(10 flqjr Hoofdbestuur J.m. vergaderde D e heer Doeleman wilde t.a.v. de onvoldoende maat regelen voor de Nederlandse landbouw nu eerst de for matie van een nieuwe regering afwachten omdat daar de landbouw belangen toch al een grote rol spelen. Met name de vage en ondoorzichtige voorstellen inzake de grondpolitiek verontrusten de Z.L.M.-voorzitter zeer. Hij vond dan ook dat het Z.L.M.-vraagpunt 76/77 "Grond" op het juiste tijdstip klaar is gekomen. V erheugd was de Z.L.M.-voorzitter over het besluit van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zee land om een studie-commissie in te stellen ter bestude ring van de zoetwatervoorziening in Zeeland. Door de Z.L.M. is dit onderwerp al meermalen aan de orde ge steld. Aan het eind van zijn openingswoord had de heer Doeleman nog enkele opmerkingen over het gebruik van chemische middelen in de landbouw. In de ons omrin gende landen is het middel "Bayleton", tegen gele roest, vrijgegeven. In ons land echter niet. De heer Doeleman had er alle begrip voor dat men uiterst voorzichtig is met het vrijgeven van chemische middelen maar hij vond dat in dit geval het gevoerde beleid zinloos is: Straks wordt er wel 40% tarwe in ons broodgraan verwerkt uit andere E.E.G.-landen waar wel met Bayleton is gespoten," gaat men de grens voor tarwe sluiten?" zo vroeg de Z.L.M - voorzitter zich af. Nu betekent het verbod voor onze tar- wetelers alleen maar een belangrijke opbrengstderving. Harmonisatie is daarom een vereiste. Tot slot wees de heer Doeleman nog op de bezwaren van de nieuwe beëindigingsvergoeding intensieve veehouderij: wij zul len de problemen op een rijtje gaan zetten. zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 8 JULI 1977 65e jaargang - no. 3389 land- en tuinbouwblad In dit Nummer o.m. Ineens is het dan toch zomer geworden. De naar schatting vier miljoen Nederlanders die op vakantie zijn profiteren ervan. Ook de vele buitenlanders die ons land bezoeken zijn er blij mee. Er heerst nu overal een topdrukte. Toch zijn er nog plekjes genoeg waar het rustig toeven is. Je zou zo zeggen, grond genoeg voor iedereen. Overigens vindt U de uitwerking van het vraagpunt "Grond" op de hart-pagina's van dit blad. Koud weer met weinig zon is, met uitzondering van de mais, voor de akkerbouwgewassen blijkbaar geen be lemmering om de in het voorjaar opgelopen achterstand in te halen. De ontwikkeling van de gewassen, inklusief het grasland, is zonder meer bevredigend". Met deze optimistische woorden opende voorzitter A.J.G. Doele- man vrijdag 1 juli de in Goes gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (Z.L.M.). De Z.L M.-voorzitter hoopte overigens wel dat de telers van consumptie-aardappelen het ko mende jaar over beter plantgoed kunnen beschikken. Door de virusziekten zijn er dit jaar veel tegenvallers. "Een zekere mate van overmacht", zo meende de heer Doeleman, "maar met de fusarium-aantasting ligt dat heel anders." De teler lijdt hierdoor aanmerkelijk schade terwijl er alleen recht op schadevergoeding bestaat voor de zieke knollen en dan alleen tot 3 maanden na afleve ring. De Z.L.M.-voorzitter vroeg zich af wat de mogelijk heden zijn om fusarium-aantasting te voorkomen. Hij wees erop dat de N .A.K.-controle bij de plombering voor de afnemers tot nu toe de enige waarborg is. Wellicht kan er meer gedaan worden om deze aantasting te voorko men in de periode tussen het rooien en het planten. Een doeltreffende oplossing is ook voor de pootgoed-teler van uitermate groot belang, vooral ook gezien het belang van de export. De heer Doeleman wees er nogmaals op dat de aardappel voor de akkerbouw een bijzonder belangrijk produkt is, waardoor het waard is daar de grootste zorg aan te besteden. Dat blijkt ook wel uit het pas verschenen Landbouw Economisch Bericht (L.E.B.): "als wij de aard appels en uien even buiten beschouwing laten dan blijkt dat de kosten belangrijk meer zijn gestegen dan de waarde van de door ons geteelde produkten. Met de aardappelen en uien konden er echter hoge arbeidsinko mens worden behaald. De andere sektoren in de land bouw konden echter niet of nauwelijks een verantwoord inkomen behalen," aldus de Z.L.M-voorzitter die er nog op wees dat ook de vooruitzichten voor het komende jaar weinig hoopgevend zijn. De maatregel van min. van der Stee om alleen voor de veehouderij maar 87,5 miljoen gulden ter beschikking te stellen noemde de heer Doele man dan ook "teleurstellend." Daarbij komt nog dat tweederde gedeelte daarvan (52,5 miljoen) pas na het doen van nieuwe investeringen verkregen kan worden. De heer Doeleman kon dan ook niet inzien dat dit een beleid is wat past bij de stimulering van de middenbe drijven zoals dat in de struktuurvisie wordt gesteld. Voor de verbetering van onze concurrentiepositie is veel meer nodig. Te denken valt b.v. aan de keuringskosten die in andere landen wel grotendeels voor rekening van de Wat is ruilverkaveling pag. 3 Premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk pag. 4 Nieuwe looncijfers voor akker en weidebouw pag. 4 K.N.L.C. Kommentaar. Over Granen Zaden en Peulvruchten pag. 6 Graszaad dorsen en kwestie van juiste afstelling pag. 7 Zorgen voor ruwvoer voor de stalperiode pag. 8 Tuinbouwklanken pag. 13 De Z.L.M. huishoudschool te Sprang-Capelle pag. 14 en 15 Onderwijsnotities pag. 16 P.J.Z. Geluid pag. 19 overheid komen. Frankrijk gaat nog verder, daar is blijk baareen minimumprijs voor aardappels. "Niet dat wij da.t voorstaan, maar daaruit blijkt wel dat andere landen wel nationale maatregelen nemen. Wij moeten nu wel con stateren dat de afwijzing van een BTW-maatregel in Ne derland meer een politieke zaak is geweest dan een E.E.G.-probleem." Overigens was de heer Doeleman wel blij met de snelle reaktie van min. Van der Stee op deze Franse maatregel. - Formatie De heer Doeleman constateerde dat er tijdens de forma tieperiode blijkbaar willekeurig besloten wordt bepaalde zaken al dan niet door te voeren: zo hebben wij tot onze grote verbazing vernomen dat er voorlopig geen beslis sing wordt genomen over de Oosterschelde. "Wij vragen ons wel af hoe zwaar de veiligheid nu eigenlijk weegt. Daarnaast betekent elke dag uitstel verlies van arbeid hetgeen later onder spanning ingehaald moet worden wil men de streefdatum 1 985 nog halen. vervolg op pag. 5 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1