WAT IS EEN RUILVERKAVELING VI Enkele aspekten van de koolzaadteelt KALKTIPS B A lhoewel de oppervlakte van dit gewas in het Zuidwesten de laatste jaren erg klein is willen we, kort voor de aanvang van de zaai, nog even op enkele aspekten wijzen. D e larven vreten in herfst en winter stengels en bladeren uit. Behandel daarom het zaaizaad met 50 gram AAlindan-Inkrusta of 50 gram AAtirit-Inkrusta per kg zaaizaad. Aatirit is een combinatiemiddel waarmee de ontsmetting tegen schimmels en de behandeling tegen de koolzaadaardvlo in één werkgang kan plaatscinden. Ongeveer twee weken na opkomst een bespuiting uitvoeren met parathion, fenitrothion of Mesurol. Bij zichtbare vraatschade herhalen. T egen duist kan worden gespoten met 10-15 kg TCA of 5 liter Lasso. Op gronden met minder dan 25% slib max. 10 kg TCA gebruiken. Toepassen kort na de zaai. Tegen duist e.a. grassen, graanopslag en muur werken 1-1,5 kg Kerb of 3 kg Legurama sp.p. goed, mits gespoten wordt na half oktober als de tempera turen beneden de 12 gr. C blijven. DE GRONDVERWERVING IN EEN RUILVERKAVELING V oor het welslagen van een ruilverkaveling is het erg belangrijk dat de plaatselijke commissie kan beschikken over een oppervlakte grond. Deze grond wordt verworven door de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.). De S.B.L. probeert tegenwoordig de grond al in bezit of gebruik te krijgen zodra er een voorbereidingscommissie in de streek is benoemd. Er wordt weieens gezegd wanneer de S.B.L. op de markt opereert is het voor een particulier niet meer doenlijk gronden te kopen. Indien dat laatste zo zou zijn dan verzoeken wij U dat door te geven aan het bestuur van uw organisatie. De S.B.L. mag de grondprijzen niet opdrijven en daar moet dan een stokje voor gestoken worden indien dit zo zou zijn. van het Landbouw Kalkbureau Hoe komt de S.B.L. aan grond? a. Zij koopt grond aan op de vrije markt; b. Zij koopt grond aan van die eigenaren-ge- bruikers die met verplichte verkoop aan de S.B.L. een domein-bedrijf in de IJssel- meerpolders krijgen toegewezen in ruilver- kavelingsverband; c. zij koopt grond aan van diegene die zijn bedrijf in het kader van het Ontwikkelings en Saneringsfonds van de Landbouw wil beëindigen. Diegene die van deze regeling gebruik wil maken is verplicht zijn grond aan de S.B.L. te verkopen dan wel de grond te verpachten aan de S.B.L.; d. zij koopt grond aan van mensen die geen toedeling in grond meer wensen en die bo ven de grondprijs een vergoeding van ma ximaal lOx de pachtwaarde kunnen krijgen, afhankelijk van hun leeftijd. Ook zij zijn verplicht hun grond aan de S.B.L. te verko pen; e. daarnaast kennen we nog de beëindiging op termijn voor zelfstandigen tussen de 50 en 65 jaar en de zgn. ontmengingsregeling voor iemand die zich wil specialiseren in een produktierichting waarvoor weinig grond nodig is. Ook verkrijgt de plaatselijke commissie pacht gronden van diegenen die van bovengenoemde regelingen gebruik maken. Zij krijgt dan de zgn. pachtrechten (met instemming van de verpachter). De pacht wordt door de plaatse lijke commissie betaald aan de eigenaren/ver pachters. In het stadium van toedeling wordt in overleg met de eigenaren een nieuwe pachter aangewezen. Op een misverstand dat er soms heerst willen wij nog eens nadrukkelijk wijzen. Een ieder is vrij om in een voorbereiding of in uitvoering zijnde ruilverkaveling grond te kopen en te verkopen aan wie hij wil, alleen wanneer hij van bepaalde regelingen gebruik wil maken is hij verplicht de grond aan de S.B.L. te verko- pen. Waarvoor wordt de grond gebruikt? O nze ervaring is dat een zgn. grondpot van groot belang is. Tijdens de uitvoering van de ruilverkaveling wordt de grond gebruikt als zgn. "compensatiegrond". Dit betekent dat in dien percelen of gedeelten van percelen in een bepaald jaar uit cultuur worden genomen, de betreffende agrariër de zgn. grondpot krijgt om die te beboeren. Bij de toedeling, dus aan het eind van de ruil- verkavelingsrit wordt de grond voor zowel agrarische als niet agrarische doeleinden ge bruikt. Hieronder volgt een opsomming in willekeurige volgorde: a. voor vergroting van bedrijven; b. voor het landschapsplan; c. voor bedrijven die worden verplaatst en vaak ook vergroot; d. voor het veilig stellen van natuurgebieden; e. om het ruilen van de kavels te vergemakke lijken (de landmeters ha); f. zgn. art. 13 grond, reeds eerder uiteengezet. De bestemming van de grond wordt in het ruilverkavelingsrapport vastgelegd zodat men voor de stemming weet welk