De zon doet 't werk Toepassingen Uitvoering De Solektor betaalt zichzelf Bronswerk Selektor B ronswerk Verwarming en airconditioning te Amers- foort (033-39911) die zich intensief bezighoudt met het benutten van zonne-energie heeft een systeem ontwikkeld voor het opwarmen van tapwater dat geschikt is voor het aanbrengen in nieuwbouw maar ook in bestaande bouw is toe te passen. Het kan zelfs geleverd worden als doe-het- zelf pakket. De hieronder afgebeelde illustratie's geven een indruk van het systeem. On een indruk van de kosten te geven, het doe-het-zelf pakket Solektor 1 wordt aange boden voor de prijs van 1485,— excl. BTW en Solektor 2 voor 1760,- excl. BTW. Deze pakketten bevatten drie koliektoren, opslagvat van 160 ltr., appendages, afdich ting met beveiliging, de nodige fittings, pomp enz. Indien 4 koliektoren gewenst zijn in plaats van drie komt er 265,- excl. BTW bij. Een opslagvat van 205 ltr. kost extra 200,-. Voor leiding en isolatie wordt 65,- gere kend en voor verzending vanuit Amersfoort 120,- alles excl? BTW. Namontage door de "doe het zeiver". Aan de hand van een uitvoerige montage handleiding komt Bronswerk de installatie nog voor 250,- excl. BTW in- spekteren, hetgeen een langere garantietermijn oplevert! D e toepassingsmogelijkheden met deze lage-tempera- Zonnewarmte als energievoorziening De nieuwste technische snufjes om op het huishoudelijk energieverbruik te besparen zijn toegepast in deze, door de Zweedse groep Euroc, experimenteel gebouwde woning. Dit huis heeft een vloeroppervlakte van 150 m2 is 3 voudig beglaasd. Tot het belangrijkste onderdeel van de energievoorziening behoren de 52 met glas afgedekte zonnecollectors die onder een helling van 70° op de zuidzijde van het dak zijn aangebracht. A Is het door de collectors stromende water tot een optimaal mogelijke temperatuur is opgewarmd, wordt het in een netwerk van spiraalbuizen gepompt, die in de vloeren van de woning zijn aangebracht. De verkregen warmte energie wordt in dit geval dus in de eerste plaats gebruikt voor verwarming. Een eventueel overschot aan warmte wordt voor later gebruik opgeslagen in een speciaal geïsoleerde warmwatertank onder de woning. Dan komt de zon op en daarmee beschikt u over een eeuwigdurende gratis energiebron die •nog schoon is ook. En dat is een hele zeker- 'heid in deze tijd van schaarser en duurder (wordende energie Verkoop, kwaliteitskontrole en service zijn bij Bronswerk mogelijk, o.a.door haar regionale vestigingen in het gehele land (zie achter zijde van deze folder). ;De zonne-energie wordt op de zwarte plaat jvan de koliektor omgezet in warmte. jDoor de kanalen die m deze plaat zijn aange bracht stroomt water dat deze warmte jopneemt en afgeeft aan het opslagvat. 'Hiermee wordt het tapwater voorverwarmd jzQdat de bijstookinrichting (geiser, gas gestookte boiler) niet het hele verschil tussen jkoud en warm-water hoeft te overbruggen. s Zomers zal de bijstookinrichting zelfs grotendeels uitgeschakeld blijven. Dit levert jaanzienli|ke energiebesparing op. iln een installatie voor huishoudelijk gebruik jvindt het warmte-transport veelal plaats door (natuurlijke cirkulatie. Het opslagvat moet zich dan een halve meter boven de koliektor bevinden. Dit is type Solektor 1 Is dit niet mogelijk, dan wordt gedwongen cirkulatie methaan- uitregeling van de pomp toegepast (type Solektor 2). Solektor 1 en 2 worden toegepast voor huis houdelijk gebruik. Bijvoorbeeld bad. douche, wastafels, was- en vaatwasmachine Op basis van dezelfde principes als voor gaande systemen kan ook de verwarming van zwembadwater door middel van zonne-energie worden gerealiseerd (type Solektor 3). De hierboven omschreven solektor-systemen van Bronswerk zijn solide uitgevoerd en berekend op een zeer lange levensduur. De gebruikte materialen voldoen aan hoge kwaliteitseisen. De koliektoren zijn bestand tegen vorst, korrosie wind. regen, sneeuw en temperaturen tot 150° C Garantie na montage-inspektie is 5 jaar. Voor komplexe systemen, bedrijfs- of industriële toepassingen kan de engineering geheel door Bronswerk worden verzorgd De Solektor is ook leverbaar als "doe-het- zelf pakket waarbij inbegrepen o.a. montage-inspektie door Bronswerk. kompleet montage en- instruktieschema. Het jaarrendement van de solektor is uiteraard afhankelijk van de opstelling van de koliektoren ten opzichte van de zon. In Nederland krijgt men de beste resultaten wanneer de koliektoren staan opgesteld onder een hellingshoek van 450 naar het zuiden. De Solektor bespaart energie en daarmee kosten. Een besparing van 450 - 600 m3 aardgas per jaar is mogelijk. Dijstook inrichting warmtewisselaars B ronswerk verwarming en airconditioning garandeert dat de Solektorsystemen geen ontwerp-, fabrikage-, kon- struktie- en materiaalfouten bevatten. Gebreken welke optreden binnen een periode van 2 jaren, ingaande op datum van oplevering, zullen zo spoedig mogelijk worden hersteld, terwijl voor onderdelen welke in het geheel niet deugdelijk blijken te zijn, so spoedig mogelijk nieuwe worden geleverd. Indien de Solektor door Bronswerk Verwarming en Airconditioning wordt geïnstalleerd be draagt de garantieperiode 5 jaar na oplevering. Dit geldt ook indien na het installeren van het doe 't zelf pakket de montage door Bronswerk wordt gei'nspecteerd. Deze garantie heeft echter géén betrekking op: 1. De absorberplaat, met dien verstande dat voor de absorberplaat een garantieperiode geldt van één jaar. 2. Gebreken welke het gevolg zijn van ondeskundig on 8 derhoud, het niet opvolgen van de montage- en in stallatievoorschriften. Voor technische gegevens, montage- en installatievoorschriften en onderhoud zie onze montagehandleiding van de Solektor-systemen. 3. Gebreken welke het gevolg zijn van normale slijtage of door derden aangebrachte beschadigingen of wijzi gingen. 4. Gebreken welke het gevolg zijn van brand-, storm- en molestschaden, oproer, atoom en kernreacties, ingrij pende atmosferische invloeden etc. 5. Kosten van dé- en hermontage op de bouw, alsmede vervoer, na 1 jaar na inbedrijfstelling. 6. Bedrijfsschade en andere indirekte gevolgschaden. tuur zonnewarmte-kollektoren (30-60 graden C) zijn o.a. - verwarming van tapwater; - vloer- en plafondverwarming; - zwembadwaterverwarming. Teneinde de bevredigende resultaten te bereiken is bij de berekening o.m. ervan uitgegaan dat: - de koliektor gericht is op het zuiden; - de hellingshoek 45 graden bedraagt; - er geen beschaduwing aanwezig is; - 2% opbrengstvermindering door vervuiling aan de voorzijde van de koliektor plaatsvindt; - de temperatuur aan de achterzijde van de koliektor 20 graden Celcius is; - de windsnelheid aan de voorzijde van de koliektor 5 m/s is; - het waterdebiet over dg koliektor 30 1/h m2 is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8