zaai een goede groenbemester MIEUWS UIT BRUSSEL Aardappelprijs in België totaal ingestort D e Belgische aardappeltelers lijden dit jaar 'n flinke strop. "Aardappelprijs daalt pijlsnel", schreven Vlaamse kranten begin juli al. De Waalse pers sprak van "une récolte plus abondante", ofwel een erg overvloedige oogst. D e heer Liesenborghs vertegenwoordigt zijn organisatie in de prijzencommissie. Enkele dagen later moest hij eraan meewer ken de prijs voor de telers nogmaals fors te verlagen. Zij moesten voortaan genoegen nemen met 2,5 franc per kilo, dat is ongeveer 17 cent. Eind juni hadden de telers nog meer dan twee kwartjes per kg ontvangen. T ijdens de laatste vergadering vóór de vakanties die op 19 juli j.l. gehouden werd hebben te Brussel de Europese Ministers van Landbouw enkele dringende zaken afgewikkeld. Verrassend was het optreden van de nieuwe voorzitter van de Raad van Ministers, de kersverse Belgische bewindsman, Antoine Hum- biet. Deze niet over agrarische kwesties geïnformeerde man- Zj oals hiervoor gemeld komt er geen aanpassing van de zoge naamde c.i.f.-prijs voor roomboter uit Nieuw-Zeeland. "Het zou al te gek zijn om uitgerekend op het moment dat de veehouders hun heffing moeien gaan betalen, de boterinvoer te vergemak kelijken. Op wat langere termijn zal echter niet aan zo'n aan passing ontkomen kunnen worden", zo viel hier te beluisteren. In de Brusselse wandelgangen gaat het gerucht dat de president van de Europese Commissie, Roy Jenkins, Nieuw-Zeeland bui ten landbouwcommissaris Gundelach om toezeggingen heeft gedaan voor versoepeling van de mogelijkheden om de E.G. boter en kaas te leveren. SILETTA en LEVANA bladramenas TABOR Alexandrijnse klaver(éénsnedig) Wikken o.a. HANKA Nogmaals Brabantse subsidiemogelijkheden voor Particuliere Cultuurtechnische werken POSTBUS 1-KAPELLE 3615- TEL. 01102- 144T verkrijgbaar bij uw zaaizaadleverancier (Van onze correspondent in Brussel België kent voor veel artikelen de zogenaamde prijzencommis- sies. Producent, consument en overheid werken daarin nauw samen bij het vaststellen van minimum - of maximumprijzen. Zo is er ook een comtfiissie voor de vroege aardappelen, hier "pri meurs" genoemd. Zij stelt jaarlijks gedurende de maand juni en de eerste helft van juli minimumvergoedingen vast voor de teler. Die mag zijn oogst niet voor minder geld van de hand doen, anders gezegd: de handel mag hem niet minder bieden. I n de eerste week van juli was het aanbod van het tot voor kort zo schaarse volksvoedsel al zodanig opgelopen dat de markt in elkaar klapte. Op 6 juli stelde de prijzen commissie daarom voor de minimum vergoeding voor de teler - die in de praktijk mee stal tegelijk het maximum aangeeft - naar vier franc per kg te verlagen. Dat is ongeveer 28 cent. "Onder de vier franc halen de boeren er hun kosten niet meer uit. laat staan dat er dan nog sprake kan zijn van winst", zo zei de adviseur voor markt- en afzetbeleid F. Liesenborghs van de Belgische Boerenbond op die .dag. Volgens het Belgische dagblad La Libre Belgique "dat veel aandacht schenkt aan het wel en wee van boer en tuinder" is de overvloedige oogst in Europa de belangrijkste' oorzaak van de prijsval. De uitbreidingen van het areaal dragen daar ook toe bij. Bovendien heeft de hoge prijs vorig jaar een aantal consu menten doen overstappen naar goedkopere alternatieven (rijst o.a.). Die schijnen zo goed te bevallen dat zij daar nu aan blijven hangen. Kortom, een recordproduktie tegenover een lagere konsumptie. O mdat wij in Nederland geen beheersing van de aardappel- markt kennen is het interessant de heer Liesenborghs hierover aan het woord te laten. Hij vertelde ons het volgende. "Onze prijzencommissie