M et de benoeming van 'n nieuwe direkteur voor de Rijks Agrarische School te Schoondijke blijft wellicht deze school voor West Zeeuws-Vlaanderen in de eerstvolgende jaren be houden. We zijn daarmede uit de onzekerheid die er al jaren bestond en wat niet bevorderlijk is voor de zo hard nodige agrarische scholing van de toekomstige boer. En die zijn er in de streek beneden de Schelde gelukkig nog voldoende te vinden. En de meesten doen hun kennis liever in Schoondijke op dan elders; logisch. Zij verlangen dan wel terecht hetzelfde oplei dingspakket van gelijksoortige scholen. Hoe agrarisch is Noord-Beveland nog? Voorlopige uitkomsten Landbouwtelling 1977 vervolg op pag. 18 Droogteverschijnselen: suikerbieten worden al moeilijk "wakker"! Middelbaar Landbouwonderwijs blijft vervolg op pag. 18 KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Terwijl duizenden vakantiegangers op en over Noord-Beveland lopen, rijden of "liggen" is in onze agrarische sektor oogst 1977 weer begonnen. Zo zijn het karwijzaad halve oogst) en de vroege soorten graszaad (veldbeemd en roodzwenkgras) ge oogst. De opbrengsten hiervan schijnen bruto niet tegen te val len maar het netto-resultaat moeten we nog maar afwachten. De stroprijzen hiervan liggen echter maar op een derde van de prijs van vorig jaar, hetgeen voor de veeboeren in elk geval een meevaller is! Het vlas is nu aan de beurt en lijkt, naar de eerste indruk, heel wat kilo's meer op te brengen dan in 1976. Daarbij zijn de prijzen, die voor vlas gegeven worden bepaald niet onaantrekkelijk, als de kilo's er tenminste zijn! Alhoewel we de goede gewoonte hebben de direkte politiek buiten deze rubriek te houden moet het ons van het hart dat onze demissionaire minister van sociale zaken niet veel op schijnt te hebben met de boeren. Het zijn er maar enkele tienduizenden, volgens één van zijn uitspraken, en daar hoef je blijkbaar niets voor te doen! Ook van de grondpolitiek van een toekomstig kabinet, valt weinig te verwachten, want de landbouw wordt niet eens gehoord als het over hun bestaansbron gaat! Dat regelen de anderen wel even! (over inspraak gesproken). Een gemeente op ons voormalig eiland lijkt, naar we hoorden, ook al op deze manier te werken. Die schijnt een kavel erwten geëgaliseerd te laten hebben, en kele weken voor de oogst, zonder de moeite genomen te hebben de eigenaar hiervan tijdig omtrent de plannen daartoe te infor meren. Blijkbaar omdat op korte termijn daar zo nodig een Opmerkelijke stijging oppervlakte snijmais Ook aanzienlijke toeneming aardappelen Het C.B.S. heeft de eerste voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de landbouwtelling. Het betreft de arealen van de akkerbouwgewassen en de groenten in de open grond. Vergele ken met 1976 heeft zowel het areaal beteeld met akkerbouwge wassen als het areaal beteeld met groenten open grond zich uitgebreid nl. met resp. 2,5% en 7%. Dit resulteert in 1977 in ca. 700.000 ha akkerbouw-gewassen en 45.000 ha groenten open grond (excl. zaai-uien). Granen. Het areaal granen is in 1977 ongeveer gelijk gebleven. Binnen deze groep van gewassen doen zich echter nogal wat verschuivingen voor. Vooral zomertarwe (-15%) en haver (-18%) raken meer uit de belangstelling. Deze inkrimping komt voor namelijk het gerstareaal ten goede. Voor de win tergerst betekent dit een uitbreiding met ruim 1.000 ha 12%) en voor de zo- mergerst met ca. 3.800 ha. 7,5%). Peulvruchten. Het areaal peulvruchten daalde sterk. Nl. van ca. 9.550 ha naar 7.700 ha (-19%), daarmee de 4ndens van vorig jaar voortzettend. De daling betreft voornamelijk de groene erwten en de bruine en witte bonen, die tezamen driekwart van het areaal peulvruchten omvatten. AKKERBOUW HET KAN JUIST verkeerd werken om de grond diep te woelen. Alleen de ploegzool op een diepte van 30-40 cm moet gebroken worden. Wat daar onder zit, rustig laten zitten, anders verstoort U de natuurlijke gangen. Is het noodzakelijk de ploegzool te breken, ga dan niet dieper dan waar deze ook werkelijk aanwezig is. Werk onder droge omstandigheden en indien mogelijk dwars op de ploegrich- ting. WANNEER UW BIETEN niet erg willen, dan zal dat wel geen tekort aan stikstof zijn. Met een baaltje kalksalpeter kuót U wel veel, maar beslist niet alles goed maken. Daarom pas nu geen overbemesting meer toe, probeer echter wel de oorzaak op te sporen van de minder goede groei van uw bieten. 