Ruilverkaveling Willemstad wordt gestemd D e ervaring heeft ook bewezen dat het totale gebied versneld tot ontwikkeling komt, dat de ondernemer als het ware gestimuleerd wordt zijn bedrijf te moderniseren en te rationaliseren. D e laatste week is er opnieuw in ons blad extra aandacht besteed aan ruilverkavelingen. De heer Markusse heeft heel de procedure nog eens uiteen gezet en vorige week hebben wij een interessant interview kunnen lezen met de heer Bom, die volgende week mede een beslissing gaat nemen of in het gebied Willemstad een ruilverkave ling al dan niet in uitvoering gaat komen. M en moet dan ook de durf hebben om de kans die geboden wordt te grijpen. Men neemt een beslissing voor de toekomst en in sommige gevallen voor een volgende generatie. zuidelijke landbouw maatschappij VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN BlflUotJ^s z.l.m VRIJDAG 26 AGUSTUS 1977 65e JAARGANG NO. 3395 tuinbouwblad Het Ministerie van Landbouw heeft besloten uit de nationale middelen een schoolmelksubsidie te verlenen. Dankzij deze subsidie en de reeds eerder dit jaar vastgestelde EEG-bijdrage zal uiterlijk één januari 1978 een nieuwe schoolmelkregeling van start gaan. De nieuwe regeling houdt een aanzienlijke modernisering en stroomlijning van de bestaande voorzieningen in. Momenteel wordt jaarlijks 15 miljoen liter melk op school verstrekt, men hoopt dit nu op te voeren tot 50 miljoen liter. Ir dit nummer o.m.: De kosten van ruilverkaveling Willemstad pag. 3 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Onkruidbestrijding in de stoppel pag 7 Praktische Tips voor Huis en Bedrijf pag. 9 Bewaartechniek van aardappelen pag. 12 Het Gele Roest gevaar in 1978 pag. 13 Vijf en zeventig jaar proefstation voor de fruit teelt pag. 15 De verzorging van prei pag. 17 Tuintips pag. 19 Voor de Vrouw pag. 23 keling nauwlettend volgt zodat men ter plaatse bekend soms beter kan beoordelen of er fouten gemaakt worden. De ervaring heeft geleerd dat de onzekerheid binnen en kele jaren omgezet wordt in de zekerheid dat in de toe komst onder de meest optimale omstandigheden gewerkt kan worden. Het aanpassingstempo is vertraagd Wij kunnen de vraag stellen, waarom toch steeds weer opnieuw een diskussie over voor en tegen, wanneer in het verleden zulke goede ervaringen met ruilverkaveling zijn opgedaan. Een van de verklaringen kan zijn dat gebieden waar het 25 jaar geleden nog minder urgent leek, ten opzichte van de toen in aanmerking komende situaties nu wel voor verkaveling in aanmerking komen. Immers de technolo gische ontwikkeling is bijzonder snel gegaan, zodat ook de eisen of de normen ten aanzien van de cultuurtechni sche omstandigheden snel veranderen. Perceelvorm, ligging ten opzichte van de bedrijfsgebouwen, goede ontsluiting zijn door de steeds grotere werktuigen en zwaardere transporten nog belangrijker geworden. Goe de ontwikkeling is bijzonder belangrijk waarbij wij nu meer over waterbeheersing spreken. In bepaalde geval len kan via ruilverkaveling aan profielverbetering gedacht worden, een ontwikkeling die de laatste jaren ook be langrijke voortgang heeft gemaakt. Is het tempo van de ruilverkaveling sneller gegaan, dan de noodzaak tot aan passing voor bepaalde gebieden zou doen veronderstel len? Wij zijn van mening dat dit zeker niet het geval is Nee, het tempo is achter geraakt bij de zich snel wijzi gende bedrijfsvoering. Zeker wanneer wij bedenken dat vanaf voorbereiding tot het einde van de uitvoering on geveer 1 5 jaar ligt. Als Z.L.M. hebben wij gemeend nog weer eens extra aandacht te besteden aan de ruilverkavelingen. Aandacht aan de ruilverkaveling aan de vooravond waarop belang hebbenden moeten beslissen of zij voor of tegen deze ruilverkaveling zullen stemmen. Men kan zich afvragen of al deze voorlichting besteed aan de ruilverkaveling niet wat overbodig is. Immers, zeker in ons gebied, is er al zoveel ervaring opgedaan, dat ieder volop gelegenheid heeft zich te oriënteren over het nut van ruilverkaveling. En toch.... bij iedere voorbereiding komen voor- en tegenstanders met elkaar in diskussie. Deze reakties zijn niet zo verwonderlijk, als wij bedenken dat ruilverkave ling een vrij ingrijpende operatie is voor het gebied en voor de individuele ondernemer, waar niet alleen zake lijke argumenten een rol spelen. Iedere boer is gehecht aan zijn bedrijf en zijn grond, waar hii door de ervaring, haast van elke vierkante meter weet i wat voor mogelijkheden de grond in zich heeft. Hij is door de jaren heen vertrouwd geraakt met zijn grond en heeft het bedrijf - zover dit in gegeven omstan digheden mogelijk was - aangepast en verbeterd, nood zakelijk door de steeds wijzigende bedrijfsvoering. Een zekerheid van het moment, die hij nu gaat inruilen voor de onzekerheid van een ruilverkaveling. Het is dan ook niet zo dat b.v. behoudende boeren tegenstemmers zouden zijn en vooruitstrevende voorstemmers. Immers, vooruitstrevende boeren hebben dikwijls zelf veel aan bedrijfsverbetering gedaan. Nee, men kan en mag voor- en tegenstanders niet in bepaalde groepen indelen. Wanneer wij over onzekerheid spreken, willen wij na drukkelijk vaststellen dat deze onzekerheid zich in de praktijk beperkt tot de beginfase. Deze wordt nog verkort wanneer alle betrokkenen bereid zijn om mee te praten en te denken over de toekomstige ontwikkeling van het ge bied en ditniet alleen over te laten aan commissieleden en deskundigen van de landinrichtingsdiensten. Ook tij dens de uitvoering is het belangrijk dat ieder de ontwik- Kom naar de stembus! In de loop der jaren zijn ook de normen veranderd wat betreft de inrichting van het gebied. Andere dan zuivere landbouwbelangen komen steeds meer in diskussie. Als landbouw mogen wij ons daar niet door af laten schrik ken. Juist via ruilverkaveling hebben wij de gelegenheid de belangen van de boer veilig te stellen voor de toekomst met daarbij de mogelijkheid rekening te houden met maatschappelijke (stads- of dorpsuitbreiding, rekreatie enz.) en landschappelijke belangen. Wij zijn van mening dat ook andere groeperingen zich bewust moeten zijn dat er gezamenlijk meer mogelijkhe den zijn dan wanneer elk zijn eigen weg gaat. Al met al redenen genoeg wel aan de stemming deel te nemen. Men gaat op 2 september beslissen over de toekomst van zijn bedrijf, maar niet alleen over zijn eigen bedrijf, maar ook dat van zijn buren. Als eigenaar beslist men op welke wijze zijn pachter zijn bedrijf in de toekomst kan uitoefe nen. Men beslist over de totale ontwikkeling van het gebied "Willemstad". Men bedenke daarbij dat stilstand achteruitgang betekent en dat er in de toekomst geen tweede mogelijkheid meer komt, wanneer men nu nee tegen deze ruilverkaveling zou zeggen. n

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1