percentage van de grondpot voor agrarische en niet agrarische bestemming zal worden gebruikt. De grondpot wordt o.a. gebruikt voor bedrijven die worden verplaatst ij de lijst van geldelijke re geling wordt de te betalen grondprijs met belanghebben den en eventuele instanties verrekend. Het is ons gebleken dat er naar aanleiding van de artikeltjes over ruilverkaveling toch nogal wat vragen leven over de ruilverkaveling in zijn algemeenheid. Van onze kant zijn wij graag bereid om vragen of opmerkingen over de ruil verkaveling te behandelen in het landbouwblad. Stel daar om uw vragen indien u dit wenst schriftelijk aan de re- daktie en wij zullen proberen ze te beantwoorden. JM. C.A.R. Goes C.J. Govers Belangrijk is het om te weten dat een opbrengst van tenminste 3000 kg per ha nodig is om qua saldo mee te kunnen met andere gewassen, o.a. wintertarwe. Koolzaad past ook niet in een bouwplan met veel bieten, daar het een waardplant is voor het bietencystenaaltje. Voor een opbrengst van minstens 3000 kg moet aan het volgen de worden voldaan: Niet later zaaien dan begin september; Een najaars stikstofbemesting van 60-80 N per ha geven, afhankelijk van de vruchtbaarheidstoestand; Een zaaizaadbehandeling tegen schimmels en kool- zaadaardvlo uitvoeren; Grasachtige onkruiden, graanopslag en breedbladige on kruiden mogen niet in te grote hoeveelheden voorkomen en deze moeten afdoende worden bestreden; Het zaaizaad moet in schone ontsmettingstrommels worden ontsmet; Herbiden toepassen, waarbij de spuittank vrij is van voor dit gewas gevaarlijke stoffen, zoals bijvoorbeeld groeistof fen; Voorjaarsinsekten moeten afdoende worden bestreden. De laatste jaren kwamen deze overigens weinig voor en kon een bestrijding achterwege blijven. Wat de rassenkeuze betreft lijkt het nog steeds het beste het ras Marcus te kiezen: o.a. met het oog op de betere kg-opbrengst. Pas bij minstens 3000 kg per ha kan koolzaad concurreren met andere gewassen. Insekten- en onkruidbestrijding in het najaar Koolzaadaardvlo Onkruid Breedbladige onkruiden o.a. muur worden meestal voldoende bestreden met 0,5 kg simazin kort na de zaai of met 0,75 kg simazin in de tweede helft van oktober als het gewas 3-5 echte bladeren heeft. Wordt TCA aan simazin toegevoegd dan ver groot dit de kans op schade, vooral als er kort na de opkomst veel regen valt. Het goede pH trajekt voor grasland is pH 4,8-5,5. De indruk bestaat echter dat voor een goed rendement van vooral hoge stikstofgiften de pH dichter bij 5,5 dan bij 4,8 moet liggen. Goede produktieve grassen (Engels raay) verlangen voor een uitstekende ontwikkeling de juiste kalktoestand. Houdt hier mede rekening bij de toepassing van graslandverbetering. Het goede bekalkingsadvies voor graslandvernieuwing is te verkrijgen door vooraf grondonderzoek op bewerkingsdiepte (ploeg- of freesdiepte). Is geen analyserapport voorhanden dan is het in elk geval aan te bevelen voor de zekerheid toch maar 2000 kg kalkmeststof/ha te strooien. Graslandvetnieuwing geeft een unieke gelegenheid om de kalktoestand van het nieuwe zaaibed op het geadviseerd niveau te brengen. Immers door de intensieve bewerking kan de gege ven kalkmeststof goed met de totale teeltlaag worden vermengd. Kleigrondeq verliezen hun ideale kruimelstruktuur wanneer onvoldoende aandacht aan de kalktoestand wordt besteed. De stoppeltijd biedt een goede mogelijkheid om eventuele ontstane tekorten weer aan te vullen. Een vrij groot percentage bouwland op zand- en dalgronden vertoont nog een te lage pH. Vooral wanneer er kalkminnende gewassen, zoals suikerbieten, gerst, mais, conserven, in het bouwplan zijn opgenomen is het raadzaam in eerste instantie de kalktoestand van de percelen goed in orde te brengen. Jaarlijks verliest de grond kalk door uitspoeling. Tevens ont trekken verzurende meststoffen kalk aan de grond. Deze gere gelde verliezen dienen van tijd tot tijd te worden gecompenseerd door toepassing van de zgn. onderhoudsbekalking. De beste tijd voor het strooien van kalk valt in de nazomer of herfst. De percelen waarop dan het volgend jaar een kalkmin- nend gewas wordt geteeld hebben in dat geval zonder meer voorrang. Bovendien vermijdt men bij dit bekalkingsbeleid de zgn. voorjaarspiek. De stoppelknollen behoren tot de groep kalkminnende gewas sen. Een flinke kalkgift voor deze teelt kan uitstekend worden toegepast op de stoppel. Gelijk met de stoppelbewerking wordt dan de noodzakelijke menging met de bouwvoor verkregen. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4