is in Zeeland goed zeker niet beneden normaal, en als men dan zulke prijzen maakt is dat een grote meevaller, leder praatte over de kleine appeloogst in de EEG en ieder verwachtte dat de appels daarom duur zouden worden, maar voor de peren zag men het aanvankelijk niet zo zitten. De kopers op het hout waren in 't begin ook niet wild op peren. Tot het duidelijk werd dat elders in het buitenland de pereoogst naar verhouding misschien nog slechter was dan van de appels. Vandaar ook het aantrekken van de prijs. Ruim een gulden per kilo voor Bon Chretien Williams is b.v. een onge kende weelde. Ieder verwacht voor de Beurre Hardy en Triomphe de Vienne en Bonne Louise ook een vlotte afzet. Te Kapelle is men erg benieuwd hoe duur de Beurre Lebrun zal worden. Deze muskuspeer wordt op vrijdag 2 september in voorverkoop verkocht. Er is een aanbod van meer dan een half miljoen kg, het ras geeft dit jaar een top oogst. Het is een peer die praktisch alleen te Kapelle en omgeving op flinke schaal wordt geteeld en elk jaar tegen een niet hoge. maar toch wel redelijke prijs door de industrie wordt gekocht voor inblikken. Zal de Lebrun dit jaar 70 a 80 ct. opbrengen? Dan is het een beste zaak. De Bon Chretien Williams, die wel op grote schaal wordt ge teeld in het buitenland en ook vaak voor inblikken wordt ge kocht. schijnt dit jaar vrij schaars te zijn. Deze muskuspeer wordt ook nog vrij veel voor verse consumptie verkocht. Dat zou ook het geval zijn met de grote maten die vrijdag 26 augustus te Kapelle in voorverkoop zijn verkocht. Daardoor komt er des te meer ruimte voor de Lebrun. Ondanks de vele regen en het donkere weer groeien de appels en peren uitstekend. De achterstand die er in de ontwikkeling was is ingelopen en vooral de peren zijn de laatste weken flink verdikt. Een ras als Conference zag je bij de dag groeien. Veel vruchten waren te slank, maar worden nu alsnog mollig van vorm. De telers van peren hebben drukke weken voor de boeg. want waarschijnlijk zal er zo tussen 5 en 25 september zeer veel geoogst en gesorteerd moeten worden. Bij de appels vraagt thans niet alleen de vruchtbladroller de aandacht, maar moet ook tegen bewaarziekten worden gespoten met b.v. topsin of benlate. Onze indruk is tenslotte dat de kilo's bij de appels op veel bedrijven wat tegenvallen, doch dat de peren eerder wat meevallen in produktie. Als het prijspeil gun stig blijft kan het voor menige fruitteler een goed jaar worden. Dat was ook hard nodig na de vele "magere" jaren. I V? AS ALGEMENE SITUATIE IN DE LANDBOUW De raad besprak, in tegenwoordigheid van de heer Drs. P. Bukman, voorzitter van het Landbouwschap, de algemene si tuatie in de landbouw en constateerde dat met name in de akkerbouw weinig reden tot optimisme is. De vergadering was van mening, dat er op fiscaal terrein meer mogelijkheden moeten worden geschapen om te kunnen reser veren voor slechte jaren. VERBETERING KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND De raad nam t.a.v. de Nota verbetering kanaal door Zuid-Be veland het volgende standpunt in: 1. Bij Wemeldinge dient het inmiddels ontworpen meest oos telijke tracé, waarin de Koudepolder is opgenomen, te wor den gekozen, opdat enkele goede landbouwbedrijven be houden kunnen blijven en zullen de verbindingen tussen de gronden die westelijk en oostelijk van het kanaal liggen zo danig moeten worden ontworpen dat direkte aansluitingen ontstaan van de kanaalwegen op de nieuw te bouwen Post- brug. Verder acht de raad het gewenst het gedeelte van het oude kanaal dat tussen twee dammen komt te liggen en geen funktie meer heeft op te spuiten. Daardoor wordt een terrein verkregen dat