GROND" tit? D e massale medewerking van de afdelingen vormt weer een bewijs temeer dat onze Z.L.M.-organisatie funktio- neert. Daardoor ook is dit vraagpunt een echt beleidsstuk geworden waar je niet meer omheen kunt. Nog nooit wellicht is een vraagpunt zo aktueel geweest. De afspra ken die er inmiddels in het kader van de kabinetsformatie gemaakt zijn lijken echter geenzins in overeenstemming te zijn met de gedachten die daarover blijkens het vraag punt bij de Z. L. Mboeren en tuinders levenWij schrijven „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e afdelingen hebben met grote meerderheid te kennen gegeven niks te voelen voor de invoering van welke ge bruikswaarde dan ook, net zo min als voor een voor keursrecht voor de gemeentelijke overheid. Men wil de bestaande situatie op dit punt handhaven. Anderzijds vinden alle afdelingen dat de grondprijzen in relatie tot de geldelijke opbrengsten veel te hoog zijn. Dat lijkt op het eerste gezicht met elkaar in tegenspraak omdat met het voorkeursrecht en de gebruikswaarde toch het drukken van de grondprijzen beoogd wordt. Bij nader inzien is de boodschap van de afdelingen echter duidelijk. Wat zij in feite zeggen is: "niet de grondprijzen zijn te hoog maar de prijzen van onze produkten zijn te laag". Via deze rede nering zitten we dan opeens weer op één lijn. N og een enkele opmerking over de Grondbank. Over het algemeen zien de afdelingen wel brood in dit finan cieringsinstituut. De huidige voorwaarden schieten ech ter het doel voorbij. Wij zijn het daarmee geheel eens. Zoals het nu is komen de meeste gerede bedrijven niet aan de bak. Gezien het officiële beleid van de overheid kunnen wij ons dan wel afvragen waar we eigenlijk mee bezig zijn. Wie het weet mag het zeggen. zuidelijke landbouw maatschappij 1 z.l.m VRIJDAG 15 JULI 1977 65e jaargang - no. 3390 land- en tuinbouwblad De verwachting is dat de appeloogst dit jaar ongeveer tien procent lager zal zijn dan in 1976. Het zijn vooral de rassen Golden Delicious en Cox's Orange Pippin die in produktie achterblijven. Bij de Cox's rekent men op een gemiddelde daling van 47%. Bij sommige fruittelers is de opbrengstderving echter veel groter. Hoe het ook zij, veel of weinig fruit, de kosten blijven tijdens de verzorging gelijk. Alleen de prijs kan het dan straks nog een beetje goed maken. II V orige week hebben wij in ons blad de uitslag van het Z.L.M. vraagpunt 1 976/'77 "Grond" gepubliceerd. Al vorens aan dit vraagpunt een nadere beschouwing te wijden willen wij vanaf deze plaats allereerst onze grote waardering uitspreken voor het vele werk dat de afdelin gen zich getroost hebben om de beslist niet kinderachtige vragen naar eer en geweten te beantwoorden. Ga d'r maar aanstaan, het is tenslotte een problematiek waar kabinetten over struikelen. De afdelingen hebben zich echter zeer wel gerealiseerd dat het hier om een zeer wezenlijke zaak gaat. Of zoals de onvolprezen vraagpunt rapporteur Markusse het uitdrukt: "grond is de be staansgrond voor de boer". In dit nummer o.m. Wat is ruilverkaveling pag. 3 Bespreking minister van Lan- bouw en Landbouwschap pag. 4 Wat doet de wintertarwe nu pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Nogmaals Minerva, de koe met 100.0000 kg. melk pag. 6 Organische bemesting op ak kerbouwbedrijven pag. 7 met opzet "lijken" omdat wij eerlijk gezegd nog niet kunnen overzien wat die zuiver politieke afspraken voor de praktijk van de land- en tuinbouw zullen gaan beteke nen. Daarvoor zijn ze voor ons te ondoorzichtig en is er nog teveel aan de toekomst overgelaten. Zo zijn er bij voorbeeld nog geen bindende afspraken gemaakt over een koopplicht voor de gemeenten en de mogelijkheid van prijsbeheersing, terwijl wij aan de zgn. gebruiks waarde-plus geen touw kunnen vastknopen. De onzeker heid is er bij ons beslist niet minder op geworden. Wij zouden tenminste niet durven beweren dat we het gevoel hebben dat we al vaste grond onder de voeten voelen. Het is in dit verband ook diep treurig dat de kabinetsfor mateur over de grondpolitiek geen direkt overleg heeft willen voeren met het landbouw bedrijfsleven terwijl het hier voor onze sektor, het kan niet genoeg benadrukt worden, toch gaat om een zaak van levensbelang. Over inspraak gesproken! Een kleine troost is misschien dat de parlementaire behandeling nog moet komen. Dat geeft ons in ieder geval de gelegenheid ons vraagpunt onder de aandacht van de verantwoordelijke politici te brengen terwijl dat de landbouworganisaties nog wat tijd laat om alternatieven c.q. aanvullingen aan te dragen. Maar nu terug naar ons vraagpunt. Schapenkalender pag. 7 Grondontsmetting een vaste cultuurmaatregel? pag. 8 Aardappelen sorteren, cen traal of thuis? pag. 9 Verslag Stichting Brabantse Mestbank pag. 10 Tuintips pag.11 Het aardgasbeleid voor de tuinbouw in de komende vier jaar pag. 11 Flevohof is een bezoekje waard pag. 12 Onderwijsnotities pag. 12 Marktberichten pag. 13 De Zeeuwse Dag van het paard was een groot succes pag. 14 en 15 I n het vraagpunt komt ook de rol van de overheid aan de orde. De afdelingen menen dat de oorzaak van het huidi ge grondprijspeil mede gezocht moet worden in de veel vuldige inmenging van de overheid op het gebied van de grond. Hoewel men de invloed daarvan op het totaal in het midden laat geeft dit toch wel te denken. Duidelijker is men echter met de uitspraak over de overheid in de gedaante van de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.). In ruime meerderheid zeggen de afdelingen er bang voor te zijn dat een voorkeursrecht van de S.B.L. in ruilverkavelingen niet beoogd het agrarische belang te dienen. Wij menen dat het hieruit sprekende wantrouwen ten opzichte van de S.B.L. een zeer ernstige zaak is waar zo snel mogelijk een eind aan dient te komen. Een der gelijke situatie is immers beslist niet bevorderlijk voor het met sukses voortzetten van het ruilverkavelingsbeleid. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1