HERINZAAI VAN GRASLAND p^T m H et slechte grassenbestand, dat noodzaakt tot herinzaai van grasland, bestaat in veel ge vallen voor een aanzienlijk deel uit kweek. Onder minder gunstige omstandigheden kan een lichte kweekbezetting zich na maaien snel ontwikkelen, zodat een redelijk grasbestand in korte tijd snel kan teruglopen. Herinzaai van grasland zonder doelmatige kweekbestrijding valt daarom in veel gevallen tegen. Gezien tegen deze achtergrond verdient het dan ook sterk aanbeveling, een kweekbestrijding bij herinzaai van grasland zonder meer in te bou wen. In verhouding tot de schade zijn de kosten D e periode juli t/m september is het meest geschikt. De kans op voldoende vocht voor de kieming is dan het grootst. Bovendien is de temperatuur voor een goede ontwikkeling dan nog gunstig. Bij latere inzaai is het risiko van uitwintering groter. U it onderzoek is gebleken dat de beste zaai- diepte 2-3 cm is. Ondieper zaaien geeft, zeker D e veehouder wil in de meeste gevallen zo snel mogelijk weer nieuw grasland. Om dit te bereiken kan het best gebruik worden gemaakt van de Dalapon methode. Hiermede zijn goede resultaten te bereiken door, nadat een perceel is afgeweid, na 3-5 dagen te spuiten met 20-25 kg Dalapon. Wanneer kort is gemaaid dient 8-10 dagefi met de bespuiting te worden ge wacht zodat voldoende kweekblad is gevormd. Een stikstofgift na maaien bevordert de blad vorming. 5-8 Dagen na de bespuiting kan met een gewone frees opppervlakkig en kort wor den gefreesd, waarna de zode met een goed kerende ploeg met voorschaar onder in de IN 'T KORT 7 - BESTEMMINGS PLANNtN Ing. H M. J. Smc B ij herinzaai zal men eerst de reden van vernieuwing moeten nagaan. Indien onkruiden de oorzaak zijn kan dit komen door een slechte ontwatering, een te grote drijf mestgift of een onregelmatige verdeling hiervan. Andere oorzaken zijn veelal: te Iaat inscharen of maaien en te kort maaien. Een goed afgesteld maaiapparaat veroorzaakt bij een stoppellengte van 5 a 6 cm geen zodebeschadiging, mits het land vlak ligt. Genoemde punten werken de onkruid- en kweektoename in de hand. Herinzaai heeft alleen zin als dit bij het nieuwe grasland voorkomen wordt. Bij goed graslandgebruik gaat de zode langer mee, Kweekbestrijdeing bij herinzaai bouwvoor wordt gebracht. Ook kan gebruik worden gemaakt van de overtop- of zaaifrees, maar voor het verkrijgen van een zuiver zaai- bed, waardoor later minder onkruid, verdient de methode' frezen en ploegen sterk de voor keur. Wil men voor het inzaaien een stoppelgewas als tussengewas, dan is kweekbestrijding mo gelijk door na kort maaien of weiden direkt 50 kg TCA korrelvorm te spuiten en goed in te frezen, waarna stoppelknollen of bladkool kan worden gezaaid. Bij een goede aanslag van de ze gewassen krijgt men de beste kweekbestrij ding. De kweekbestrijding en de herinzaai van Wanneer inzaaien? Grondbewerking P loegen heeft de voorkeur, omdat de on kruidzaden dieper worden weggewerkt en een oppervlakteegalisatie beter mogelijk is. Voor het ploegen moet de zode kort en ondiep (5 cm) gefreesd worden. Bovendien is het noodzake lijk dat de zode onderin de voor komt, zodat bij de volgende bewerking geen zoderesten wor den bovengehaald. Met een ploeg voorzien van een juist afgestelde voorschaar en schijfkouter kan een goede ploeger goed ploegwerk leveren. Aandrukken en egaliseren O m insporing te voorkomen is het bij gras- landinzaai noodzakelijk dat alle trekkers die na het ploegen op het land moeten rijden, voor zien zijn van dubbellucht. Om uitdrogen van de geploegde grond te voorkomen moet direkt met de zaaibedbereiding worden begonnen. Voor het verkrijgen van een goede bodem- - Herinzaai heeft pas zin als door een goed graslandgebruik de veronkruiding zoveel mogelijk wordt voorkomen. De zode gaat dan .langer mee. - Meest geschikte tijd van inzaai: juli t/m september. - Bij voorkeur zode kort en ondiep frezen en daarna goed onderploegen. - Bij zaaiklaarmaken en zaaien moeten de trekkers op dubbellucht staan. - Vóór het zaaien één- of tweemaal aandrukken met een vorenpakkerscombinatie. - Kleine oneffenheden wegwerken met een zware wèidesleep. - Zaaien op 2-3 cm diepte geeft de beste resultaten. Een vlaszaaimachine is het meest geschikt. Bij een zaaicombinatie komt het zaad wat onregelmatiger in de grond. Zijn deze machines niet beschikbaar dan zorgen dat het zaad goed ingewerkt wordt. bovenlaag blijven, na regen, veelal lang plassen staan. Zaad in de grond brengen M V van een kweekbestrijding, omgeslagen over enkele jaren, gering. Hoe kweek bestrijden? Vóór herinzaai van grasland bij voorkeur de. oude zode kort en ondiep frezen en daarna on derploegen. grasland heeft de beste kans van slagen wan neer dit gebeurt vanaf half juli tot uiterlijk half september. Belangrijk bij herinzaai is dat ge bruik wordt gemaakt van kweekvrij graszaad, dit kan door een oranjebandmengsel te kopen met waarderingscijfer 1. Herinzaai van grasland is duur, zorg daarom dat het goed gebeurt en blijf waakzaam. In jong grasland hebben ook andere onkruiden een kans, vooral muur kan in jong grasland de eerste winter erg veel schade doen. Wanneer in de voorwinter in jong grasland muur voorkomt spuit