Hoge onderscheidingen voor Westfalia melkmachines 2 nieuwe typen Huard - Landbouwfrezen Catalogus leveringsprogramma Landbouwdivisie Leonard Lang B.V. Ford test-demonstraties door het gehele land Strohakselaar met toediening van Natrium hydroxide Nieuwe slagsproeier met laag waterverbruik Noverox voor roestbestrijding KORTE WENKEN AKKERBOUW 6 VEEHOUDERIJ Naar aanleiding van de bijeenkomst in wereldver- band van de verschillende stamboeken van de zwart bonte Friese koe, heeft het bekende Britse Geldinsti- tuut Barclays Bank enkele prijzen uitgeloofd voor vooruitstrevende ideeën en constructies op het ge bied van melkmachines. Twee zilveren bekers werden als hoogste onderscheiding ver leend aan Westfalia voor het vacuumregelventiel Vacurex en de autatische afname. Beide onderdelen werden als vooruitstre vend en kwalitatief hoogstaand gekenschetst, en in Ierland ver kreeg Westfalia een zilveren medaille van de Royal Dublin Society voor de Vacurex vakuumregulateur. Ook hier werd de Vacurex gekenschetst als vooruitstrevend en enig in zijn soort. De prijzen waren de hoogste onderscheidingen die werden uit gereikt. Westfalia wordt gei'mporteerd door G.W. van Driel van Dorsten b.v. Postbus 1 te Hoofddorp. HUARD - vertegenwoordigd door Louis Nagel B.V. te Arnhem - heeft het programma landbouwfrezen uitgebreid met 2 typen, t.w.: type SC 205 en SC 255, die in het bijzonder geschikt zijn voor zwaardere trekkers. Enkele kenmerken van deze frezen Zijn: aandrijving van de rotor d.m.v. tanawielen uitgaande van een aftakastoerental van 100 t/min., kunnen 3 snelheden van de rotor worden ingesteld d.m.v. 2 schakelhan dels. De snelheden van de rotor zijn: 140 - 190 - 240 t/min. aan de buitenste flens van de rotor zijn aan de buitenkant messen gemonteerd, waardoor vollopen van de lagers wordt voorkomen. Per flens kunnen 4 of 6 messen worden gemon teerd. doordat de uiteinden van de messen elkaar overlappen wordt de grond volkomen losgemaakt. de frezen zijn voorzien van een- snelkoppelstang voor het gemakkelijk aankoppelen aan de trekker. Technische gegevens aantal werkbreedte gewicht PRIJZEN Type messen cm kg exkl. B.T.W. SC 205 48 205 849 9.611,- SC 255 60 255 956 10.107- Leonard Lang b.v. Landbouwdivisie te Apeldoorn - postbus 355 tel. 055-77.35.35 heeft het gehele landbouwleveringsprogramma nu compleet en overzichtelijk in losbladig systeem bijeenge voegd. Voordeel van dit losbladig systeem is dat het gemakkelijk aan de geregeld optredende wijzigingen, zowel wat de-techni sche gegevens als de prijzen betreft kan worden aangepast c.q. aangevuld. Door deze opzet is het boekwerkje een gemakkelijk te raadplegen informatiebron. Waarbij men er wel op attent dient te zijn dat de technische- en prijsgegevens zonder vooraf gaande kennisgeving kunnen worden gewijzigd. Tijdens de onlangs op de Landbouwpraktijkscholen gehouden Ford trekkerdemonstraties bleek de belangstelling voor het zelf testen van Ford trekkers met de geluidsarme cabines zo groot dat besloten werd op ruimere schaal deze zgn. test-demonstra ties te organiseren. Van deze nog te houden demonstraties ver melden we: Westmaas 9 augustus op het bedrijf van de heer J.L. Quartel - Blauwesteenweg 13; Poortvliet 10 augustus op het bedrijf van de heer C. de Rijke, Kwadijk 24. Bergeyk 11 augus tus op het bedrijf Enderakker (afslag Bergeyk - Prov.weg Eersel - Valkenswaard). De demonstraties beginnen om 10.30 uur en 14.00 