vfliti:»k Vit OII w Elf dagen Sovjet-Unie B Algemene indruk agrarische studiereis naar Rusland 11 t/m 22 juli. Excursie naar het verdronken land van Saeftinghe Dit programma wil een indruk geven van de opzet van de topkaderkursus 1977-1978. De inhoud is tot stand gekomen in overleg met de Kommissie Topkadervorming Zuidwesten. Op grond van ervaringen, opgedaan in het verleden met 7 topkaderkursussen, is een programma ontstaan, waarbij de nadruk ligt op de persoonlijke belangenbehartiging van de kursist Bij de opbouw van het programma is rekening gehouden met de drieledige doelstelling van de kursus. In de eerste plaats ligt het accent op: bevorderen van vaardigheden t.b.v. behartiging van belangen: het woord voeren, vragen formu leren, ingaan op argumenten, vergaderen, enz. Bij de externe bijeenkomsten ligt het accent op: bevorderen van inzicht in maatschappelijke verschijnselen: informatie-overdracht m.b.t. case studies. Bij de tweede week ligt het accent op: bevorderen van zelfstandige meningsvorming: informatieverwerking en standpuntbepaling. Vragen en suggesties omtrent dit voorlopige programma zijn ten alle tijde welkom. Willem Reeuwis, kursusbegeleider wo. 21 Vergadertechniek en samenwerking: oefeningen in vergaderen, leidingge ven en samenwerken in groepsver band. nabespreking en formulering van afspraken voor deze groep. Ié INTERNAATSWEEK HEDENESSE 19-23 dec. 1977 ma. 19 aankomst 10.00 uur, ontvangst; koffie; eerste kennismaking met el kaar. 10.30 uur: opening van de kursus door de heer Roest, voorzitter van de kommissie. praktische regelingen en huishoude lijke mededelingen. voortzetting van de kennismaking. inventarisatie van verwachtingen en doelstellingen van de kursisten. formuleren van persoonlijke leerbe hoeften. av. knelpunten in de agrarische wereld en de maatschappelijke positie van de agrariërs inleiding. di. 20 Informatie-overdracht en kommuni- katie: oefeningen in spreekvaardigheid en luisteren m.m.v. Marcel Haazen, so ciaal-psychologisch adviseur en me dewerker van Hedenesse. diskussie-oefeningen, formuleren van diskussieregels. nabespreking. av. kijk op de wereld om ons heen inleiding. do. 22 Beïnvloeding en oordeelvorming: de rol van de kranten/t.v. en andere media bij de totstandkoming van meningen en waarde-oordelen. oefening, kritische analyse en (na) gesprek met een journalist. av. 2e INTERNAATSWEEK HEDENESSE 13-17 febr. 1978 (voorlopig) korte opfrissing van de le internaatsweek evaluatie tot nu toe over het programma, in het licht van gestelde doelen en persoon lijke doelstellingen aktualiteiten groepjes kursisten verdiepen zich in één of enekele aktuele onderwerpen, presentatie en diskussie met de rest van de groep. vergaderoefening en observatie bijwonen van een vergadering van een beleidsuitvoerende instantie (excursie) gesprek na afloop nabespreking politieke kaart in (Z.W.) Nederland achtergrond en aktuele feiten gesprek met politici forumdiskussie afronding en evaluatie van de kursus. EXTERNE BIJEENKOMSTEN GOES WOENSDAGEN vanaf dec. 1977 Aan het einde van de le internaatsweek wor den in overleg met de kursisten de onderwer pen voor de externe bijeenkomsten vastgesteld. Onderwerpen, die tot de mogelijkheden beho ren, zijn o.a.: economische vraagstukken/bedrijfsecono mie recht(sorde)/rechtsfilosofie landinrichting/planologie/ruimtelijke or dening medezeggenschap in de onderneming coöperatieve vraagstukken organisatiestrukturen levensbeschouwelijke stromingen ontwikkelingssamenwerking multinationals prijspolitiek binnen de E.E.G. de Europese beweging alternatieve levensstijl De bijeenkomsten duren de gehele dag (9.00 - 17.30 uur), plaats van samenkomst in Goes. Data: 28 dec. 1977, 4-11-18-25 jan. 1978, 1-8 febr. 1978. Voor aanvraag van opgaveformulieren bellen naar: P.J.Z. Kees Schipper öf secretaresse Topkadercommissie Jeanet Priem, tel. 01100-21010. bestudering van een konkrete prak tijksituatie n.a.v. rekreatieplan evt. met interviews. vr 23 nabespreking van voorgaande avond. planning van de rest van het pro gramma m.b.t. de externe bijeen komsten en de 2e internaatsweek. nagesprek over de afgelopen dagen. vertrek 16.00 uur. Het doel van deze reis, die door de Stichting Uitwisseling i.s.m. de 3 plattelandsjongerenorgani- satie's werd georganiseerd, was om Rusland vooral op agrarisch gebied te leren kennen. Dit doel is, vinden we, volledig behaald, behalve dat we op het praktische gedeelte van de landbouw weinig te zien kregen. Dit had verschillende oorzaken: o.a. het feit dat er een besmettelijke veeziekte heerste en het feit dat ze liever geen sov- en kolchosen willen laten zien, wat hier ook de reden van mag zijn. Over de akkerbouw kregen we heel verschillende indrukken, in sommige streken stonden de gewassen heel goed, terwijl er ook gebieden waren met veel percelen die het oogsten niet waard waren. Van de veeteelt