BINGGM VAM DB WBBK H et kleinfruitseizoen behoort weer een eind tot het verleden en dit geeft aanleiding nog eens stil te staan bij de ervaringen en resultaten. We willen dit vooral doen naar aanleiding van een bezoek, dat we in de afgelopen tijd brachten aan het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, speciaal met betrekking tot het kleinfruit en de proeven die hiervoor zijn genomen. Zoals bekend, werd tot begin 1976 het kleinfruitonderzoek van dit proefstatioen uitgevoerd op de proeftuin voor kleinfruit te Ka pelle en daarna op een perceel van de proeftuin te Wilhelmina dorp. Men heeft daar een perceel van 1 ha beschikbaar, ver deeld over 20 kleine perceeltjes. Er zijn er 8 bestemd voor aard- beienonderzoek, 3 voor frambozen, 3 voor rode bessen, 2 voor bramen en 2 voor zwarte bessen, terwijl 2 percelen beschikbaar zijn voor kruisbessen en diverse nieuwe gewassen. De aard beienteelt is voor wat Zeeland betreft niet meer zo belangrijk maar wanneer we zien welke resultaten er behaald kunnen wor den, dachten we dat deze verminderde belangstelling ten on rechte is. I n Zeeland is de bramenteelt van heel grote betekenis en van zelfsprekend zijn er een aantal proeven rond dit gewas. Dat betreft met name rassenproeven waarbij nieuwe gedoomde en doornloze rassen worden vergeleken met de standaardrassen Himalaya en Thornless Evergreen. Het zit er wel in, dat er over enkele jaren interessantere nieuwe bramenrassen beschikbaar zullen komen, mogelijk ook een goede vervanger voor de ge doomde Himalaya. De frambozen worden beproefd in rassen proeven waarbij 12 rassen zijn uitgeplant en verder wordt nage gaan wat de invloed is van druppelbevloeiing op groei en op brengst. Duidelijk is, dat een goede druppelbevloeing voor fram bozen een bijna onmisbare voorwaarde wordt, maar de water voorziening is ook voor de meeste andere kleinfruitprodukten van grote betekenis. Bij de opzet en inrichting van bedrijven zal daar terdege rekening mee gehouden moeten worden. Gunstig verloop bij frambozen en rode bessen Vertraagde groei door droogte. Belangrijk deel fruitoogst reeds op stam verkocht. Op Zuid-Beveland hebben de telers van kleinfruit een beter seizoen dan in de voorgaande jaren, althans voorzover het frambozen en rode bessen betreft. De frambozen brengen goede prijzen op en hoewel de stand van het gewas veelal matig was, komt men geldelijk toch nog aan behoorlijke opbrengsten. De rode bessen werden ook grif afgenomen tegen aantrekkelijke prijzen. De kwaliteit werd sterk bevorderd door het droge weer. In feite konden de weersomstandigheden niet gunstiger zijn, er ging niets verloren door rot, altijd goed plukweer en er was ook weinig droogteschade. Hoe groot de invloed van het weer is bleek op maandag 16 mei, toen het 's morgens regende. Het produkt was zacht en de prijs kelderde met guldens per kilo. Wellicht dat de teelt van klein fruit in het gebied Kapelle door dit alles weer een stimulans krijgt. Dat was hard nodig want door de sterk stijgende plukkosten was er in de voorgaande jaren weinig te verdienen, trouwens, een prijs van 1,25 voor een halfpondsdoosje frambozen mag erg hoog lijken, maar als je ziet hoeveel doosjes je per uur kunt plukken, dan is het nog geen buitensporige weelde! Zeker niet als er zo zorgvuldig en gerou tineerd wordt geplukt dat het een topprodukt is dat die prijs haalt. Rode bessen zijn blijkbaar bezig populair te worden bij teler en consument. De aanvoer te Kapelle was groot en de handel verliep vlot, evenals vorig jaar. Evenals bij de frambozen wordt vooral de beste kwaliteit, IA en Extra, goed betaald: met eigen mensen lukt dat het best om die prima kwaliteit te-halen. Als er veel schooljeugd aan te pas moet komen wordt dat moeilijker. En alleen voor de fabriek telen is nog