(99 In- en uitpraten K-O IxiyC zuidelijke landbouw maatschappij E en stuk waar we dan nog wel over kunnen mee praten is onder meer het 3e deel van de derde nota op de ruim telijke ordening, de zgn. nota landelijke gebieden, waarin zo n beetje alle nota's die de laatste jaren verschenen zijn verwerkt zitten, ledereen die dat wil kan zijn zegje daar over doen omdat op deze van toepassing is. Deze nota „ZEGGE EN SCHRIJVE' m land- en tuinbouwmad Het vakantieseizoen loopt weer ten einde. Bovenstaande foto laat één van de zonnige zomerse dagen zien die we helaas niet veel gehad hebben. Weinig gelegenheid dus om van de extra lange avonden te genieten, hetgeen nu mogelijk was door de invoering van de zomertijd. H et blijven bange dagen voor de land- en tuinbouw. Nog steeds heerst er onzekerheid en onwetendheid. De gang van zaken rondom de kabinetsformatie zorgt daar wel voor. De veel geroemde openbaarheid van bestuur is langzamerhand wel erg ver te zoeken: vier heren maken binnenskamers uit wat goed voor ons is. En wij maar denken dat we daar nu net een nieuw parlement voor gekozen hadden. Maar dat zullen we dan wel niet goed begrepen hebben. Ondertussen zitten we nu al maan denlang met een vleugellamme regering. Zelfs de nieuwe pachtnormen zijn nog niet eens definitief bekend. Alles bij elkaar beslist geen situatie om de toekomst barstens vol vertrouwen tegemoet te zien. Dreun V an verdere steunmaatregelen voor de land- en tuin bouw horen we al helemaal niets meer terwijl recente inkomensberekeningen daar toch keer op keer de bittere noodzaak voor aantonen. Laat ons hopen dat die in de komende rijksbegroting zijn ingecalculeerd. Het is ten slotte weer ai bijna prinsjesdag. Vlak daarvoor - op 1 6 september - zal de melkveehouderij echter alweer een nieuwe dreun te pakken hebben. Dan immers, zo hebben de landbouwministers beslist, gaat de melkheffing ter hoogte van 1,5 procent in werking treden. De toch al sombere stemming onder de veehouders zal er dan.na tuurlijk, gezien de omstandigheden, niet beter op wor den. De melk zou dan wel eens kunnen gaan overkoken. Om dat te voorkomen dient de "pit" zo gauw mogelijk op nul gezet te worden. Nota landelijke gebieden landelijke gebieden zal uiteindelijk de kapstok worden voor de totale indeling van het landelijke- en dus ook het agrarische gebied. Alle toekomstige structuur-, streek- en bestemmingsplannen worden daar dan aan opgehangen. Een uitermate belangrijke zaak derhalve die tenslotte het gezicht van landelijk Nederland zal gaan bepalen. Het is dan ook onnodig te zeggen dat de agrarische sector daar de volle aandacht aan zal moeten geven. Om een en ander zo goed mogelijk te laten verlopen hebben wij gemeend er goed aan te doen een eigen inspraak proce dure voor de landbouw op te zetten. Daartoe zijn afspra ken gemaakt met de zusterorganisaties, het Landbouw schap en de agrarische commissies van plattelandsvrou wen en jongerenorganisaties. Omdat de procedure in Zeeland niet geheel dezelfde is als in Brabant, voor elk van de provincies even de opzet: Zeeland I n Zeeland hebben de betrokken organisaties gekozen voor besloten landbouw-gespreksgroepen. Het Land bouwschap is daarvan de coördinator. De opzet is om via het regionale kader van de betrokken organisaties (dis trictsraden, afdelings- en kringbesturen) te komen tot een puur landbouwstandpunt. Voor een passende begelei ding wordt gezorgd en de vergaderingen zullen goed schriftelijk voorbereid worden o.a. via samenvattingen en toegespitste vragen. Naast deze besloten landbouwgroe- pen is er ook de mogelijkheid deel te nemen aan de "gewone" inspraakgroepen die door het provinciaal op bouw orgaan Zeeland georganiseerd werden. Het zou trouwens wel een zeer goede zaak zijn als ook daar vele direct bij de landbouw betrokkenen aan deel zouden ne men. Dan klinkt ook daar de stem van de landbouw goed door. De standpunten van de landbouwgroepen worden na deze procedure gebundeld en opgestuurd naar Den Haag. Het regionale kader kan de nadere instructies in de loop van augustus verwachten. De vergaderingen kun nen dan in september gehouden worden. Brabant I n Brabant is er een soortgelijke opzet. Coördinator is het echter het provinciaal opbouworgaan De inspraakpro cedure is ook wat breder opgezet en loopt via de studie kringen ruimtelijke ordening van het Landbouwschap. Maar ook in deze provincie is er een zeer nauw overleg met alle bij de landbouw betrokken organisaties. De structuur van deze provincie maakt echter een wat andere aanpak noodzakelijk. Ook in Brabant zullen de betrokke nen natuurlijk van te voren de nodige instructies ontvan gen. Dat er gekozen is voor een eigen inspraakprocedure wil geenszins zeggen dat de landbouw de samenspraak cq. confrontatie met andere groepen uit de weg gaat. Aller eerst moeten echter de eigen uitgangspunten geformu leerd worden. In de latere uitwerking zullen wij elkaar dan wel tegenkomen. Oggel. In dit no. o.m.: ¥r Kabinet accoord ontwerp pachtnormen- besluit pag. 3 •X* Uit de praktijk pag. 5-6 Voorlopige uitkomsten landbouwtelling pag. 6 Mechanisatienieuws pag. 7 «X* Praktische tips voor het huis en bedrijf pag. 8-9 Herinzaai van grasland en Benut de stop pel voor onkruidbestrijding pag. 10-11 Oude boerderijen in Zeeland "De Siguit- hoeve" te Hoedekenskerke pag. 12-13 Terugblik op de Bevelandse Fokveedag, pag. 16 Tuinbouwklanken, tuintips pag. 19-20 Marktberichten pag. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1