Een ervaring rijker... Het Ontwerp-Pachtnormenbesluit 1977 W aar het op de binnenkomende schadefor mulieren dikwijls aan ontbreekt is een duide lijke omschrijving van de toedracht van het T enslotte willen wij u op de hoogte stellen van het verloop van de schadeaangiften, gedu rende het le halfjaar 1977. D e Ministerraad is in zijn vergadering van 15 juli j.l. akkoord gegaan met het ontwerp-Pachtnormenbesluit 1977. Hierin stelt de minister van Landbouw voor, een stelsel van gedifferen tieerde pachtnormen in te voeren, waarbij de hoogte van de pachtprijs meer wordt afgestemd op de bedrijfsuitkomsten. In dit ontwerp zijn, aldus het Ministerie van Landbouw, voor het overgrote deel de adviezen overgenomen die de Commissie voor D it laatste geldt niet alleen voor de hoogte van de belas tingen. Het valt te verwachten dat in de komende periode een aantel wettelijke maatregelen tot stand zullen komen die niet direct liggen op belastinggebied maar die toch ge volgen zullen hebben, waarmee we voor de belasting reke ning zullen moeten houden. D at is het echter niet alleen. Er zijn ook moeilijkheden voor de pachter die krachtens zijn voorkeursrecht een hof stede of los land moet kopen, terwijl er een groot verschil is tussen vrije en verpachte waarde. In dat geval is n.l. de vervolg op pag. 18 orige week verscheen een verzekerde aan de balie, die een schade kwam aanmelden. Uit zijn relaas bleek, dat hij een aanrijding had veroorzaakt, waarbij de auto van de tegenpartij ook wat was beschadigd. De schade viel alle maal nog wel mee. Hij was met een slakke- gangetje achteruit de uitrit uitgekomen en had de geparkeerde auto van de tegenpartij te laat ontdekt. Een veel voorkomend euvel overi gens. Er was eigenlijk niets bijzonders aan de hand. Verzekerde, een heer in 't verkeer zou den wij hem willen noemen, vond het vreselijk, dat hem dat was overkomen. Jaren rijdt hij schadevrij en dan zoiets doms, zoals hij hetzelf noemde. Maar het ergste was het optreden van de tegenpartij. Die was aan komen stormen en had verzekerde uitgemaakt voor alles wat lelijk was. Het zal wel een overspannen persoon zijn geweest, maar intussen. Het bleek een vakan tiegast te zijn, die zijn vakantie al in rook zag opgaan, terwijl de beschadiging.van weinig of geen betekenis was. Onze verzekerde was een ervaring rijkeren een illusie armer. Hij had nog van zijn ouders geleerd altijd heer te blijven en ging er vanuit, dat zijn medemens diezelfde wijze les van huisuit had meegekregen. Wat te doen bij een schadegeval? O p het Europesche schadeformulier, dat wij overigens niet gebruiken, staat niet voor niets de wijze raad: "wees hoffelijk, blijf kalm, wordt vooral niet boos". Dat geldt uiteraard voor beide partijen. Voor ons is het al heel belang rijk, dat onze verzekerden zich aan deze leef regel houden. Weet u daar kan een ander dan wat van leren. Welnu in een aanrijding verzeild geraakt zijnde dient u enkele dingen persé te doen, ook al bent u nog zo geschrokken of overstuur. 1Datum en plaats van het ongeval noteren en als er politie bijkomt van welke plaats of groep. 