Tuinbouw aktualiteiten H et ziet er naar uit dat de appeloogst in de EEG dit jaar aanzienlijk kleiner zal zijn dan normaal. Vorig jaar was er al een miljard kg minder dan het jaar tevoren, maar toen waren er bij de aanvang van de oogst nog enorme voorraden van 1975. Dat heeft toen de Cox's prijs gedrukt. Nu beginnen we met een schone lei en nog weer ongeveer éên miljard kg minder dan in het matige jaar 1976. Alle voorwaarden zijn daarom aanwezig voor een gunstig prijspeil. Bij schaarste kan de prijs fors oplo pen. zoals we zagen aan de laatste Golden Delicious van oogst 1976 en aan de vraag naar de vroegste appels van oogst 1977. Een prijs van 2,44'was voor Golden nog nooit betaald en 2.50 voor Yellow Transparent waarschijnlijk evenmin. I n België bezochten we het jonge centrum het Hageland en het oudere centrum Sint Truiden. In het Hageland is er een mis oogst. Het is triest om de "lege" boomgaarden te zien. De be kende Kamiel Veulemans, ook door Zeeuwse exkursies vaak bezocht, komt nauwelijks aan 10% van de oogst van vorig jaar. Slechts enkele laag gelegen percelen zullen een redelijke pro duktie geven. W aar we bij onze omzwervingen het meest van onder de indruk kwamen, waren de prijzen voor onroerend goed in En geland. De grondprijs ligt tussen de 7.000.— en 12.000,— per ha. Regelmatig zijn er grote bedrijven te koop, b.v. van 100 ha of groter, die inklusief een woning en diverse bedrijfsgebou wen ca. 1.000.000,— als vraagprijs hebben. Met huizen is het van 't zelfde laken een pak. Voor 20.000,— a 25.000,— koopje een aardige woning met garage. Voor 100.000.— een riant landhuis met grote tuin. Het verband tussen de bouwprijs van een nieuwe woning en de prijs voor een goede oudere woning is totaal zoek! iDINGEN IDfc) "W)E>E)lv D. N. D e Europese Gemeenschap heeft bekend gemaakt dat de telers van de gezamelijke E.E.G. landen 6.751 aanvragen hebben inge diend voor het rooien met premievergoeding van in totaal 10.031 ha appel- en 4.197 ha pereboomgaarden. Gemiddeld is dat ruim 2 ha per aanvrager. De aanvragen hebben, naar oppervlakte ge meten, betrekking op 4,5% van het totale commerciële E.E.G. appel-areaal, dat 216.000 ha groot is. Voor wat Nederland betreft is er rooipremie aangevraagd voor 1205 ha. In Frankrijk voor Dinoseb-in-olie Agriben Gunstig prijspeil voor appels te verwachten Kleine Cox's oogst in Engeland orig jaar werd er aanvankelijk ook een zeer kleine appel- oogst verwacht, maar toen viel het uiteindelijk mee. Zal het dit jaar weer zo gaan? We dachten van niet. De situatie is geheel anders. We merkten al op dat er toen lang "aanvulling" was van de oude oogst en bovendien was er toen na de eerste oogstra- mingen weinig rui en dit jaar juist veel rui. We hebben per soonlijk een indruk kunnen krijgen van de stand van zaken in België en Engeland en tevens enkele indrukken kunnen opdoen in Ierland. Alles wat we zagen wees op een matige fruitoogst. In Engeland neemt de Cox's Orange een sterk overheersende positie in. vergelijkbaar met de Golden bij ons. De cox's had ook in Engeland sterk van de late wintervorst te lijden en de ramin gen varieerden van 25 tot 50% van normaal. Op veel bedrijven hangt praktisch niets en dan is er ook met extra groot uitgroeien van de vruchten weinig goed te maken. Het op éên na belangrijkste Engelse appelras is de Bramley Seedling. Hierbij is door de nabloei nog een redelijke oogst te verwachten, maar best is het ook allerminst. Overigens was de stemming bij de Engelse fruittelers niet zo somber als men wellicht zou verwachten. De laatste jaren heeft men naar ver houding niet slecht geboerd. Het ras Golden Delicious, dat speciaal in de hoek zit waar de slagen vallen, wordt er weinig geteeld en rassen als Cox's, Worcester. Tydeman's Early en Bramley Seedling werden redelijk betaald, temeer omdat de import afgeremd werd door de slechte positie van het Engelse pond. Het was dan ook verrassend te zien, hoeveel jonge aanplant er voorkwam. Met de juiste rassen durft men de konkurrentie met de andere EEG-lidstaten dus nog wel aan! Daarbij kan opge- "Pluk zelf uw aardbeien". Op veel bedrijven in Engeland ziet men deze uitnodiging. merkt worden dat het gemiddelde Engelse fruitbedrijf finan cieel niet zwak is en nog wel over enige reserve beschikt. Toen onze Nederlandse bedrijven in de fruitcrisis werden uitgehold, ging het de