uur. Vrijwel de gehele Ford trekkerserie met geluidarme cabine wordt daar bij ingezet. Tevens informatie over de subsidieregelingsmoge lijkheden. "Arbeidsplaatsverbetering" indien de gedachten gaan naar de aanschaf van een geluidsarme trekkercabine. Een nieuwe machine van Farmhand in de handel gebracht door Louis Nagel b.v. - postbus 182 te Arnhem; is een strohakselaar die tevens uitgerust is met een inrichting voor toediening van natrium hydroxide om de voedingswaarde van het stro te verhogen. De natrium hydroxide breekt de lignien in de celwand van het stro af, waardoor verteerbare suikers voor de spijsverterings-bacteriën vrijkomen, hetgeen anders niet het geval is. Een groot aantal monsters dat tijdens proeven in Engeland en Denemarken uit de hamermolen werd genomen toonde aan, dat 1,6 kg behandeld stro gelijk is aan de voedingswaarde van 1 kg gerst. Door de hogere prijs in de E.E.G. voor gerst kan vervanging van gerst door behandeld stro bedrijfseconomisch een aanvaardbaar alternatief zijn. Het betreft hier de reeds bekende hamermolen van Farmhand met vertikaal vliegwiel met een diameter van 105 cm en een gewicht van 295 kg. Aan het vliegwiel zijn zes hamersets van elk vier hamers gemonteerd. Een vierdelige mantel is rond de rand van het vliegwiel bevestigd. Van hieruit komt het materiaal in de doorvoerkamer, die kan worden voorzien van schoepen met twee lage snelheden of met drie hoge snelheden. De pakken worden in de molenkamer gebracht met behulp van een hydraulisch bediende bandtransporteur. Het stro moet worden behandeld met een oplossing van 27,65% natrium hydroxide (NaOH), in een gewichtshoeveelheid van 4.5 kg per 100 kg stro. Deze verhouding moet strikt worden aangehouden en het mechanisch procédé moet daarom ook bijzonder nauwkeurig zijn. Boven de bandtransporteur is een invoerrol gemonteerd, die het pak op de juiste wijze naar het vliegwiel brengt, nadat de juiste dosering van de oplossing is toegediend via de vier waaiervormige mondstukken. De regeling geschiedt door een hydromotor met regelbaar toerental, het gehele proces verloopt automatisch. Een hydraulische regelaar, die het vermogensverlies aan de aftakas meet. zorgt ervoor, dat de natrium hydroxide steeds in de juiste verhouding wordt toegediend. De machine is uitgevoerd met een 1000 toeren aftakasaan- drijving en in de meeste gevallen heeft men 100 pk aan de aftakas nodig. Een sproeier voor alge meen gebruik, vervaardigd door een Israëlische firma, zorgt voor de oplossing van problemen in gebie den met een lage water druk en maakt irrigatie onder bladniveau moge lijk van boomgaarden en andere tuinbouwgewas- Een speciale ingebouwde regelaar bewerkstelligt een gelijke waterdruk tussen de sproeiers, zelfs indien die over grote lengten zijn geïnstalleerd, met daarbij een laag waterverbruik. Irrigatie met een laag waterverbruik heeft bewezen een optimale plan tengroei te bewerkstelligen zonder verzadiging en waterverspil ling. In dit model Lego 250 wordt van een nieuw ontwikkeld slagmechnisme,- vervaardigd van een spuitgietbare kunststof van Du Pont, gebruik gemaakt zodat zelfs bij geringe water doorstroming de sproeier toch nog draait. De Lego 250 wordt vervaardigd en op de markt gebracht door M. Lemelshtrich Ltd., 100 Petach-Tikva Rd., Tel-Aviv, Israel. Het telefoonnummer van het Ver. Ingenieursbureau Viba N.V. te Den jhaag dat het roestbestrijdingsmiddel Noverox in de handel brengt, dat de vorige weer in onze rubriek "Praktische Tips" werd vermeld blijkt niet juist geweest te zijn. Dit moet zijn 070-39.49.05. C.A.R.