W e hebben ook een oudercommissie. Uit ieder leerjaar twee ouders. Samen met afge vaardigden van de leerkrachten en ik zelf be praten we dan allerlei zaken zoals, schooltij den. lesprogramma's, maar ook buitenschoolse aktiviteiten. Ik vind een oudercommissie een goed ding als het om deze dingen gaat. Je werkt dan niet zo op eigen houtje. Wel is de heer de Vos er geen voorstander van wanneer ouders zich direkt met de lessen gaan bemoeien door b.v. zelf les te komen geven. Eigenlijk zou je die oudercommissie meer een advies commissie kunnen noemen. Zo hebben we nu een plan om de schooltijden iets aaft te passen. Inplaats van een lange middagpauze willen we die sterk be korten, zodat de leerlingen 's middags vroeger naar huis kunnen. Het voordeel hierbij is dat ze dan het drukke spitsuur mislopen, waardoor de veiligheid zal worden verhoogd. Maar de ou ders moeten er ook over meepraten. Van de andere kant kunnen de ouders natuurlijk ook weer met interessante ideeën aankomen. Het moet een gezonde wisselwerking zijn en blij ven. D irekteurde Vos gaat al vijf en twintig jaar met de jeugd om. In het bizonder dus de meis jes. Hij is van mening dat de leerlingen wel erg gemotiveerd zijn als ze naar de school komen. Ze hebben duidelijk gekozen voor deze rich ting. De leerlingen zijn ook veel mondiger ge worden dan vroeger. Hij waardeert deze ont wikkeling erg positief. Tegenwoordig kunnen D e school telt vijf klassen, waarvan twee tweede klassen. Voor de leerlingen van de vierde klas was het onlangs gebeurd. Op de afscheidsavond worden dan alle leerlingen er bij betrokken. Het wordt een soort bonte avond waarbij alles door hen zelf verzorgd wordt. Tijdens deze bijeenkomst volgt de diploma-uit reiking. Daarna zwermen de leerlingen uit. Vaak over het hele land. zegt direkteur de Vos. Vroeger was het nog zo dat de meisjes meestal in het eigen dorp trouwden. Dat is niet meer het geval. Maar ook voor werk. zijn ze al aan gewezen op gebieden buiten de geboortestreek. De mobiliteit van de jeugd is veel groter ge worden. M omenteel zijn er twaalf leerkrachten aan school verbonden, waarvan er vijf een volledi ge betrekking hebben de anderen werken op een part-time basis. Aspergeseizoen 1977 was bevredigend I D Aan de Christelijke Huishoudschool te Sprang-Capelle, slaagden de volgende kandidaten: Sprang-Capelle: Jage Bax; Annie v. Beek; Dom Breedveld; Betsie v. In het kort vervolg "Christelijke Streekhuishoudschool" Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing.A.J.van Oijen e asperge-oogst is inmiddels weer enkele weken achter de rug. Zowel telers als stekers kunnen weer opgelucht adem halen. Het is namelijk elke insider genoegzaam bekend dat het elk jaar opnieuw een hele toer is het produkt tijdig geoogst en goed op de veiling te krijgen. Gelukkig zit het karwei er weer op en is er tijd om de balans op te maken. In het algemeen zijn de resultaten goed geweest met natuurlijk afwijkingen naar beneden alsmede naar boven. In dit artikel willen wij het wel en wee van het afgelopen seizoen nog even de revue laten passeren. Plastikfolie 'i rnmmmmmmmm. vooral bij de grotere telers, tijdens deze warme dagenoenige problemen. De produktie schoot omhoog met als gevolg dat de zogenaamde vaste stekerskern ontoereikend was. Ofschoon sommigen er toch nog in geslaagd zijn tijdens deze periode extra krachten aan te trekken, moest er toch in zijn algemeenheid met belangrijk meer "blauwe" asperges genoegen worden genomen. Het onder deze omstandigheden werken is inderdaad een hels karwei. Nogmaals de pijn duurde gelukkig niet lang. De tem peratuur liep weer snel terug om verder gedurende het gehele