r i De roos als heester H et verschil met de bekende grootbloemige- en trosrozen zit hem in een aantal aspecten. Heesterrozen vormen struiken die afhankelijk van de ongeveer één tot drie meter hoog wor den. We planten ze daarom minder nauw dan de trosrozen (afhankelijk van de groeikracht op 0.75 tot 1.75 m afstand), snoeien ze minder en niet zo kort. R ozen kennen we vooral als dichtbijéén geplante struikjes die in flinke groepen bijeen opvallende kleurvakken vormen. Rozen kennen we ook als lei- of klimroos langs muren en pergola's. Veel minder bekend is echter het gebruik van de roos als heester. Ten onrechte eigenlijk, want de rozesoorten en -hybriden die voor toepassing als heester voorhanden zijn, evenaren en overtreffen de meeste heesters in schoonheid. D e heesterrozen zijn vooral de laatste jaren weer meer in zwang gekomen. Een ontwikke ling die samenhangt met de hang naar meer natuurlijker beplantingen. De heesterrozen hebben een minder gecultiveerd karakter dan hun broeders en zusters die als theehybriden en trosrozen onze tuinen en parken bevolken. Door dat natuurlijker karakter sluiten de hees terrozen goed aan bij de wijze waarop we de laatste jaren onze tuinen inrichten en harmo niëren ze uitstekend met de planten die we daarbij gebruiken. D e naam heesterroos duidt er al op dat we deze rozen kunnen toepassen zoals andere bloem- en besheesters. De heesterrozen zijn sterk en kunnen een stootje verdragen. Wind deert hen over het algemeen niet zo waardoor ze aan de kust, waar andere heesters het laten afweten, nog met succes floreren. Voorwaarde voor een goede bloei en botteldracht is wel voldoende zon. Het doornige karakter van de heesterrozen maakt ze bij uitstek geschikt voor aanplant op plaatsen waar doorlopen niet ge wenst wordt. De lagere soorten lenen zich goed voor lage hagen of randen terwijl enkele plat- groeiende soorten als bodembedekker kunnen functioneren. Volgende keer laten we de ver schillende soorten de revue passeren. De verzorging van knolselderij Consulentschap voor de Tuinbouw D e knolselderijplanten waren dit jaar laat goed, als gevolg van het donkere, koele weer in het voorjaar. Daardoor is op veel percelen wat aan de late kant geplant, nl. tot in de eerste week van juni. De aanslag is toen echter vlot verlopen, zodat we verwachten, dat dat geen grote opbrengstderving tot gevolg heeft. Evenals bij andere gewassen waren er nogal wat ver schillen in groeisnelheid tussen de percelen. Dit is naar onze mening vooral een gevolg van het koele weer in juni, waardoor verschillen in grondsoort duidelijk naar voren kwamen, Op veel percelen ziet men nu bladeren, die geel worden. Dit komt voor bij de buitenste bladeren en is een normaal verschijnsel in deze tijd van het jaar. Het is het oude blad, dat nu afsterft. De zaken waar in de komende periode aandacht aan besteed moet worden zijn: D it zijn groenachtige insekten van 5 a 7 mm lengte. In tegen stelling tot luizen, zijn ze erg bewegelijk en kruipen overdag meestal weg. Wantsen zijn daarom moeilijk te vinden. De schade die ze aanrichten is echter duidelijk. Ze steken in de jongste hartblaadjes, waardoor deze vergroeien en er soms al leen zwarte stompjes uitgroeien. Dit geeft groeiremming en kan bij vochtig weer oorzaak zijn van het inrotten van de kop. Wantsen komen voor in knolselderij vanaf begin augustus. Omdat de insekten zelf moeilijk te vinden zijn, moet men een geregelde bespuiting uitvoeren om schade te voorkomen. Op plaatsen waar veel wantsen te verwachten zijn, nl. in de buurt van houtkanten, kan dit het beste uitgevoerd worden met Un- deen. (1 kg/ha). Deze bespuiting moet vanaf begin augustus elke 2 3 weken herhaald worden tot eind september. Op plaatsen waar minder wantsen te verwachten zijn, kan ook ge bruik worden gemaakt van dimethoaat. 1 kg of liter/ha). D it is een schimmelziekte, die vooral in vochtige perioden in augustus en september schade kan doen. De aantasting begint D e knolselderij plant kan in sommige jaren moeite hebben met het opnemen van voldoende borium. Het opnemen wordt vooral moeilijk als de grond dröog is. Een tekort aan dit element heeft tot gevolg, dat de knel inwendig bruin en hol wordt. Vooral in de periode, dat de knolvorming begint (eind juli - begin augustus), is de plant erg gevoelig voor een tekort. Tot nu toe is de maand juli erg droog. Het is daarom aan te bevelen om tijdig maatregelen te nemen. Boriumgebrek kan goed worden voorkomen door een bespuiting uit te voeren met een borium- bevattend middel. Het meest wordt hiervoor gebruikt het mid del Maneltra-Borium (2 kg/ha). Dit is goed oplosbaar en kan gemengd worden met maneb-tin. D e totale behoefte aan stikstof is 