PRAKTiSGHE „ine "KBM" metselsnelklem Druk- trek en andere veren Bosch "Airless' verfspuit Noverox voor roestbestrijding Nieuwe plakstift anders dan anderen! "Sticky Clips" - zelfklevende draadklemmetjes Voor de DHZ metselaar maar ook voor de vakman is er sinds kort een handig hulpmiddel in de handel voor het vastzetten van de metseldraad op het werk, de zgn. "KBM"-snelklem. De ge bruikelijke methode voor het uitzetten van horizontale lijnen waarlangs een rij stenen wordt gemetseld is om het metseldraad met enkele windingen te wikkelen om de beide profielen en na elke laag het metseldraad weer een steenlaag hoger te spannen. Dit spannen nu kan met de KBM-SNELKLEM goed en SNEL worden opgelost. De snelklem bestaat uit een stel van 2 metalen hoekjes met een groef in het midden, waardoor de metseldraad wordt gevoerd. Onder de hoekjes bevinden zich de draadhouders die door een enkele wikkeling de uiteinden van de draad vasthouden. De hoeken worden tegen de profielen geplaatst, het draad doorge voerd, om de klosjes gewikkeld, zodat de draad strak en vast staat en blijft staan. Eén keer vastgezet behoeven de klemmen voor een volgende metsellaag slechts omhoog geschoven te worden. De winkelprijs van een set van 2 bedraagt 15,95, het wordt in de handel gebracht door HANDELSONDERNE MING ANKOR B.V., Postbus 142, Leidschendam en is uit sluitend leverbaar via de ijzerwaren- en gereedschapshandel, D.H.Z.-zaken e.d. Onder redaktie van: Ing. J.F. Blanksma. dam, tel. 020-822961 kan dat ene uiters speciale veertje leveren waar U bij onderhouds- of revisie werkzaamheden van mo toren, werktuigen, enz. juist om zit te springen. Bijzonder handig zijn bijv. de zgn. "sorteringsdozen" waarin een assortiment van trek- en drukveren in diverse lengten en afme tingen zijn opgenomen. Voor een relatief gering bedrag (bijv. 40,excl. BTW en verzendkosten) beschikt U met sorterings doos nr. 5 over 2 kg. ver schillende druk- en trek- veren van het meest gang bare type. Verder levert Tevema o.m. allerlei soor ten borg- en golfringen, schotel en sinusveren, spanstiften enz. Voor 12.00 uur besteld, volgende dag in huis! Tevema Fabriek van Technische Veren B.V., Cintactweg 40 te Amster- Bosch heeft zijn programma Combi-gereedschap voor de doe- het-zelver aangevuld met een airless verfspuit type PSP 250. "Airless" houdt in spuiten zonder perslucht waarbij de verf niet door samengeperste lucht maar door hoge eigen druk (150-170 atm) verstoven wordt. Als gevolg hiervan ontbreekt de onge wenste nevel zodat er geen speciale veiligheidsmaatregelen ge nomen behoeven te worden. Ook wordt daardoor minder verf gebruikt. De verfspuit wordt electro-magnetisch aangedreven, waarbij door een zuigerpomp door middel van vacuüm de te verspuiten vloeistof zonder lucht wordt aangezogen. Een electro-magneet beweegt de zuiger met een frequentie van 50Hz (de netfrequentie), dwz. 100 slagen per sec.. Bij de teruggaande beweging van de zuiger ontstaat een vacuüm, waardoor vloeistof wordt aangezogen in de cylinderruimte. Wordt de zuiger weer naar voren gedrukt, dan wordt de aanzuigopening afgesloten en de vloeistof in de cylinder samengedrukt. Heeft de druk eenmaal een bepaalde grenswaarde bereikt, dan wordt een ventiel geopend en de vloeistof in de drukkamer gestuwd. Door de zeer kleine opening in het spuitventiel, wordt in de drukkamer een gelijkmatige stuwdruk opgebouwd. Door aan de regelknop achteraan het apparaat te draaien, wordt de zuigerslag veranderd. Daardoor kan de spuitcapaciteit en de druk traploos worden ingesteld, al naar gelang de aard van het spuitwerk. De verfbeker heeft een dubbele bodem en is daardoor zeer stabiel terwijl door de coni sche vorm de te verspuiten stof volledig opgebruikt wordt. Aangezien extra spuitblikken met deksel apart leverbaar zijn, is het verwisselen van kleur zeer eenvoudig evenals het opbergen van restanten van speciaal gemengde kleuren. De sproeier is verwisselbaar d.m.v. een vleugelmoer. Naast de meegeleverde rondstraalsproeier en verfbeker zijn extra leverbaar: 2 typen rondstraalsproeiers, 2 typen vlakstraalsproeiers (waarvan 1 voor dispersielakken), een straalsproeier, een verlengstuk voor de sproeier, verfbeker met deksel en een viscositeitsmeter. De ma chine wordt aan de handel geleverd door de alleenvertegen woordiger voor Nederland van de Bosch gereedschappen: ELECTRO-STAAL B.V., Postbus 119. Bussum, tel. 02159-10956 en de prijs is vastgesteld op 195,- incl. BTW. Met Noverox kan op eenvoudige en doeltreffende manier roest Conventionele roestwering Geroeste plaatsen grof vlakslijpen. daarna in de grondverf zetten en dan aflakken. Verloop van het proces Achtergebleven roest blijfl actief en doorbreekt afhankelijk van de uitwendige invloeden na kortere of langere tijd de