VOO It in? YltOIIW Groenten en Fruit allerlei Jaarverslag 1976 Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland Wat heeft de maand augustus 1977 te bieden? AKTIVITEITEN AGENDA Provinciale Ploegwedstrijden '77! H onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. Het groentenaanbod is in augustus altijd zeer gevarieerd en veel produkten komen in bijzonder ruime hoeveelheden aan de markt. Ook het fruit van eigen bodem neemt in augustus een belangrijke plaats in. De appel- en perenoogst komt in de loop van deze maand steeds meer op gang, terwijl verschillende zachtfruitsoorten er ook nog zijn. Tot de belangrijkste groenten behoren o.a. TOMATEN De tomaten nemen in deze maand wel de belangrijkste plaats in de rij van de verschillende groentesoorten in. Meestal zijn de tomaten in augustus op zijn voordeligst. Ze zijn heerlijk op of bij het brood, als garnering van verschillende gerechten of zo maar eens uit het vuistje. Heerlijk dorstlessend en gezond. Geef ook eens bij de warme maaltijd gesmoorde of gestoofde tomaten. Zo'n gerecht is zo klaar en smaakt b.v. heerlijk bij rijst of ma caroni. KOMKOMMERS In de komende weken zuller er ruim voldoende komkommers worden aangevoerd zodat de prijzen hoogstwaarschijnlijk op een redelijk peil liggen. Geniet van deze heerlijke groente door dikwijls een komkommersla klaar te maken. Lekker als tweede groente bij de warme maaltijd. Maar gebruik ook b.v. kom kom merschijfjes om eens sandwiches op te fleuren. Heus, een boterham met b.v. vleeswaren, kaas of schijfjes ei ziet er veel aantrekkelijker uit als u het ook nog garneert met b.v. een paar plakjes komkommer, partjes tomaat en een blaadje sla. PRINSESSENBONEN U heeft al maandenlang prinsessenbonen in de winkels gezien. Maar het aanbod betrof tot nu toe nog geen grote hoeveelheden en dus bleef deze groente vrij duur. Tot nu toe waren het voor namelijk onder glas geteelde prinsessenbonen, maar in augustus komen ze van de vollegrond. Doordat de prinsessenbonenoogst vorig jaar veel van de droogte te lijden heeft gehad, was de huisvrouw genoodzaakt, i.v.m. de hoge prijzen, bonen uit blik of diepgevroren bonen te gebruiken. De verwachting is dan ook dat er in de komende weken van de zijde van de industrie veel prinsessenbonen gekocht zullen worden voor de conservering. Gezien deze te verwachten belangstelling zullen de prijzen voor deze groente mogelijk niet zo laag worden als in meer normale jaren het geval is. SNIJBONEN Het bovenstaande geldt ook voor deze bonensoort. Alleen snij bonen worden niet op zo'n grote schaal geteeld als prinsessen bonen en ze zijn dan ook meeestal al wat duurder. PAPRIKA De paprika is in ons land nog steeds in opmars. Het aanbod was verleden jaar t.o.v. 1971 al bijna verdrievoudigd. Ook de Nc derlandse huisvrouw is de paprika gaan waarderen. Geen won der. met deze vruchtgroente zijn zo veel heerlijke gerechten te bereiden, dat het een aanwinst voor de keuken betekent. Bo vendien zijn paprika's bijzonder vitaminenrijk (veel vitamine C). De rode exemplaren hebben een paar weken langer aan de plant gehangen, zijn dus rijper en gaan op de veilingen (en dus ook de winkel!) tegen wat hogere prijzen van de hand dan de groene exemplaren. AUBERGINES Deze violetkleurige ovale vruchtgroente wordt evenals de pa- .prika in ons eigen land in kassen geteeld, maar niet op zo'n grote schaal als de paprika. Daar in augustus de topaanvoer plaats vindt kan verwacht worden dat de prijzen dan op zijn billijkst zijn. Andere voordelige groenten in augustus zijn: kropsla, an dijvie, postelein. Duurder: bieten, prei. Tot de belangrijkste fruitsoorten in augustus behoren: APPELEN In de loop