Engelse fruittelers nog aardig goed. Dat maakt dus wel verschil in draagkracht. Indrukken uit Ierland In Ierland bezochten we de Zeeuwse "emigranten" Kees Vo gelaar en Wim Traas. De heer Vogelaar heeft een groot fruit bedrijf te Waterfort, maar is tevens groothandelaar in fruit en groenten. Voor dat laatste staat een indrukwekkend gebouwen complex ter beschikking, o.a. bestaande uit koelhuizen, rij- pingscellen voor bananen, sorteerruimte, opslag- en inpak- ruimte enz. Wat het fruit betreft waren de vooruitzichten op het eigen be drijf niet gunstig. De heer Vogelaar sprak zelfs van een slechte oogst bij de Golden; zelf meenden we dal het nog 50-60% van normaal kan worden bij goed uitgroeien van de vruchten. Op merkelijk goed komt de Odin voor de dag. Vorige jaren blonk dit ras uit door een hoge produktie en ook dit jaar belooft het een goede produktie te geven. De heer Traas te-Cahir is als fruitteler naar Ierland getrokken maar heeft zich steeds meer gespecialiseerd in de akkerbouw. Dit is niet het vingertje van onze premier, maar van de Engelse voorlichter Mr. Potter. Hij heeft maar een paar ha fruit meer. Ook hierbij veel vorst- schade en een relatief matige oogst. Het bedrijf is maar 24 ha groot, maar de laatste jaren werd er ongeveer 40 ha bijgehuurd voor de teelt van suikerbieten, erwten en graszaad. Ook dit jaar is dat het geval. De heer Traas vindt vooral akkerbouw tegen kontraktprijs minder riskant en beter lonend dan fruitteelt. Vandaar dat hij nu eigenlijk geen fruitteler meer is, maar boer. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en dat is te zien aan een halve hektare aardbeien bij de woning. Die aardbeien worden allemaal aan huis verkocht en daarbij is het steeds op en tekort. België wisselvallig Te Sint Truiden is het beter, maar men schat toch ook hier de appeloogst maar op 40-50%. De Golden Delicious, die goed is voor 60%. van de totale appelproduktie. vertoont een zeer onre gelmatig beeld. Soms zeer slecht, soms goed maar meestal ma tig. De Goudreinette staat er gunstiger voor en behoort bij de Niet overal is de grond in het Engelse Kent geschikt voor fruit. Hier zijn op een lage, natte plek enkele bomen dood gegaan. Op de achtergrond de voor het gebied karakteristieke droogschuren voor hop. beste rassen. We moeten afwachten in hoeverre het later nog mee gaat vallen, maar voorlopig zijn de verwachtingen voor de Belgische appeloogst niet hoog gespannen. Ook de kwaliteit is door vorstschade en hagel minder goed dan andere jaren. Lage grondprijzen in Engeland Er worden verscheidene oorzaken voor dit alles genoemd, maar in feite draait alles om de slechte financiële positie van Enge land. Men heeft geen gasbel als Nederland en de olie in de Noordzee levert voorlopig nog te weinig op. Misschien wijzigt zich de situatie als de Noordzee-olie volop stroomt en onze aardgasbel uitgeput raakt? AvO. Wie het groene bericht over het doodspuiten van het loof van pootaardappelen heeft gelezen en deze weinig opwekkende lektuur tot het eind heeft gebracht, zal het zijn opgevallen, in hoeveel verschillende doseringen de diverse soorten dinoseb-in- olie geadviseerd worden. Het bericht over consumptie-aardap pelen zal straks het aantal mogelijkheden nog vergroten en daarna blijft als enige zekerheid de onzekerheid hoeveel er nu eigenlijk gebruikt moet worden. Iets tussen 10 en 35 liter? Toch zuigt Wageningen die dQseringen niet uit de duim! Aldus Agriben Nederland B.V. te Etten-Leur, die dit middel in de handel brengt. Wie een hei-der idee denkt te krijgen en met behulp van een simpel rekenmachientje probeert te berekenen of er een relatie tussen dosering en hoeveelheid werkzame stof bestaat, komt er al snel achter dat het kennelijk toch niet zo simpel is. En met een wat duurdere rekenmachine zou er ook nog een verband tussen prijs en dosering gelegd kunnen worden. De enige goede oplossing is: De dosering is ook afhankelijk van de formulering! Het woord "dinoseb-in-olie" zegt het al: het is meer olie dan dinoseb en daarom is het ook logisch dat de soort en de kwaliteit van de verwerkte olie van veel invloed is op de werking en op de dosering. En daarmee is tegelijk de werking verklaard van de Dinoseb-in-olie van Agriben. die, al bevat ze slechts 90 gram/liter werkzame stof, dankzij de gebruikte olie tot het dubbele in staat is. De dosering tenslotte: pootaardap pelen: 30-35 ltr./ha; consumptieaardappelen: 20-30 ltr./ha en dan de hoogste dosering bij het zwaarste gewas. 