D e droogte tijdens de zomer van 1976 heeft de produktie van bonen voor de conservenindustrie sterker gereduceerd dan die voor de verse markt. Na twee jaar van overmatige produktie-uit- breiding (in 1974 en 1975) hadden de voorraden bonenconserven aan het begin van de campagne 1976 een omvang bereikt die de concurrentie nog verder verscherpte. Deze situatie leidde tot een areaalinkrimping in 1976 om tot een afslanken van de voorraden te komen. De droogte zorgde er evenwel voor dat de overvloed in schaarste werd omgezet. Tot begin juli van het vorige jaar be wogen de consumentenprijzen zich op een laag niveau. Nadien zijn de prijzen tot december sterk gestegen om zich later te stabiliseren, terwijl er tegen het voorjaar een tendens tot daling viel waar te nemen. Bonen voorraden worden weer aangevuld in Europa D e voorraden bonenconserven in Frankrijk. België. Neder land en West-Duitsland hadden vorig jaar een omvang van 168 min 1/1-blik, 31% meer dan gemiddeld op 1 mei in de jaren 1972 t/m 1975. De fabrikanten kwamen gezamenlijk tot een areaalinkrimping die varieerde van 10 tot 40%. Deze produk- tieplannen werden in ernstige mate door het weer bei'nvloed. De genoemde vier landen produceerden gezamenlijk 233 min 1/1- blik (vj 406; vvj 443). dat is 43% minder dan in 1975. Aan het begin van de bonencampagne rond 1 juli bedroeg de voorraad nog circa 150 min 1/1-blik. Bij een jaarlijks verbruik van gemid deld een kleine 400 min 1/1-blik hield dit in dat er een tekort zou kunnen ontstaan. De prijsstijgingen van bonenconserven be droegen veelal meer dan 50%. G unstiger is de situatie in de bloembollen, althans wat de tulpen en irissen betreft. De heer J. Neele vertelde dat door tijdige regenval in april de tulpenoogst in Zeeland meeviel. In "de Hollanden" was het beschot echter minder goed en daar door is er thans sprake van een levendige handel met vrij hoge tot hoge prijzen. Ook naar irissen is veel vraag. D e heer J.A. Vogelaar wees er op dat de appeloogst in de EEG abnormaal klein is. Vandaar dat het prijspeil zo hoog ligt. Naarmate de prijs hoger stijgt nemen de kansen op invoer echter toe. Boven 1,50 per kilo moet b.v. zelfs rekening worden gehouden met invoer uit de Verenigde Staten, waar men dit jaar wel een goede oogst heeft. Er is dus een grens, maar niettemin mag op een gunstig prijspeil voor de appels worden gerekend, want invoer uit verre landen is alleen mogelijk tegen relatief hoge prijzen. H et areaal aan bonen in België zal dit jaar ongeveer gelijk zijn aan dat van 1976. De oppervlakte bonen werd toen door het VCTV in Leuven geraamd op 5.000 ha, waarvan ruim 4.500 ha bestemd was voor contractteelt en het overige deel voor de teelt van bonen voor direkte consumptie. Vergadering kleine Tuinbouwkommissie 9Cz.i.m. Dit jaar is het uitgezaaide areaal aan contractbonen tegen de verwachting in niet veel groter dan in andere jaren, met name de late uitzaai is kleiner dan men aanvankelijk geraamd had. Zoals het er nu naar uitziet zullen de opbrengsten meer dan gemiddeld zijn. De voorraden zullen dan ook tot een aanvaardbaar niveau aangevuld kunnen worden, terwijl tevens de consumentenprijzen zullen dalen. Het ziet er niet naar uit dat het lage niveau van 1975 op korte termijn zal terugkeren. De verse markt heeft vorig jaar weliswaar minder van de droogte te lijden gehad, maar ook hier overtrof de vraag het aanbod en waren de prijzen hoger dan normaal. Iedere teler die over een beregeningsinstallatie beschikte zal hier de vruchten van hebben kunnen plukken. De opbrengsten liggen dit jaar iets boven nor maal, waardoor de prijzen voor de consumptie reeds tot een aantrekkelijker niveau zijn gedaald. E.E.G. Aangelokt door deze hoge prijzen en de tijdelijk (september/ december) verlaagde invoerrechten (22% werd 16%) werden er in 1976 door met name West-Duitsland aanmerkelijk meer blikbonen uit derde landen gei'mporteerd; terwijl de invoer uit de E.E.G.