KNLC K0MMENTAAR D e heer H.C. van der Maas merkt in zijn akkerbouw overzicht op dat de stand van de gewassen gemiddeld genomen niet tegenvalt, zeker wanneer men de koude en trage voorjaarsstart daarbij betrekt. Wel is er in het gehele gebied een groot verschil in ontwikkeling en stand van de gewassen waar te nemen. Soms zelfs van perceel tot perceel. D it jaar is het bijzonder slecht hooiweer geweest, veel te weinig zon en te nat, waardoor er veel hooi van slechte kwaliteit binnen is gereden aldus de heer J.M. van Heyst in zijn vee houderij overzicht. Hij waarschuwde voor een afzwakking van de interventieregeling voor slachtvee zoals in andere E.E.G.- landen is gebeurd. Het moet een werkbaar instrument blijven tenzij men er iets anders tegenover stelt, b.v. slachtpremies. Zo niet dan zouden dit najaar de prijzen wel eens in elkaar kunnen zakken. Immers wanneer de omschakelingsregeling van kracht wordt zal er veel vee worden aangeboden. I n zijn tuinbouwoverzicht merkt de heer M.J. Goud op dat de appelvoorraden van de oude oogst vlot zijn afgezet tegen, een vriendelijke prijs. Wanneer straks de vroege rassen op de markt komen dienen de appels van 76 geruimd te zijn. Naar hoeveel heid wordt er een matige oogst verwacht, zowel voor appels als voor peren. De sterke vruchtrui die momenteel in de meeste rassen nog volop gaande is onderstreept deze verwachting. Ook in de omringende landen en de andere EEG landen verwacht men geen topoogst. Een zeker optimisme is gerechtvaardigd voor een redelijke prijsvorming. H et hoofdbestuur ging akkoord met de instelling van een 3 C.L.O.-commissie kontraktteelt. Op deze manier kan er meer gestalte gegeven worden aan de belangen-behartiging van de kontraktteelt in de akkerbouw. De nieuwe commissie wordt de overkoepeling van 3 werkgroepen te weten granen/zaden, peulvruchten en aardappelen/ -uien. Het accent zal komen te liggen op de peulvruchten. Belangrijk vond het hoofdbestuur dat de nieuwe opzet zorgvuldig vanaf de basis wordt opgebouwd o.a. via gekozen vertrouwenscommissies. H et Z.L.M.-vraagpunt "Grond" werd aan het hoofdbestuur aangeboden. Het hoofdbestuur had zeer veel waardering voor het werk van de rapporteur, ing. J. Markusse. H et Hoofdbestuur besprak uitvoerig de gang van zaken be treffende de wildschade, vooral de schade door konijnen is onrustbarend. Besloten werd over de te volgen procedure bij schade een artikel te plaatsen in het landbouwblad. Er werd op gewezen dat in eerste instantie de jachtgerechtigde gewaar schuwd moet worden omdat die de eerst-verantwoordelijke is. Daarom is het verstandig het bouwplan aan de jachtgerechtigde door te geven. Ook is het aan te bevelen de jagers te stimuleren tot een gezamenlijke aanpak. Daar worden goede resultaten mee behaald. Het Hoofdbestuur besloot de agrarische commis sie van de Plattelandsvrouwen in Zeeland en Brabant in de gelegenheid te stellen een adviseur aan te wijzen voor het Z.L.M.-Hoofdbestuur. De vrouw speelt haar eigen rol op het bedrijf en daarom is het goed dat zij haar stem in het bestuur van een landbouworganisatie kan laten horen. Door de nieuwe struktuur van de Z.L.M.-commissies had het Hoofdbestuur een groot aantal benoemingen te verxerken. Alle voordrachten van de kringen werden overgenomen. Met het oog op een in 1978 te houden Z.L.M.manifestatie werd door het Hoofdbestuur een sekretariaatscommissie ingesteld, die de mogelijkheden daartoe moet onderzoeken. Een definitief besluit zal genomen worden op grond van de bevindingen van deze commissie. Er werd voor deze procedure gekozen omdat er voor het eerst niet op land bouwwerktuigen gerekend kan worden. De Z.L.M.-rekening 1976 werd door het Hoofdbestuur besproken en goedgekeurd. Het resultaat was bevredigend. D at er een wetgeving komt die het behalen van echte spekula- tieve winsten zoveel mogelijk tegengaat is iets waar we het alle maal over eens zullen zijn. Men moet zich evenwel afvragen of met het invoeren van een vermogens winst belasting het doel niet voorbij wordt geschoten. Ook al worden er dan een hele reeks uitzonderingen en aanvullende bepalingen in opgenomen om onbillijkheden te voorkomen. Toch moet gevreesd worden dat dat gedeelte van onze bevolking wat bewust kiest voor enige vermogensvorming in plaats van alles maar te konsumeren weer een extra veer moet laten. Wij vinden dat een dergelijke belasting dan ook nog veel sterker beperkt moet blijven tot echt spekula- tieve vermogenswinsten. vervolg vergadering H.B. Aanwezigen op de H.B.