Gebruik voor 't doodspuiten van aardappelloof 'Reglone'. Rundveehouderij 'Reglone' Vervolg van pag. 11 - De maand augustus Ruwvoederonderzoek Graslandvernieuwing Melkproduktiecontrole Kuilhopen U oogst meer gezonde aardappels door het loof van volgroeide consumptieaardappelen snel en goed dood te spuiten met'REGLONE'. Transport van aardappelziekte naar de knol wordt zodoende voorkomen. De oogst zal gemakkelijk gaan, want'REGLONE' doodt ook tegelijkertijd het onkruid.'REGLONE' is voor u of voor uw loonwerker'n prettig te verspuiten produkt (o.a. geen geelkleuring). En het heeft geen nawerking op het volggewas. Ook als 't kort na het spuiten gaat regenen wordt het resultaat niet beïnvloed. Afhankelijk van de groeikracht van het gewas, spuit u 3-5 liter'REGLONE' per hectare. Spuit met tenminste 400-600 liter water per hectare. I I - De helpende hand van ICI. Koppeling melkcontrole veevoeding Vervolg „Jaar van het dorp". Dit jaar onderscheidt zich in vele opzichten van 1976. De groeiomstandigheden voor gras en gewas zijn tot op dit moment veel gunstiger. De hoeveelheid gewonnen voordroogkuil en hooi voor de komende stalperiode is in het algemeen ruim. Ook de kwaliteit ervan laat zich gunstig aanzien. Het gewas snijmais is momenteel minder goed ontwikkeld dan op dezelfde tijd in 1976. De oogst van dit gewas was vorig jaar extreem vroeg. De enkele warme dagen van begin juli deed de snijmais snel groeien. De plaatselijke gele kleur was na enkele dagen verdwenen. De snijmais staat er nu goed voor en heeft behoefte aan meer zonneschijn. Het is na al de tijd om ruwvoedermonsters voor onderzoek op voederwaarde te laten nemen. Het komt nog veelvuldig voor dat men de monsters later in het jaar laat nemen. Het is "gemakkelijk dat de uitslagen van het onder zoek bekend zijn voor het begin van de stalpe riode. Onderzoek kost geld. Het werken met bekende gegevens geeft mogelijkheden voor een juistere voeding van de dieren. De voor delen van het onderzoek overtreffen hierdoor de kosten in belangrijke mate. De kosten voor een standaardonderzoek bedragen rond 60.— per monster. Gezien de ruime wintervoorraad aan ruwvoer en de stand van het grasland is er dit jaar weer ruimte om een eventueel slecht perceel grasland te vernieuwen. Ter bestrijding van kweek is naast de veel gebruikte dalapon nu ook het middel Round-up goedgekeurd voor gebruik op grasland. Van Round-up is 4 liter per ha in 400 liter water nodig. Round-up werkt ook via het groene blad van de kweek. Het beste resultaat wordt bereikt bij kweekgras van 10-15 cm lengte. Ongeveer 10 dagen na de bespuiting kan de grondbewerking worden uitgevoerd waarna het graszaad kan worden ingezaaid. Bij een te dunne holle stand van het grasland is bij afwezigheid van kweek door zaaien een goede en bovendien de goedkoopste manier van verbetering. Hierbij wordt een ge ringe grondbewerking uitgevoerd waarbij doorzaaien in één arbeidsgang plaatsvindt. Per ha is dan 30 kg zaaizaad nodig. Bij het door zaaien moet de grasmat zo kort mogelijk zijn. Een voordeel daarvan is dat de aanwezige draagkracht van de grasmat behouden blijft. Bovendien is de kieming van het zaad beter door de slechts oppervlakkige bewerking. Er is in ruime mate voordrooggras gewonnen van goede kwaliteit. Het gebruik van alleen plastic zonder gronddek over de kuil vindt steeds meer ingang. Dit vraagt minder 'werk maar veel meer nazorg. Kuilen zonder grond dek moeten in juli wekelijks worden gecontro leerd op eventuele gaatjes in het plastic. Lucht- toetreding is reeds groot bij een klein gaatje of scheurtje. Laat geen goed kuilvoer verloren gaan door onvoldoende controle. Het is onbegrijpelijk dat er nog melkveehou ders zijn die nog niet aangesloten zijn bij een vereniging voor melkproduktiecontrole. Het kennen van de produktiegegevens per dier (melk. vet en eiwet) is nodig om te komen tot verhogen van de opbrengst. De dieren worden onderkend naar produktie aanleg. Immers binnen het bedrijf krijgen de dieren voeder middelen van dezelfde soort en kwaliteit. Het eerste doel van de produktiecontrole is te kun nen selecteren binnen het bedrijf. Vergelijkin- fen van produktiegegevens tussen meerdere edrijven zijn niet maatgevend daar o.a. de voedingsomstandigheden nogal uiteen kunnen lopen. Het gemiddelde produktieniveau is tus sen de bedrijven nogal verschillend. Binnen elk ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 14 01 22 X1 f EJb ic-gt bedrijf zijn er verschillen, ook