9E ZiTDAGEN 0 z.l.m. gropatax Provinciale Ploegwedstrijden Noord-Brabant Ploegwedstrijden Walcheren Ploegkampioenschappen Zeeland: 3 sept. Illegale import van Belgische aardappelen onder Nederlands label in Engeland Een bijzonder jubileum T entoonstellingsagenda. Besluit bestrijding lepeziekte in werking- Nederl. Vereniging Techniek in de Landbouw Polen rekent voor 1977 op een goede aardappeloogst Radio Koolzaadregeling en uitzaai oogst 1978 BESTEMMINGS PLANNEN Op twintig augustus zal in Dinteloord gestreden worden om het ploegkampioenschap voor Noord-Brabant. Er zal worden ge ploegd in twee kategorien n.l.rondgaande, twee en driescharige heen en weergaande ploegen. Na afloop van de wedstrijden zal er een demonstratie worden gegeven met aangedreven eggen en zaaicombinaties. Op deze demonstratie zal volgende welk nader vorden ingegaan. De ploegcommissie Walcheren organiseert ook dit jaar weer haar jaarlijkse ploegwedstrijden op zaterdag 27 augustus, aanvang 1 uur op het terrein van de Cul tuurmaatschappij "Lovendale" aan de Munnikweg te Vrouwen polder. Opgave tot uiterlijk dinsdag 23 augustus bij W. de Buck, Mei- werfweg 14 te Gapinge, tel. 01181-341. De voorbereidingen voor de wedstrijden om het Zeeuws ploegkampioenschap voor 1977 zijn weer in volle gang. De organiserende commissie heeft deze wedstrijden vastgesteld voor 3 september in de Wilhelminapolder bij Goes. Aan deze wedstrijden nemen ca. 26 ploegers deel, welke zijn geselekteerd uit de in 1976 gehouden streekploegwedstrijden. Uitgegaan wordt hierbij van de eerste twee best geplaatste ploegers in de categorieën rondgaande - en trekkerwentelploe- gen. Op deze wijze zal men tijdens de wedstrijden ploegwerk van hoge kwaliteit in ogenschouw kunnen nemen. Bij het behalen van goede resultaten behoort uitzending naar de landelijke kampioenschappen ploegen in de Flevopolder tot de mogelijkheden. De beoordeling van het geleverde ploegwerk ligt in handen van een deskundige jury. Deze jury zal het ploegwerk op een achttal punten beoordelen, waarvan de voornaamste zijn: de indruk van de voren, ligging van de sneden en de aansluiting hiervan, afwerken van het te ploegen veldje en de eindvoor of geer. Mede het te verwachten kwalitatief hoogstaand ploegwerk, is niet alleen het wedstrijdaspekt van belang, doch evenzozeer het kennis nemen van goed ploegwerk. Immers het op de juiste manier ploegen is nog één der belangrijkste grondbewerkingen en kan gedurende het groeiseizoen van grote invloed zijn. De aanvang is gepland op 12.30 uur, terwijl rond 16.00 uur de wedstrijd zal zijn afgelopen. Na afloop zal de uitslag direkt bekend worden gemaakt en de prijsuitreiking plaats vinden. Het Engelse ministerie van landbouw onderzoekt berichten over de illegale verkoop van Belgische aardappelen onder Neder landse labels. Hoewel de import van Nederlandse aardappelen in Engeland is toegestaan is die van Belgische aardappelen ver boden vanwege het gevaar dat de knolziekte ringrot, die regel matig voorkomt in België, zich in Engeland verspreidt. Door het feit dat op Britse groothandelsmarkten zakken met vroege aardappelen met het label "Dutch Table Potatoes" wer den verkocht voor £90 per ton kwam men het bedrog op het .spoor, omdat op hetzelfde tijdstip soortgelijke aardappelen in Nederland £185 per ton kostten. In een weekblad werd vervolgens verondersteld dat de aardap pelen die zo goedkoop op de Britse markt gebracht werden in werkelijkheid opnieuw geexporteerde Belgische aardappelen waren. Het was bekend dat Belgische handelaren aardappelen te koop hadden voor ongeveer £40 per ton. (The Financial Times, 20-7-1977) LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grt. Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel 01100-21010 Redaktie: Mr. J.Oggel hoofdredaktie -tel. huis M van Wezel eindredaktie -tel. huis Ingrid Bergman red-assistente -tel. huis 01100 - 20228 01641 - 3847 01 100 - 14044 Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel .01100 - 21010 - toestel 13 Technische verzorging - Drukkerij Vink B V - Axel. Advertentie-exploitatie en administratie over ad vertenties Drukkerij Vink B V Nassaustraat 1 - Post bus 1 6 - Axel - Tel 01155 - 2020 - Telex 55230 - Postgiro 206991 2 Op 20 juli 1977 is te Oostburg voor de 40ste keer een veeten toonstelling gehouden. De eerste tentoonstelling in het hart van het West Zeeuwsch-Vlaamse land vond in 1934 plaats. De jaar lijkse continuiteit werd echter in de oorlogsjaren 1940-1945 enige keren onderbroken. Het is traditie dat naast fokvee (koeien, schapen, geiten en tot voor enkele jaren ook varkens) ook vleesvee wordt aangevoerd. Na beoordeling worden de dieren in prijsklassen ingedeeld. Dit jaar was er bij de jury van het vleesvee een bijzonder jubileum. De heer A.M. Zuidweg-Burger te Krabbendijke was namelijk op deze 40ste tentoonstelling ook voor de 40ste keer als jurylid in funktie. Op de nevenstaande foto is de kampioen bij de stieren, afgebeeld. Deze vleesstier is eigendom van Slagerij A. Cauwels en M. Versprille te Oostburg. De heer Zuidweg-Burger staat rechts achter (met hoed). ing. J.H. Lantinga ADMINISTRATIE- EN ADVÏESBURO VAN DE Z.L.M. GOES TERNEUZEN. Woensdag 17 aug. in Hotel „Des Pays Bas". OOSTBURG. Woensdag 17 aug. in Café „De Windt" MIDDELBURG. Donderdag 18 aug. „De Brasserie" van 1-4 uur ingang City Theater. ZIERIKZEE. Donderdag 18 aug. in Hotel „Huis van Nassau De zitdag van WISSENKERKE van 17 aug. komt te vervallen Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes. Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur de heren J. Zuidweg en J. van Nispen. De heer J. Vroegop heeft vakantie van 25 juli t/m 15 augustus. 6 sept. - Erkende demonstratie oogst van zaaiuien te Biervliet (Zws.-Vl.). 6-10 sept. - "Isolatie '77" - Rotterdam Ahoy. 20 sept. - Erkende demonstratie dieptegrondbewerking te Mill (N. Br.). 24-25 sept. - Nationale werktuigendagen te Tongerlo-Westerlo (België). 24-28 sept. - Koop Huis 3, beurs voor informatie over eerste en tweede woningen en nieuwe woonvormen. Jaarbeurs te Utrecht. 7-8 okt. - Wereldploegwedstrijden op de Flevohof. 10-14 okt. - Security '77, Int. beveiligingsbeurs. Jaarbeurs te Utrecht. 26-27 bkt. - Nat. Engelse bietenoogstdemonstratie te Wadding ham bij Brigg (Lincolnshire, Engeland). Blijkens de betreffende Algemene Maatregel van Bestuur (Staatsblad 1977/445 d.d. 2 augustus 1977) is het Besluit be strijding iepeziekte in werking getreden. Zoals bekend, geeft dit besluit regelen waardoor op effektieve wijze kan worden opgetreden tegen de in ons land op diverse plaatsen voorkomende iepeziekte, o.m. door in gevallen waarin geen^vrijwillige medewerking kan worden verkregen, gebruiks- gerechtigden van terreinen te verplichten, dat bomen of struiken die gevaar voor ziekteverspreiding opleveren, worden opge ruimd. Op 1 november 1977 zal te Wageningen worden gehouden de eerste algemene vergadering van sectie IV van de Nederlandse Vereniging Techniek in de Landbouw. In deze vergadering zal aandacht worden besteed aan het economische en veilig gebruik van elektrische energie op het agrarisch bedrijf en aan het leve ren van grote vermogens zoals aan torensilo's. Deze vergadering zal een open karakter hebben. T.z.t. zullen nadere mededelin- gen volgen. Ondanks alle voorzichtigheid, die men in Poolse landbouwkringen na de slechte ervaringen met het weer in de laatste jaren betracht, rekent men er dit jaar op een goede aardappeloogst binnen te kunnen halen. De ontwikkeling van het gewas verloopt tot nu toe voorspoedig. De Poolse aardappelproduktie is de laatste jaren geleidelijk gedaald van 51,9 miljoen ton in 1973 via 48,6 miljoen ton in 1974 naar ca. 46 miljoen ton in 1975; de oogst van 1976 lag daar nog zelfs onder. Polen is na de Sovjet Unie de op een na grootste aardappelproducent ter wereld. (VWD-Kartoffeln, 20-7-1977) Maandag 15 augustus a.s., Hilversum I (298 meter), 