D e werkgroep "Baktarwe" in Groningen tracht, zoals bekend, de verwerkingswaarde van de Nederlandse tarwe te verbeteren. Jarenlang werd door de maalindustrie in ons land slecht 6-10 inlandse tarwe in het meel verwerkt. Door tarwe met een hoger eiwitgehalte te leveren en daardoor beter aan de eisen van de maalindustrie te voldoen tracht de werkgroep dit verwerkings percentage opgevoerd te krijgen. Naast de algemene gegevens zoals rassenkeuze, teelttechnische- en opslagadviezen, waarmee de boer voor 1977 rekening kan houden is er onlangs ook verslag uitgebracht betreffende de verwerkingswaarde van tarwemon- sters oogst 1976 afkomstig van Groningse proefvelden. Naar aanleiding van de daarin verwerkte gegevens komt de Gro ningse werkgroep "Baktarwe" o.in. tot de conclusies dat: U it de proefveld verwerkingsgegevens blijkt tevens dat over bemesting voordeel geeft. Het proefveld op de Ebelsheerd van het Proefstation voor de Akkerbouw had naast een verschillen de hoeveelheid zaaizaad ook betrekking op verschillende stik stofgiften. Daaruit kwam o.a. naa"r voren dat een deling van de 90 kg n-gift in 60 (vroege voorjaar) plus 30 (tijdens het schieten) belangrijke voordelen bood. Gemiddeld werd een meerop brengst van 440 kg per ha verkregen, terwijl het eiwitgehalte toenam met gemiddeld 1%. De bakkwaliteit van de tarwe werd eveneens verbeterd: de gemiddelde toename van het broodvo lume bedroeg 28 ml per 100 gr bloem. E.E.G.-richtlijn veiligheid trekkercabines op komst Benut de stoppel voor onkruidbestrijding p Verhage Resultaten Verwerkingswaarde van monsters Gronings Baktarweprojekt 1976 Meedenken en inspraak over volkshuisvesting Markten voor slachtvarkens onder voorwaarden weer open Opening Instituut voor Veevoedingsonderzoek "Hoorn" (IVV0) en hoofdkantoor Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad X n de nieuwste uitvoeringen van op sommige landbouwtrek- kers gebouwde veiligheidskooien is weliswaar één deurtje aan de linkerzijde aangebracht, maar het gevaar dat een trekkerbe stuurder zich na het naar links kantelen van de trekker daardoor niet tijdig kan bevrijden, is bij bedoelde trekkercabines niet groot. Deze cabines hebben namelijk behalve de deur aan de linkerzijde ten minste twee andere nooduitgangen in de verti cale wanden. Aldus het antwoord van de minister van Sociale Zaken, tevens namens de minister van Landbouw, op schrifte lijke vragen dienaangaande uit de Tweede Kamer. Landbouwtrekkers vormen reeds geruime tijd onderwerp van overleg in E.G.-verband. Verwacht wordt dat in dat kader de voorbereiding zal worden aangevat van een richtlijn inzake de inrichting van trekkercabines die mede betrekking zal hebben op de deuren en nooduitgangen. Daarmee zal bij het stellen van C.A.R.-Goes Sinds de komst van de bodemherbiciden kunnen wij met de bestrijding van de zaadonkruiden aardig uit de voeten. Naast de aardappelopslag vormen wortelonkruiden als kweek en klein hoefblad plaatselijk echter nog steeds een probleem. Benut de stoppel voor de bestrijding van wortelonkruiden. Ga na welke mogelijkheden er liggen. Bekijk eens perceel voor perceel: wel ke onkruiden er voorkomen en wat U er in augustus en sep tember aan kunt doen. Enkele richtlijnen hierbij zijn: 1. Een zware bezetting met wortelonkruid krijgt men zelden onder de knie door mechanisch bewerken. Als regel geldt in zo'n geval: eerst chemisch en later in het seizoen eventueel mechanisch vervolgen. 2. Waar het een lichte bezetting betreft kan men met een mechanische stoppelbewerking de zaak meestal wel "bij houden". 1de teeltmaatregelen ter verbetering van de bakwaarde van de tarwe ook in het droge jaar 1976 effect hebben gehad. 2. ook nu is weer gebleken, dat de bepaling van het eiwitgehalte een voldoende indikatic geeft voor de bakkwaliteit, als het ras bekend is. regels hier te lande moeten worden rekening gehouden, zulks ter voorkoming van handelsbelemmeringen. Ten einde, overeenkomstig een daaromtrent tussen de lidstaten bestaande afspraak, te voorkomen dat de E.G.