tm Vervolg verslag vergadering hoofdbestuur T ijdens het akkerbouwoverzicht schonk de heer H.C. v.d. Maas aandacht aan de voorlopige uitkomsten van de mei-tel lingen van het C.B.S. I, I n het tuinbouwoverzicht konstateerde de heer M.J. Goud dat het momenteel in de groenteteelt onder glas met de prijsvor ming slecht is gesteld. Er wordt beneden de kostprijs gewerkt. Doordraai was op sommige aanvoerpunten zelfs opgelopen tot veertig procent van de dagaanvoer. Het zijn vooral de kom kommers die vaak niet de minimumprijs halen maar ook sla en tomaten worden doorgedraaid. De heer Goud vond dat de si tuatie in Zeeland weliswaar niet rooskleurig is maar toch minder somber is dan elders in het land. Hier heeft men eep gevarieer der teeltpatroon. Er wordt daardoor meer risiko gespreid. Al met al worden we er weer eens met onze neus opgedrukt dat de wet van vraag en aanbod in de groenteteelt nog steeds de prijs bepaalt. De afzet van plantuien gaat stroef. De late uien hebben over het algemeen een goede stand terwijl het areaal landelijk met ongeveer 1100 ha is toegenomen. De kleinfruittelers hebben met de rode bessen goede resultaten behaald. Frambozen en D e stand van appels en peren is goed, alleen het is wat later in ontwikkeling dan vorig jaar. De eerste aanvoer van fruit wordt op de veiling tegen hoge prijzen verhandeld. Ofschoon het maar om kleine partijen ging. Momenteel zijn er geen voorraden meer, waardoor de kans groot is dat de afzet vlot zal kunnen verlopen. Toch zullen door de fruittelers niet de spelregels uit het oog moeten worden verloren. Vroeg plukken en het aan voeren van onrijp fruit op grote schaal beperkt de markt. De consument heeft geen trek in onrijp fruit. Onrijp fruit plukken onder het motto "ze zijn toch duur" is een kortzichtig beleid waarmee de fruitteler zichzelf in de vingers snijdt. Alleen kwa liteit wordt betaald. De stand van de gladiolen is goed, maar veel hangt nog af van de weersomstandigheden in de komende maanden. Over de prijsvorming valt weinig concreets te zeggen. De handel is vaak sterk aan stemmingen onderhevig. Bij de tulpen is dat zeer duidelijk waarneembaar. Specialiteiten naar soort en kwaliteit zijn momenteel zeer duur. Akkerbouw 52e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1977 Aanwezigen op de H.B.-vergadering Veehouderij Tuinbouw Overige zaken Hieruit blijkt o.a. dat er belangrijk meer aardappelen en uien zijn. dit in tegenstelling tot suikerbieten, waarvan het areaal is ingekrompen. Deze C.B.S.-gegevens houden nauw verband met de te verwachten prijsvorming van de landbouwprodukten. Ze ker is dit het geval voor de consumptie-aardappelmarkt, die vandaag de dag een zeer somber beeld te zien geeft. Momenteel is de oogst maar net zoveel waard als de waarde van het poot- goed dat in de grond werd gestopt dit voorjaar. De proefrooii'ngen van de suikerbieten laten ook een twintig procent lagere opbrengst zien dan vorig jaar. Wanneer men bij dit alles ook de andere sombere vooruitzichten telt, dan zullen er al wonderen moeten gebeuren, wil men kunnen ontkomen aan het feit dat vele akkerbouwbedrijven in financiële moeilijkhe den zullen geraken. De akkerbouwcommissie van de Z.L.M. deelt deze konklusie. Natuurlijk moet men er voor waken niet in paniek te geraken, maar toch heeft het geen zin om blind te zijn voor de feiten, zoals die nu op ons afkomen. De akkerbouwcommissie konstateerde dat de akkerbouwers fi nancieel en markttechnisch zeker net zo slecht af zijn als de andere agrarische sektoren. De commissie vraagt het hoofdbe stuur om meer dan ooit te blijven hameren op de realisatie van nationale maatregelen die kostenbesparing en prijsvorming ten goede komen. En hierbij dient men dan veel verder te gaan dan tot nu toe werd gedacht. Om de konkurrentiepositie van de landbouw te versterken heeft de akkerbouwcommissie de vol gende wensen. a. handhaving van de eis van verhoging van het B.T.W.