Bedrijfsgericht "V oor ruilverkavelingen in uitvoering is de invoering van aan vullende richtlijnen voor de verrekening van S.B.L.-gronden van groot belang omdat het systeem voor verrekening van S.B.L.-gronden tegen de indertijd betaalde grondprijs wordt verlaten. Deze aanvullende richtlijnen van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie werden noodzakelijk in verband met de sterk gestegen waarde van eerder door de Stichting Beheer Landbouwgronden aangekochte gronden. De Centrale Cul tuurtechnische Commissie besloot, dat in overleg met de plaat selijke commissies en de Stichting Beheer Landbouwgronden een regeling tot stand dient te komen waarbij, uitgaande van de aktuele waarde van de grond en rekening houdend met aange gane verplichtingen, een vast bedrag wordt overeengekomen, dat los staat van de in het verleden betaalde prijs. De hieruit voortvloeiende opbrengsten zullen worden gereserveerd, ten einde de aankoopmogelijkheden in de toekomst te vergroten en mogelijke verliezen op te vangen. Bruinsma B.V. TREKKER „OCCASIONS" Bruinsma b.v. Opleving bij de ruilverkavelingsaktiviteit W at de werkgelegenheid binnen de landbouw betreft, kan worden opgemerkt dat uitvoering van ruilverkavelingen thans geen aanwijsbare invloed uitoefent op de afvloeiing uit de landbouw. Ruilverkaveling heeft wel invloed op de arbeids duur. Speciaal door de verbetering van de verkaveling en de ontsluiting worden de werkomstandigheden in de landbouw verbeterd. Daarbij zij opgemerkt dat in de landbouw over het algemeen nog lange werktijden voorkomen. De met ruilverka veling in de regel gepaard gaande verhoging van de gemiddelde bedrijfsomvang verhoogt de arbeidsaanspraken en is van groot belang voor de inkomensverbetering in de landbouw. Tevens heeft de ruilverkaveling in veel gevallen een gunstige invloed op de werkgelegenheid in toeleverende bedrijven en in de indus trieën die landbouwprodukten verwerken. Ten aanzien van de direkte werkgelegenheid in relatie tot de uitvoering van ruil- verka-velingswerken kan ervan worden uitgegaan, dat met de G edurende het verslagjaar werden voor vijf ruilverkavelin gen de rapporten ex artikel 34 goedgekeurd en aan de Colleges van Gedeputeerde Staten aangeboden. Het betreft de ruilver kavelingen De Stelle (Z.H., 3800 ha). Braakmanpolders (Zld., 5600>ha), Schaft (N.Br., 2200 ha), Willemstad (N.Br., 6750 ha) en Everlose Beek (L., 11.160 ha). van©pstal 35.000 P.C.W. goedgekeurde aanvragen Ruilverkaveling: In 1976 werd 27.440 ha in uitvoering genomen Voor elke najaarsgrond bewerking heeft Rumptstad het juiste werktuig: vaste tandcultivatoren •rondgaande ploegen wentelploegen •stoppelploegen tel. 03210-2646 JOHN-DEERE 2130 75 PK met „Fritzmeier" de Luxe veiligheidscabine, zeer recent bouwj. JOHN-DEERE 2120 68 PK met Hilo versn.bak Mc CORMICK 514 51 PK kompl. uitvoering „Bovag"-garantie Landbouwmechanisatie DRONTEN tel. 03210-2646 Bedr.l.: J. L. Murre tel. 03210-2751 Vert.: E. A. M. Staes tel. 05250-2742 Vlotte uitvoering van de werken Het jaarverslag van de Cultuurtechnische Dienst 1976 en Centrale Cultuurtechnische Commissie I n het verslagjaar was er een aantal belangrijke ontwikkelingen zowel op het terrein van de uitvoering van cultuur technische werken als op dat van de voorbereiding van het beleid op langere termijn ten aanzien van het landelijk gebied. Voor niet minder dan 63.590 ha werd de ruilverkaveling door vaststelling van het plan van toedeling afgerond, terwijl 28.250 ha in stemming kwam, waarvan 27.440 ha door de betreffende eigenaren en pachters werd aangenomen. Vqor de in 1975 opengestelde regeling, waarbij een rijksbijdrage werd verleend in de uitvoering van partikuliere kultuurtechnische werken, bestond een zeer grote belangstelling. Hoewel de aanvragen in het verslagjaar grotendeels konden worden afgerond, moest niettemin in een