H iervoor kwamen alle 1 a en 1 b geplaatste dieren in de ring en vormden als zodanig een klein défilé van de hoogstbekroonde dieren. Een demonstratie die te zien gaf dat Schouwen Duive- land over een kern van goede fokkoeien beschikt. Rika 104 (Ad. 109 v.d. Streekhoeve) een gerekte vaars van goed type van A. Vijverberg te Ouwerkerk werd uitgeroepen tot de beste vaars van de fokdag. Bella 15 van W. Vijverberg te Ouwerkerk, een Jemre G 33 dochter van best formaat, ruim en goed gevormde uier met goed gevormde en goed geplaatste spenen werd kam pioene van de jonge melkkoeien en tevens aangewezen als de koe met de beste uier. r> Terugblik op de Fokveedag te Zierikzee. T wee drietallen werden in de ring opgesteld. De groep van W. Vijverberg wist zich vrij gemakkelijk voorop te plaatsen. Best ontwikkelde, solide koeien .van goed type met beste uiers. Geertje 43 deed, door de wat lange spenen, wel wat afbreuk aan de groep. D e groep van D. Korstanje te Noordgouwe kwam voorop met een jeugdige uniforme groep pinken, die wel belofte voor de toekomst inhoudt. Gelijnd en typisch met korrekte bouw. lb M. O. Hanse te Haamstede, iets minder massaal, wel soortig en korrekt. lc J. J. van Klinken te Nieuwerkerk, wat zware best ontwikkelde iets minder typische dieren. II "S chouwen Duiveland" organiseerde op 23 juli een agrarische streekdag, waarvan het rundvee de hoofdmoot vormde. Voor deze goed georganiseerde dag bestond een goede belangstelling van de zijde der inzenders. In dit vee-arme Zeeuwse gebied brachten 15 inzenders ongeveer 100 koeien bijeen. Ten opzichte van andere delen in ons land kan dit op zich al een prestatie genoemd worden. Ook de publieke belangstelling was vrij groot en diverse kollega fokkers uit de overige Zeeuwse gebieden toonden hun belangstelling. Vervolg Jaarverslag Proefstation voor de Akkerbouw Kampioenschappen Bella 14 (moeder van de jeugdkampioene) van dezelfde eige naar behaalde het kampioenschap bij de oudere melkkoeien. Zeer solide, best ontwikkelde koe met vlot goede melktekens. Reservekampioene werd Jarinkje 87 van S. Simonse te Kerk werve, een goed typische, normaal ontwikkelde, korrekt, ge bouwde koe. Tenslotte werd de strijd tussen nieuwe- en oud kampioenen van Schouwen Duiveland beslist ten gunste van Juliana 20, die ook in 1976 het algemeen kampioenschap wist te behalen. De schapen Ook dit jaar waren geregistreerde fokschapen van het Texelse ras aanwezig. Door 7 inzenders waren in totaal 7 rammen, 27 ooien en 24 lammeren aangevoerd. Dit aantal is beduidend Bella 15, geb. 4 dec. 1973. Jeugdkampioen en prijs voor de mooiste uier. Eig. W. Vijverberg te Ouwerkerk. !iftl?* ifll Bella 14, geb. 7 feb. 1972. Kampioen oudere koeien. Eig. W. Vijverberg te Ouwerkerk. wtabtÊÊSÊBL Ing. P. A. Bastiaansen C.A.R. Zevenbergen ing J H. Lantinga C.A.R. Goes De inzenders hadden hun dieren keurig en getoiletteerd voor staan en de verzorging liet dan ook niets te wensen over! Schouwen Duiveland beschikt over een kern goede gebruiks- koeien, waarbij in de top enkele zeer goede dieren naar voren kwamen. De kwaliteit in de individuele rubrieken was gemid deld goed. Koeien met een vlotte ontwikkeling en een voldoend goed type. Zoals op de meeste lokale fokdagen het geval is, dient de aandacht voor uiervorm en uiersoliditeit niet te verslappen. Na de keuring van de individuele rubrieken kwamen, zoals gebruikelijk, de groepskeuringen aan de orde. Van de voor naamste uitslagen vermelden wij de volgende. Eigen gefokte volbloeden (3 stuks) oorop de kollektie van M. O. Hanse te Haamstede, uniforme groep, niet te zware melktypische koeien, gevolgd door het drietal van S. van de Wekken te Haamstede, eveneens niet te massaal, wel melktypisch, solide uiers en een kleine bemerking op de speenplaatsing. Vijftallen S. Simonse te Kerkwerve plaatste twee groepen, welke respektievelijk, la en lb prijs behaalden. De groep oudere melkkoeien voldeden het best. Uniform als geheel, best ont wikkeld met goed type en goede uiers. Deze groep werd later uitverkoren tot de beste groep van de fokdag. De wat jongere melkkoeien zijn niet minder in type, doch de uiervorm kon niet geheel evenaren met de andere groep, lc voor de melkrijke, niet te zware koeien van Gebr. Beye te Haamstede. De soepele uiers deden bij enkele koeien wat kort aan. A. Vijverberg te Ouwer kerk demonstreerde met een vijftal kalfvaarzen, die als groep uniform overkwamen, korrekt van bouw, best ontwikkeld en een wat "rijke" konditie. Juliana 20, geb. 16 dec. 1972. Algemeen kampioen. Eig. S. Simonse te Kerkwerve. Jarinkje 87, geb. 