-vergadering Drogen van graan met zonne-energie Het Hoofdbestuur herdacht aan het begin van de verga dering wijlen de heer C.PJ. v. Iwaarden, in leven direkteur van het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van Z.L.M. en C.B.T.B., die op 27 mei j.l. plotseling overleed. Z.L.M.- voorzitter AJ.G. Doeleman memoreerde dat de heer v. Iwaarden via het sekretariaat van de Z.L.M. direkteur is geworden van Gropatax. Voor de landbouw is hij als des kundige op het gebied van grond- en pachtzaken van bij zonder grote betekenis geweest. De heer v. Iwaarden stond bekend als een vasthoudende en bekwame onderhandelaar waardoor hij ook bij de tegenpartij respekt afdwong. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar zijn gezin, aldus de heer Doeleman. Akkerbouw Ten aanzien van de tarweprijs zei de heer v.d. Maas dat de vrij hoge drempelprijs voor mais er voor zorgt dat de prijs van voertarwe zich op een relatief minder slecht niveau beweegt. In de prijs voor de nieuwe oogst (augustus) komt dit mede tot uiting door een voertarweprijs die kan konkurreren met de referentieprijs voor baktarwe. De mogelijkheden voor onze rassen, om als baktarwe te worden gekwalificeerd zijn globaal genomen nog net zo onzeker als in het verleden. De suikerbietenteelt gaat voor het Zuid-Westen een onrenda bele zaak worden. De sterk toenemende kosten, met name de direkte kosten nemen in vergelijking met andere gewassen one venredig snel toe. De kosten staan in geen verhouding tot de boerenprijs van 8 a 9 tientjes per ton. Overigens is er voor suikerbieten een areaalinkrimping van ongeveer 6%. Jaren achtereen heeft Brussel niets gedaan om de prijs aan te passen. Bezorgd was hij ook over de produktie van iso-glucose, zowel uit het aardappelzetmeel, als uit de buitenlandse mais. In dit ver band is er durf voor nodig om een rendabele bietenteelt te propageren voor een prijs van 130,— per ton. Er zijn ongeveer 10% meer aardappelen uitgepoot in Nederland, mogelijk zelfs in heel Europa. De binnenlandse consumptie is in drie jaar tijds met 20% gedaald, terwijl ook de export naar West-Duitsland gestaag afneemt. Ten aanzien van de suikerbietenregeling voorzag de heer v.d.Maas dat de mening van het Zuid-Westen (kontraktenstel- sel) een minderheidsstandpunt binnen de andere organisaties zal zijn. Ofschoon het nog te vroeg is om konkreet te zijn over de poot- goed situatie in Nederland, mag toch worden aangenomen dat het minder somber is gesteld met het pootgoed dan enige weken geleden werd aangenomen. Nu reeds gekien er prijzen voor pootgoed van 1,50 per kilo voor Bintje A 35/45. Dit prijsniveau zal zich waarschijnlijk handhaven omdat men vermoedt dat in Frankrijk enorme hoeveelheden pootgoed zul len worden afgekeurd. Fusarium-aan tasting in pootgoed lijkt jaar op jaar toe te nemen. Dit heeft een enorme opbrengstderving voor de consumptieteler tot gevolg. Het zou dienstig zijn wanneer de landbouworgani saties de N.A.K. er op zouden wijzen dat, een nakontrole op fusarium dient plaats te vinden na de bewaring, dit zou dan uit een NA.K.-label duidelijk moeten blijken. Tevens zou uit het label moeten blijken - of op het juiste tijdstip en op de juiste wijze een ontsmetting tegen fusarium heeft plaatsgevonden. De onze kerheid en het geen verhaal hebben zijn dan voor de consump tieteler weggenomen. De heer van der Maas was zeer ontevreden over de bereidheid van de regering om helemaal niets voor de akkerbouw te doen als compensatie voor de slechte Brusselse prijs-vaststelling. Hij zou graag een veel harder standpunt zien van de organisaties. Voorts zou hij veel meer geld beschikbaar willen zien om de export van onze aardappelen te bevorderen. Momenteel wordt hieraan veel te weinig besteed. Tot slot noemde hij het een schande dat het chemische middel Bayleton tegen gele roest niet in Nederland is toegelaten en wél in de ons omringende landen. Als men dan de invoer van tarwe uit die landen in ons land zou verbieden, zou ik er nog vrede mee kunnen hebben, maar