6 sportterrein moest komen! (over honger en voedselschaarste in de 3e wereld gesproken!) Bovendien schijnen ze de aan- en afvoerwegen van buren daarvoor gebruikt te hebben zonder de betrokkenen hiertoe ook maar benaderd of overleg gepleegd te hebben, (over democratie gesproken) En tenslotte willen we van deze kant nog eens wijzen op het niet of veel te laat maaien van de bermen langs de provinciale wegen. Dat daardoor het on kruid in het zaad schiet en de belendende afwateringen en percelen onder het onkruid komen schijnt van minder belang te zijn. Nog enkele jaren hiermee doorgaan en de voordelen van een goede afwatering, die in het kader van de ruilverkaveling tot stand werd gebracht, is teniet gedaan! Moeten we daarvoor ruilverkavelingsrente opbrengen, zo is onze vraag? En dat nog 's Is inmiddels eind juli geworden en we kunnen nog steeds niet spreken over echt zomers weer. Maar ondanks dit feit is het toch droog aan het worden en vooral de rooivruchten verlangen zeer naar water. Ook in percelen tarwe zien we hier en daar in Oost Zeeuws Vlaanderen al gele plekken verschijnen die o.a. het gevolg zijn van de droogte. Aan de andere kant is het voor het graan goed weer om rustig en geleidelijk af te rijpen. De graanopbrengsten zien er dan ook veelbelovend uit. Het graszaad is ook in ons gewest al ver geruimd. Tot nu toe hebben we vrij goed oogstweer gehad. Het weer was wel niet bepaald scherp, wat vooral van belang is bij het dorsen van veldbeemd, maar het ging toch vrij goed. De opbrengsten van het graszaad kunnen goed tot zeer goed genoemd worden. Ein delijk hebben we, na drie jaar matige opbrengsten behaald te hebben, eens een normale gemiddelde opbrengst! En met het De 15 mm regen van 28 juli j.l. was bij velen zeer welkom. Alle rooivruchten en ook stambonen en vooral stamslabonen hadden TREKKERS, die aan een beregeningspomp staan te draaien, moeten vaak veel arbeid verrichten. Zorg daarom dat deze trekkers le klas worden verzorgd. De koeling moet 100zijn, de radiator schoon en het oliepeil in orde. In droge perioden is ook het stoffilter gauwer vuil. U HEEFT weer de kans om de ontwatering van uw land in orde te maken. Draineren onder droge omstandigheden verdient altijd nog de voorkeur. Maak daarom tijdig een afspraak, zodat dit kan gebeuren in de maande augustus of september. NA DE GRAANOOGST moet U de grasgroenbemesting zo snel mogelijk stikstof geven. Per ha een 60-80 kg zuivere stikstof in de vorm van kalkammonsalpeter is wel voldoen de. De wortelontwikkeling is belangrijker dan een grote masse aan blad. VEEHOUDERIJ HET BESTE IS nog niet goed genoeg, geldt zeker als iets wel, terwijl we vorige winter op Noord-Beveland geprobeerd hebben dit soort zaken met verschillende instanties tijdens de cursus "Hoe agrarisch is Noord-Beveland nog?" door te praten. Daar zijn toen van landbouwkant harde noten gekraakt. Ook bijvoorbeeld naar aanleiding van hetgeen een landschapsarchi- tekt naar voren bracht dat smalle kronkelwegen met ouderwetse boerenhoeven zo mooi staan in het landschap. We hebben onze ogen uit zitten wrijven want de betreffende functionaris was beslist niet per trekschuit of diligence naar Noord-Beveland gekomen maar in een zgn. "milieu vervuilend" transportmid del! Zo zie je maar weer welke onzin soms wordt beweerd. Alles zo overdenkende komen we tot een nieuw spreekwoord, n.l.: "Alles voor ikke, de boeren kunnen stikke". huidige prijspeil zal voor veel telers dit jaar het graszaad een rendabele teelt blijken te zijn. De weinige karwij in ons gewest is dus gedorsen. De opbrengsten hiervan vallen in z'n algemeen heid erg tegen. Kennelijk is de karwij bij de meeste telers toch te matig ontwikkeld de winter