T holen opende dit jaar de rij van regionale fokveedagen in Zeeland. Dat het aantrekkelijk is om meerdere diersoorten op één tentoonstelling bijeen te brengen kwam op Tholen duidelijk naar voren. Vorig jaar moesten de Thoolse Dagen het zonder koeien doen. Dit jaar waren ze weer present. De inzending schapen was iets kleiner dan de vorige keer. Er waren 161 scha pen en lammeren opgegeven door 11 inzenders. De inzending bestond uit 24 rammen, 21 individuele ooien, 6 tweetallen ooien en 40 ooien met lammeren. D e melkschapen namen dit jaar weer eens deel aan de Wal- cherse fokveedag. Er is de laatste jaren een toenemende be langstelling voor dit ras dat al vanouds op Walcheren voorkomt. Het Zeeuwse melkschaap bezit namelijk eigenschappen die men tegenwoordig ook graag in andere schapenrassen wil hebben. Ze hebben een hoge vruchtbaarheid, geven veel melk en werpen de lammeren gemakkelijk. Schapemelk onderscheidt zich van koemelk door een veel hoger vet- en eiwitgehalte. Het leent zich uitstekend voorde kaasproduktie. De afgelopen jaren zijn nogal wat produktiegegevens verzameld van de melkschapen, welke in de catalogus vermeld zijn. Vijf inzenders hadden 13 melk schapen opgegeven voor de keuring in Serooskerke. Doordat er nog slechts een kleine kern melkschapen op Walcheren is, was de variatie vrij groot. Enkele schapen hadden schoonheidsfout jes zoals bonte neus en hoefjes, ontypische kop en staart. Tót kampioen werd uitgeroepen 318 S van P. L. Lampert. De reser- vetitel was voor 799 l.o. van W. de Buck B ehalve melkschapen waren er natuurlijk ook Tesselaars. De fokkerij hiervan is de laatste tien jaar met sprongen vooruitge gaan op Walcheren. Acht inzenders hadden 17 rammen, 60 ooien en 66 lammeren opgegeven. Met name de inzending rammen wekte bewondering, zowel wat betreft aantal als de kwaliteit. Ze waren van best gehalte. Kampioen werd de 1-jarige Z 170 van Gebr. de Buck, een een mooi gelijnde ram. De reser- vetitel ging naar de 2-jarige geblokte ram Z 093 van dezelfde eigenaar. De enkeling ramlammeren waren niet erg impone rend. Eerste werd 18482 van W. Verhage. D e kwaliteit van de enkeling ooien was goed. Vooral de kop nummers waren van goed type en goed bespierd. Eerste bij de 2-jarige en oudere ooien werd Z 2808 van W. Verhage. Deze ooi werd later kampioen. De jaarlingen zijn in twee rubrieken ge keurd. Beide rubrieken werden aangevoerd door ooien van K. Verhage. De jongste van de twee, 15902 werd reserve-kampioen. De ooien met lammeren waren erg wisselend van kwaliteit met een aantal goede uniforme stellen aan de kop. De la-prijzen De schapen op de 21e Thoolse Dagen cocoes De schapen op de fokveedag voor Walcheren Ing. J. Zonderland Vervolg schapen en geiten Regionale Bev. Fokveedag fill gjggp Ing. J. Zonderland Evenals voorgaande jaren maakten de oudere rammen een be tere indruk dan de jongere. De eretitels gingen dan ook naar oudere dieren. Kampioen werd de driejarige ram Z 2100 van G.M.Geluk en J.A.v.Hemert, een fraai type ram met beste be- spiering, doch wat aan de kleine kant. De reserve titel was voor Z 050 van M.C.J.Kosten. De 1-jarige rammen waren gewoon, met nogal wat aanmerkingen. De beide kopnummers, een van J.A.v.Hemert en een van G.M.Geluk hebben mogelijkheden in zich om tot goede rammen uit te groeien. B ij de ooien kon van "vrouwelijk schoon"gesproken worden. Z 2764 van G.M.Geluk werd kampioen' en 11916 van J.A.v.Hemert res. kampioene. Bij de jonge ljarige ooien werden 16725 van M.A.Geuze eerste en bij de tweetallen het stel van mevr. Rinses. De lammeren waren ondanks het feit dat er deze zomer meer gras voor de schapen is dan vorig jaar, niet beter ontwikkeld. In de rubrieken ooien met lammeren waren de la prijzen voor stelletjes van M.A.Geuze, G.M.Geluk (2x), Fa.C.L.Geluk en M.C.J.Kosten. Voor het eerst worden dit jaar de beste 5 ram- lammeren aangewezen. Ze ware'n van M.A.Geuze, J.A.v.He mert (3x) en G.M.Geluk. 's Middags werden de groepen ge keurd. Allen werden met een eerste prijs bekroond. De groep oudere afstammelingen van Z 2010 van J.A.v.Hemert was het meest uniform evenals het 5-tal lammeren van 628 Ov van G.M.Geluk. De bedrijfscollectie van G.M.Geluk werd door de jury als de mooiste aangewezen. Tot slot werden nog twee ooien met afstammelingen gekeurd. Beide groepjes waren van M.A.Geuze. Een overzicht van de prijzen die de verschillende inzenders be haalden geeft het volgende beeld le prijzen 2e prijzen J.Boonman - 1 L.A.M.Elenbaas en J.Poot 3 6 Fa.C.L.Geluk en Zn. 8 3 C.M.Geluk 20 2 M.A.Geuze 15 D.J.v.Gorsel J.A.v.Hemert 12 8 M.C.J.Kosten 5 2 mevr.A.Rinses 3 1 J.J.v.d.Slikke 1 C.A.R.