werkt voor geheel België. Zij komt in de pe riode dat de vroege aardappelen worden geoogst drie keer per week bijeen, o.a. om de prijsvorming te bespreken. Wij hebben als vertegenwoordigers van de boeren slechts een klein wapentje in handen om op te treden tegen handelaren die de minimum prijs niet willen betalen. Wij kunnen dan de minister beleefd vragen of hij de exportvergunning van de betrokken handelaar wil intrekken. De boeren horen via de radio de nieuwe mini- I n Noord-Brabant blijken de financiële middelen die beschik baar zijn gesteld voor het subsidiëren voor het uitvoeren van Particuliere Cultuurtechnische werken nog steeds niet uitgeput te zijn. Vandaar dat wij er nogmaals op wijzen dat er in deze provincie nog steeds de mogelijkheid openstaat aanvragen daartoe in te dienen. Ook voor de aanleg van een veetunnel is subsidie moge lijk. Deze Cultuurtechnische werken subsidie, die 30% bedraagt, kan aangevraagd worden voor: a. toegangs- en bedrijfswegen met inbegrip van bijbehorende kunstwerken b. erfverhardingen c. veetunnels d. open opslagplaatsen. De werken moeten uitgevoerd worden door een aannemer op het gebied van grond, weg- en waterbeheer, die is ingeschreven 14 mumprijzen en zij zijn dus van nature niet gauw geneigd om hun produkten voor minder van de hand te doen". "De vaststelling van de prijzen verliep dit jaar in de commissie loyaal. Het is een kwestie van loven en bieden. Als vertegen woordiger van de Boerenbond kom ik pas in de problemen zodra ik mee moet werken aan prijzen die de teler verlies ople veren. In dat stadium zitten we de afgelopen weken", zo besloot Liesenborghs spijtig. Over de redenen om zo'n nationale aardappelregeling op te zetten vernemen wij nog: "Zij is in het belang van de teler, omdat die weet wat voor prijs er op de markt haalbaar is. De handelaar heeft er profijt van omdat hij vaak al tevoren, dus voor een bepaalde datum, tegen de zogenaamde radioprijs (minimumprijs) koopt. De consument doet graag mee, omdat hij zich vertegenwoordigt weet in de commissie die de prijsvor ming regelt". B elgië teelt dit jaar ongeveer 42.000 ha aardappelen tegen 38.000 vorig jaar. Ruim 10% daarvan geldt als "primeurs". Eerst werden bij de vroege aardappel opbrengsten van 15.000 kg verwacht, maar nu blijken telers veel meer te oogsten. Een deel van de totale oogst is in dit land vol friteskramen natuurlijk voor binnenlands gebruik bestemd. Toch zegt de heer Liesenborghs: "Export is ook voor ons een must, en daarom moeten die prijzen nog omlaag, hoe vervelend dat voor de boeren ook is". Deze maand ligt de export van Belgische vroege aardappelen vrijwel stil. Nederland neemt niet af. GrootBrittanië laat geen Belgische aardappelen toe, omdat de Britten denken dat daar misschien ringrot in zit. Frankrijk sloot enkele weken geleden de grenzen zelfs voor alle buitenlandse aardappelen. De vastgestelde prijzen gelden voor machinaal geoogste en op- gezakte vroege aardappelen van de rassen Witte Eersteling en Doré, af-hoeve, met een minimum van 35 mm opwaarts, BTW niet inbegrepen. Voor de los geoogste aardappelen geldt een aftrek van 25 franc 1,75) per 100 kg. Irv de Belgische pers trekt het nogal enige aandacht dat de prijsval de conusment niet of slechts zeer langzaam bereikt. Op de dag dat de prijzencommissie vier franc per kg.