van deze maand wordt het aanbod van appelen van de nieuwe oogst steeds groter. In de eerste helft van augustus komen er vooral appelen van het ras Yellow Transparent, die zowel als hand- en als moesappel is te gebruiken. De Yellow Transparent is bleekgroen tot geel van kleur, middelmatig groot en onregelmatig gevormd. Het is een smakelijke, vrij zure appel. Verder is in augustus de Stark Earliest te koop, een helderrode, platronde appel met zachtzuur, sappig vruchtvlees. PEREN In de tweede helft van augustus worden er twee pererassen Précoce de Trèvoux en de Clapp's Favourite aangeboden, die wel lekker maar niet zo lang houdbaar zijn. Dat betekent geen te grote'hoeveelheden tegelijk kopen en snel opeten. PRUIMEN Hoewel er nog aardbeien, rode bessen en frambozen te koop zijn loopt het seizoen ervoor snel af. Het aanbod van pruimen wordt echter belangrijk. In augustus zijn er de' paarsblauwe Czarpruim en de groene tot goudgele Reine Claude d'Oullinz. Ook zijn er de groengele, zoete Ontario of de paarse pruim Monsieur Hatif, die geel vruchtvlees heeft. MELOENEN Meloenen worden in verschillende rassen en tegen uiteenlo pende prijzen ^augeboden. De voordeligste meloen is onge twijfeld de netmeloen. Heel lekker, maar ook duurder is de suikermeloen. Een rijpe ananasmeloen is beslist niet te versma den en dan zijn er ook heerlijke ogenmeloenen, meestal be trekkelijk klein van stuk, maar bijzonder fijn! 12 AUG. - SPRANG-CAPELLE: Grootse Barbecue-avond. Vanaf 20.00 bij het terrein schuin achter Bax. Muziek; betaalbare barbekjoe-pak- ketten ter plekke te koop; goedkope drank. 13 AUG. - BLADEL: Barbecue-avond bij fam. Kuysten in Heeze. Tevens af scheidsavond van Jaap Bolijn. Adres: Kapelstraat 29, Heeze. 20 AUG. - BLADEL: 'n Dagje uit: Volendam, Marken rondvaart, dineetje (al les per bus Kosten: 30,- p.p. Opgave vóór 13 au gustus bij Eida van Steenbergen, 04907-1797. 28 AUG. - SCHOUWEN-DUIVELAND: Visdag. Vertrek om 9.30 uur (zondagochten4 1 vanuit de haven in Bruinisse. Kosten: 10,- p.p. (ekskl. dus) Vissen, mossels eten, prijs voor de grootste gevangen vis. Opgave vóór 7 augustus bij Krijn Jan, 01112-464 of Piet Vijverberg, 01114-1536. BRABANT - ZATERDAG 20 AUG. te Dinteloord (op het zelfde bedrijf als vorig jaar) de ploegkampioenschappen van de provincie Noord-Bra bant. Er zal worden geploegd in twee kategorieën, n.l.: Rondgaande en twee- en drie schaar heen en weergaande ploegen. Aanmeldingsformulieren te bestellen en in te leveren vóór 8 augustus bij Arne Franke, 013-420080. Steeds kan 1 op de 3-deelnemers van een regionale wed strijd meedoen aan deze provinciale wedstrijd! ZEELAND - ZATERDAG 3 SEPT. in de W.P. bij Goes. Voor informatie: bellen naar dhr. Hoekstra, 01100-21010 (tst 53). O pvallend is de belangstelling van de Ieren voor ons land. Ze willen graag geplaatst wor den op melkveehouderijbedrijven. Gelukkig heeft de Stichting hiervan voldoende adressen, zodat de plaatsing weinig moeilijkheden ople vert. De taal, het Engels vormt ook al weinig problemen. In de praktijk blijkt dat Frans sprekenden heel wat meer problemen ontmoe ten op taalgebied. De topper van de Stichting is nog altijd het jonge boeren programma naar Canada. De aanmelding overschreed zelfs het quota dat is vastgesteld door de Canadese Overheid. Acht Nederlanders zijn het afgelopen jaar naar Polen geweest. Op een na kwam de rest zeer positief terug uit dit land. Ook werd bezoek ontvangen uit Polen. Er kwamen ook twaalf studenten uit Libië, hun studierichting is veeteelt. De bedoeling was dat zij praktische ervaring zouden opdoen op het gebied van de veehouderij. Grote gebieden in Libië zijn bestemd voor de Landbouw. Nu is