dan tijdig met 2-4 DP of MCPP, zodat de muur het jonge gras niet verstikt. struktuur is, op zandgrond, een vorenpakker- combinatie, bestaande uit triltandcultivator, vorenpakker- en verkruimelrol hiervoor de verkiezen boven het vastrijden met de trekker. Afhankelijk van de inzaaimethode en de gras soort zal het perceel een of twee keer bewerkt moeten worden. Om te voorkomen dat zode- resten worden bovengehaald moet de cultiva tor ondiep worden afgesteld. Na genoemde bewerking zal het land nog oneffenheden vertonen, waar bij het maaien de zode weer beschadigd wordt. Door de grond dan te bewerken met een zware weidesleep of iets dergelijks wordt het perceel vlakker. Komt door het egaliseren het bovenlaagje te vast te zitten dan moet een nieuw ondiep zaaibed worden gemaakt met een egge- of cultivator- combinatie. Op zwaardere grond kan een aan gedreven egge worden gebruikt. Bij een te vaste Bij het zaaien de trekker op "dubbel" lucht zetten. onder droge omstandigheden, minder goede opkomst. Een vlaszaaimachine met 36-40 zaaikouters op 3 m werkbreedte is hiervoor het meest geschikt. Met een zaaicombinatie, dit is een triltandcultivator met vorenpakker- en verkruimelrol met opgebouwde zaadbak, zijn ook goede resultaten verkregen. Via pijpen, die achter de schijven van de vorenpakker uit monden, valt het zaad in een geultje. De ver kruimelrol bedekt het met grond. Door het ontbreken van kouters komt het zaad wat on regelmatiger in de grond. Vlaszaaimachines en zaaicombinaties zijn bij diverse loonbedrijven in gebruik. Zijn deze machines voor u niet be schikbaar dan kunt u na oppervlakkig zaaien het zaad wat inwerken met een egge. Bij droog weer zal aandrukken de opkomst bevorderen. Aarle-Rixtel Vanaf 12 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Broekeling". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Middelburg Vanaf 13 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "le planverandering Buitenge bied". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeente raad. Bergen op Zoom Vanaf 13 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Meilust 2". Uitslui tend zij die bezwaren hebben tegen de aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oss Vanaf 13 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van dt 7e partiële wijziging bestemmingsplan "Zuid". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Geldrop Vanaf 14 juli ligt gedurende een maand ter inzage de derde wijziging van het bestemmingsplan "Grote Bos 1972". Zij die bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Helmond Vanaf 13 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Schietbaan Rietbeemd". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Duiveland Vanaf 18 juli ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan "Erling Steenstraat" (gebied ter noord-oosten van de kom Nieuwerkerk). Zij die tijdig bezwaren hebben in gediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Oost-, West- en Middelbeers Vanaf 18 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-raadsbesluit tot vaststelling van de bebouwde kommen voor de toepassing van de Boswet. Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oosterhout Vanaf 18 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Partiële herziening bestem mingsplan Schapendries c.o. 1977-1". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oss Vanaf 18 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Buitengebied: gedeelte Kleinus- senstraat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeen teraad. Terneuzen Vanaf 18 juli liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "Spui" en "Driewegen" (bij Biervliet). Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeen teraad. Eindhoven Vanaf 20 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan I "De Barrier". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eersel Vanaf 22 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Duizel". Zij die tijdig bezwaren Jiebben ingediend zowel bij de gemeenteraad als bij G.S;, als mede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goed keuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Strijen Vanaf 22 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Oudeland". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tholen Vanaf 22 juli t/m 4 augustus ligt ter inzage het plan van dhr. A. J. Verjaal, Molendijk 3 te St. Maartensdijk tot uitbrei ding van een winkelmagazijn aan de Molendijk, sectie N, nr. 425. Daar het plan in strijd is met het ter plaatse geldende bestemmingsplan en de gemeente voornemens is, na de verkre gen toestemming van G.S., hieraan goedkeuring te verlenen, kan een ieder gedurende de bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Vanaf 22 juli ligt gedurende een maand ter inzage de ontwerp eerst herziening van het bestemmingsplan "Achter 't Bos" (St. Maartensdijk). Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Oosterhout Vanaf 25 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Partiële Herziening Hoofdza- kenplan 1977-1" (percelen kadastraal bekend gemeente Oos terhout sectie D, nrs. 440 en 1376 aan de Herweg). Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10