mogelijkheden biedt voor toekomstige ont wikkelingen; 2. Het gedeelte van het kanaal tussen de Postbrug en de Vla- kebrug dient naar de mening van de raad te worden verbreed aan de westzijde, daar hiermede reeds rekening is gehouden bij de plannen voor de ruilverkaveling Kapelle - Wemel dinge; 3. De raad sprak zich uit voor de keuze van tracé Al oostelijk van Hansweert, daar dit tracé het meest logisch van opzet is en aansluit aan het bestaande kanaal; 4. De raad zal aan de Raad van de Waterstaat verzoeken te willen bevorderen dat vóór dat met de werken wordt aange vangen de zgn. nulfase wordt vastgelegd ten opzichte van de grondwaterstanden, de kwelbewegingen en de verzilting, te neinde te voorkomen dat achteraf meningsverschillen ont staan over mogelijke schadeclaims. KNELPUNTENNOTA DIJKVERSTERKINGEN Met betrekking tot de dijkversterkingen zal de raad blijven pleiten voor het zoveel mogelijk buitendijks aanbrengen van de te treffen voorzieningen, teneinde de landbouwgronden te kunnen sparen. P.Z.E.M.-LEIDINGEN ZIERIKZEE - ST.MAARTENSDIJK De raad verklaarde zich in principe akkoord met de ontworpen tracé's van een door de P.Z.E.M. te leggen ondergrondse 50 kV-leiding van Zierikzee naar St. Maartensdijk. Deze tracé's zullen nog nader in de betreffende districten wor den behandeld. SECUNDAIR - EN TERTIAIR WEGENPLAN VAN DE PROVINCIE De raad besl?ot bezwaren in te dienen tegen een aantal wegen voorkomende op het secundair- en tertiair wegenplan van de provincie. De bezwaren richten zich in hoofdzaak tegen de we gen Haamstede-Renesse, Scharendijke-Brouwershaven, Zierik- zee-De Val, Vrouwenpolder-Serooskerke en enkele rondwegen. De raad stelde zich op het standpunt dat de beschikbare gelden voor wegen zoveel mogelijk dienen te worden aangewend voor verbetering van bestaande weeen. WERKGROEP BESTUDERING GREVELINGENBEKKEN Besloten werd aan de volgende diensten te verzoeken een ver tegenwoordiger te willen aanwijzen in een commissie ter bestu dering van de mogelijkheden voor een zoet Grevelingenbekken: Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Waterschap Schou- wen-Duiveland, Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuis houding, Commissie Waterbeheersing en Ontzilting, Water maatschappij Z.W. Nederland, Ministerie van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap. PHYTO PHARMACEUTISCHE COMMISSIE Naar aanleiding van een verzoek van de Z.L.M. besloot de raad pogingen aan te wenden om een vertegenwoordiger van de praktijk op te nemen in de commissie die de toelatingseisen voor bestrijdingsmiddelen moet beoordelen. In de kranten hebben de foto's en de berichten gestaan over de doordraai van komkommers en tomaten. Via de radio en de t.v. zijn reportages over dit gebeuren uitgezonden. Het heeft niet altijd geleid tot een beter begrip van datgene wat er in de tuin bouw gebeurt. Veel konsumenten kunnen niet begrijpen waarom het op die manier moet. Het is moeilijk om de buitenstaander duidelijk te maken dat het in belang van teler en konsument is dat er een bodem in de markt ligt en dat niet voor elke prijs het produkt in de handelskanalen komt. Er is namelijk een punt waarop een lagere prijs de konsumptie niet meer doet toenemen. De ophoudprijzen in de groetensektor op welk niveau het produkt eventueel uit de markt genomen wordt, liggen bijzonder laag en dekken bij lange na niet de kostprijs. B ijzonder somber was in de afgelopen maanden de situatie met betrekking tot de komkommers. Tot in juni ging het goed maar toen kwam de omslag. De aanvoeren namen sterk toe en door het te koude weer was de vraag niet groot. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen deelde mede dat er in de maand juli een aanvoer van komkommers op de veilingen in ons land is geweest van 60,4 miljoen stuks. Hiervan werden er 47,7 miljoen stuks verkocht en draaiden er 12,7 miljoen stuks door. De gemiddelde prijs van de meest aangevoerde maat was 26 cent per stuk en dat was het vorig jaar 64 cent per stuk. De produktie steeg in juli met 16 miljoen stuks ten opzichte van het vorig jaar. Dat komt enerzijds door een verdere uitbi eiding van het areaal vooral in Noord Brabant en Limburg. Kennelijk heeft men daar achter de markt aan gelopen. De opbrengst is ook aanzienlijk groter geweest dan het vorig jaar. In augustus is de situatie nog wat somberder geworden dan in juli want tot en met 20 augustus bedroeg de aanvoer 34,2 miljoen stuks en hiervan werden 9 miljoen stuks doorgedraaid. De ge middelde prijs kwam in die periode op 23 cent per stuk, dat is nauwelijks meer dan de ophoudprijs. Het vorig jaar was bij een produktie in die periode van 27,2 miljoen stuks komkommers de gemiddelde prijs 49 cent. Volgens het Centraal Bureau is er dit seizoen bijna 4 miljoen vergoeding uitbetaald voor de doordraai van komkommers. Een zeer sombere zaak welke vraagt om een bezinning op de teelt van dit produkt. Ook met de sla is het niet best gegaan. In juli en de eerste drie weken van augustus werden bij de 11 grootste sla veilingen van ons land ruim 33 miljoen kroppen sla aangevoerd en hiervan is een derde vernietigd. Er waren dagen dat de helft van het aanbod op de veilingen niet verkocht kon worden. Ook bij dit produkt heeft het slechte weer een belangrijke rol gespeeld. De aanvoer was in deze periode niet groter dan het vorig jaar in het zelfde tijdvak zodat duidelijk is van welk een enorm belang het weer is voor de afzet. Voor sla werd in de genoemde periode door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen bijna 600.000,- aan doordraaiver- goeding uitbetaald. O ok bij de tomaten was er doordraai maar hier is toch geen sprake geweest van een abnormale situatie. De doordraai was in de afgelopen zeven weken zelfs minder dan in de voorgaande jaren. Wel stond de prijs van de tomaten onder druk want de A 1 kwaliteit bracht twee jaar geleden in juli en de eerste drie weken van augustus gemiddeld 1,11 per kg op, het vorig jaar 1,22 en dit jaar kwam men landelijk niet verder dan 1,06. Ook bij dit produkt wordt het koude weer genoemd als de belangrijkste reden van het tegenvallen van de prijs. Op de veilingen zijn de laatste tijd in toenemende mate de vlezige tomaten verschenen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft de teelt van deze tomaten gestimuleerd door een prijsgarantie te geven waardoor de teler wat de prijs betreft er van verzekerd kon zijn dat hij niet minder zou ontvangen voor deze vlezige tomaten dan voor de gewone tomaten. De vraag naar de grootste maten van de vlezige tomaten is bijzonder groot. Dikwijls brengen zede helft meer op dan de gewone tomaten. Wat dat betreft zal het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen weinig problemen hebben met de prijsgaran tie. Men moet echter wel de allergrootste sorteringen hebben om een prijsvoordeel te kunnen behalen. Duidelijk is dat met name de konsument in West Duitsland een zeer grote tomaat verlangt en daarvoor ook extra wil betalen. Volgens het Centraal Bureau van de veilingen is bij de huidige stand van het selektiewerk rond de vlezige tomaten het percentage zeer grote vruchten beslist te laag. Men zou van die kant graag zien dat de zaadbedrijven zich zouden richten op rassen met een belangrijk hoger percentage zeer grote vruchten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19