er nog olie volop, maar men realiseert zich daar dat dit eens zal ophouden. Tegen die tijd wil men een goed lopende landbouw op poten hebben gezet. Z o te zien blijkt dat het de Stichting niet aan aktiviteiten heeft ontbroken. Het is te hopen dat dit nuttige instituut voor de plattelands jongeren niet verloren gaat. want haar taak is nog lang niet beëindigd. Integendeel, er valt nog heel veel te doen in deze wereld, waar grenzen steeds meer vervagen en afstanden alsmaar verder inkrimpenterwijl er meer dan ooit wederzijds begrip tussen de volken onderling wordt gevraagd. vereiste is voor het welslagen van de onderne ming. Veel buitenlanders komen terecht bij gastge zinnen. Het adressenbestand is dij jaar ge groeid tot 325 families. Dit komt hoofdzakelijk doordat er veel nieuwe gezinnen bij zijn geko men die een Amerikaanse IFYE, een Carava- ner of een Libiër voor een korte tijden wilden opnemen. Het tekort aan tuinbouw- gast- en stagebedrij- ven is nog steeds schrijnend, waardoor vele aanvragen van stagiares in deze sektor moeten worden afgewezen. Men zit vooral verlegen om potplanten- en snijbloemenbedrijven, waar men ook bereid is om de buitenlandse praktikant in het bedrijf op te nemen. De Stichting zou ook blij zijn met wat meer adressen op het gebied van de var kenshouderij en de pluimveehouderij. Het verslagjaar 1976 leverde een rekord aan jongeren op die naar het buitenland vertrok ken. om precies te zijn waren dat er 386, ver deeld over vijf'en twintig landen. Canada is daarbij nog steed -.grootste trekpleister, met direkt daarop vo-'nd de Verenigde Staten. Maar ook een land als Israël heeft grote be langstelling. Er gingen maar liefst 33 jongeren heen. Een goede start met de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland. et aantal deelnemers dat via de bemiddeling van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland naar het buitenland geweest is, was zeer bevredigend. Ook het aantal buitenlanders dat via de Stichting naar Nederland kwam was goed te noemen. Een suksesvoljaar voor de Stichting dus?.... Niet helemaal, want in het kader van een bezuinigingsplan van het ministerie, zal er bekeken gaan worden of de aktiviteiten van de Stichting niet kunnen worden opgenomen in andere organisaties die min of meer het zelfde beogen. De Stichting heeft de subsidie van het ministerie van C.R.M. hard nodig om zelfstandig te kunnen blijven bestaan. Er zijn een aantal organisaties uitgenodigd om samen met de Stichting tot overleg te komen. Hoe het allemaal zal gaan worden is nog lang niet duidelijk, maar wel is er een onzekerheid ontstaan over de toekomst, op langere termijn. Wat het echter ook gaat worden, men hoopt op een snelle duidelijkheid zodat iedereen weet waaraan hij toe is. DEr zijn vele mogelijkheden en programma's om it staat in het jaarverslag te lezen van de naar het buitenland te gaan. Wanneer het een- Stichting. Wat nu eigenlijk het nut is van het maal zover is besteedt de Stichting veel aan werk van <4e Stichting wordt nog eens allemaal dacht aan de êoede voorbereiding van de uit de doeken gedaan. Kort samengevat komt deelnemers. Men gaat er van uit dat dit een het hier op neer: Het organiseren van uitwis selingsprogramma's. stages en studiereizen die gericht zijn op de landbouw en het platteland. In de loop der jaren hebben heel wat jongeren uit binnen en buitenland dankbaar gebruik gemaakt van de bemiddeling die de Stichting heelt verleend. Heel wat plattelandsjongeren zouden nooit in de gelegenheid zijn geweest om eens een kijkje over de grenzen te nemen, als ze niet waren geholpen door de Stichting. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19