2. Naam. adres en woonplaats tegenpartij no teren, benevens merk en kenteken van diens auto, zijn verzekeringsmaatschappij en zijn polisnummer. Voornoemde gegevens staan, evenals bij u, op het internationaal verzekeringsbewijs, in de wandel "groene kaart" genoemd. Nu zijn er helaas ook onbeschofte tegenpartijen, die niet Ontleend aan "Vakblad voor groenten en fruit". van plan zijn u ook maar hun naam te noemen. Het is nu eenmaal niet geoorloofd hem dan bij de kraag te vatten en tot de orde te roepen, afgezien van het feit of uw krachten daartoe toereikend zouden zijn. Het komt zelfs voor, dat de veroorzaker er na de aanrijding vandoor wil gaan en ook niet bereid is op de politie te wachten. Wat u dan doen kunt en ook persé moet doen is het kenteken, merk en kleur van de betreffende auto noteren. En als er in zo'n geval dan nog omstanders zijn, die getuige wa ren van de aanrijding, de namen en adressen van die getuigen noteren. Door middel van het kenteken is via de politie de dader zo op te sporen. In die gevallen is het gewenst zich met de genoteerde gegevens bij de dichtsbijzijnde politiepost te melden. Zij zullen met spoed de onverlaat opsporen. In normale gevaller^ no teert u de gegevens van tegenpartij, zoals onder 2 genoemd,Noteert u ook de getuigen en vult u thuis het schadeformulier in, zoals het behoort. Zelf verstrekt u uiteraard alle gegevens aan de tegenpartij, ook als u fout zit. Omschrijving. ongeval. Dat de gevraagde situatietekening niet op schaal is, is voor ons geen bezwaar. Een wat gebrekkinge situatie aanduiding kan al heel belangrijk zijn, vooral als de omschrijving van het gebeurde dan maar korrekt is. Wij vragen geen ellenlange verhalen over het ge beurde, maar wel een beknopte. Het komt nogal eens voor, dat de verzekerde noch een omschrijving, noch een situatieteke ning van het gebeurde invult. Dan krijgt u het formulier als onvolledig ingevuld retour. U zult begrijpen dat dit de afwikkeling alleen maar vertraagt! Aantal schademeldingen Maanden 1976 1977 name januari 518 604 86 februari 512 608 96 maart 541 692 151 april 532 701 169 mei 579 739 160 juni 643 838 195 Totalen 3325 4182 857 U ziet, dat t.o.v. vorig jaar, van een sterke uit loop sprake is. De maand juni spant daarbij de kroon. Nu hadden wij, zoals u zich nog zult herinneren, vorige jaar een tropische zomer, d.w.z. dag in dag uit droog en warm weer. Dat is dit jaar anders, hoewel er toch niet gesproken mag worden van abnormaal slecht weer. De sterke toename kan moeilijk geheel aan de weersinvloeden worden toegeschreven Trou wens daar dient de weggebruiker zich ook nog op in te stellen of anders gezegd zijn rijgedrag bij aan te passen. Hoe het ook zij, we zijn niet tevreden over het Het lijkt er soms op, dat alle goede raadgevingen een averechtse uitwerking hebben. Het kan veel beter. Vandaar ons slot: "Roem is ijdele waan, populariteit toeval, rijkdom vluchtig, slechts één ding blijft: karakter". Advies voor het grond- en pachtprijspeil en het Landbouwschap terzake uitbrachten. In dit ontwerp-Pachtnormenbesluit wordt o.m. als grondslag voor de vaststelling van de hoogst toelaatbare pachtprijs de volgende maximale pachtwaarde in /ha per jaar voorgesteld. Grondsoort Kwaliteitsklasse Toeslag Toeslag per ha bij een kavelgrootte van 1 II III aftrek 5-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50 e.m. Bouw- en grasland 1. Zeekleigronden 500 320 230 150 30 40 60 90 130 180 II. Rivierkleigronden 340 260 170 140 20 30 40 60 80 120 III. Zand- en dalgronden 360 270 180 130 20 30 40 60 80 120 IV. Veengronden 290 220 150 110 20 30 40 60 80 120 Tuinland a. bloembollcngronden en boomkwekerijgronden 1610 1190 840 280 - - - - - - b. fruitteeltgronden 500 320 230 150 30 40 60 90 130 180 c. overige tuinbouwgronden 1190 910 700 280 - Bij het bepalen van de hoogst toelaatbare pachtprijs van een woning bij de boerderij wordt uitgegaan van het huurprijspeil van in'het betreffende gebied gelegen vergelijkbare woningen. A Is