-tarief op land- en tuinbouwprodukten (een B.T.W.-compensatie zon der aanziens des persoons). b. Een overheidsbijdrage ten behoeve van de organische stof- voorziening, te weten groenbemestingskosten en kosten voor het vervoer van stalmest en schuimaarde. c. Een overheidsbijdrage ten behoeve van bodemverbetering en eventueel ook een bijdrage in de kosten van de grondonts- metting. d. Een drastische overheidsbijdrage ten behoeve van de afzet bevordering van consumptieaardappelen (Reklame voor Bintje in binnen- en buitenland). De heer Van der Maas zei dat een bedrag van 100 miljoen gulden zeker niet overdreven is, gezien de bijdrage van dc andere E.E.G-partners die in dit geval op de aardappelmarkt onze konkurrenten zijn. Verder is het van belang gezien onze nationale handelsbalans, waaraan de aardappelexport heel wat bijdraagt. Nog meer wensen T ot slot zei de heer Van der Maas nog de volgende punten van de akkerbouwcommissie onder de aandacht te willen brengen. De akkerbouwcommissie zou graag volledige afschaffing zien van de zogenaamde weegbrugkorting al was het alleen maar om een grotere eenheid te krijgen bij de in- en verkoopvoorwaar den. Het wildschadeprobleem dient de blijvende aandacht te krijgen van de landbouwzijde. De schadeclaims moeten op een een voudige manier ingediend kunnen worden. Hoe dit moet, zal duidelijk onder de aandacht van de bedrijfsgenoten gebracht dienen te worden. De aktiviteiten van natuur en milieuzijde zal aandachtig gevolgd dienen te worden. In dit verband wees de heer Van der Maas op het dreigend verbod van afschot van eenden i.v.m. het Botulisme. Het 2.L.M.-bestuur wordt drin gend gevraagd om de aloude misstand van het niet officieel beschikbaar zijn van objektieve en neutrale informatiegegevens over de opbrengsten en diverse soorten en variëteiten of rassen graszaad te helpen opheffen. Er dient een volledige informatie over graszaden in de Rassenlijst te worden opgenomen. Regio nale informatie en gegevens, zoals die reeds enkele jaren door de bedrijfsvereniging in Tholen zijn verzameld, kunnen samen met landelijke gegevens diener; als uitgangspunt. Ten aanzien van de pootgoedproblematiek merkte de heer Van der Maas het volgende op: Fusariumbesmetting van pootgoed dient zoveel mogelijk voorkomen te worden. De bestrijding van dit euvel dient onder N.A.K.-kontrole te komen en het zou dan de afnemer moeten blijken door een vermelding op het N.A.K.-label. De consumptietelers praktijk twijfelt aan de stringente toepassing van de juiste normen van de N.A.K. i.v.m. virusbesmetting. Dit dient onder de aandacht van de N.A.K. te worden gebracht. Voorts kan nog de vraag worden gesteld of de consumptieteler sterk genoeg is vertegenwoordigd in de regio nale en landelijke N.A.K.