-partnerlanden terugliep tot 92.500 ton (vj 96.100). Ook Frankrijk importeerde aanmerkelijk meer bonen in blik. met name uit Spanje (4.328t; vj 771) en Marokko (4.799; vj 2.909). In Engeland. Nederland en België nam deze invoer niet toe. Italië dat minder leed van de droogte, exporteerde flink wat meer bonen naar andere E.E.G.-landen. De verwachting voor dit seizoen is dat er 420 min 1/1-blik bonen in de eerder genoemde landen in blik en glas geproduceerd zullen worden. Uitgaande van een verbruik binnen de E.E.G. van rond 400 min 1/1-blik (voorraad 1/5 plus produktie minus voorraad 1/5 over 1973 t/m 1975) en een voorraad van 50 min 1/1 blik per 1/5 ziet het er naar uit dat de zelfvoorzieningsgraad binnen de E.E.G. weer op een redelijk peil is aangeland. De consument krijgt bonen tegen betaalbare prijzen, terwijl de fa brikant betere prijzen zal kunnen maken dan in 1975. Situatie in Nederland! anwege de hoge prijzen die afgelopen jaar voor de bonen Te koel voor komkommers B ij het bespreken van de situatie in de diverse tuinbouwsek- toren kwamen de heren G. Sterrenburg en P. Hoogenboom met sombere berichten over de glastuinbouw. De prijs van de "grote drie" (tomaten, komkommers en sla) staat al geruime tijd onder druk. Vooral de komkommers liggen slecht in de markt als gevolg van het koele weer. de grote aanvoer en ook wel de konkurrentie van derde landen. Sommige bijprodukten. zoals bonen, waren meer gevraagd en brachten bevredigende prijzen op. Bij de vollegrondsgroente werd bloemkool goed betaald, maar andere koolsoorten werden ook te laag gewaardeerd. De uit komsten met de aardbeien werden gedrukt doordat de vruchten in een te korte periode rijp werden. Late gladiolen Voor Zeeland is de gladiolenteelt het belangrijkste. Dit gewas is nog moeilijk te beoordelen, maar de vooruitzichten zijn zeker niet optimaal. Er is namelijk sprake van een forse achterstand in werden betaald, zowel vers als geconserveerd, viel te verwachten dat het areaal in Nederland zich zou uitbreiden. Volgens de eerste raming van het Proefstation voor de Akkerbouw en Groenteteelt in de vollegrond was dit inderdaad het geval. Men verwachtte begin mei dat er in totaal 500 ha meer aan stamsla- bonen zou worden uitgezaaid voor contractteelt dan vorig jaar. De raming was 6.100 ha (vj 5.6Q0; vvj 6.700). De uitbreiding van de teelt zou moeten plaatsvinden bij de late bonen die als tweede gewas worden gezaaid. Deze uitzaai heeft inmiddels plaatsge vonden en men schat dat er in totaal ruim 10% minder aan stamslabonen is uitgezaaid dan in 1975, zodat het areaal nu 5.000 ha bedraagt. Redenen voor deze vermindering in opper vlakte kunnen zijn; het late voorjaar, waardoor de eerste vrucht verlaat geoogst kan worden, droogte tijdens uitzaai van late bonen en het ondanks de met 20% verhoogde telersprijs moeilijk kunnen onderbrengen van contracten (menig landbouwer had de schrik van de lage beschotten van vorig jaar nog in de benen). Bij snij- en spekbonen bedraagt het areaal 430 ha (vj 230; vvj 340), een aanmerkelijke uitbreiding vergeleken met vorige ja ren. Voor de verse markt is volgens het Proefstation 1.000 ha uitgezaaid, een areaal dat weinig verschilt van dat van een jaar geleden. De totale oppervlakte aan bonen bedraagt 6.500 ha (vj 7.000 ha; vvj 8.280), min of meer tegen de verwachting in een verminde ring van 7%. De opbrengstprognose is over het algemeen vrij gunstig, "rede lijke" weersomstandigheden in aanmerking genomen. Het ge middelde rendement bij de contracttelers wordt geraamd op 10 t/ha (vj 6; vvj 8). Voor de vroege bonen is dit meer en voor de late minder. Voor de verse markt verwacht men gemiddeld 15 t/ha te plukken (vj 9; vvj 11 Samenvattend betekent dit dat er in totaal 70.000 ton bonen geproduceerd worden (vj 56,3'; vvj 71,6'), bijna een kwart meer dan in het zeer droge jaar 1976 