De doperwten marktsituatie Wat gaat het met de aardappelen worden? Overvloedig aanbod hooi en stro in Frankrijk KORTE WENKEN C A R. Zevenbergen AKKERBOUW 6 Ingezonden: Noord-Beveland VEEHOUDERIJ Op 8 augustus waren er op Walcheren nog geen graangewassen geoogst. De afrijping gaat erg langzaam mede ook door het koele weer. Het zal wel half augustus worden eer men volop aan de graanoogst bezig is. Met de oogst van het graszaad zijn we een flink eind gevorderd. Van het Engels raaigras is nu ook het merendeel gedorsen. Meestal is er vooraf gemaaid. Het vlas is geplukt en aan de schelf gezet. Met de oogst van de erwten is een begin gemaakt. Al met al hopen we in de komende weken op gunstig oogstweer zodat het werk vlot kan verlopen. Er zal in korte tijd weer veel werk moeten worden verzet. Dit kan zonder problemen wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn. De aardappelen en zaaiuien zijn door de flinke regenval in de laatste week van juli zeer goed gegroeid; in het loof maar ook in knol en bol. Beide gewassen zijn belangrijk in oppervlakte uit gebreid, zowel landelijk als ook in ons gebied wat de aardappe len betreft; 1976 853 ha, thans 1002 ha. volgens de voorlopige telling van de meitelling 1977. De zaaiuien zijn in ons gebied niet uitgebreid; 1976 - 610 ha, 1977 - 592 ha. Ook het areaal suikerbieten is met 125 ha ingekrompen. De oppervlakte bouwland beteeld met akkerbouwgewassen blijkt dit jaar 130 ha groter te zijn dan vorig jaar. Het beëindigen van de melk veehouderij i.v.m. het tankmelken zal hierbij zeker van invloed zijn door het scheuren van grasland. De goede oogstverwachtingen, hier en elders van de aardappe len hebben al een sterke prijsdaling tot gevolg. Ons dagblad noemde het drastisch omlaag gaan van de aardappelprijzen een "opgewekte melding". Dit werd meegedeeld in een kop over de gehele voorpagina breed. Bij de opstelling van deze kop heeft men kennelijk meer de konsumptiebelangen dan de producentenbelangen in het achterhoofd gehad. Onze verwachtingen waren niet zo, dat we nu weer op 0,50 - 1,— per kg. rekenden. Zo reëel zijn we wel, maar dat de prijs beneden de kostprijs dreigt te zakken, dat komt toch wel hard aan. Nog even iets over de bruine bonen. De oppervlakte daalde in ons gebied met ruim 100 ha. Mogelijk zijn er iets meer stamsla- bonen voor de zaadteelt ingezaaid. Op veel percelen bruine bonen komt in dit gewas een meer of minder sterke aantasting voor van rolmozaiëk. De ziekteverschijnselen komen voor in haarden. De besmetting heeft plaats vanuit het zaaizaad. Het is een virusziekte die door bladluizen verder verspreidt wordt. Verschillende stambonentelers gebruiken soms zaaizaad van eigen teelt. Dit is zeker niet aan te bevelen wanneer men nu een ziek gewas heeft. Aankoop van zaaizaad van een gezond gewas is dan noodzakelijk. Heeft men een gezond gewas, dan lijkt het aanbevelenswaardig om de benodigde hoeveelheid zaaizaad voor eigen gebruik direkt af te zonderen en op een geschikte plaats zelf te bewaren. Gezien het voorkomen van deze ziekte zijn de opbrengstverwachtingen van dit gewas aanzienlijk min der optimistisch. Wat de gevolgen voor de opbrengst zullen zijn valt nog niet geheel te overzien. In Frankrijk is van een overvloedig aanbod in hooi en stro sprake, wat kopers leidt tot terughoudenheid en verkopers tot geneigdheid tot prijsconcessies. Veehouders zijn weinig geïnte resseerd omdat in de speciale weidegebieden de hooioogst soms het dubbele van normaal is. De prijzen lopen vrij sterk uiteen, mede afhankelijk van de kwaliteit. Voor hooi hoort men prijzen van Fr. 120-320, luzerne Fr. 300-400 p.ton. Voor stro is, door de overvloedige beschikbaarheid van hooi weinig belangstelling hier lopen de prijzen van Fr. 100 tot 140 per ton, voor stro geperst in kleine balen. EEN STOPPELPLOEG EN EEN KULTIVA TOR moet U afwisselend bij de.stoppelbewerking gebruiken. Voer deze bewerkingen dwars op elkaar uit. Werkt U steeds in de lengte van het perceel, dan gaat uw perceel al gauw een heuvellandschap vertonen. Voorkom dit en probeer uw per celen steeds