steeds niet bijster aantrekkelijk. Opgemerkt kan verder nog worden dat Kapelle een zeer goede veiling is voor frambozen en rode bes sen. We hebben de indruk dat men landelijk gezien zeer goed mee kan met de prijs. Met enige verwondering zagen we dat de appeloogst in ons land Ook in het Thoolse Land gaat het gemis van voldoende regen een woordje meespelen in de groei van de verschillende gewas sen. Met enige jaloersheid borden de berichten ontvangen, dal elders in het land 30-40 mm water is gevallen. Slechts vorige week maandag kon hier na een druilerige dag, 8 mm worden afgetapt! Vanzelfsprekend was dit maar een druppel op een gloeiende plaat en met de opkomende wind was al spoedig alles weer even droog. Als men even nagaat, hoe weinig neerslag in de afgelopen tw.ee maanden in onze streek is gevallen, ziet men weer veel overeenkomst met het droge 1976. Gelukkig met dit verschil, dat tot heden toe de temperatuur, stukken lager is dan vorig jaar. Zodoende worden ook de bladluizen populaties flink afgeremd, die ook een geduchte schade kunnen veroorzaken. Het verzengende van de grote hitte van vorig jaar is ons tot nu toe bespaard gebleven, maar toch gaan we nu dagelijks meer en meer een vertraagde groei in de gewassen zien. Indien dit niet vlug verandert gaat dit soms spoedig over in een noodrijpheid met als gevolg een tegenvallende oogst. Plant- en zaaiuien,aard appelen en bloemzaadteelt schreeuwen dan ook letterlijk om meer vocht, want de groeiperiode gaat voorbij, nu het volgende week reeds augustus is! Wanneer we door het aardappelveld Er zijn zeer goede rassen in de rassenproeven naar voren geko men, waarbij wij vooral noemen het ras Tonira en ook Sivetta maakt een goede indruk. Er is in Wilhelminadorp ook een uitge- niet eens zoveel lager wordt geraamd dan vorig jaar. We hadden een lagere raming verwacht, afgaande van hetgeen we links en rechts zagen en ook hoorden. Vorige jaren was de eerste schat ting altijd te laag, zou dat de reden zijn geweest om nu wat extra hoog in de boom te gaan zitten. De eerste schattingen voor 1976 waren ongeveer even hoog als wat nu voor 1977 werd geraamd, terwijl men later naar boven ging. Het wil er bij ons echter niet in dat er weinig verschil is met vorig jaar. We zijn benieuwd naar het verdere verloop, maar we houden het voorlopig op een naar verhouding kleine appeloogst in de hele E.E.G. en op betere prijzen dan voorgaande jaren. Over de import van Granny Smith van het zuidelijk halfrond hoort men de laatste tijd weinig. Zolang die appels een groot- handelsprijs van rond de rijksdaalder per kg opbrengen en dus voor de consument 3,- of meer kosten, kan men zich ook Op Schouwen-Duiveland wordt door twee groepen mensen over het weer geklaagd. De vele duizenden vakantiegangers verlan- De belangstelling voor rode bessen neemt toe. De aanvoer op de veiling te Kapelle was groot. lopen, lijkt het boven in de plant nog aardig groen te zijn, maar van het benedenloof schrikken we meestal, omdat dit al reeds aan het afstervingsproces is begonnen. Zeer waarschijnlijk zul len er praktisch geen aardappelen met een gemiddelde jaar- produktie groeien. Dit hoeft nog niet direkt een ramp te zijn, wanneer dit gecompenseerd wordt door een goede prijs. Het was vorige week wel een tegenvaller dat de aardappelprijs in een paar dagen zo drastisch naar beneden ging. Door te weinig vocht, laat de kg-opbrengst het nu ook zitten, dus wordt de geldelijke opbrengst ook hierdoor sterk gedrukt. Mede schuldig aan de lage prijzen zijn ook wel, de importen uit het buitenland, waar een betere oogst wordt verwacht dan vorig jaar. Ofschoon de zaaiuien tot nu toe een betere stand vertonen dan vorig jaar,, zal er ook daarvoor toch spoedig regen moeten komen om een redelijke produktie te mogen