en ongeveer evenveel als in '75 toen het areaal evenwel 25% groter was. De voorraden aan bonen in blik waren in het begin van 1976 nog op een te hoog niveau, hoewel reeds 12% kleiner dan in 1975. De fabrikanten waren er daadwerkelijk op uit om de voorraden bonenconserven weer tot op een aanvaardbaar peil terug te brengen. Door droogte en hitte werd er een streep door de voorraadrekening gehaald. De produktie viel 30% kleiner uit dan men aanvankelijk begroot had, en lag met 38 min 1/1-blik ver beneden het gemiddelde verbruik van de daaraan vooraf gaande 5 jaren, ruim 55 min. 1/1-blik per jaar bedroeg. de ontwikkeling. Bij zeer gunstig weer in de komende maand kan alles nog meevallen, maar anders zullen de bollen aan de kleine kant zijn. Later rooien om de bol langer te laten groeien betekent al vlug meer risiko en problemen met het drogen. Betreffende de bloementeelt wees de heer Neele nog op de enorme uitbreiding in een groot aantal landen, o.a. in Afrika en Oost Europa. De ontwikkelingshulp speelt daarbij soms ook een grote rol. De kans is groot dat reeds over enkele maanden de west-europese markt wordt overvoerd met die bloemen uit der de landen, want er is geen sprake van uitbreiding met 10% of 20%. maar soms met meer dan 100%. Als 't zo doorgaat kan dat binnen enkele jaren catastrofale gevolgen hebben Ivoor de Ne derlandse bloementeelt Goede vooruitzichten voor appels en peren Optimistisch was de heer Vogelaar over de peren. Eens te meer blijkt dat we voor deze fruitsoort een goed klimaat hebben, want De importen namen af met 7%, wat op zich wat verwonderlijk is, omdat er in heel West-Europa schaarste was. Dat de exporten een stijging laten zien van 16% zal veroorzaakt zijn door de zuigkracht van de Westduitse markt, waar ons grootste afzetgebied van exportbonen ligt. Het tekort aan vers produkt was daar nog meer voelbaar dan in andere landen. Opvallend is, zoals uit de balans van gesteriliseerde bonen ver der blijkt, dat het verbruik daalde. Er werd 27% minder van dit produkt geconsumeerd. Dat de prijsontwikkeling daar een be langrijke rol in heeft gespeeld zal niemand verbazen. De groot handelsverkoopprijzen voor bonen in blik zijn in de periode van juli 1976 t/m juni 1977 met ruim 40% gestegen, de reaktie van het koperspubliek was dat men minder van dit produkt aan schafte dan men normaal gewend was. De conservenfabriek kon aldus er voor zorgen dat er voldoende bonen aanwezig waren tot de nieuwe oogst zich zou aankondigen. Het verse produkt is in 1976 ook duur geweest. In de maanden juni en juli was de veilingprijs een veelvoud van wat die in 1975 was. Dit jaar zijn ze weliswaar weer gedaald, maar ze liggen desalniettemin ruim boven die van 1975: sperziebonen in juni jl. 245 ct/kg (vj 341; vvj 119) en in juli 174 (327 en 104); snijbonen in juni 380 (433 en 219) en in juli 290 (362 en 176). België De teelt van bonen voor de verse markt is slechts van minimale betekenis. Het areaal aan "vrije" teelt is dit jaar vrij sterk toe genomen. Een slechte oogst met relatief lage contractprijzen hebben de telers in 1976 weinig inkomen verschaft. Dientenge volge is men nu meer voor eigen rekening gaan verbouwen. Frankrijk an alle E.E.G.-landen heeft Frankrijk de grootste produktie van bonen in blik en glas. De droogte van 1976 heeft hier dan ook het hardst toegeslagen: er werden ruim 100 min 1/1-blik minder bonenconserven geproduceerd dan in andere jaren. De verwerking in 1976 bedroeg in totaal 137,8 min 1/1-blik, het jaar daarvoor was het nog 248,7 min. Met andere woorden een ver mindering van maar liefst 44%. De binnenlandse consumptie is veruit het belangrijkste en kan worden geschat op 175 mjn 1/1-blik per jaar. Daarnaast wordt er nog 45 min 1/1-blik geëx porteerd. zodat de totale afzet op 220 min 1/1-blik komt te liggen. Er ontstond derhalve een tekort van 80 min 1/1-blik aan boneij in blik. Dit had men niet kunnen voorzien: de ruime voorraadpo- sitie sloeg in een paar maanden tijds om in een schaarste. Dat men bevreesd was. voor een tekort moge blijken uit het feit dat de import aan bonenconserven met 176% toegenomen is, terwijl de export met 16% is afgenomen. De Fransen zijn zelf de grootste afnemer van blikbonen en slechts 20% wordt geëxpor teerd. Van deze export neemt de Bondsrepubliek 75% voor haar rekening, terwijl het restant naar de overige E.E.G.