17.20 -17.30 uur De betekenis van bos en bosbouw voor de samenleving, een vraaggesprek met ir. A. van Maaren, inspecteur bosbouw van het Staatsbosbeheer naar aanleiding van de onlangs door het parlement aangeboden struktuurvisie op het bos en de bosbouw. Vrijdag 19 augustus a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 - 13.00 uur Problemen bij de kontraktproduktie in de intensieve veehou derij, een vraaggesprek met ir. P.P. Koks, adjunkt-direkteur veehouderij en zuivel van het ministerie van landbouw en vis serij. Regeling oogst 1977 (verkoopseizoen 1977/1978) Brussel is al enkele jaren bezig om de omschakeling op de teelt van koolzaad met een laag gehalte aan erucazuur te bevorderen. Zo kan koolzaad van oogst 1977 met een hoger erucazuur-ge- halte dan 10% (vorig jaar 15%) niet meer voor interventie wor den aangeboden. Zolang koolzaad via de normale handelska nalen zijn weg vindt, hoeft het uitsluiten van erucarijk koolzaad van de interventie voor de prijszetting weinig of geen gevolgen te hebben. Wel komt dit koolzaad in aanmerking voor de ver werkingtoeslag. Deze toeslag wordt betaald aan de verwerker, ter overbrugging van het verschil tussen de richtprijs en de wereldmarktprijs. Deze steun is variabel en bedraagt op het ogenblik 25,— a 30,— per 100 kg. Dit is dus een belangrijk deel van de prijs, die de telers ontvangen. Regeling oogst 1978 (verkoopseizoen 1978/1979) Voor erucazuurarm koolzaad (lager dan 10%) geldt de normale toeslag- en interventieregeling. Voor erucazuurrijk koolzaad bestaat evenwel geen interventie maar ook geen toeslagregeling meër, behalve wanneer dit koolzaad wordt verwerkt ten behoe ve van de chemische industrie (niet-voedingsmiddelensektor). Keuze-probleem uitzaai oogst 1978 Dit jaar doet zich een keuzeprobleem voor, bij de uitzaai van de oogst voor 1978. Men kan namelijk erucazuurarme rassen uit zaaien (met toeslag) met als mogelijke nadelen: een wat lager opbrengstniveau, een geringere wintervastheid en misschien wat meer last van ziekten, zoals Phoma. Of men kan de gebruikelijke rassen met een-hoger erucazuurgehalte uitzaaien met als risiko het niet ontvangen van de toeslag in de verkoopprijs. In geval van verwerking en bestemming van dit koolzaad voor de che mische industrie heeft de teler wel het recht op de toeslag. Hoe evenwel de ontvangst van deze toeslag door de boer geregeld moet worden, is op dit moment niet duidelijk. Men zou er wellicht verstandig aan doen hieromtrent kontakt op te nemen met de gebruikelijke afnemers van het koolzaad. Het verdient overweging om in verband met risiko-spreiding beide soorten rassen uit te zaaien. Zeker wanneer het gaat om een oppervlakte van enige omvang. Bladel en Netersel Vanaf 3 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Leemskuilen". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tilburg Vanaf 3 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Heikantlaan". Bezwaren kun nen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oosterhout Vanaf 8 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Uitbreidingsplan in onderdelen Oosteind" (wijziging). Zij die tijdig bezwaren heb ben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Westerschouwen Vanaf 5 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Haamstede Kom". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Wissenkerke Vanaf 8 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Landelijke bebou- wingskoncentraties". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Hooge- en Lage Mierde Vanaf 5 augustus ligt gedurende een maand ter inzage h§t ontwerp-raadsbesluit tot vaststelling van de bebouwde kommen voor de toepassing van de Boswet". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Hulst Vanaf 8 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "St. Jansteen". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad, als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 2