verwachten, want eind juli is de tijd dat de uien gaan bollen. Het is echter nog te vroeg om over het produktiejaar 1977, pessimistische klanken te laten horen, want er kan nog genoeg tengunste veranderen. Er is niets wat een mens méér verstaat, dan dat men zich geregeld, te pas en te onpas overgeeft, aan zwartgallige gedachten, waardoor het er op lijkt dat er nergens perspektief meer inzit! Juist dan laat men dikwijls gerede kansen onbenut, die men door zijn, toch bezit tende capaciteiten, werkelijk te zijnen voordele zou kunnen benutten. Ook hiervoor geldt, dat stilstand in de groei, de on derneming niet ten goede komt! breide proef aan de gang met gekoelde wachtbedplanten. Op verschillende tijdstippen, van 6 april tot 20 juli, is het ras Sivetta geplant en nu wordt bekeken op welke wijze de hoogste produktie wordt behaald. Ook door deze teelt van gekoelde aardbeiplanten, waardoor een aanzienlijke verlenging van de oogsttijd mogelijk wordt, krijgt de aardbeienteler nieuwe kansen en dat geldt zeker ook voor de mogelijkheid voor doordragende rassen, waarvan er 8 worden beproefd in Wilhelminadorp. Ook bij deze doelmethode zijn er mogelijkheden voor degenen die het goed willen doen. f^en andere zaak waaraan de kleinfruitteler niet ongestraft moeilijk zorgen over maken. Ons Nederlandse fruit van oogst 1976 is praktisch op, dus kan men nauwelijks meer van concur rentie spreken. De Zeeuws-Vlaamse kollega's hebben met hun late Golden Delicious best geboerd! We gunnen ze het graag en zijn al bliü dat ze het fruit niet tot september vast hielden zoals vorig jaar, toen de afzet van de vroege appels er door in de knoei raakte. Dat heeft toen niet alleen de lange bewaarders veel geld gekost, maar door de lage prijs van de vroege appels werd iedereen de dupe. Het verloop van de afzet van de Zeeuws-Vlaamse Golden De licious kan men ook zien als een pleidooi voor afzetconcentratie. Nergens elders in ons land was er zoveel aanbod gedurende een aantal weken als te Terneuzen en nergens in ons ons land was de prijs zo hoog. Toch wel om over na te denken. We verwachten echter dat het bij nadenken zal blijven. gen naar meer zon en hogere temperaturen, want op het water en aan het strand valt het weer van de afgelopen weken wat tegen. Door veel agrariërs wordt echter verlangend naar een flinke hoeveelheid neerslag uitgekeken. Plaatselijk is wel een flinke bui gevallen maar op korte afstand soms maar enkele mm. Vooral bij de vollegrondstuinbouw heeft deze droge pe riode vertraging veroorzaakt bij het uitplanten van gewassen b.v. prei. Percelen zonder voorvrucht waren in de tweede helft van juni nog voldoende vochtig en hier staat de prei ook goed. Daar waar vroege aardappelen of tulpen als voorvrucht dienden was de grond kurkdroog. Na de geringe neerslag van begin vorige week is toch de meeste prei geplant. Met de regenbui van deze week hopen we dat ze nu nog een vlotte start kunnen maken want ze hebben een achterstand in te halen. We hebben de indruk dat de belangstelling voor de teelt van prei weer is toegenomen. Op een aantal bedrijven waar deze arbeidsinten sieve teelt al enkele jaren plaatsvindt zijn ze er goed over te spreken. Een groot risico is echter de start na het planten, als dit in een droge periode valt. Vorig seizoen zijn de meeste percelen hierdoor mislukt. Wij vragen ons af of een inventarisatie van de zoetwater behoefte in ons gebied niet noodzakelijk is! Een zo sterk mogelijke argumentatie om zoetwater in te kunnen laten, is dringend nodig, anders gaat het beslist aan onze neus voorbij. Veel kleinere landbouwbedrijven hebben de laatste jaren tuin- bouwgewassen in het bouwplan opgenomen en de behoefte aan zoet water is hierdoor sterk gestegen. De laatste vroege aardap pelen zijn voor tegenvallende prijzen