Tegenstellingen W ij willen maar zeggen dat wij steeds weer opnieuw met grote verschillen te maken hebben. Verschillen van inkomens die we als vrije ondernemer onder normale omstandigheden op moeten kunnen vangen. Maar juist bij de sterk schommelende inkomens zijn de reserve ringsmogelijkheden absoluut onvoldoende, veroorzaakt door ons sterk progressieve belastingstelsel. W ij zien dan ook hoe moeilijk het is een evenwichtig beleid te voeren, waarbij welvaart en welzijn harmonisch samengaan. Wanneer wij in Nederland geen aardgas hadden, zou waarschijnlijk de situatie ook bij ons nog ongunstiger zijn. En als dan blijkt dat de agrarische ex portwaarde even hoog is als de opbrengst van het aard gas mag men het belang van de landbouw zeker niet onderschatten. T" egenstellingen van bedrijf tot bedrijf, van streek tot streek en van het ene op het andere jaar. Tegenstellingen waar we als ondernemer bijzonder weinig invloed op kunnen uitoefenen. Opbrengsten kunnen sterk uiteenlo pen, die dan weer van invloed zijn op de prijsvorming, vooral van de vrije produkten. De prijsontwikkeling van de aardappels is een duidelijk voorbeeld hoe groot de tegenstellingen binnen korte tijd kunnen zijn. Een prijs ontwikkeling van de aardappels die ons met zorg vervult, maar waar we als ondernemer danig rekening mee heb ben te houden. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN zuidelijke landbouw maatschappij Het groente- en fruitaanbod is in augustus altijd bijzonder gevariëerd en zeer veel produkten komen in ruime hoeveelheden aan de markt. Op pagina 19 komen o.m. enkele van de thans beschikbare groenten- en fruitsoorten aan de orde. Als landbouw ervaren wij nogal eens hoe groot tegen stellingen kunnen zijn. Tegenstellingen in weersomstan digheden, opbrengsten en prijzen, maar ook tegenstel lingen van belangen. Na een sterke groei van onze eco nomie, ook die van de landbouw, is vanaf het begin van de zeventiger jaren deze groei sterk afgeremd. Andere waarden en maatstaven worden gehanteerd die van in vloed zijn op de verdere ontwikkeling van onze samenle ving. Men denkt meer in de richting van welzijn dan van welvaart. Als wij de situatie in de landbouw op dit moment bezien zijn de opbrengstverwachtingen dooreengenomen goed. Dé eerste opbrengstresultaten wijzen ook in deze rich ting. De veehouderij heeft de mogelijkheid de voorraad- positie voor de komende winter goed op peil te brengen, terwijl de mais de achterstand de laatste weken behoorlijk heeft ingelopen. In de fruitteelt daarentegen, zijn in ons werkgebied, in veel gevallen de opbrengstverwachtingen van verschillende rassen zeer matig. De veehouderij krijgt toch de 1,5% heffing opgelegd, ondanks de slechte positie in deze sektor. Het L.E.B. '76/'77 toont duidelijk aan in wat voor een moeilijke positie de veehouderij verkeert. De 87 miljoen gulden is dan ook absoluut ontoereikend om hierin verbetering te brengen, vooral omdat het grootste deel van dit bedrag pas op langere termijn resultaten af kan werpen. Ondanks gunstige opbrengstverwachtingen in de meeste sektoren, toch zorgen over het uiteindelijke financiële resultaat! Immers de kostenfaktor stijgt sterker dan de gemiddelde opbrengst van onze produkten. Zorgen maken wij ons ook over de tegenstellingen tus sen landbouw en natuurbehoud. Hoe moeten en kunnen deze belangen harmonisch op elkaar afgestemd worden? Minister Gruyters heeft de provincies gevraagd beheers en reservaatsgebieden aan te wijzen. In "Zegge en Schrijve"' is vorige week geschreven over de inspraak procedure. Wij blijven van mening dat in beheersgebie den het uitgangspunt moet blijven dat de bedrijven als basis een normale bedrijfsvoering moeten kunnen uitoe fenen. Dat dit mogelijk is, is ons nog weer eens duidelijk geworden bij een bezoek aan Engeland. Daar is b.v. het Lake-distrikt volledig als nationaal park aangewezen. Ongestoord echter kan daar de bedrijfsvoering plaats vinden op een veehouderijbedrijf met 200 melkkoeien! De boer met zijn gezin woont in een vesting daterende van rond 1 300 (waar menigeen jaloers op kan zijn) maar naast de oude bedrijfsgebouwen was er voor de koeien een moderne ligboxenstal gebouwd. Maar ja, Engeland is geen Nederland, daar heeft men door de eeuwen heen meer waarde aan de historie gehecht! Men heeft daar niet de dorpen volgebouwd, men legt niet voor de rekreant grote wegen aan. Engeland doet wellicht meer aan wel zijnsbeleid, maar de welvaart komt wel in het gedrang. Een inflatie van 1 7% is daar zeker een bewijs van. De landbouw zal dan ook in de komende diskussie's over de inrichting van het landelijk gebied een zeer belangrijke rol moeten spelen. Als georganiseerde landbouw mogen en moeten wij ons daar terdege van bewust zijn. Doeleman. In dit no. o.m. KNLC-Commentaar-De kabinetsformatie peg. 3 Impressies van een makelaar in Engeland pag. 5 4f> Zonneënergie bijdrage tot oplossing ener gievraagstuk? pag. 7. 8. 9 4 De maand augustus - Oogstmaand! pag. 10,11 Terugblik op Fok veedag Zierikzee pag. 13 Tuinbouwaktualiteiten pag. 15 Markt pag. 17 life VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 65e jaargang - no. 3392 land- tuinbouwblad i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1