2ü0 a 250 kg N per ha. Dit is uiteraard afhankelijk van het weer, de grond, de voorvrucht en dergelijke. Een deel van de stikstof is gestrooid voor het planten. De rest wordt meestal nog in twee keer gegeven, nl. eind juli en half september. Vooral bij de laatste keer kan men de hoogte van de gift aanpassen aan de stand van het gewas op dat moment. Hierbij moet men de verschillen tussen de rassen in de gaten houden. Bronskogel maakt veel blad, Iram weinig. De stikstof wordt meestal gegeven als kalkammonsalpeter. Over het geven van kali als overbemesting lopen de meningen uiteen. Wellicht kan het een betere bewaarbaarheid bevorderen. Geschilde aardappelen met nieuwe Zweedse methode zes weken vers Verschillen De bloemen van de mooiste heesterrozen zijn open, enkel, niet gevuld. In het hart zijn de De firma Ekströms Livsmedelsprodukter AB in Orebro heeft een uitstekende soort klaar geschilde nieuwe aardappel op de markt gebracht, die zes weken lang vers kan worden gehouden en die geen enkele bijzondere bijsmaak heeft. Gewone geschilde aardappelen kunnen maar een week bewaard blijven en hebben vaak last van bijsmaken en een onbehagelijke reuk van bisulfiet. Bovendien hebben dat soort aardappelen ook vaak een taaie buitenkant. De nieuwe Ekström-aardappel wordt geconserveerd in een kort geleden geopende fabriek in Mariestad. Deze fabriek heeft een kapaciteit van maximum 10.000 ton per jaar. De aardappelen worden eerst machinaal geschild en met de hand ontdaan van pitten en andere onzuiverheden. De rest van het proces is geheel gesloten. De aardappelen lopen door vier waterbaden - waarvan er drie heet zijn - waarbij gelijktijdig zout en ongevaarlijk ascorbine- zuur wordt toegevoegd. Vervolgens worden ze in plastic gewik keld en afgekoeld. Vlak voordat de verpakking wordt afgesloten wordt er chemisch zuiver stikstofgas in de verpakking gespoten, waardoor het gedeeltelijke vacuum wordt verminderd en ver vorming wordt tegengegaan. De verpakkingsinstallatie is on tworpen door Akerlund Rausing, Lund. Naar verluidt kunnen de verpakte aardappelen ongeveer zes weken zonder enig kwaliteitsverlies worden bewaard. Het Zweedse aardappelverbruik bedraagt momenteel meer dan 600.000 ton per jaar. Ca. 90.000 ton hiervan wordt gekocht door restaurants en andere grootkeukenbedrijven. Ongeveer 25% van deze 90.000 ton bestaat uit klaargeschilde aardappelen. (Vakblad Groothandel in Aardappelen, Groente en Fruit, 5-5-1977) Rosa hugonis, "the yellow rose of China", een in juni zeer overvloedig bloeiende heesterroos met gele bloemen. meeldraden goed zichtbaar hetgeen een be langrijke rol speelt bij de natuurlijke indruk die de roos maakt. Hoewel de ene soort veel langer doorbloeit dan de andere, duurt de overigens zeer uitbundige bloei korter dan bij de bekende thee- en trosrozen. Daar staat tegenover dat de korter bloeiende soorten zich na de bloei met Rosa rugosa Schneezwerg, een lage lang door gloeiende heesterroos met talrijke witte bloe men. Natuurlijk V. heerlijk geurende bloemen. Rosa moyesi Nevada, een doorbloeiende hees terroos met grote witte bloemen. een fantastische botteldracht overladen. De toepassing "Zuid-West Nederland" - bestrijding van wantsen - bestrijding van bladvlekkenziekte - voorkomen van boriumgebrek - overbemesting Wantsen Bladvlekkenziekte op de buitenste bladeren van de plant. Aangetaste bladeren worden geel en sterven spoedig af. Het komt meestal pleksgewijs voor. Door dit bladverlies ontstaat groeiremming. De bestrij ding vindt plaats door vanaf begin augustus tot eind september regelmatig een bespuiting uit te voeren met een schimmelbe strijdingsmiddel. Onder vochtige weersomstandigheden moet om de 10 a 14 dagen gespoten worden, bij droog weer mag de tussentijd drie weken zijn. Het ras Bronskogel is erg vatbaar j voor bladvlekkenziekte. Telers van dit ras wordt daarom aan geraden om reeds in de tweede helft van juli met de bespuitin gen te beginnen en de tussentijden wat korter te houden. Het meest gebruikte middel is mancb-tin, wat ook voor de bestrij ding van aardappelziekte gebruikt wordt. Ook zijn goedgekeurd de systemische middelen Benlate (0,6 kg/ha) en Topsin M (1 kg/ha), maar deze zijn aanzienlijk duurder. Deze middelen kunnen gebruikt worden als door slecht weer de aantasting moeilijk in de hand is te houden. Als het de bedoeling is om het blad te maaien voor de industrie mag alleen met koperoxych- loride gespoten worden. Boriumgebrek Ons advies is, om de tweede helft van juli een bespuiting uit te voeren. Als het in augustus droog blijft, moet half of eind au gustus een tweede bespuiting uitgevoerd worden. Overbemesting 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 21