men een aarts-optimist is, heeft men wellicht ook wel gedacht dat de belastingen nog eens lager zouden worden. Het komt misschien ook wel eens want je weet nooit hoe de wereld kan veranderen. Voor 1978 hebben we er echter niet op te rekenen dat er minder betaald zal moeten worden. Dat heeft minister Duisenberg al gezegd. Nu zou de opmerking gemaakt kunnen worden dat de heer Duisenberg niet weet of hij in 1978 nog iets te zeggen zal hebben in regeringsza ken want hij is demissionair, zoals alle ministers op dit moment. En wie weet welk kabinet we krijgen en wie straks de ministerstoelen zal bezetten. Een ander kan misschien mei minder geld toe, zo zou men kunnen zeggen. Een dergelijke opmerking lijkt ons echter niet zo zinnig. De staatsuitgaven terugdraaien is een moeilijk karwei, dat nie mand op korte termijn klaar krijgt. Wij zullen er daarom van moeten uitgaan dat er niet veel goeds tevoorschijn zal komen als straks de begroting voor 1978 aan het parlement aangeboden wordt. Dat dit een erg onbevredigende toestand is hoeven wij hier niet uiteen te gaan zetten. Dat gebeurt al door bijna iedereen die over belastingen schrijft. Niettemin blijft het, wat de belastingdruk betreft, gaan zoals het al zoveel jaren gaat! En hoe lang nog? De tijd zal het leren! Eén van die maatregelen zou kunnen zijn het totstandko men van prijsbeheersing van onroerende goederen, speciaal van grond. Of deze er komt en in welke vorm weten wij nu nog niet. Maar het zou niemand verwonderen als dit wel het geval was, gezien het feit dat, wat deze prijzen betreft, de situatie toch wel uit de hand gelopen is. Met name voor de jonge boer die een bedrijf moet overnemen, dreigen de pro blemen toch wel onoverkomelijk te worden, als de ontwik keling op dit gebied niet in andere richting gaat. En we weten allemaal dat bedrijfsovername toch al jaren een ui termate moeilijke zaak was. landbouwvrijstelling niet van toepassing op het verschil tussen vrije en verpachte waarde bp het moment van koop. Over dat verschil móet dan belasting betaald worden op het tijdstip dat de grond wordt verkocht, wordt overgebracht naar privé vermogen of bij staking van het bedrijf door overlijden, behoudens door eventuele doorschuivingsmoge- lijkheden. Het zou zo kunnen zijn dat de grondprijzen op een van de tijdstippen waarop een eventuele winst gerealiseerd wordt lager zijn dan op het moment van aankoop. Dan kan alleen de werkelijk behaalde winst en niet dat waardeverschil op het moment van koop belast worden. H et kan echter dan wel zo zijn dat in feite de gehele landbouwvrijstelling in die gevallen een dode letter gewor den is. Dat zal een aantal mensen welkom zijn want er zijn veel fiscalisten die voor de landbouwvrijstelling geen goed woord over hebben. Wij hebben daarentegen enige tijd ge leden al in deze rubriek opgemerkt dat men o.i. dan geen oog heeft1voor de specifieke situatie van de landbouw, met name als men let op de positie in het internationale vlak. De Nederlandse boer heeft het wat dit betreft al moeilijk ge noeg! Als er in E.E.G.-verband ooit een harmonisatie van de be lastingen tot stand komt zal dit voor de landbouw een grote vooruitgang zijn. Het ziet er helaas niet naar uit dat dit in de nabije of zelfs een wat verder verwijderde toekomst zal ge beuren. Daarvoor zijn de verschillen tussen de lid-staten te groot en de belangen te tegenstrijdig. Maar ja, laten we niet te pessimistisch zijn, Keulen en A ken zijn ook niet op één dag gebouwd. Paauwe. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3