-besturen. Indien er een keuze ge maakt moet worden bij de suikerbietenteelt tussen het kontrak- tenstelsel of het mengprijssysteem zal men voor het eerste kie zen. Dit echter alleen onder voorbehoud, zodat de positie van de Zuid-Westelijke bietenteler niet verzwakt wordt. De heer Van der Maas ging nog in op het chemisch middeFtegen roest in tarwe "Bayleton", een middel dat in ons land is verboden, ter wijl het in de ons omringende landen gebruikt wordt. De heer Van der Maas vroeg zich af of de stem van de landbouw wel voldoende sterk vertegenwoordigd is in de Phyto Pharmaceuti- sche commissie. Zou die vertegenwoordiging niet voldoende sterk zijn dan dient terstond een verandering hierin te worden aangebracht. Naar aanleiding van het akkerbouwoverzicht van de heer Van der Maas onderstreepte het Hoofdbestuur het grote belang van afzet- c.q. exportbevorderende maatregelen ten behoeve van de nederlandse landbouwprodukten. De over heid zou dat gezien de economische belangen voor alle sek toren financieel moeten ondersteunen. Het Hoofdbestuur constateerde voorts dat ep bij de telers grote behoefte bestaat aan officiële vergelijkende zaadopbrengstcijfers van de di verse graszaden. Deze behoren in de beschrijvende Rassen lijst te worden opgenomen. Besloten werd hierover kontakt op te nemen met de betreffende instanties. Ten aanzien van de weegbrugkorting werd erop gewezen dat deze alleen nog mag worden toegepast als dat uitdrukkelijk is overeenge komen met de afnemer. Over dit punt zal nader overleg gevoerd worden met de V.B.N.A. Tenslotte werd erop ge wezen dat het niet wenselijk is het graan-stro te verbranden met het oog op de mogelijke gevaren die daar aan verbonden kunnen zijn. 2 Aanwijzingen voor het gebruik 5 50 61 Granen Peulvruchten Handeisgewassen 72 150 Grassen Voedergewassen en Groanbemestingsgewassen 200 258 266 273 Aardappels Suikerbieten Lijst van onbeschreven rassen Groentegewassen 288 Rassen-statistiek g 313 320 329 333 Synomtemen Vertalingen Wenken voor belanghebbenden Nabeschouwing inhoudsopgave Het wordt hoge tijd, dat de Rassenlijst ook uitkomst biedt voor de opbrengst van diverse grassoorten. Het D.B. werd vertegenwoordigd door de heren: A.J.G. Doeleman, voorzitter G.P.A. v. Nieuwenhuijzen, vice-voorzitter S. de Visser, vice-voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris en R. Hoiting, sekretaris De kringen werden vertegenwoordigd door de heren: L.J. van Castel (Schouwen-Duiveland) A.C. Breure (plv. Tholen St.Philipsland) H.C. v.d. Maas (Noord-Beveland) K. Dees (O. Zuid-Beveland) C J. Almekinders (W. Zeeuws-Vlaanderen) A. v. Hoeve (Axel) Jac. Scheele (Hulst) B.H. Maijers (Langstraat) en G.J. de Jager (Altena-Biesbosch) De commissies werden vertegenwoordigd door de heren: J.M. v. Heijst (veehouderij) C. de Visser (veehouderij) M.J. Goud (tuinbouw) P.A. Hoogenboom (tuinbouw) De PJ.Z. werd vertegenwoordigd door de heer: L. v. Gastel Het sekretariaat werd vertegenwoordigd door: W. C. Sinke en J.C.B. Priem Namens de redaktie was er de heer: R. van Wezel n het veehouderij-overzicht konstateerde de heer J.M. van Heijst dat de regenval van de laatste tijd de grasgroei erg goed heeft gedaan. Het werd overal te droog, zodat bijvoorbeeld laat gemaaide hooiweiden maar moeilijk opnieuw aan de groei kwamen. Er is gelukkig weer genoeg gras. Toch wilde de heer Van Heijst waarschuwen voor het krappe beweidingssysteem. De veebezetting is op de meeste bedrijven erg hoog, wanneer er eeri droogteperiode komt, dan is men vrij snel door de gras- voorraad heen. Hierdoor wordt de veehouder bijzonder kwets baar. De melkaanvoer is wat groter dan vorig jaar, maar toen zaten we ook midden in de droogteperiode. De afzet van de boter verloopt bevredigend. Door de grote koelhuisbrand in de Betuwe is ongeveer 10.000 ton boter verloren gegaan, maar afgezien daarvan zijn er toch nog grote voorraden. De voorraad kaas is kleiner dan verleden jaar, terwijl de produktie groter is, maar hieruit blijkt wel dat het met de afzet vlot verloopt. Ook de prijs is redelijk, terwijl het