-Goes mm WÊSmm v.l.n.r. De kampioenram Z 2100 eig. G.M. Geluk en J.A. van Hemert te Sint Maartensdijk, de reservekampioenram Z 050 eig. M.C.J. Kosten te Tholen, de kampioenooi Z 2764 eig. G.M. Geluk te Sint Maartensdijk en de reservekampioenooi 11916 l.o. eig. J.A.van Hemert te Sint Maartensdijk. gingen naar stelletjes van W. Verhage (lx) en Gebr. de Lange (4x).- De tweetallen ooilammeren van één vader waren heel gewoon. Het uniforme stel van Gebr. de Buck werd eerste. De bedrijfscollecties kregen door hun uniformiteit allen een le prijs. Vermeldenswaard is dat zowel la als lb, beide van Gebr. de Buck, geheel uit rammen bestonden. Een overzicht van de le en 2e prijzen geeft het volgende beeld: Inzenders le prijzen 2e prijzen Tesselaars Gebr. de Buck 13 3 P. Jongepier - 1 J. de Kroo - 3 Gebr. de Lange 19 4 K. Verhage 4 2 W. Verhage 11 8 W. Verhage jr. 1 4 J. de Visser 2 4 Melkschapen B. Arendse 2 2 W. de Buck- 1 2 J. Breel 1 M.C. Geelhoed 1 1 P. Lampert 2 Li: Kampioen ram Z 170 en Re: Res. kampioen Z 093, beide van Gebr. A. Z. en Z. A. de Buck te Oostkapelle. ontwikkelde typische bruine geit Brunhilde van L. J. B. van Geffen. Gekleurde bokken waren niet aangevoerd. Dwerggeiten De belangstelling voor de dwerggeiten groeit nog steeds in Zeeland. Het aantal ingezonden dieren was weer groter dan vorig jaar. De jury was ook hier niet erg lovend over de lammeren. Bij de geitelammeren waren nog wel enkele móóie kopnummers. Atje van J. C. Priester en Debby van A. Dekker werden eerste. Eén boklam kreeg een le-prijs, namelijk Koen van H. Ridderbos. Reddys Ajax van dezelfde eigenaar werd kampioen dwergbok. De geiten vormden leuke rubrieken met goede typische dwerggeiten aan de kop. Annet van H. Ridderbos was de mooiste 1-jarige. Haar zus Collie was de beste 2-jarige en greep het reserve-kampioenschap. Bij de 3-jarige en oudere geiten werd Wendy van M. Mol eerste. Ze werd bovendien kampioene. Bij de bedrijfscollecties behaalde de groep van H. Ridderbos de eerste plaats. De Zeeuwse geitenhouders kunnen op een geslaagde keuring terugzien. Li: Kampioene bij de Tesselse ooien Z 2808 van W. Verhage te Oostkapelle. Re: Res. Kampioene 15902 van K. Verhage te Oostkapelle. Collectie melkschapen, van links naar rechts, de kampioene van P. Lampert te Veere, de res. kamp. van W. de Buck te Middelburg en een 3-tal le prijswinnaars. 1-jarige, Maaike van A. van Dorsselaer de beste 2-jarige en Silvia van M. Hage de beste 3-jarige. Silvia werd bovendien reserve-kampioene. De 4:jarige en oudere geiten vormden een goede klasse met prima kopnummers. Uit deze rubriek kwam de kampioene, namelijk Ciska van P. van Katwijk. Marie van M. Hage werd aangewezen als de geit met de mooiste uier. Bij de bedrijfs collecties werd de groep van M. Hage eerste voor die van A. van Dorsselaer. Meer dan de helft van de witte geiten was van 3 inzenders. Eén van hen, P. van Katwijk, vertrekt binnenkort met zijn geiten naar Frankrijk om daar een geitenbedrijf te beginnen. De grootste geitenhouder van Zeeland, de heer R. de Haan, is kort geleden overleden, zodat het voortbestaan van dit bedrijf onzeker is. Dit betekent dat de opleving van de witte geitenfokkerij in Zeeland een gevoelige klap krijgt. Toggenburger geiten De kleine groep Toggenburgers werd door de jury van ruim voldoende tot goed gekwalificeerd. Beste geitlam wasSieuwke31 van A. van Dorsselaer, beste boklam: Huub van J. D. Lindenbergh. De bokken waren beide le-prijs waardig. Jan Dirk van J. D. Lindenbergh werd evenals voor gaande jaren kampioen. Bij de geiten werd Vlinder van dezelfde eigenaar kampioene. Haar dochter, Hannie van A. van Dorsselaer legde beslag op de reserve-titel. Gekleurde geiten De gekleurde geiten waren erg wisselend van kwaliteit. Slechts één lam kreeg een le-prijs. namelijk Katrientje van M. Schelfhout. Als beste gekleurde geit werd aangewezen de goed IA bij de bedrijfscollecties, de groep van M. Hage te Tholen. In deze groep o.a. de res. kampioene en de geit met de mooiste uier. Li: Kamp. dwerggeit Wendy van M. J. A. Mol te Borssele. Re: Reserve kamp. dwerggeit Collie van M. Ridderbos te Gapinge.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17