Zonne huizen in Oss M. T evens dienen de volgende maatregelen te worden ge troffen: Vervolg zonne-energie - pag. 7 met hoge temperaturen en veel zon en te koud als het enkele dagen achter elkaar bewolkt is, in de meer doelmatige zonne huizen maakt men gebruik van verschillende soorten stralings collectoren. Qp de Colorado State University heeft men zich al sinds 1914 beziggehouden met experimenten met zonne-ener gie. Gedurende de afgelopen 18 jaar is een huis in Denver voor éénderde deel verwarmd door middel van een eenvoudig hete- luchtverzamelsysteem, dat nog nooit een onderhoudsbeurt no dig heeft gehad en dat zijn stookkosten aanzienlijk verlaagd heeft. Er is in Colorado ook een bedrijf dat ongeveer 50 huizen in en om Denver voorzien heeft van verder verbeterde zonne- warmte-systemen. die reeds voor drie-kwart tegemoet kunnen komen aan de dagelijkse behoefte aan verwarming en warm water. Cj r bestaan ook ietwat ingewikkelder, maar minder kostbare systemen, waarbij gebruik wordt gemaakt van water in plaats van lucht om de zonnewarmte in op te slaan. Boven op het dak van een huis in Maryland staat een 18 bij 4,5 meter in beslag nemende verzameling van zonlicht concentrerende apparaten. Als de zon schijnt wordt regenwater, dat men heeft opgevangen en verzameld, verwarmd, waarna het door een buizensysteem naar beneden stroomt om het onderliggende huis te verwarmen. Dit huis beschikt over dertig zonnecollectoren, die naar het zuiden zijn gericht en schuin op de zon staan met een hoek van 55 graden. De gegolfde aluminiumplaten, die in dozen van 12 bij 23 cm zijn geplaatst, zijn zwart geverfd teneinde een maxi mum aan zonnestralen te kunnen absorberen. Achter de platen zit isolatiemateriaal en de dozen zijn afgedekt met vensterglas om de warmte vast te kunnen houden. Bij dit systeem wordt het water door de zonnestralen verwarmd tot 100 graden en daarna door buizen afgevoerd naaf de kelder, waar het opgevangen wordt in een waterreservoir van 6000 liter, dat geheel omringd is door eivormige stenen. Hier staat het water de warmte geleidelijk af aan de stenen, totdat het afge koeld is tot 65 graden. Dan wordt het weer naar het dak ge pompt om opnieuw de warmte van de zon te verzamelen. On dertussen blaast een elektrische ventilator lucht tussen de stenen door en de warmte lucht wordt dan in de kamers gepompt door op plafondhoogte zittende gleuven in de muren. De koude lucht wordt dan afgevoerd door gleuven die bij de vloer zitten en in de kelder weer verwarmd. Het systeem wordt geregeld door een thermostaat en onder steund door noodkachels die branden op olie, gas of elektriciteit, voor het geval het lange tijd erg koud of bewolkt mocht zijn. Alles bij elkaar is het eenvoudig, geluidloos en doelmatig en heeft het in zeven jaar het erin gei'nvesteerde geld uitgespaard doordat de kosten voor olie en elektriciteit met circa 1000 gulden per jaar verminderd zijn. Er staan nu zo'n 187 zonnehuizen in de Verenigde Staten en er worden er momenteel nog 300 gebouwd. De overgang naar het gebruik van zonne-energie begint in be tekenis toe te nemen. aar hoewel de belangstelling stijgt voor huizen die door de Ifeon van energie worden voorzien, vormen de hoge aanlegkosten en het feit dat het systeem nog altijd ondersteund moet worden door een andere methode van verwarming, een belemmering voor een snelle groei. Ook in Nederland bestaat belangstelling voor het gebruik van zonne-energie voor de verwarming van huizen. Eind vorig jaar werd in' Eindhoven een zonnehuis opgeleverd als onderdeel van een zonne-energieprojekt van de Technische Hogeschool Eind hoven. Dit is de eerste Nederlandse zonnewöning waarin de zonnecollectoren geen latere toevoegingen zijn - zoals bij andere zonnehuizen in Nederland - waarin vanaf de allereerste schets techniek en architectuur geïntegreerd zijn. De verwachting is dat men de voor verwarming en warm water benodigde energie ongeveer voor de helft van de zon zal kunnen betrekken. Dit geldt zowel voor koude als voor warme winters. In het voor- en najaar zal de zon vaak alles voor zijn rekening nemen. Drie stookseizoenen lang zal men gaan meten om te zien of die