-activiteiten worden doorkruist door nationale initiatieven en gezien het voorgaande, ligt het thans niet in de bedoeling wettelijk te eisen dat in e.en cabine twee deuren aangebracht moeten zijn. De 3. Vooral de vroege stoppels lenen zich voor een grondige aanpak. Na 1 september neemt de daglengte af, daalt de temperatuur, komen er nachtvorsten voor, kortom is de groei er vaak uit. En groeistoffen, maar ook Round up en dalapon vragen voor een goed effect, gul groeiend onkruid. 4. Geef het middel ook de tijd. Ook om deze reden is vroeg spuiten aantrekkelijk. Om voldoende door heel te plant te trekken heeft een middel eind september driemaal zoveel tijd nodig als in augustus. 5. Spuiten heeft alleen zin op een niet te kleine plant. Anders is de hoeveelheid middel die opgenomen wordt te klein (in vergelijking met de massa wortel waarin het middel zijn werk moet doen). 6. Een goed groenbemestingsgewas is een waardevol bezit, een holstaand stoppelgewas daarentegen geeft de wortelonkrui den extra kansen. Wees in dit opzicht radicaal. Twijfel niet te lang om de ploeg of de spuit in te zetten. Waar men in zo'n geval met klein hoefblad te maken heeft kan een flinke doses In de periode van 15 augustus t/m 13 september zullen een aantal voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden over het Structuurschema Volkshuisvesting. Tijdens deze bijeenkomsten wordt uitleg gegeven (en kan men vragen stellen) over de in houd van het structuurschema en de mogelijkheden voor mee- Gezien de gunstige ontwikkelingen "op het gebied van de var kenspest in ons land heeft de minister van landbouw besloten met ingang van 25 juli a.s. de markten voor slachtvarkens onder bepaalde voorwaarden open te stellen. Deze voorwaarden houden ondermeer in dat de veewagens na ontlading op de markt direkt worden gereinigd en ontsmet en dat de afvoer van de markt per veewagen slechts geschiedt naar één slachthuis of één exportplaats met een geleidebiljet van de districtsinspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst. Ook na dit vervoer dienen de wagens gereinigd en ontsmet te worden. Door dit besluit komen per gelijke datum de aangewezen verzamel plaatsen voor slachtvarkens te vervallen. Tevens heeft de minister bepaald dat vervoer van fok- en ver meerderingsvarkens, die zwaarder zijn dan 35 kg. en nog niet hebben gebigd, naar het geënte gebied in Midden Nederland vanaf 25 juli zal zijn toegestaan. Voorwaarden daarbij zijn dat: de dieren afkomstig zijn van één bedrijf, waar zij tenminste 21 dagen achtereen hebben verbleven, het vervoer plaatsvindt met een geldig vervoersbewijs van de districtsbureauhouder, en de (ongeënte) dieren binnen 14 dagen na de aankomst op het bedrijf worden geënt tegen varkenspest en van een oormerk worden voorzien. 3. de bakkwaliteit van Adamant iets beter is dan het gemid delde. Dit ras is wel iets gevoeliger voor kleverigheid dan gemiddeld, maar dit hoeft geen bezwaar te zijn. Lely en Adamant hebben voor de verwerkbaarheid van het deeg beide een 6 in de rassenlijst, maar voor de broodkwaliteit heeft de Lely een 5, de Adamant een 7. Goed advies aan telers Ook werden de bemestingsobjekten 90 kg per ha en 90 plus 45 kg per ha vergeleken, teneinde een indruk te krijgen omtrent het effekt van een late overbemesting van 45 kg n-gift per ha. (De aan het Groningse baktarweprojekt deelnemende telers werd geadviseerd een dergelijke overbemesting toe te passen). De late stikstofoverbemesting bleek op dit proefveld grote voordelen te hebben gegeven. Gemiddeld werd nl. een meeropbrengst van 390 kg per ha verkregen, een toename van het eiwitgehalte van 1,7% en een verbetering van het broodvolume met 52 ml per 100 gr bloem. Op één van de proefvelden van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid was het effekt van de laat gegeven stik stof minder groot. De toegepaste overbemesting gaf hier een gemiddelde meeropbrengst van 55 kg per ha en een stijging van het eiwitgehalte van 0,6% Arbeidsinspectie beveelt in de zevende druk van Publikatieblad P 29, "Vierwielige trekkers in de landbouw", aan dat een cabine