Zonne-energie I L bijdrage tot oplossing Energievraagstuk? I D< D D oor de oliecrisis in 1973 zijn we ons ervan bewust geworden hoe afhankelijk we zijn van een toereikende energie voorziening. Niet alleen stijgt de prijs van aardolie voortdurend, maar tevens worden de over de wereld verspreide voorraden van deze grondstof als beperkt beschouwd. Om het voortbestaan van onze technische beschaving te verzekeren is het noodzakelijk nieuwe energiedragers te vinden en hiervoor methodes en een technologie te ontwikkelen die een waarborg zijn voor economisch verdedigbare uitgaven. Bij het zoeken naar vervangingsenergie biedt de zon zich aan als alternatief. Indien de zonne-energie bij het begin van de volgende eeuw, dus wanneer de aardolie naar huidige opvattingen schaars zal zijn geworden, aanvankelijk nog slechts 5-10% van de Europese energie behoeften zal dekken, dan is het de hoogste tijd dat de daarvoor noodzakelijke ontwikkelingswerkzaamheden worden ondernomen - en wel met financiële uitgaven, die in overeenstemming zijn met de betekenis van het gestelde doel. Ondanks de razend snelle evolutie van de techniek zijn bij opzienbarende uitvindingen en ontwikkelingen toch gemiddeld 10 tot 15 jaar nodig om tot een gebruik op industriële en groot-technische schaal te komen. Expositie "ENERGIE" te Veere vervolg op pag. 9 TEN GELEIDE staan nog aan het begin van een dergelijke technologische ont wikkelingsketen. Het bezwaar dat gebruik van de rechtstreekse zonnestraling slechts zinvol is in streken op zuidelijke breedte graden wordt tegengesproken door de resultaten van recente studies, waarin wordt bewezen dat Centraal-Europa per jaar gemiddeld in ieder geval half zoveel zonne-energie in de vorm van straling per oppervlakte-eenheid ontvangt als de woestijn gordel van de Sahara. Aangezien uitgestrekte delen van Europa dikwijls onder een wolkendek liggen, zijn de mogelijkheden om de zonne-energie technisch aan te wenden evenwel afhankelijk van de klimatische en geografische plaats. Het zonnehuis aan de Kosmoslaan in Eindhoven. In liet midden het grote dakvlak met de zonnecollectoren en rechts de aanbouw waarin de keuken, de grote opslagtank en de meetruimte. Architectuur en constructie van het zonnehuis vormen één geheel. n feite bevonden ^ve ons jaren geleden al op de goede weg in de speurtocht naar methoden om zonnestralen om te zetten in voor ons bruikbare energie. De basisonderdelen van de heden daagse zonneapparaten (zoals ovens, stralingsconcentratieën verzamelapparatuur, spiegels) zijn reeds in de negentiende eeuw uitgevonden. Maar men bleef gebruik maken van een voudiger te verkrijgen brandstoffen als hout en kolen, en ten slötte werden olie en gas ontdekt. Het valt te begrijpen dat destijds het grotere gemak en de lagere kosten van andere energiebronnen de energie van de zon op de achtergrond heb ben gedrongen. Aan deskundigen die vast geloofden in zonne-energie heeft het echter nooit ontbroken en zij werkten gestaag aan de ontwik keling van de toepassingsmogelijkheden. Van tijd tot tijd wer den er belangrijke pogingen ondernomen om het gebruik van zonne-energie te bevorderen. De zonne-technologie bleek echter nog te duur en de research bleef grotendeels beperkt tot enkele particuliere projekten van universiteits- en industriële laboratoria. Toch waren hier en daar mensen die verder in de toekomst keken. Zij zagen de betekenis van de zon als energiebron voor het verwarmen of koel houden varr woningen en het resultaat hiervan is, dat in een aantal huizen, op diverse plaatsen in-de V.S. en West-Europa, reeds jarenlang gebruik wordt gemaakt van zonne-ënergie ter aanvulling van de normaal gebruikte verwarmingssystemen, in enkele gevallen heeft men op deze wijze de kosten van verwar ming met meer dan de