WONDERMIDDELEN D eze week stond in de kranten het bericht dat de Euro pese Commissie de produktie van wonderolie binnen de gemeenschap wil gaan bevorderen. Bij diegenen die niet zo op de hoogte zijn met de produktie van wonderolie en die dit produkt alleen kennen als een bekend zuiverings middel zal dit bericht mogelijk wel wat vreemd zijn over gekomen. Het gaat toch echt om een serieuze zaak waar een aantal Franse en Italiaanse boeren best goed mee kunnen zijn. Omdat wij er verder ook geen wezenlijk belang bij hebben veroorloofden ook wij ons een ge- dachtenspeling door het bericht letterlijk te nemen: meer olie om wonderen te doen. Het lijkt wel of daar echt een markt voor is. Steeds vaker immers moeten wij onder vinden dat het "een wonder"' is dat de zaken waar wij in het belang van de land- en tuinbouw mee bezig zijn nog voor elkaar komen. Het overleg met vooral roeuwe der den loopt minder "vanzelf", minder gesmeerd. We lijken elkaar minder goed te verstaan c.q. minder goed te ver dragen. Er moet vaker en meer "wonderkracht" aan te pas komen. „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e al in mei jl. aangekondigde subsidieregeling voor geluidsarme trekkerscabine's is er nog steeds niet door. Wel schijnt de minister van Sociale Zaken oor te hebben gehad voor de protesten dat deze regeling in eerste in stantie alleen ging gelden voor bedrijven met werkne mers. Naar wij vernemen is deze regeling, als hij er komt, nu uitgebreid tot die bedrijven waar de boer zijn eigen werknemer is. D e wervingsaktie voor de topkadercursus nieuwe stijl is in volle gang. Van onze kant willen wij het grote belang van deze cursus voor de ontwikkeling van de jonge boer en boerin nog eens extra onderstrepen. Wij zijn er van overtuigd dat je daar je hele leven plezier van kunt heb ben. Voor de ouderen ligt er de taak om de jongeren tot deelname te stimuleren. D e fatale datum waarop de zo veel verguisde melkhef fing van kracht wordt nadert nu snel. Het gaat blijkbaar door, ondanks de onoverkomelijke bezwaren. Namens onze melkveehouders doen wij opnieuw een dringend beroep op de verantwoordelijke politici om alsnog van de heffing af te zien door deze op nul te zetten. i?' Q zuidelijke landbouw maatschappij Z VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 65e jaargang no. 3394 m land- en tuinbouwbla In dit nummer o.m.: *k Het doodspuiten van aardappelloof pag. 5 •jf Problemen rond het dorsen van blauwmaan- zaad pag. 6 Onkruidbestrijding in grasland pag. 7 Leghennen en B.T.W. pag. 9 Akkerbouwer Bom zegt ja tegen ruilverkave ling pag. 10 en 11 Tuinbouwklanken pag. 15 P.J.Z. Geluid pag. 19 Eens was een korenmolen even onmisbaar als nu de maaidorser in de oogsttijd. Alleen een maaidorser belandt na afschrijving op de schroothoop. Deze fraaie molen in Willemstad herrees na restauratie in volle glorie en siert het stadsbeeld als nooit te voren, terwijl boeren er nog hun tarwe lossen. We vinden dat erg jammer en willen daarom, nu de va kanties weer voorbij zijn en het vergaderseizoen weer gaat beginnen, de hoop uitspreken dat wij het met onze gesprekspartners in een goede sfeer zullen kunnen vin den. Wij geven nog steeds verre de voorkeur aan een goede overlegsfeer. Daar is geen wonderolie voor nodig. Dat moet ook vanzelf kunnen. De gewone wonderen zijn de wereld toch nog niet uit? Onze eerste teleurstelling hebben we echter al weer bin nen via een artikel in de Nieuwsbrief van de Boerengroep Wageningen. Daarin pleit de (Zeeuwse) schrijver voor het op gang komen van een brede en fundamentelere dis- kussie over het landbouwbeleid. Dat is volgens deze schrijver nodig "zodat het monopolie in de standpuntbe paling van agrarisch Nederland van de volledig verkalkte, niet representatieve en feitelijk ondemocratisch gevorm de standsorganisatiebesturen doorbroken kan worden". Ons commentaar hierop: laat ons de wijste partij zijn— T rekkercabine's Nu schijnt het ministerie van Financiën echter weer dwars te liggen. Het zou er daarbij vooral om gaan uit welke pot de benodigde gelden - 5 a 6 miljoen - moet komen. Het lijkt ons dat een dergelijke interne touwtrekkerij in geen geval ten koste van de gezondheid van de boer (en het personeel) mag gaan. Want het is toch vrij logisch dat, nu de regeling eenmaal is aangekondigd, velen met deze (kostbare) aanschaf nog even zullen wachten. Een en ander is dus ook niet bevorderlijk voor de verkoop van dergelijke cabine s. Een snel besluit over de subsidiere geling is daarom geboden. Water Zoals bekend heeft de Tweede Kamer het wetsvoorstel grondwaterwet reeds goedgekeurd. Als aanvullende be paling werd door de Kamer opgenomen dat grondwater in de regel even duur moet zijn dan leidingwater. De Eerste Kamer moet zich nog even over het gehele wets voorstel uitspreken. Dat kan nu nog wel even gaan duren want inmiddels is ook de grondwaterwet tot zgn. contro versiële zaak verklaart en dat betekent dat deze kwestie blijft liggen tot na de kabinetsformatie. Wij hebben het idee dat een dergelijk controversiëel verklaren een vrij willekeurige zaak aan het worden is. Wij begrijpen ten minste niet waarom dit nu weer nodig is. Wij hebben liever een snel besluit zodat we weten waar we aan toe zijn. Alsof de kabinetsformatie nog niet voor genoeg on zekerheid en onduidelijkheid zorgt. Onderwijs Ook het volgen van het gewone (landbouw) onderwijs laat trouwens nog wel wat te wensen over. In onze ru briek "Onderwijsnotities" hebben wij dat pas nog kun nen lezen: Door te weinigen wordt er een middelbare opleiding gevolgd. Natuurlijk is het niet zo dat een goede opleiding alléén een goede boer maakt, maar een goede boer plus een goede opleiding maakt wel een betere boer. Melkheffing Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1