-Zevenbergen OVER HET BEGRIP bouwplanbemesting wordt al enkele jaren gesproken. Hieronder wordt verstaan, zoveel kali strooien voor aardappelen, dat U voor de andere gewassen als granen en bieten geen kalibemesting meer behoeft toe te passen. U kunt het beschouwen als een soort voorrardbe- mesting. Deze hoeveelheid is te vinden tussen haakjes op uw analyse van het grondonderzoek. Deze methode is niet toe' te passen op grond van minder dan 20% afslibbaar in verband met uitspoeling en op rivierkleigrond in verband met vast- legging van de kali. DE AANGEGEVEN HOEVEELHEID kali wordt dan gestrooid in augustus. Vanzelfsprekend kan dit alleen op een graan- en graszaadstoppel waarop dus volgend jaar aardappelen worden verbouwd. Enkele voordelen zijn be slist aan deze methode verbonden. Aardappelen zijn dank baar voor een hoge kalibemesting in verband met opbrengst en kwaliteit. Eenvoudige toepassing over de stoppel en de meststof is om deze tijd van het jaar ook wat goedkoper. WELK TAR WERAS het volgende jaar? Een vraag die nu wel de moeite waard is. Welke rassen of percelen zullen de top bereiken? Wij houden het erop dat de percelen die het langst gezond zijn gebleven, ook aan de hoogste opbrengst zullen komen. D RIJ FM EST VAN RUNDVEE, varkens of kippen begint steeds meer belangstelling te krijgen. Het oordeel hierover is echter wel verschillend. U moet deze organische mest ook niet overschatten. Van de stikstofwerking komt als regel niet zoveel terecht. De fosfaat en kali kunt U op zijn waarde berekenen, evenals de organische stof. Meer valt er niet te doen. Vooral op bedrijven met een intensief bouwplan is deze meststof voor de huidige prijzen beslist niet te duur. SCHUIMAARDE, maar ook andere kalkmeststoffen moeten intensief door de grond worden gewerkt om hun werk te kunnen doen. Iedere korrel grond moet als het ware een beetje kalk krijgen. Met cultivatoren en eventueel stoppelploegen kunt U dit ideaal benaderen. Denk echter niet te licht over een goede verdeling. STOPPELKNOLLEN kunnen met sukses worden gezaaid tot 20 augustus. Bij meer dan 30 planten per m2 worden meestal geen hogere opbrengsten verkregen. In elk geval wordt dan de knolontwikkeling ongunstig beïnvloed. Af hankelijk van het ras kan Ja 1,5 kg zaad per ha worden gebruikt. Wanneer U lang verse knollen wilt voeren, moet U een vroeg en een laat ras uitzaaien. Ook zijn er rasverschil len wat het groenblijven van het loof betreft. SNIJMAIS IS EEN GEWAS waarop men veel drijfmest ongestraft kan aanwenden. Denk er om dat dit niet opgaat voor stoppelknlen en bladkool. Een grote hoeveelheid drijf mest jaagt het stikstofgehalte in de planten omhoog, zodat er een groot gevaar ontstaat voor nitraatvergiftiging. Vooral de laatste jaren neemt het aantal dodelijke gevallen ten gevolge van nitraatvergiftiging onrustbarend toe. NATUURLIJK NEEMT U regelmatig bij het grondon derzoek ook inzage van de kalktoestand. Grasland wordt echter slechts 5 cm diep bemonsterd. Bij graslandvernieu wing, door ploegen of wanneer een perceel grasland voor akkerbouw wordt bestemd, krijgt het een diepe bewerking. De bovengebrachte ondergrond kan wel arm aan kalk zijn. Strooi in zo'n geval altijd kalk voordat opnieuw wordt in gezaaid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6