een hoog pro duktieniveau. Eens per drie weken wordt op een avond- en een daarop volgende morgen melktijd de hoeveelheid melk per koe vastge steld en worden monsters genomen voor on derzoek op vet- en eiwitgehalte. Uit deze pe riodieke dagprodukties wordt de totale pro duktie in die lactatieperiode berekend. Met de uitslagen berekend op de computer wordt de veehouder nauwkeurig gei'nformeerd over de gegevens per koe in een voortschrijdend totaal gedurende de gehele lactatieperiode. De rechtstreekse kosten voor de veehouder zijn gemiddeld rond 25,— per koe per jaar. De zuivelondernemingen in het Zuiden van ons land geven momenteel 10,— subsidie per koe per jaar. De werkelijke te betalen kosten beperken zich hierdoor tot ongeveer 15, per koe. De melkproduktiecontrole in vereni gingsverband vindt al meer dan driekwart eeuw plaats. Niet deelnemen is "varen zonder kompas". Om zo goed mogelijk van de melk- controlegegevens te kunnen profiteren is bo vendien een registratie van het vee nodig. Daartoe moet elk aan te houden vaarskalf di rect na de geboorte geschetst worden. De kos ten hiervan bedragen 5,— per koe. Leden van de k.i vereniging "Zuid-West Nederland" vallen dan in een inseminatietarief dat 5,— per inseminatie lager is. Dus kost registratie hen in feite niets! Deze winter wordt dit project voortgezet. Uit de gehouden enquête is gebleken dat de meeste melkveehouders die vorig jaar hebben deelge nomen tevreden zijn met de adviezen. De ge geven voederadviezen worden vaak nog te strak beoordeeld. Het is echter de boer die zijn koeien kent en niet de computer. Voor 2,— per koe per jaar wordt de melkveehouder gei'nformeerd over de benodigde krachtvoer- verstrekking. Degenen die ermee weten te werken ontvangen voor dit geringe bedrag de nodige gegevens om een optimale voeding bij de betreffende produktie te realiseren. Woekerende industrie Uit de DORPSKRANT, die voortaan om de twee maanden als gezamenlijke uitgave van de ministeries van Nederlandse cultuur, landbouw en verkeerswezen zal verschijnen: "Het dorp en Het platteland mogen zich niet weerloos laten dooddrukken door woekerende industrie, door hongerig verkeer en door inpalmende vluchtelingen uit onbewoonbaar gemaakte steden." Wie dat zo leest zou het bijna geloven, ware het niet datje woonachtig in het Brusselse stadsgewest wel beter weet. Een te laat tot stand gekomen ruimtelijke ordening die bovendien door de mensen met geld of relaties maar al te vaak nog naar hun hand gezet kan worden, heeft in dit land afschuwelijk versnipperde bebouwing doen ontstaan. "Het Belgische jaar van het dorp kan alleen dan blijvend effekt sorteren wanneer de ruimtelijke ordening hier als een serieus probleem wordt onderkend," zo was onze eerste reaktie. Enkele citaten uit de DORPSKRANT "Levenskrachtige landbouwbedrijven vormen de kern van het platteland. De boer en zijn bedrijf maken er een integraal deel van uit en zijn onvervangbaar." "Naast deze economische funktie staat de boer ook in voor het onderhoud van de natuur en van het landschap." "Stadsbewoners worden aangetrokken door het platteland, vestigen er zich, maar willen enkel de voordelen ervan. Zij begrijpen niet altijd de belangrijke rol van de boer en maken het hem niet gemakkelijk." Bouwlustig volk Het ministerie van Nederlandse cultuur (te vergelijken met CRM in Nederland) wil vooral bereiken dat de eigen en rijke volksaard van de dorpen niet verloren gaan. "In een tijd van menselijke eenzaamheid en vervreemding speelt het dorp een belangrijke sociale rol." De Belgen zijn een ijverig volk. Wie in het weekeinde door Vlaanderen of Wallonië rijdt ziet ze bezig in hun tuin (meestal twee keer zo groot dan in Nederland), dan wel reparaties verrichtend aan of in hun huis (het eigen woningbezit is er dubbel zo groot dan bij ons). De DORPSKRANT: "Wij zijn een dynamisch en bouwlustig volk - maar soms spelen deze eigenschappen ons parten. In de vijftiger en zestiger jaren zijn er in de steden heel wat verwoestingen aangericht. Maar ook op het platteland gebeurden er betreurenswaardige dingen." Ir. Jef Geldof, reageerde als volgt: "De fusies van gemeenten zijn realiteit geworden. We moeten er nu ook mee werken. Aangezien die fusies niet bedoeld waren om hetgemeenschapsleven te beknotten, maar daar toch wel toe geleid hebben, moeten we daarop inpikken. Ik ben het er wel een beetje mee eens dat we met dit Jaar te laat komen." 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 12