aantal gevallen de termijn, waarbinnen de werken moesten zijn uitgevoerd, op verzoek van de aanvragers worden verlengd. Landbouw verdient meer aandacht De Centrale Cultuurtechnische Commissie acht de vervang ing van de huidige Ruilverkavelingswet door de Landinrich tingswet van het grootste gewicht en heeft het op prijs gesteld in de gelegenheid te zijn geweest over de Interimnota een advies aan de Minister van Landbouw en Visserij uit te brengen. De konklusies van de Centrale Cultuurtechnische Commissie zijn: de betekenis van de landinrichting voorde verbetering van de landbouwstruktuur komt te weinig in de nota naar voren en dient te zijner tijd in de ontwerp-Landinrichtingswet met Memorie van Toelichting meer aandacht te krijgen. Werkgelegenheid en ruilverkaveling uitvoering van 40.ÜÜÜ ha per jaar ongeveer 3000 manjaren zijn gemoeid. Het resultaat is dat voor de periode 1976-1980 een volgorde schema is vastgesteld dat een oppervlakte omvat van ongeveer 450.000 ha. Bij deze oppervlakte is uitgegaan van een zodanige reserve dat een aantal tegenslagen kan worden opgevangen en is tevens gepoogd het aantal blokken beperkt te houden. Dit laat ste omdat anders door gebrek aan mankracht de voorbereiding te lang gaat duren en bij de belanghebbenden dan verwachtin gen worden gewekt, waaraan niet kan worden voldaan. In stemming werden gebracht de ruilverkavelingen Daarle- Hellendoorn (Ov., 4970 ha), Steenderen (Gld., 4390 ha), Bor- culo (Gld., 4720 ha), Hogeveense Polder (Z.H.. 810 ha). Schaft (N.Br., 2200 ha) en Everlose Beek (L., 11.160 ha). Hiermee kon in 1976 een oppervlakte van 27.440 ha in uitvoering worden genomen. Na het dieptepunt van 1975, toen slechts besloten werd tot uitvoering van 7500 ha, is dit een verheugende ont wikkeling. Een gunstige ontwikkeling vertoonden ook de uitvoering en de totstandkoming van ruilverkavelingen. In 14 ruilverkavelin gen met een totale oppervlakte van 63.590 ha werd de akte van toedeling gepasseerd, terwijl 10 ruilverkavelingen met een op pervlakte van 61.700 ha financieel werden afgesloten, zodat tot het opleggen van de ruilverkavelingsrente kon worden overge gaan. De totale oppervlakte waarop ruilverkavelingen in uit voering waren bedroeg aan het einde van het verslagjaar 486.480 ha. Daarbij komt nog een oppervlakte van bijna 9000 ha, die betrekking heeft op gebieden waar een ruilverkave-, lingsovereenkomst in uitvoering was. In deze kategorie kwam een oppervlakte van 2270 ha gereed; nieuwe objekten kwamen niet in uitvoering. Het niveau waarop de kavelruilobjekten zich bewogen lag iets lager dan in 1975. Gereed kwamen 96 objekten met een oppervlakte van 1798 ha, terwijl 108 objekten met een oppervlakte van 1241 ha werden aangemeld. S.B.L. en de gestegen grondprijs 257 miljoen naar P.C.W. De ruim 35.000 partikuliere kultuurtechnische werken, waarvoor grotendeels al in 1975 een rijksbijdrage was toege zegd, en die gedeeltelijk ook in 1975 zijn uitgevoerd, werden in 1976 voor het overgrote deel afgerond. De werken blijken in een grote behoefte te voorzien. Er werd in het verslagjaar een bedrag van 257 miljoen geïnvesteerd. Daarmee is tevens een belang rijke bijdrage geleverd aan het scheppen van werkgelegenheid. Eind 1976 bleken ruim twee duizend aanvragers van uitvoering te hebben afgezien. In ruim drie duizend gevallen werd op verzoek van de aanvrager de termijn waarbinnen het werk moest zijn uitgevoerd, met één jaar verlengd. Naar verwachting zal met deze werken nog een bedrag van 10 tot 15 miljoen aan rijksbijdrage gemoeid zijn. met 't oog op uw toekomst GOES Dr A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 WEST-BRABANT FRUITTEELTBEDRIJF te FIJNAART met o.m.: - VRIJSTAANDE BUNGALOW - BEDRIJFSGEBOUW/LOODS/KOELHUIS makelaardij o.g. 01640-42350 B.o.Zoom, BStulemeyerlaan 16 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14