22 nov. 1970. Reserve kampioen oudere koeien. Eig. S. Simonse te Kerkwerve. Bedrijfsgroepen (3-tallen) De groep van C. van Houten te Kerkwerve werd lb. Goed uniform, zware, best ontwikkelde koeien met iets weinig adel. Het viertal van D. P. Korstanje te Noordgouwe kreeg eveneens een eerste prijs, normaal ontwikkelde voldoend typische koeien, waarvan enkele reeds wat slijtage vertoonden in de uier. J. Stols te Nieuwerkerk had een vijftal even minder passende koeien bij elkaar. Individueel goede koeien met vrij goede uiers. Vaarsen V.l.n.r.: kampioen ram van J. J. A. v.d. Velde, res. kampioen ram van A. Vijverberg en C. H. Kuiper, kampioen ooi van C. J. Zoeter en res. kampioen ooi van J. J. A. v.d. Velde. minder dan in voorgaande jaren. Als gevolg hiervan was het aantal dieren per rubriek klein. De inzenders zijn wel zeer se lectief te werk gegaan. De aangevoerde dieren waren van het goede rastype en in een goede conditie. Keurig verzorgd werden ze voor beoordeling gepresenteerd. De jaarling-ooien waren bovenal imponerend. Kampioen ram werd de 2-jarige 10650 l.o. van J. J. A. van de Velde; een correct gebouwde ram met sterke bovenbouw. De reservetitel was voor de 1-jarige Z 137 van A. Vijverberg en C. H. Kuiper. Een brede ram met goede verhou dingen, doch iets gespannen rug. Bij de ooien was de kam pioenstitel voor de 1-jarige 15963 l.o. van C. J. Zoeter. Een ooi evenredig van bouw met een fraaie uitdrukking. Het reserve kampioenschap werd behaald door de 2-jarige ooi Z 2977 van J. J. A. van de Velde. Een goed gebouwde, wat beknopte ooi met beste achterhand en prima vacht. Bij de schapen met lammeren waren de la-prijzen in de verschillende rubrieken voor respec tievelijk J. J. A. van de Velde (4 keer), C. J. Zoeter en A. Vijverberg. Er was een grote publieke belangstelling voor dit agrarisch evenement. Naast de belangstelling van de bedrijfs- genoten waren er veel toeristen. Nevens -het foktechnische as pect heeft een fokveedag thans ook een functie als public rela tion voor de landbouw. objekt loofgewicht vers in knolopbrengst veldgewas in ton/ha ton/ha op 14 juni12 juli16aug. 30sept. 1. geen verdichting n,l 2. idem beregend 12,4 3. matig verdicht 9,8 4. idem beregend 11,5 5. sterk verdicht 5,4 6. "ploegzool" 13 1 Oppervlakkige verdichting van de bouwvoor zonder beregening (objekten 3 en 5) heeft aanvankelijk geleid tot een zeer beperkte loofontwikkeling en een lage knolproduktie. Beregening (objekten 2 en 4) heeft in het eerste deel van de knolgroeiperiode sterk opbrengst- verhogend gewerkt. Later in het seizoen zijn de 25.0 51,9 67,4 35,8 60,8 73,0 22,3 51,1 66,4 30,3 58,0 72,5 16.1 46,3 65,9 22.54O042.4 opbrengstverschillen aanmerkelijk geringer geworden. Uit de wortelbedden die de Stiboka van deze objekten heeft gemaakt is een duidelijke sa menhang gebleken tussen de loofontwikkeling en bewortelingsdiepte. Aanvankelijk bleef de bewortelingsdiepte bij de matig verdichte, maar vooral bij de sterk verdichte bovengrond achter bij die van de niet verdichte objekten. Later in het seizoen zijn de wortels op de ver dichte objekten eveneens verder naar beneden gegroeid. Als gevolg hiervan en door een sterke doorwasinductie, waardoor het loof langer groen is gebleven, zijn de uiteindelijke ver schillen in knolopbrengst (30 september) veel kleiner geworden. Interessant is het beeld van het ploegzoolob- jekt. In het begin vertoonde dit een goede loof- en wortelontwikkeling. In de loop van juni stagneerde echter de wortelgroei op de "ploeg zool", met als gevolg dat na juni een duidelijk vochttekort optrad. Dit heeft geresulteerd in een vroegtijdig afsterven en een lage opbrengst. De afdeling Onderzoek in de Regio's geeft per proefbedrijf een overzicht van het nieuwe on derzoek, gericht op aktuele knelpunten in de akkerbouw, zowel wat landelijk als regionaal onderzoek betreft. Overigens wordt zeer te recht gesteld, dat door de uitzonderlijke weers omstandigheden in 1976 bij een aantal proe ven sprake is geweest van een jaareffekt. In een kort overzicht vermeldt de afdeling Proefbedrijf de gedragingen van de gewassen in 1976, waarbij ook de netto kg-opbrengsten per ha worden weergegeven. Daarnaast wordt in gegaan op enkele veranderingen die aan ma chines zijn aangebracht, resp. wenselijk zijn ora het proefveldwerk zo efficiënt mogelijk te kunnen uitvoeren. Het jaarverslag besluit met een overzicht van de verschenen publikaties en artikelen van P.q.-medewerkers in 1976 en vermelding van de PAGV-onderzoekprojekten voor 1977. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13