Het Hoofdbestuur van de .m. vergaderde D e heer Doeleman vond het merkwaardig dat, ondanks het feit dat het ministerie van Landbouw het eens was met de Suikerindustrie dat er een prijsverhoging van de suiker met 6 7 cent noodzakelijk is, er onder druk van het ministerie van Economische Zaken niet meer dan 4 cent verhoging uit de bus is gekomen. Het is onbegrijpe lijk dat de minster van Landbouw hiermede ingestemd heeft. Eerst is hij akkoord gegaan met slechts 3,5% prijsverhoging, het magere resultaat van een kompromis. /r< zuidelijke landbouw maatschappij 0 jfc Grondonderzoek op aaltjes 9§c Oogst en opslag van bewaar uien pag 9 T"en aanzien van de kabinetsformatie dacAt de Z.L.M. voorzitter met name aan de grondpolitiek. Er zijn afspra ken gemaakt die tot effekt moeten hebben een prijsdaling van grond. Maar wat zal er gebeuren als de verwachtingen niet bewaarheid worden? Overigens zou het heel wat meer duidelijk, zijn voor de grondgebruiker wanneer hij wist wat de heren nu precies bedoelen met prijsverlaging en hoeveel dit moet zijn? vervolg op pag. 7 555MI *<BUor> z.l.m VRIJDAG 12 65e jaargang no. 3393 land- tuinbouwblad De schoolvakanties zijn weer voorbij of zullen dit binnenkort zijn. In bepaalde streken van ons werkgebied zijn er heel wat scholieren geweest die intensief kennis hebben gemaakt met de oogst van tuinbouwprodukten. Er werden aardbeien geplukt of vroege aardappelen geraapt. Onlangs was men bezig met de pluk van de princesse-bonen. De vollegrondstuinder was blij met deze extra hulp terwijl de jonge plukkers ijverig een aardig centje bijeen vergaarden. De bonen waren goed zodat een kist spoedig gevuld was waarmee dan weer zes gulden werd verdiend. Naast dit alles kan het ook geen kwaad dat de jeugd al vroeg leert dat met werken geld verdiend kan worden. Geen paniekstemming kweken 1 ndanks de wat sombere berichten over de prijsont wikkeling van de aardappelen en de uien willen wij er voor waarschuwen om elkaar niet door allerlei trieste taal in paniek te brengen. De druk op markt wordt nu mede veroorzaakt door de vroege aardappelen. Wanneer deze druk afneemt zal men moeten proberen de prijzen op een verantwoord stabiel niveau te houden, zodat een renda bele teelt mogelijk blijft. Dit zei de voorzitter van de Z.L.M. de heer A.J.G. Doeleman aan het begin van zijn openingswoord van de maandag 8 augustus j.l. te Ber en op Zoom gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De heer Doeleman zette echter wel vraagtekens bij de vooral op Zeeuwse bedrijven aanwezige tendens om te ontmengen ten nadele van de veehouderij, om daarna als zuiver akkerbouwbedrijf verder te gaan. Dit levert nogal eens investeringsverlies op en het kan ook ongunstig zijn uit arbeidsorganisatorisch oogpunt. Van de andere kant is de grond waarop voorheen veehouderij werd bedreven vaak minder geschikt voor akkerbouw. Ook moet de 3fc De ruilverkaveling Kruisland-Wouw pag. 3 s)c Kalktips van het klakbureau pag.4 9|c Wat is ruilverkaveling pag.4 Uit de praktijk pag 5 en 6 en grondontsmettin pag. 8 s|e Op bezoek bij Dirk Werther te Sprang-Capelle pag 10 en 11 s|e De teelt van Chinese kool wordt groter pag 13 Rupdveefokdagen te Kloosterzande pag 13 9|c On derwijs notities pag 14 *|c Tuintips over de roos als heester pag 15 Marktberichten pag 17 sfe Voor de vrouw en P.J.Z. Geluid pag 19 veehouder zich niet blind staren op de vrije markt pro- dukten in de akkerbouw van de afgelopen twee jaar. Maar het kan ook heel goed zijn aldus de heer Doeleman dat de gebondenheid aan de bedrijven een rol speelt. We willen er dan ook, misschien tot vervelens toé, op blijven wijzen dat blijvend gezocht moet worden naar mogelijk heden van samenwerking tussen bedrijven. Het kan ook heel goed mogelijk zijn dat een akkerbouwer en een vee houder op bepaalde gebieden samenwerken. Er zijn in onze provincie voorbeelden van die respekt afdwingen. Verder wil ik het belang van de bedrijfsverzorgingsdien- sten nog eens benadrukken. Terecht heeft in het gesprek met de formateur den Uyl het Landbouwschap op het belang van de bedrijfsverzorgingsdienst gewezen. Er ligt een stukje werkgelegenheid enerzijds, maar anderzijds, en dat is veel belangrijker, de mogelijkheid om betere werkomstandigheden voor het eenmansbedrijf te schep pen. Als de overheid van plan is om werkelijk wat voor de landbouw te doen dan ligt in die uitbouw en handhaving van de bedrijfsverzorgingsdienst een dankbare taak. Ook een veehouder heeft als hij daartoe behoefte voelt recht opvakantie. Moet de boer alleen de inflatie bestrijden? Maar nu staat hij toe dat de bietenteler nogmaals gedu peerd wordt om als enkeling in de samenleving de inflatie te helpen bestrijden. De suikerindustrie heeft het niet op een confrontatie aan laten komen omdat de toezegging werd verkregen dat de situatie in november zal worden bezien. Nog heel wat vragen Er zijn nog meer vragen aldus de heer Doeleman, b.v. wat verstaat men nu precies onder gebruikswaarde, een be grip dat in de toekomst zal worden toegepast bij onteige ningen. Wat zijn b.v. allemaal de mogelijkheden van de gemeentes wanneer zij met voorkeursrecht grond aan zouden kunnen gaan kopen. We zijn het eens met het feit dat te sterk gestegen grondprijzen niet in het belang van de boer zijn, maar toch vragen we ons af of de beoogde maatregelen wel voldoende effekt zullen hebben. Hoe het ook zij, als de overheid zou willen komen met andere maatregelen die duidelijk in de richting van nationalisatie voeren dan kan men er op rekenen dat iets dergelijks door ons absoluut zal worden afgewezen. We zullen met argusogen de ont wikkelingen op dit gebied blijven volgen aldus de voor zitter in zijn openingswoord. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1