dat doet men niet! De heer v.d. Maas zou voorts graag weten wat nu precies met een "middenbedrijf' wordt bedoeld, ook al i.v.m. het beleidsprogramma van het Landbouwschap... Veehouderij Bovendien wordt altijd al extra vee voor de slacht in het najaar aangevoerd. De varkenspest situatie is gelukkig weer voorbij. Toch zijn er diverse bedrijven door in moeilijkheden gekomen. De prijzen zijn echter nog niet op het oude niveau, integendeel ze liggen zowel voor biggen als slachtvarkens beneden de kost prijs. De melkaanvoer die geruime tijd achterbleef is nu weer even hoog als vorig jaar op deze tijd. Er is nu volop goed gras en vorig jaar was er niets. Gelukkig verloopt de afzet van zuivelprodukten naar wens. Toch wordt verwacht dat de melkprijs die de veehouder zal ontvangen ongeveer 2,— lager zal zijn dan de richtprijs van Brussel. De regering heeft 87,5 miljoen beschikbaar gesteld voor de veehouderij. Maar dat is niet genoeg om de rust onder de vee houders te herstellen. Als er op korte termijn niets anders wordt geboden dan zal de onvrede toenemen. Wat de veehouder nu wil is een direkt voelbare inkomensver betering. Struktuurbevorderende maatregelen zijn goed, maar ze bieden slechts op langere termijn effekt. Een gedeelte van het regeringsgeld zal worden gebruikt voor afzetbevordering, waardoor de heffing van 16 cent per 100 kg melk door het Produktschap voor Zuivel dit jaar komt te ver vallen. Het is alleen jammer dat het schijnt dat dit slechts een eenmalige maatregel is, zodat toch volgend jaar die heffing wel zal worden opgelegd. De veehouder is het beste af met conti nuïteit, eenmalige maatregelen passen hierbij dus niet. Tuinbouw Nu de oogst van de glasaardbeien voorbij is kan worden gezegd dat de resultaten overwegend "goed zijn geweest. De verwach tingen voor frambozen zijn somber, de stand is slecht, uitzon^ deringen daargelaten. De zwarte bessen zijn totaal bevroren. De rode bessen hangen niet egaal. De bramen bloeien, terwijl de stand overwegend goed is te noemen. De tulpen zijn gerooid terwijl de kwaliteit en de hoeveelheid goed waren. De gladiolen staan er goed voor, het areaal is uitgebreid. De aanvoer van tomaten nam sterk toe, maar het koude weer heeft de consumptie geremd. De vollegrondsgroenten zoals bloemkool en spinazie waren goed geprijsd. Tot slot merkte de heer Goud op dat er vooral aandacht zal moeten worden besteed aan de verbetering van de konkurren- tiepositie, de afzet en het energiebeleid. Zeer zeker zal de zoet watervoorziening hierbij niet mogen worden vergeten. In ons werkgebied is dit een zaak die honderd procent aandacht ver dient! De fruitteelt vindt het marketing-plan van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen een zeer goed initiatief. Het zou goed zijn wanneer dit plan in aanmerking kon komen voor een over heidssubsidie, aldus de heer Goud. Naar aanleiding van het tuinbouwoverzicht constateerde het hoofdbestuur onder meer dat de concurrentie-positie van deze sektor veel meer aandacht behoeft. Verheugd was het hoofdbe stuur er over dat de oogst verwachting nu wat verbeterd lijkt. In verband met de toepassing van druppelbevloeiing is een goede zoetwatervoorziening onontbeerlijk. Overheidssubsidie voor meer onderzoek zou wel op zijn plaats zijn. Kontraktteelt Vraagpunt Het onderwerp "Grond" is momenteel zeer aktueel. Besloten werd 't vraagpunt in brochure-vorm uit te geven en het toe te sturen aan o.a. de formateur. Een aantal konklusies van het vraagpunt werden door het hoofdbestuur als verrassend erva ren. Zeer ingenomen was men met het feit dat meer afdelingen dan ooit hadden deelgenomen. Het vraagpunt zal op eep vol gende vergadering diepgaand besproken worden. Overige zaken Tot slot hadden de financiële problemen die in sommige ruil verkavelingen zijn ontstaan bij bedrijfsvergrotingen de aan dacht van het Hoofdbestuur. Het D.B. werd vertegenwoordigd door: AJ.G. Doelemanvoorzitter; C.P.A. v. Nieuwenhuijzen, vice- voorzitter; S. de Visser, vice-voorzitter en Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris. Het H.B. werd vertegenwoordigd door: H.J. v.d. Zande (plv. kring Schouwen-Duiveland); M.C.J. Kosten (kr. Tholen-St. Philipsland); H.C. v.d. Maas (kr. Noord-Beve land); K. Dees (kr. O. Zuid-Beveland); C.J. Almekinders (kr. W. Zeeuws-Vlaanderen) J. Nieuwenhuyse (kr. W. Zuid-Beveland); A v. Hoeve (kring Axel); J. Scheele (kr. Hulst); E.H. Maijers (kr. Langstraat); C.J. de Jager (kr. Altena-Biesbosch) en W. v. Veld huizen (kring Oosten Midden-Brabant). Voorts waren er de heren: M.J. Goud (tuinbouw); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); J.M. v. Heijst (veehouderij); C. de Visser (veehouderij) en L. v. Gastel (P.J.Z.) Ir. H.E. Heringa was er als adviseur van de Z.L.M. Z.L.M.