ingegaan. De vlasoogst is nu in volle gang. De verwachtingen van dit gewas waren niet hoog gespannen. Maar in veel gevallen heeft het vlas zich bijzonder goed hersteld van het koude voorseizoen, zodat we nu, gezien de omstandigheden, toch kunnen spreken van redelijk vlas. De suikerbieten hebben, zoals reeds vermeld, water nodig. Op de droogtegevoelige gronden worden de suikerbieten al moeilijk "wakker". Voor velen is het nu vakantietijd, maar voor de boer breekt nu een drukke tijd aan. De eerste oogstwerkzaamheden zijn reeds begonnen. Hopelijk gaan we een mooi oogstseizoen tegemoet. De opbrengsten zullen in z'n algemeenheid toch ho ger liggen dan vorig jaar. Alleen is het nog de grote vraag of de prijzen van de vrije produkten zich op een redelijk niveau zullen kunnen handhaven! deze regen zeer hard nodig. Een hoge prijs bij stambonen kan een lage kg-opbrengst, als die van vorig jaar, niet goedmaken. Bij stamslabonen is dit nog meer funest daar hier een vaste prijs is vastgesteld. Vooral bij bieten, uien en bonen werden de ge volgen van het droge weer al goed merkbaar; uiteraard vooral op de percelen met een ondiep profiel. Om niet hetzelfde beeld van 1976 te krijgen is er evenwel nog meer regen nodig. De oogst van enkele gewassen is weer in volle gang. Plantuien worden in ons gewest veel geteeld. De geldelijke opbrengst is goed en de oogst van roodzwenk en veldbeemd eveneens ver geklaard. Karwij was er dit jaar weinig met zeer lage opbrengsten wat we overigens niet anders verwacht hadden. Hier zal de prijs het moeten goedmaken. Bij het graszaad is de oogst van roodzwenk en veldbeemd eveneens ver gedaan. Hierbij betrof het meestal tweedejaarspercelen, waarvan de opbrengst niet slecht is. Het jaren mee moet en daarnaast veel moet presteren. Onze weiden moeten aan deze voorwaarden voldoen. Kies dan niet alleen zaad, geplombeerd met de opdruk oranjebandmeng- sel, maar ook. de aanduiding op de label waardering Dan hebt U niet alleen goede rassen, maar ook zaad dat vrij is van duist en kweek. WANNEER HET WARM is, gaat de vermeerderingssnel heid van insekten met sprongen omhoog. Zij zijn het die verschillende ziektekiemen kunnen overbrengen. Bestrij ding van insekten is dus belangrijk. Het is nog belangrijker om de bronnen op te ruimen, die de ziektekiemen produce ren. Denk hierbij niet alleen aan mest maar b.v. ook aan rottend vlees o.a. nageboorten etc. DA T KRA CHTVOER een gedeelte gras kan vervangen, is vorige zomer wel gebleken. Bij 6 kg krachtvoer gemiddeld per koe bleef de produktie aardig op peil. Wanneer er vol doende gras is, moet U met dergelijke krachtvoergiften wel oppassen. Het heeft in zo'n geval alleen tot gevolg dat de opname van gras vrij sterk daalt en de melkproduktie door deze overdaad nauwelijks stijgt. MEI 1 9 7 6 1 9 7 7 MEI 1 9 7 6 1 9 7 7 lande Zee lande Zee lande Zee lande Zee lijk land lijk land lijk land lijk land 1.000 ha 1.000 ha gem. maat gem. maat Tarwe 130,2 25,9 126,6 26,1 suiker en voeder w.v. wintertarwe 109,0 24,1 108,6 24,9 bietenzaad 0,3 0/Q 0,3 0,0 zomertarwe 21/1 1,8 18,0 1/2 Graszaad 14,6 4,7 15,3 4,6 Gerst 61,4 9,1 66,4 10,5 Konsumptieaard- w.v. wintergerst 9/5 10,7 appelen 1) zomergerst 51,8 9,1 55,7 10,5 op zand en veengr 14,8 0,0 17,3 0,0 Rogge 21,2 0,1 21,6 0,1 op kleigrond 74,3 15,1 80,6 16,2 Haver 25,4 0,9 20,9 0,8 Fabrieksaardap Korrelmais 0,9 0,5 0,7 0/4 pelen 2) 71,5 0,0 72,3 0,0 Mengsels v. granen 0,3 0,0 0,2 0,0 Suikerbieten 139,1 22,5 129,6 20,6 Voederbieten 3,1 0,4 2,6 0,3 Groene Erwten 2,8 2,0 1,6 11 Schokkers 0,8 0,7 0,8 0,7 Luzerne 2,8 1/2 2,5 1/1 Kapucijners en grauwe Snijmais 88,7 1/8 109,8 2,1 erwten 0,9 0,3 1/1 0,5 Bruine en witte bonen 5,1 4,8 4,2 3,9 Overige akkerbouw gewassen 1,4 0,1 1/7 0/1 Koolzaad 12,3 0,6 11/2 0,3 Karwijzaad 2,0 0,4 1,4 0,2 Totaal akkerbouwge Blauwmaanzaad 4,2 2,8 5,5 3,7 wassen 683,3 97,6 699,8 97,4 Vlas 5,3 3,8 5,7 4,1 Zaaiuien 11,3 3,9 13,0 4.6 1) Inklusief vroege, poot- en voeraardappelen 2) Inklusief pootaardappelen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6