laklaag. Resultaat Tot nu toe bekende roestomvormers (zure roestafbijters) De zure roestomvormers bijten de roest weg. Inactieve zuurresten blijven achter. Verloop van het proces Laklaag Grondverf In de poriën achtergebleven roest Vocht agtiveert de zuurresten. Het roesten begint opnieuw en ondergraaft de hele omgeving. Laklaag Grondverf Actieve zuurrest Noverox complex-systeem Emulsie wordt direkt op de roest aangebracht en dringt er doorheen tot op het blanke ijzer. Verloop van het proces De roestlaag heeft zich onder invloec van Noverox volledig omgezet en is veranderd in een stabiele ijzer verbinding. Nieuwe roestvorming is uitgesloten. Resultaat Laklaag Omgezet ijzer Omgevormde roest Resterende sporen ijzeroxyd. die zich na het lakken verder omvormen (tijdreactie) IJzer bestreden worden. Het is een ééncomponent witte kunststofe mulsie die na een korte droogtijd van ca. 30 minuten een dek laag vormt die daarna in de gewenste kleur afgelakt kan worden met olie- of lakverf, kunsthars of tweecomponenten lakken echter niet met latexoog. Als voorbehandeling is slechts het verwijderen van losse roest- en verflagen nodig, waaronder zich roest bevindt, alsmede vuil en vet. De Noverox emulsie kan direkt op het roestige ijzer aangebracht worden, ook wanneer dit nat of vochtig is. Dit kan gedaan worden door dompelen, (air less) spuit, rol of kwast mits de temperatuur niet onder de 0 graden C is. Met Noverox wordt roest omgezet in metaalorga- nische ijzerverbindingen die een zwarte kleur hebben. Noverox vormt een elastische kunststoffilm die bestand is tegen weersin vloeden, zouten, zuren, oliën, benzine enz. en mechanische wrijving. De volledige roestomzetting vraagt enige tijd. Deze is wel direkt zichtbaar door de zwarte verkleuring maar zet zich voort onder de invloed van vochtigheid en zuurstof uit de lucht. Dit houdt in dat dan nog gedurende langere tijd roest onder de Noverox laag kan bevinden. Deze laag is echter al geneutrali seerd en gestabiliseerd. Het proces eindigt wanneer alle roest is omgezet. Daar hoge luchtvochtigheid en zuurstof de werking versnellen is het gunstig om behandelde werktuigen, onderdelen enz. in de open lucht te plaatsen. Noverox is niet giftig, niet agressief en ongevaarlijk voor mens en dier. Verse plekken op huid en kleding zijn te verwijderen met water en zeep. Gereed schap kan met water, waaraan spiritus is toegevoegd, gereinigd worden. Noverox roestomvormer wordt door Verenigde inge- nieursbureaux Viba N.V., Koningin Emmakade 199, Den Haag, tel. 070-294905 in de handel gebracht. Verkrijgbaar in verpak - kin van 250 gr., 1 kl., 5 kg., 10 kg. en 25 kg. De prijzen zijn resp. 15,-. 34,-, 130,-, 218,- en 470,- exkl. BTW. en ver zendkosten. Plakstiften om papier, foto's, karton e.d. mee te plakken zijn al geruime tijd een bekend verschijnsel. Al deze stiften hebben - behalve dat men er mee kan plakken - nog één ding gemeen: je moet eerst draaien om de stift naar buiten te krijgen. Maar dat draaien gebeurt in de praktijk natuurlijk niet al te nauwkeurig. Vaak steekt de lijmstift te ver boven de huls uit. Het gevolg is dat er klodders op papier komen. Om nu foto's, papier, karton, etc. zonder klodders te kunnen plakken brengt de fabrikant van de bekende Bison lijmen, Perfecta Chemie B.V. uit Goes, een plakstift met een uitgekiend smeersysteem. Het werkt zo: dop eraf, stift op papier drukken en uitsmeren. De stift zakt auto matisch verder naarmate er meer lijm wordt gebruikt. De Bison Plakstift is dus altijd klaar voor gebruik. Niet draaien, drukken is voldoende. Geen geknoei meer! Een ander belangrijk aspekt van dit plaksysteem is de langere houdbaarheid van de stift. De praktijk heeft uitgewezen dat een plakstift na gebruik weer in afgesloten toestand vrij snel kan uitdrogen. Doordat bij de Bison Plakstift óók de onderkant hermetisch is afgesloten wordt de kans op uitdrogen verkleind. De Bison Plakstift is niet giftig en dus ook voor kinderen volkomen veilig in gebruik en kost 1,95. Een gemakkelijke manier om snoeren, antennekabels, aanslui tingen voor luidsprekerboxen, enz. op eenvoudige en doeltref fende manier vast te zetten zijn de zgn "Sticky-Clips". Het bijzondere van deze zelfklevende clips is dat deze op elke egale ondergrond als glas, hout, beton, metaal geplakt kunnen wor den. De hechting is uitstekend. Omdat ze kunnen worden ge bogen kunnen ze ook op geprofileerde (rond, enz.) ondergrond aangebracht worden. In het bijzonder goed bruikbaar voor het bevestigen van electrische leidingen in auto, caravan of boot. Van Heck Co B.V., Postbus 391, Rotterdam levert ze voor klemmetjes geschikt voor snoer van max. 6 mm tegen 22 cent per stuk en voor snoeren van max. 10 mm, 27 cent/st.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8