vlakker te krijgen. WELLICHT WEET U AL waar in 1978 suikerbieten ko men te staan. Zorg op die percelen voor schone perceels kanten. Ga de wortelonkruiden, zoals kweek, hoefblad, veenwortel en distels, nog eens ekstra te lijf. Beter nu wat kosten, dan het volgendjaar veel wiedwerk in de bieten. BIJ HET AARD A PPELROOIEN moet de rooiketting net zo hard draaien als dat U rijdt. Dus niet harder, want dan Mijnheer de redacteur, In het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van vrijdag 29 juli stond een stukje over de aanleg van het sportveld te Colijnsplaat. Dat stond er niet met zoveel woorden maar ingewijden weten welke gemeente op ons voormalig eiland wordt bedoeld. Er stond dat die gemeente een kavel erwten geëgaliseerd schijnt te hebben, enkele weken voor de oogst, zonder de eigenaar van de erwten hiervan tijdig te informeren. Blijkbaar omdat daar op korte termijn zo nodig een sportterrein moest komen. Toch is er in dat stukje iets vergeten. Enkele jaren geleden is de bedoelde grond door de gemeente Kortgene gekocht. Toen we het sportterrein wilden gaan aan leggen bleek er een vreemd addertje onder het gras te zitten. We zijn er nooit achter gekomen welk addertje. We konden niet vooruit met als gevolg dat er van de aanleg van het sportterrein voorlopig niets kon komen. De landbouwer heeft op het door hem verkochte perceel 2 jaar gratis mogen boeren. Natuurlijk op eigen risico. Maar ondertussen was het toch meegenomen. Twee jaar boeren zonder 1 cent pacht is toch niet niks. Dat stond echter niet in dat stukje in de krant. Zeker vergeten! In het begin van dit jaar kwam na veel moeite de transactie rond maar er moesten nogal wat goedkeuringen komen en het zag er niet naar uit dat we vlug met de aanleg zouden kunnen begin nen. Weer wilde de landbouwer dat perceel beboeren. Weer Een historisch laagtepunt, zo zou de doperwtenoogst van 1976 in Frankrijk, België, Nederland en West-Duitsland gekenmerkt kunnen worden. Na twee jaar van overmatige produktieuit- breiding (in 1974 en 1975) hadden de voorraden aan het begin van de campagne een dusdanige omvang bereikt dat men ge dwongen was om tot areaalinkrimping over te gaan. Droogte en vermindering de uitzaai zorgde ervoor dat de produktie sterker werd gereduceerd dan gewenst was. In de genoemde vier landen verminderde de opbrengst aan doperwten met maar liefst 47%. De gevolgen hiervan voor de consument lieten niet lang op zich wachten. Tot begin juli 1976 bewogen de consumentenprijzen zich op het gebruikelijke niveau. Nadien zijn ze tot december sterk gestegen, mede ten gevolge van een hamsterwoede die zich aan het einde van het jaar onder het publiek manifesteerde. Later hebben de prijzen zich gestabiliseerd en viel er een ten dens tot daling waar te nemen, veroorzaakt door de kleinere aankopen in januari/april jl. Bij de aanvang van de nieuwe oogst waren de voorraden van vrij geringe omvang. Dat de voorraden echter niet geheel opgesou peerd waren blijkt uit de uitgezaaide arealen, die zeker niet méér zijn geweest dan in een gemiddeld jaar. krijgt U teveel beschadiging van uw aardappelen. De grond moet pas aan het einde van de band verdwenen zijn. TOT 1 SEPTEMBER KUNT U MET SUKSES blad rammenas zaaien als groenbemestingsgewas. U hebt 20 kg zaaizaad nodig en als bemesting moet er 80 kg zuivere stikstof op worden gestrooid. Een eenvoudige gr oenbemes ting, die bijna altijd slaagt en ook voor de zwaardere grond zeer geschikt is. De kans op vermeerdering van het biet en- aaltje is bij deze zaaidatum erg klein. ZOLANG DE AARDAPPELEN groen zijn, nemen de kilo 's nog steeds toe. Een ding is jammer, U komt ook steeds dichter naar de herfst toe. Soms is het wijzer om niet het onderste uit de kan te halen. EEN VEEHOUDER, die niet aangesloten is bij melkkon- trole en geen gebruik maakt van fokstieren tast enigszins in mocht dat op eigen risiko. Er staat echter zwart op wit dat het onmiddellijk afgenomen zou kunnen worden. Toen de zaak dan toch rond kwam zijn we begonnen. Ook is de betrokkene een week voordat begonnen werd gewaarschuwd al geef ik