20 jaar een hoeveelheid van 80 miljard kubieke meter aardgas aan ons land geleverd zal worden. e energievoorziening in de wereld van nu en de toekomst is een bijzonder ingewikkeld vraagstuk. Geleerden en politici hou den zich er voortdurend mee bezig en er zijn veel sombere voorspellingen op dit terrein. Voor wat ons land betreft zitten we voorlopig wel goed met de energie voorziening, dank zij de enor me voorraad aardgas in de Nederlandse bodem. Het is nog niet zo lang geleden dat we er weinig weet van hadden dat dit er was en we durfden zeker niet vermoeden dat het ooit de basis zou worden van onze welvaart. Zover is het op dit moment gekomen. Toen bij Slochteren de geweldige hoeveelheid aardgas bekend werd en er gebruiksmogelijkheden van velerlei aard kwamen, wist de over heid niet hoe snel met het buitenland contracten konden worden afgesloten om dit gas te kunnen exporteren. Er scheen een zó grote voorraad te zijn, dat die niet op leek te kunnen geraken en er was maar één vrees namelijk dat er andere energiebronnen zouden komen waardoor ons aardgas geen kans meer zou heb ben. Er is tussen dat vinden van onze aardgasreserves en nu wel het een en ander gebeurd. We moesten daaraan denken toen we dezer dagen in de krant lazen dat Nederland een contract heeft afgesloten voor de leve ring van aardgas uit de Sahara. Met de Algerijnse staatsolie maatschappij kwam Nederland overeen dat over een periode van u is dat betrekken van aardgas uit een ander land terwijl we zelf zulke grote voorraden hebben, op zich niets nieuws want er komt op dit moment reeds aardgas uit Noorwegen via West Duitsland ons land binnen. Er moet echter wel enorm veel gebeuren alvorens straks dit Algerijnse aardgas ons land binnen kan komen. Het is duidelijk dat we te maken zullen krijgen met steeds duurdere energie en als zodanig is het goed zich toch af en toe bezig te houden met de vraag of we niet veel te nonchalant rond springen met onze energie voorraden. De president van de Ver. Staten heeft enige tijd geleden een nieuw programma afgekondigd om het energie verbruik te beperken. Het werd hem niet in dank afgenomen. Toch is duidelijk dat er wat moet gebeuren op dat punt. Onze nieuwe regering zal er zich ook ernstig voor dienen te beraden. Op het ogenblik lijkt het of de overheid zich nog alles kan permiteren vanwege de aardgasontvangstcn maar het einde van ons gouden aardgastijdperk lijkt in zicht. 5.134 ha. Voor Nederland is dat 5,5% van het totale areaal en voor Frankrijk 9%. Het feit, dat aanvragen voor rooipremie zijn ingediend wil niet zeggen dat deze oppervlakten ook daadwerkelijk gerooid zullen worden. Ook kan men niet zeggen dat de fruitproduktie zal dalen met de percentage waarvoor rooipremie is aangevraagd. Om voor premie in aanmerking te komen moeten de bomen weliswaar gezond zijn en een normale produktie van tafelfruit leveren, maar over het algemeen zullen ze wel niet tot de meest produktieve rassen behoren. Aan peren is er rooipremie aangevraagd voor een oppervlakte van 4.197 ha, dat is 4.4% van het totale areaal in de E.E.G. Italië heeft voor 6.7% van haar pereareaal rooipremie aangevraagd. Het gaat hier in de eerste plaats om het ras Passé Crassane, dat in dit land een kwart van de produktie voor haar rekening neemt. Van de premie die wordt uitbetaald na het rooien van appelen en peren komt 50% voor rekening van Brussel en 50% voor rekening van de lidstaten. Voor zover bekend zijn er in Italië nog steeds geen wettelijke voorzieningen getroffen om uitbetaling door de regering moge lijk te maken. Het is dus nog de vraag hoe het in dit land zal lopen en omdat daar het grootste fruitareaal is, is het wel van belang wat daar gebeurt. Er komt gelukkig weer wat vertrouwen in de toekomst van de fruitteelt in de E.E.G., maar er zal toch wat moeten gebeuren aan de kant van de aanvoer want bij een te grote produktie is herstel vrijwel onmogelijk. Geen enkele be drijfstak kan het hebben van overproduktie. Het is ook een on mogelijke zaak om ondernemer te zijn en te blijven op basis van hoop op een tegenvallende produktie bij collega's. Vandaar dat te hopen is dat in West-Europa de rooiregeling toch zal aanslaan! 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15