geruimd. De kg opbreng sten waren goed. De knolselderij staat er gemiddeld goed bij. De gladiolen zijn door het late uitplanten nog wat achter. Op de fruitteelt bedrijven is de ontwikkeling van het gewas ook wat aan de late kant. De eerste appels worden weer geplukt. Op veel bedrijven zijn de Yellow en Stark Earliest in de afgelopen jaren gerooid, zodat de betekenis hiervan gering is. Mantot is er in beperkte hoeveelheden voor teruggeplant. We verwachten goede prijzen voor deze zomerrassen doordat het bewaarfruit tijdig geruimd is en het aanbod van de nieuwe oogst beperkt zal zijn. De handel in fruit op stam is de laatste weken actief ge weest. Een belangrijk deel van het fruit is even als andere jaren in onze regio op het hout verkocht. De eerste run van de kopers was naar de Flevopolder, omdat daar de Cox een volle oogst hoopt te geven en het allemaal jonge bedrijven zijn. Zodoende kwam de handel in het zuidwesten wat later op gang dan vorig jaar toen de situatie omgekeerd was. De prijzen die besteed worden, afhankelijk van het sortiment, zijn hoog te noemen. Dit betekent niet dat alle bedrijven een goede brutoopbrengst tege moet kunnen zien. De verschillen in kg-opbrengst zijn ook dit jaar weer groot. Op het ene bedrijf valt niets te dunnen op andere zijn ze al weken druk bezig. Bij de Golden Delicious komt een begin van bladval voor, het meest op de matige on derstammen. Perebladvlo- en meeldauwbestrijding blijven onze volle aandacht vragen. Spintbestrijding geeft dit jaar weinig problemen. Wel zullen we begin augustus waarnemingen moe ten verrichten en beslissen of een bestrijding vóór het afzetten van de wintereieren nog noodzakelijk is. Bij een mooie nazomer kunnen we anders nog door een te grote populatie verrast wor den, die dan in verband met de veiligheidstermijn, bij de vroege soorten moeilijk te bestrijden is. Over enkele weken zal de pluk van de James Grieve weer beginnen. Wanneer deze oogst weer begint staan we aan het begin van een extra drukke periode die tot eind oktober voortduurt. Gunstig weer en gezonde mensen zijn in die periode van het jaar extra belangrijk! voorbij kan gaan is die van het weren van de vogels, die het hebben voorzien op de rijpende vruchten. Op tal van kleinfruit- bedrijven heeft men reeds netten boven het veld gespannen om de vogels te weren. Ook op de proeftuin in Wilhelminadorp was dat gebeurd en de chef van de proeftuin, de heer Nijsse, vertelde dat zonder deze vogelbestrijding de oogst aldaar vergeten had kun nen worden. De kleinfruitteler van de Toekomst lijkt daarom op zijn bedrijf niet alleen voor water te moeten zorgen maar ook voor met netten overspannen percelen. Bij zwarte bessen vergelijkt men de nieuwelingen met de stan daardrassen Baldwin Hilltrop en Wellington XXX. Opmerkelijk was, dat deze bestaande rassen door hun vroege bloei dit jaar vrijwel geen produktie gaven, terwijl later bloeiende rassen zeer goed met vruchten zijn gezet. Ook bij bessen uiteraard weer de bekende druppelbevloeing om na te gaan wat de invloed hiervan is bij groei en opbrengst. Tevens vermelden wij nog de snoei- proeven waarbij handsnoei en mechanische snoei met elkaar wordt vergeleken. Er valt veel meer te vertellen over de experimenten en onder zoekingen zoals die in Wilhelminadorp plaats vinden. Belangrijk is het voor een ieder, die met de teelt heeft te maken, om kennis te nemen van de resultaten. En wanneer men dat doet moet toch de konklusie zijn, dat er voor een goed opgezet en goed geleid kleinfruitbedrijf zeker mogelijkheden zijn om er een redelijk be staan in te vinden. Men zal dan wel kwaliteitsprodukten moeten telen en alle noodzakelijke kultuurmaatregelen nemen. De mo gelijkheden daartoe zijn echter aanwezig! 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19