-instellingen: J. Markusse - Hoofd voorlichting; C. Paauwe - Boekhoud- en adviesbureau; W.C. Sinke - Secretariaat; H. v. Wezel - Redakiie enJ.C.B. Priem - Secretariaat. KABINETSFORMATIE EN GRONDPOLITIEK Ook de afgelopen week heeft de grondpolitiek nog een over heersende rol bij de kabinetsformatie gespeeld. Wanneer wij dit schrijven (woensdagmorgen) is over het onderdeel prijsbeheer- sinq agrarische gronden nog geen overeenstemming bereikt. Wel werden P.v.d. A., C.D.A. en D66 het eens over de wijziging van de onteigeningswet, het voorkeursrecht voor overheid en de vermo genswinst belasting. Helaas moeten wij konstateren dat de re sultaten van deze overeenstemming ons met grote zorg vervullen. Wij hebben de indruk dat, hoe mooi men het ook van alle kanten voorstelt, versneld de weq voor een verdere beknotting van de individuele vrijheid en zeggenschap over eigendommen wordt opgegaan. Ook met de introduktie van een zogenaamde negatieve ontwik- kelingsschade blijft het afstemmen van de onteigeningsvergoe ding op de gebruikswaarde voor ons volstrekt onjuist. Temeer nu in het kompromis een aantal in een eerder stadium voorgestelde korrekties lijken weg te vallen. Gevreesd moet wor2en dat deze zeer ingewikkelde wetswijziging tot nauwelijks werkbare situa ties in de praktijk zal leiden, met zeer veel werk voor de juristen. Tegen het kompromis over het voorkeursrecht hebben wij in feite nog grotere bedenkingen. Temeer nu een eerste stap op de weg voor een veel verder gaand voorkeursrecht voor de centrale overheid lijkt te zijn gezet. Wij staan daar volstrekt afwijzend tegenover. Eniq lichtpuntje bij de hier bereikte overeenstemming is de erkenning dat men de koopplicht van de gemeenten wense lijk vind. Wij gaan er van uit dat dit nu ook in de wet zal worden overgenomen. VERMOGENSWINST GRONDPRIJZEN Hoe zeer ook wij de grondprijsontwikkeling onrustbarend achten, het invoeren van een distributiesysteem van agrarische gronden via de Grondbank wijzen wij volstrekt af. Daarmee zal immers de bepaling of iemand zijn bedrijf verder kan ontwikkelen volledig bij de centrale overheid komen te liggen, waarmee een van de wenzelijke kenmerken van het zelfstandig ondernemer schap teniet gedaan zou worden. Wij zijn van mening dat naast maatregelen om het aanbod te verruimen, met name een tweetal maatregelen aan de vraagkant tot een meer evenwichtige prijs ontwikkeling van agrarische gronden kunnen bijdragen. In de eerste plaats minimalisering van het aantal claims die van niet agrarische kant op landbouwgronden worden gelegd. En in de tweede plaats het sringenter reserveren van de agrari sche grondmarkt voor diegenen die hun hoofdberoep in de land bouw hebben of bereid zijn de gronden in pacht aan agrariërs uit te geven. Het komt mij gewenst voor dat op dit laatste punt ook in onze eigen geledingen met voortvarendheid wordt gestudeerd. Luteijn De hoeveelheid door de zon geleverde energie bedraagt voor Nederland gemiddeld over een jaar ongeveer 110 W-m2 per uur. Tijdens 1500 uren zonneschijn per jaar wordt deze hoeveelheid energie gemiddeld 642 W-m2 per uur. In de zomer kan die hoe veelheid oplopen tot 900 1000 W-m2 en in de winter ligt ze ver beneden het gemiddelde. Nagegaan wordt door het IMAG met welke eenvoudige mid delen het onder Nederlandse omstandigheden mogelijk is de zonne-energie nuttig te kunnen toepassen. Met een eenvoudige collector van glas en kunststof wordt nagegaan of de lucht, die langs de zwarte kunststof strijkt, voldoende wordt opgewarmd om hiermee landbouwprodukten te drogen of te benutten voor andere doeleinden. Uit in 1976 genomen proeven bleek het mogelijk om op eenvoudige wijze tarwe te drogen tot een houdbaar produkt. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5