bij voorkeur is voorzien van twee deuren en een nooduitgang. Deur(en) en nooduitgang(en) dienen bij voorkeur in verschil lende wanden van de cabine te zijn aangebracht. Indien slechts één deur aanwezig is verdient het aanbeveling dat ten minste twee nooduitgangen aanwezig zijn. Overigens, zo willen we bij dit persbericht van het Ministerie van Landbouw aantekenen, speelt naast de kwestie van de vei ligheid van trekkercabines ook de beperking van lawaaioverlast een steeds belangrijker rol. In het kader van de door Minister Boersma onlangs vastgestelde subsidieregeling tot het verbete ren van het arbeidsklimaat ter bestrijding van stank, hitte en lawaai in bedrijven, was er ook sprake dat deze, op de indus triële sektor geënte subsidiemogelijkheid ook voor de agrarische sektor bijv. t.a.v. het aanschaffen van geluidsarme trekkercabi nes zou gaan gelden. Het wachten is echter nog steeds op de uitwerking van een dergelijke subsidiemogelijkheid. Voor boer of tuinder die de aanschaf van een geluidsarme veiligheidstrek- kercabine overwegen, zou deze subsidie, naast de verbetering van het werkklimaat, een welkom financieel steuntje in de rug betekenen! Spoed op het Ministerie van Sociale Zaken die naangaande is dus bepaald gewenst. 2,4-D, zonder bezwaar voor het gras, gespoten worden. Maar als er kweek op komt zetten neem deze dan grondig met Round up te grazen. Beter nu een "halve groenbemester dan de volgende 10 jaar kweek. 7. Spuiten bij groeizaam weer verdient de voorkeur. Bij voort durend droog weer valt het effect bijna altijd tegen. 8. Overdrijf de hoeveelheden niet. De omstandigheden waar onder gespoten wordt (zie hierboven) bepalen meestal het effect, veel meer dan de hoeveelheid middel. Als de meest aangewezen middelen staan ten dienste: - dalapon alleen tegen kweek, geen tarwezaai meer mogelijk. - Round-up tegen kweek, klein hoefblad en akkerdistel. - 2,4-D tegen klein hoefblad. Bij Round-up en 2,4-D kan na 6 weken tarwe gezaaid worden. - MCPA tegen akkerpaardestaart 3 a 4 liter (herhalen); ak kerdistel 6 liter; akkermunt 8 liter; en akkerwinde (langs slootkanten) 8 liter. denken en inspraak. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en worden o.m. te Goes gehouden in De Prins van Oranje en te Tilburg in "De Postelse Hoeve", Dr. Deelenlaan 10. Nadere informatie bij het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, Centrale Afdeling Voorlichting en Externe Be trekkingen, Van Alkemadelaan 85, Den Haag, tel. 070-264201 dan wel het Secretariaat van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, Roelofstraat 136, Den Haag, tel. 070-264201. In het kader van de opening van het nieuwe instituutscomplex van "Hoorn" en van het kantoorgedeelte van het in het zelfde gebouw gevestigde Proefstation voor de Rundveehouderij zul len een reeks evenementen worden georganiseerd. Op 22 september wordt de officiële opening in aanwezigheid van genodigden verricht door de Direkteur-Generaal voor de Landbouw en de voedselvoorziening, de heer ir. A. de Zeeuw. Op die dag is er tevens een bijeenkomst met de pers. Op 23 september zal een voorlichtingsdag van het I.V.V.O. ("Hoorndag") worden georganiseerd in het nieuwe Culturele Centrum van Lelystad, de "Agora". Op die dag zullen in een serie voordrachten een aantal aspecten van het instituutsonder- zoek worden belicht. Op 24 september zal er op het I.V.V.O. een "Open dag" worden gehouden voor bewoners van Lelystad en omgeving. Daarbij zal aansluiting worden gezocht bij de feestelijkheden ter gelegen heid Van het 10-jarig bestaan van Lelystad. Voorts vindt op 1 oktober in het I.V.V.O. een reünie voor oud medewerkers plaats. Hoger eiwitgehalte geeft groter broodvolume. Uit de monsters van enkele proefvelden is eveneens nagegaan wat de verhouding is tussen de verhoging van het eiwitgehalte en de toename van het broodvolume. Hieruit bleek, dat het broodvolume van de Caribo-monsters gemiddeld.met 33 ml per 100 gr bleom steeg bij een toename van het eiwitgehalte met 1%. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11