(J 0,28) vast stelde, moest de consument nog 15 tot 17 franc betalen (onge veer 1,10). "De distributiesektor gaat er kennelijk van uit dat de huisvrouw zo zeer aan hoge prijzen gewend geraakt is, dat zij er niet aan denkt te protesteren", aldus een Belgische krant. Melkheffing en zetmeelproblemen bij de kamer van koophandel. Het werk moet gereed zijn vóór 1 juni 1978. Tevens wordt als voorwaarde gesteld dat de aannemer in staat moet zijn een werkportefeuille van vorengenoemde werken samen te stellen met een totale investering van 500.000,— Ook moet hij over de personeelsinzet in overleg treden met het Gewestelijk Arbeidsbureau opdat zoveel moge lijk aldaar ingeschreven werkloze arbeidskrachten worden in geschakeld. deed het volgens minister Van der Stee "subliem". De belang rijkste besluiten: - de minimumprijs voor fabrieksaardappelen wordt per 1 au gustus met ruim 4% verhoogd. De produktierestituties voor de verschillende soorten zetmeel gaan van 14 naar 17 reke- neenheden per ton. De Nederlandse zetmeelindustrie en de telers van fabrieksaardappelen krijgen aldus tezamen onge veer 12,5 miljoen gulden extra toegeschoven. De veehouders en de zuivelfabrieken krijgen reële moge lijkheden om mee te praten over de vaststelling van de me deverantwoordelijkheidsheffing op de melk. Ook de uitvoe ring van het programma en de besteding van de gelden gaat tot hun invloedssfeer behoren. - Er komt deze zomer niets van in om Nieuw-Zeeland toe te staan op gunstiger voorwaarden boter te leveren aan landen van de Europese Gemeenschap. De melkheffing Per 16 september moeten de veehouders 1,5% van hun melk opbrengst afdragen aan een Europees fonds ter sanering van de zuivelmarkten. Er is de afgelopen maanden in Brussel lang durig onderhandeld over de mate waarin de betrokkenen daar bij geraadpleegd worden. De ministers kwamen nu tot besluit vorming, waarbij zij er zondermeer van uitgaan dat de heffing vanaf half september wordt gei'nd. Jaarlijks zal het georganiseerde bedrijfsleven tegelijk met de consultatie over de prijsvorming gehoord worden over de hoogte van deze heffing. Reeds in een vroeg stadium zal het Raadgevend Comité melk- en zuivelprodukten kunnen advise ren over de miljoenen die het Fonds voor de melkheffing krijgt te besteden. Dat advies gaat met de voorstellen van de Europese Commissie naar de Raad van Ministers. Reeds vanaf het allereerste stadium worden de vertegenwoor digers van de veehouders en van de zuivelindustrie uit het Co mité door de diensten van de Europese Commissie gehoord en gei'nformeerd. Zij krijgen aldus eerder de kans om zich te roeren dan de andere groeperingen (vakbeweging, consument). "Het gaat immers over de centen van de boeren. We gaan echter niet zo ver om het COPA ook te betrekken bij het werk van het beheerscomité. Dat kan niet", aldus een woordvoerder. Of men in Italië de heffing overal en tijdig zal kunnen bereke nen, is nog niet helemaal duidelijk. De ministers namen ten behoeve van mini-zuivelfabriekjes wat administratieve belem meringen weg. Maar de Italiaanse minister van Landbouw leek het toch nog wat moeilijk te zien zitten. Zwaar tilt men in de Ministerraad niet aan dat aspect. Boterproblemen "Gundelach zal zich tot het uiterste verzetten tegen zulke in formele afspraakjes van Jenkins", zo concludeerde iemand die het kan weten! F ormulieren voor het aanvragen van subsidie van particuliere Cultuurtechnische werken zijn te verkrijgen bij de distriktsbu- reauhouders van het betreffende rayon. Na invulling daarvan terugzenden aan de DBH die het na Controle weer in tweevoud aan betrokkene terugstuurt. Eén daarvan moet aan de betref fende aannemer overhandigd worden, zodat die zijn verplicht werkpakket van 500.000,— kan samenstellen. In de praktijk blijkt echter dat de aannemer dit formulier niet in handen krijgt en daardoor ook niet verder uit de voeten kan! Alleen als de aannemer de formulieren in zijn bezit heeft, kunnen de werken uitgevoerd worden en de subsidie uitbetaald worden! XI

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14