-lidstaten wordt uitgevoerd. Door de schaarste zijn de exportprijzen met 28% toegenomen. West-Duitsland olgens de juli-raming van het Statistisches Bundesamt zou de met bonen beteelde oppervlakte dit jaar 5.861 ha beslaan (vj 5.728; vvj 6.213). Volgens dezelfde raming zou men een 30% grotere opbrengst kunnen verwachten dan in 1976 en per ha 5% meer oogsten dan gemiddeld in de afgelopen 5 jaar. De totale opbrengst wordt geraamd op 58.000 ton: dit is 10 ton per hectare (vj 8; vvj 9). De fabrikanten verwachten dit jaar ruim 50 min. 1/1-blik bonen te kunnen steriliseren, 46% meer dan in het uit zonderlijke jaar 1976, maar evenveel als in de daaraan vooraf gaande jaren. in Zeeland is er een goede oogst, terwijl o.a. in diverse delen van Frankrijk de pereoogst slecht is. Voor de Conference ziet de afzet er weer rooskleurig uit maar ook voor b.v. de Hardy kan een vlotte afzet worden verwacht. Wat de appels betreft was het opvallend dat de James Grieve zo lang royaal boven de twee gulden per kilo opbracht, terwijl de Golden Delicious uit Frankrijk lager noteerde en de Grieve in West Duitsland ook duidelijk goedkoper was. De prijsval op 25-26 augustus voor de James Grieve was daarom niet onver- wacKt. De heer Vogelaar memoreerde nog dat de Goudreinette dit jaar in Zeeland beneden het gemiddelde zit wat de oogst betreft, doch dat de in onze provincie naar verhouding veel geteelde Winston nu al een reeks van jaren opmerkelijk goed voorde dag komt. Andere punten .A.ndere punten die aan de orde kwamen, waren o.a. bloem bollenvoorlichting. De Heer Stilacke gaat naar de Noordoost polder. Er kan een opvolger worden aangesteld, maar ir. Sytstra verwachtte dat het aantal gegadigden voor de funktie niet groot zal zijn, omdat als stringente eis een H.T.S. opleiding is voorge schreven. Derde landen beleid. Vooral in verband met de opmerkingen van de heer Neele over de uitbreiding van de bloementeelt in de derde landen werd benadrukt dat een juist derde landen beleid een levensvoorwaarde is voor de Nederlandse glastuinbouw. Ramingen fruitproduktie. Terwijl vorige jaren de eerste EEG ramingen voor de fruitoogst aan de lage kant waren, zodat de cijfers later naar boven moesten worden herzien, was het nu andersom. Overal in de EEG zat men met de eerste raming veel te hoog. Was dat politiek om eventuele kopers niet te veel af te schrikken? De heer Vogelaar meende dat wat Frankrijk betreft een rol heeft gespeeld dat men daar nog nooit zo'n kleine oogst heeft gehad. Men had gewoon geen ervaring met misoogsten en daarom wellicht gedacht dat het nog wel mee zou vallen. Ir. Sytstra deelde nog mede dat de volgende raming voor de Zeeuwse appeloogst ook nog wat lager zal uitvallen, omdat ei* noch te weinig binnen in de bomen hangt. Bloemenaanvoer uit derde landen baart grote zorgen O p donderdag 25 augustus j.l. vergaderde de "kleine Tuinbouwkommissie der Z.L.M." onder leiding van de heer M.J. Goud. Deze deelde mee dat waarschijnlijk voor de laatste keer in deze samenstelling bijeen werd gekomen, omdat het de bedoeling is dat de reorganisatie aanstaande winter zijn beslag krijgt. Wel zal nog een keer met de voltallige'"grote" Tuinbouwkommissie worden vergaderd. Daarna zal de "Tuinbouwkommissie nieuwe stijl" gaan funktioneren, die wat ledental betreft min of meer het midden zal houden tussen de huidige "grote" en "kleine" kommissies. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17