toe dat dit op een aantrekkelijker wijze door de uitvoerende organisatie gedaan had kunnen worden. Wat betreft het gebruik van de aan- en afvoerwegen van de boeren, vorig jaar, toen het er op leek dat we konden beginnen, heb ik aan de beheerder gevraagd of we via de wegen rond het koelhuis op het betreffende terrein mochten. Hij gaf toestemming op voorwaarde dat we niets zouden ruineren. Dat geen overleg is gepleegd is naast de waarheid. Dat is de gang van zaken. Zoals gezegd, door vreemde capriolen bij de grondaankoop moest men noodgedwongen met de aanleg wachten. Men hoeft nu niet te zeggen dat daar zo nodig een sportveld moest komen. De verkopers van de grond wisten goed wat de bestemming was toen ze het verkochten. De schrijver van het stukje, die zich zo bezorgd maakte over de voedselproblemen in de 3e wereld, moest blij zijn dat het zo lang heeft geduurd. Was alles rond geweest bij de grondtransactie dan had men er 2 jaar minder kunnen boeren. Twee jaar op brengst kan dus nooit schadelijk zijn voor de voedselproblemen in de 3e wereld. Terwille van de boer hadden we weer kunnen wachten. Hij had dan weer gratis de oogst binnengehaald. De actieve voetbalclub van Colijnsplaat heeft echter al te lang op een betere accommodatie moeten wachten. A. Welleman - wethouder sportzaken - Kortgene. Hoewel de vroege erwtenrassen te lijden hebben gehad van het koude voorjaar, is, door het groeizame weer in de afgelopen maanden, de verwachting gewettigd dat het beschot zal variëren van normaal tot goed. Aldus het marktoverzicht van het Pro- duktschap voor groenten en fruit waaraan we e.e.a. ontlenen. Als we het doperwtenareaal in Nederland over een groot aantal jaren bekijken zien we daarin grote verschillen. In 1965 was er een areaal van 4.308 ha, daartegenover staat 1967 met een op pervlakte aan doperwten van 7.147 ha, maar liefst 66% meer uitzaai dan in 1965. Het lijkt erop dat we in 1976 weer zo'n dieptepunt hebben gehad. Het areaal aan doperwten bedroeg in dat jaar 4.397 ha waarvan 3.826 ha contractteelt. Dit jaar raamt het Proefstation voor de Akkerbouw en Groen teteelt in de volle grond het Nederlandse areaal op 4.900 ha, exclusief de contracten die buitenlandse fabrikanten/teeltcom missionairs rechtstreeks met telers in Nederland afsluiten. Vol gens een C.B.S.-prognose komt het totaal areaal, dus inclusief buitenlandse contracten, hiermede op 5.200 ha (vj 4.397, wj 5.567); een uitbreiding van 18% vergeleken met vorig jaar. De oogst dit jaar ziet er aanmerkelijk gunstiger uit. De ver wachting is dat men gemiddeld 4,5 ton korrelgewicht per ha aan doperwten zal oogsten. Er van uitgaande dat 4.900 ha erwten werden geteeld voor industriële verwerking dan kan de oogst geraamd worden op ongeveer 22.000 ton korrelgewicht. Van deze produktie gaat ca. 19.000 ton (vj 15.7'; wj 14.8') naar de conservenindustrie hier te lande. het duister. Vooral geldt dit nu op de kontroleuitslag reeds na 100 dagen de totale melkgift van de gehele laktatie kan worden voorspeld. Het verhoudingscijfer rond het getal 100 geeft direkt een inzicht in de produktie vanvet- en eiwit grammen wanneer U wordt uitbetaald. VERSLETEN GRASLAND ALLEEN FREZEN en daarna direkt inzaaien, verhoogt de kans op meer tuintjes gras en andere onkruiden. In de bovenste laag zitten mil joenen zaden, die bij frezen min of meer bovenin blijven. Wanneer na het frezen een goed kerende ploeg wordt ge bruikt, stopt U het verkeerde zaad behoorlijk diep weg, met als gevolg meer kans op een jonge weide met weinig on kruiden. ZELFS EEN KEURSLAGER KAN GEEN 2 RUGGEN uit een varken snijden. Hetzelfde probeert een veehouder te doen, die tussen twee maisoogsten Italiaans gras teelt als vee voer. Ook dit jaar is het verschil tussen mais gezaaid op 25 april en 12 mei enorm groot. Iets anders is het wanneer Italiaans raaigras wordt gezaaid om dit als groenvoer tot 20 april aan de koeien op stal bij te voeren. Stro verbranden verdient geen aanbeveling, bovendien kan het gevaarlijk zijn voor de belendende gewassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6