binnenlands gebruik ongeveer vier procent hoger is dan vorig jaar. De melkveehouders kijken somber aan tegen de melkheffing die medio september zal worden ingevoerd. Gezien de inkomenssituatie in de veehou derij is het eigenlijk een onverteerbare zaak. Van de omschake lingsregeling en de niet leveringsregeling van melk is tot op heden weinig terecht gekomen. Althans er is nog niet te overzien wat voor gevolgen deze maatregelen zullen hebben op de melk aanvoer Ook is het nog steeds niet bekend waarvoor die hef- fingsgelden nu precies bestemd zullen zijn. Het Landbouwschap is van mening dat die heffing in september niet door kan gaan als de regeling in de lidstaten af zou wijken van de in Nederland gehanteerde normen. De veehouder echter vindt dat in ons land alles tot in de puntjes is geregistreerd zodat er nauwelijks één liter melk ongeboekt zal blijven. In de andere E.E.G.-landen is die registratie nog niet zo perfekt met als gevolg dat er daar heel wat melk buiten de heffing kan worden gemanipuleerd. De heer van Heijst vondt het een moeilijke kwestie, die veel kwaad bloed zal zetten als ze toch zal worden doorgevoerd, waar het overi gens wel naar uitziet. Momenteel worden er vooral veel kalf- vaarzen gevraagd voor de export. Ook nuchtere kalveren wor den veel gevraagd, terwijl het aanbod maar beperkt is waardoor de prijzen gunstig zijn. Doordat de vakanties merendeels voor bij zijn is ook de consumptie van vlees weer toegenomen. Alleen met de afzet van slachtstieren blijft het sukkelen. De veehouder moet nu ook die stieren langer aanhouden omdat het minimum gewicht van de dieren voor de opname in de interventieregeling is verhoogd. Op de varkensmarkt wordt de situatie ook weer heel wat vrien delijker. Ook de export van dit vlees verloopt goed. De biggen- prijzen trekken aan. Het Hoofdbestuur was het met de heer Van Heijst eens dat door de veelal gebrekkige registratie/administratie van de melk in het buitenland veel E.E.G.-melk aan de melk- htffng zal ontsnappen. Dat is gezien de uitstekende admi nistratie in Nederland een extra bezwaar tegen de melk- heffing. zwarte bessen waren vooral in het begin van de oogst prijshou dend, maar de opbrengsten waren eigenlijk te laag. H et Hoofdbestuur nam met voldoening kennis van een schrijven van het Landbouwschap waarin onder andere werd medegedeeld dat via de vertegenwoordigers van het Landbouwschap in de Nederlandse Aardappel Associatie bij de betrokken Wageningse instellingen is aangedrongen op extra onderzoekaktiviteiten ten aanzien van bepaalde kwa liteitsgebreken, met name wat betreft het glasprobleem. Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. had hierom gevraagd. De najaarsledenraad zal gehouden worden op maandag 7 no vember te Goes. De algemene vergadering werd vastgesteld op vrijdag 2 december 1977 met als reserve datum 9 de cember. De algemene vergadering zal dit jaar in Brabant worden gehouden. Het Hoofdbestuur ging verder akkoord met de voorlopige begroting voor een in 1978 te houden Z.L.M.-manifestatie. Er zal nu zo spoedig mogelijk een tentoonstellingscommissie aan het werk gaan die de plan nen zal gaan concretiseren. Voor het vraagpunt 77/ 78 zal de volgende cergadering een nader voorstel worden uitgewerkt op het vlak van de organisatie van de landbouw. Tenslotte werd besloten de vergadering van het Hoofdbestuur die gepland is voor 5 september aanstaande - onvoorziene om standigheden voorbehouden - geen doorgang te laten vinden omdat er ook op 26 september een vergadering zal worden gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7