verwachtingen ook in de praktijk gehaald zullen worden. Voorts zal een aantal Nederlandse organisaties deelnemen aan een driejarig internationaal ontwikkelings- en onderzoekpro gramma van het Internationaal Eqergie Agentschap (IEA) op het gebied van zonne-energiesystemen voor verwarmings- en koelingsdoeleinden. De Nederlandse bijdragen aan dit internationale programma zullen worden verzorgd door ECN (Energie-onderzoek Cen trum Nederland), KNMI, de TH Eindhoven en de Technisch Fysische Dienst TNO/TH Delft, waarbij ECN een coördine rende rol vervult. In de Verenigde Staten heeft het amerikaanse ministerie van huisvesting en ruimtelijke ordening onlangs een subsidie ter beschikking gesteld, waarmee 143 nieuw te bouwen en reeds bestaande woonhuizen, verspreid over 27 staten, voorzien moe ten worden van een systeem voor verwarming en air-conditio ning d.m.v. zonne-energie. Daarmee wil men de praktische toepassingen van de zonne-energie in verschillende klimatolo gische omstandigheden beproeven. - bij de overgang van aluminium op een ander metaal moet een kunststof hulpstuk worden gebruikt. Dit er bestrijding van galvaniese korrosie. - in het water- (of een ander medium) circuit mogen geen of in zeer beperkte mate onderdelen van koper of koperlegeringen voorkomen. - bij het gebruik van leidingwater moet erop gelet wor den dat het chloridegehalte lager is dan 200 mg/1 - aan het warm te-transportmedium dient een korrosie- inhibitor te worden toegevoegd. - aan de installatie een bevriezingsbeveiliging tot -34 graden Celcius kan worden toegepast; een 50% oplos sing van mono-ethyleen-glysol/SBn (een antivries middel met de korrosie-inhibitor sodium-benzaat ni- triet) met water. Fabrikaat Shell Chemie, Den Haag. Tot voor enkele jaren werd de praktische toepassing van zonne- energie in West-Europa nog als een utopie gezien. De plotselinge stij ging van de wereld-brandstofprij zen heeft echter de start gegeven tot een stormachtige ontwikkeling op het gebied van de 'solartech- niek'. In het bijzonder voor verwar ming, ventilatie en warmwatervoor ziening blijkt zonne-energie reeds thans - of in de nabije toekomst - technisch en financieel haalbaar te zijn. De hoeveelheid zonne-energie per jaar per oppervlak blijkt op onze breedtegraad (53° N.B.) toch nog meer te bedragen dan de helft van die op de evenaar. In de maanden september tot en met april, wan neer bij ons de behoefte aan warmte het grootst is, is dit echter nog slechts 30%. De toepassing van zonne-energie zal in Nederland althans voorlopig nog wel bescheiden zijn, doch vol doende om bij de energiehuishou ding van de woning een belangrijke rol te spelen. Goede thermische isolatie, toepas sing van luchtverwarming en van zonnewarmte als aanvullende ener giebron voor verwarming, ventila tie en warmwatervoorziening vormden de uitgangspunten van een studie die in opdracht van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening werd verricht door de afdeling Binnenmilieutech niek van het Bouwcentrum in Rot terdam. In de gemeente Oss werden op ba sis van deze uitgangspunten vier proef woningen gebouwd. De resul taten van de studie zijn neergelegd in een rapport dat onder de titel 'de zonnehuizen in Oss' in maart jl. door het Bouwcentrum werd gepu bliceerd. Bijgaande tekening, die een indruk geeft van de opzet van het project, werd aan dit rapport ontleend. Naast directe en indirecte steun die door vele bedrijven werd verleend, ontwikkelde de Technische Physi- che Dienst TNO-TH voor dit on derzoek een uitgebreid meetpro gramma. Over de resultaten van die metingen werd door de TPD een af zonderlijk rapport uitgebracht. Foto: Fotobureau Paul v.d. Werff Dubbele beqlannq |?5c"l Zwartgeverfde betonnen plaat 130 cm dik) Bouwcentrum Rotterdam «m 700 'onwOmm poaOx» rm MMoon 010-11 (1 *1 Verklaring der ci/ters .1 Zonnecollector 2 Thermostaat 3 Verzamelkanaal warme lucht 4 Opgerold isolatiescherm 5 Rookgas-afvoer 6 Toevoer van buitenlucht 7 Luchtverwarmer (naverwarmer) S Kanalensysteem voor warme lucht 9 Isolatiemateriaal 10 Opvangrooster voor retourlucht 11 Toevoer naar zonnecollector

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9