helft kunnen verlagen. e technische ontwikkelingen van het zonne-energiegebruik Van 8 augustus t/m 15 september zal in de grote kerk te Veere de expositie "Energie" worden gehouden. Aanleunende tegen de zomerexpositie van de Stichting Delta-Kultureelpresenteren vier Nederlandse energiebe drijven (Ned. Aardolie Maatschappij, N. V. Kema, N. V. Watermaatschappij Zuid West Nederland en de PZEM) de expositie "Energie". De twee Zeeuwse nutsbedrijven hebben de organisatie van deze expositie. Het thema van de tentoonstelling luidt: "Verstandig met Energie". In de praktijk betekent dit dat men als klant van de nutsbedrijven zelf bijzonder veel kan doen om verspilling van water, aardgas en elektriciteit te voorkomen. De tentoonstelling is opgebouwd rondom twee stands resp. W.M.Z. en PZEM. De Watermaatschappij heeft als blikvanger het werkende model van een zuiveringsinstallatie. Verder wordt de bezoeker door middel van foto's en materialen uit het waterbedrijf gekonfronteerd met de techniek van winning, transport en distributie van water. Ook laat het bedrijf iets zien van zijn geschiedenis. De PZEM presenteert zichzelf in verschillende facetten tegelijk. Men kan met eigen ogen vaststellen hoe enorm de vraag naar aardgas en elektriciteit in Zeeland zijn gestegen. Een belangwekkend onderdeel van de PZEM expositie wordt gevormd door modellen van alternatieve energie vormen waarvan er sommige wel en andere (waarschijnlijk) geen toekomst hebben. Speciaal voor de jeugd staat er een vitrine waarin door middel van levensechte poppen wordt uitgebeeld hoe wij ook thuis over alternatieve energie kunnen beschikken. De Nederlandse Aardolie Maatschappij geeft informatie over de winning en transport van de energiedragers aardgas en aardolie. De Kema kompleteert het geheel met een reeks panelen die nuttige informatie geven over het veilig omgaan met elektriciteit. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 13.00 tot 17.00 uur. e eenvoudigste manier om zonne-energie te benutten voor het verwarmen van huizen wordt toegepast in gebouwen waar voor bouwmaterialen zijn gebruikt die het vasthouden van warmte bevorderen of tegengaan. Speciale gordijnen, dubbele ramen, donkere muren op het zuiden. Deze huizen kunnen tot 30% van hun warmtebehoefte van de zon ontvangen, maar ze kunnen ook.té warm worden op dagen De belangstelling in Nederland voor het toepassen van zonne-energie voor verwarming en warmwater voorziening van de woning begint op gang te komen. Verschillende overheidsinstanties en het bedrijfsle ven laten wetenschappelijk onderzoek verrichten over de mogelijkheden van toepassing van zonne- energie in de praktijk. In verschillende plaatsen in ons land staan woonhuizen die deels door middel van zonne-warmte van energie worden voorzien. In Gel derland bij Duiven bijvoorbeeld wordt zonne-energie gebruikt voor het warmen van spoelwater voor on derhoud van het melklokaal. Vooral in Amerika heeft men reeds gunstige resultaten met het toepas sen van zonne-energie bereikt. Aan de hand van en kele publikatie's hierover, waarvan wij in het bij zonder "Essobron" februari 1977 willen vermelden, hebben wij getracht een globale indruk te geven van de mogelijkheden van het toepassen van zonne- energie. Op de twee volgende, pagina's geven wij enkele bij zonderheden over de "Bronswerk-Selektor", uitge bracht door Bronswerk Verwarming en Air Condi tioning, Groep Energiebesparing, één van de firma's die zich met de ontwikkeling van een zonne-ener- giesysteem bezighouden. Maar er zijn ook anderen zoals bijvoorbeeld Nys Vale B.V. te Nijmegen die in samenwerking met Raadgevend Technisch Bu reau van Heugten B.V., eveneens te Nijmegen, het zonne-energiesysteem Solag op de markt brengen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7