kregen we zoals gezegd weinig te zien. Over de welvaart kan gezegd worden dat deze naar Westerse begrippen vrij laag is; iedereen heeft echter werk en het land is nog volop in opbouw. De lonen zijn erg verschillend omdat het hier een zuivere prestatiemaatschappij is. Over het welzijn kregen we heel verschillende indrukken. Bij alle officiële ontvangsten krijg je de indruk dat alles vrij normaal en ideaal is, maar als je in kontakt met de "man op straat" komt, wat overigens i.v.m. de taal vrij moeilijk is, krijg je soms toch wel een heel andere indruk nl. die van het leven in een politiestaat! Opvallend is verder dat het land ongelooflijk schoon, maar ook rommelig is en dat de mensen erg gedisciplineerd zijn. De reis ging via Moskou naar Charkov en Kiëv in de Oekraïne. Het is gewoon onmogelijk om in zo'n kort stukje alle indrukken die je hebt opgedaan te verwerken. Over enkele weken verschijnt er een uitgebreid verslag van deze reis welke verkrijgbaar zal zijn bij de Stichting Uitwisseling in Bergen (N.H.). Als deze reis volgenö jaar weer georganiseerd wordt kunnen we deze bij ieder die geinteresseerd is in Rusland en haar landbouw, en die goed tegen wodka, wachten en weinig slaap kan, van harte aanbevelen. De 5 enthousiaste Zeeuwse deelnemers waren Etiënne Buysse, Marieke Coppoolse, Marinus Geuze, Jan Mol en Jan Punt. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. oor leden van de Bond van Plattelandsvrouwen is er in mei/juni een excursie georganiseerd naar Saeftinghe, een ty pisch stukje Zeeland dat 3500 ha groot is. Dit verdronken land is het grootste brakwatergebied in West Europa. Het wordt beheerd door het Zeeuws Landschap en het gebied is kort gele den def&nitief onder de Natuurbeschermingswet geplaatst. Het aantal vogels wat hier overwintert loopt in de tienduizenden. In de loop der jaren heeft men zo'n 185 verschillende vogelsoorten waargenomen!! In dit vogelreservaat hebben we met zeer velen enige plezierige uren doorgebracht. De belangstelling voor deze excursie was enorm. De tuincommissie moest zelfs meerdere excursiemidda gen afspreken met de conservator van dit gebied de heer Neve. Op de zonnige 26ste mei heeft de eerste groep de sprong ge waagd. 't Klinkt vreemd, maar je moet toch wel een beetje kunnen springen. Twee weken later ging de tweede groep op pad. In het begin leek het regenachtig te worden, maar weldra verdwenen de regen wolken, regenjassen en truien. Gelukkig waren er ook een aan tal heren meegekomen. Dit was erg fijn, want vele dames had den zo nu en dan een sterke arm nodig om zich aan op te trekken. ij de aanvang van de excursie kregen we op de dijk bij de Emmapolder uitleg over de omgeving. En toen begon de pret. De eerste tien minuten ging alles als van zelf; keurig met z'n dertigen over de dijk. Maar wil je zo'n gebied leren kennen dan kun je niet op een afstand blijven kijken, maar je moet er doorheen trekken. Echt dwars er door heen en dan wordt het springen geblazen, vooral in het begin. Natuurlijk lukte het niet iedereen om zo'n grote sprong te ma ken. De lachsalvo's waren niet van de lucht want de één ging tot aan de knieën in de modder; een ander glibberde maar wat van links naar rechts terwijl een volgende naar z'n laars aan het zoeken was in de slik. Bij de eerste kreken ging het nog wat voorzichtig zo van: op passen, m'n witte broek mag eigenlijk niet vuil worden. Maar u begrijpt wel datje zoiets niet lang volhoudt en binnen de kortste keren liep iedereen zonder moeilijk te doen door het schorren en slikkengebied van Saeftinghe. Alleen het blijft oppassen ge blazen want naast de drie hoofdgeulen zijn er ontelbare kleine geultjes van 20 a 30 cm breedte. O ok mochten we een kijkje nemen in de meeuwenkolonie. De bewoners stelden dit niet zo erg op prijs want al was de broedtijd voor een groot gedeelte achter de rug, de meeuwen hadden nog wel hun zorgen voor de jongen. Veel nesten waren al verlaten, maar gelukkig hebben we ook nog uitkomende eieren kunnen bewonderen en vanzelfsprekend de jonge meeuwtjes. We lieten de vogels weer vlug met rust en liepen richting Wes- terschelde. Na een korte rustpauze gingen we via de rijksdam terug naar het beginpunt van onze excursie. Dankzij de deskundige leiding hebben we op een plezierige manier kennis kunnen maken met dit unieke vogelreservaat. Tot slot nog wat nagepraat in het cafeetje van Emmahaven, waarna iedereen voldaan huiswaarts keerde. Misschien was het toen nog niet tot de deelnemers van deze excursie doorgedron gen, dat spierpijn het gevolg zou zijn van al die vreemde bok- kesprongen. G. bij de Vaate Vanwege het gevaar, met name de zeer sterke getij- denstroom, het verraderlijke drijfzand en modder en de grote kans te verdwalen is betreden van dit be schermde natuurreservaat alleen toegestaan onder geleide. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19