seizoen relatief vrij laag te blijven. Het aantrekken van de vaste stekerskern heeft op sommige bedrijven enige moeilijkheden opgeleverd. Enkelen slaagden er slechts met heel veel moeite in en konden de stekers nauwelijks op het bedrijf houden. Een opmerkelijk feit is, dat men algemeen ondervindt dat de stekerskern bestaat uit de wat oudere mensen en het aantrekken van jongere men sen steeds moeilijker wordt. Alles bij elkaar toch wel enige problemen, doch die, nu het seizoen weer achter de rug is, weer snel vergeten zijn. Dit temeer daar men er telkens in slaagt, behoudens enkele schoonheidsfoutjes, de asperges tijdig op de veiling te zetten en er ook goed voor wordt beloond. vervolg op pag. 18 E/ venals vorig jaar hebben een aantal telers hun percelen ver vroegd middels een plastic folie-bedekking. Vol goede moed is men hieraan begonnen, te meer daar in het vooruitzicht was gesteld dat de folie anticondens zou zijn. In dit laatste is men teleurgesteld. De plastikfolie die middels een speciale behan deling anticondens was gemaakt, liet het na enkele nachtvorsten wat betreft het anticondens zijn, volledig afweten. Een tegen valler, doch anderzijds moeten we ook begrip op kunnen bren gen voor diegenen die de proef hebben gewaagd. Overigens kunnen we stellen dat de extra moeite en kosten die het gebruik van plastikfolie met zich meebrengen ruimschoots zijn beloond. Direkt moeten we hierbij opmerken dat tussen de bedrijven grote verschillen bestaan. Evenals voorgaande jaren werden de beste resultaten behaald op de jonge velden. Geringe vervroeging leverden de oude velden op. Voor het volgend jaar een zaak om goed in de gaten te houden. Opgemerkt moge nog worden dat afdekken met plastikfolie minimaal 2.000,- per ha kost en daardoor alleen maar verantwoord kan worden toege past op goede sterke percelen. Tijdens de oogst Evenals vorig jaar hebben wij gedurende de oogstperiode een aantal aspergetelers bezocht om gei'nformeerd te geraken hoe de arbeidspiek wordt opgevangen. Deze werkwijze is temeer toe gepast daar in de praktijk nogal eens de opmerking wordt ge maakt, dat de oogst de laatste jaren een hels karwei is geworden. Het moeilijk kunnen aantrekken van stekers met daarbij het sterk fluctuerende oogstbeeld zouden hiervan de oorzaken zijn. Het is zonder meer juist dan het plannen van het aantal beno digde stekers erg moeilijk is. Globaal kunnen we stellen dat de arbeidsbehoefte als volgt is weer te geven. Als veldgewas een mooi produkt a. bij normaal weer 1 - 1 Zi steker per dag per ha. b. bij warm weer 2-2 xh stekers per dag per ha. c. bij zeer warm weer 3 - 3 Vi stekers per dag ha. Deze wisselende arbeidsbehoefte wordt nog extra bemoeilijkt doordat het als het ware met de dag kan veranderen naar 1 V2, 2 V2, of 3 V2 stekers per ha. Behoudens enkele warme dagen zijn we er dit jaar behoorlijk goed afgekomen. Doch direkt ontstonden, Dongen; Tineke de Jong; Annelies Kuisen; Petra Mayers; Lia v.ÜP Schans; Ria v.d. Schans; Corrie Smids; Anja Snijders: Ina Snijders: Anja Treffers; Ada Vos en Wilma Chabot. Te 's Gravenmoer: Bettie Bosma: Erna Dekkers; Toos Rosenbrand; Marjo v.d. Sar en Connie Verhagen. Te Waspik: Petra v.d. Wassenberg. Het gebruik van plastik folie ter vervroeging is in zijn algemeenheid weer ruimschoots beloond. Navolging verdient de overweging De oogst verloopt met ups en downs. Hierop goed inspelen is een hele karwei". Asperges beregenen is zeker geen overbodige luxe. In financieel opzicht behoort het jaar 1977 tot de betere jaren. Of uw eigen perceel ook nog rendabel is, hangt af van de kg-opbrengst en kwaliteit die men oogst. Kritische beschouwingen hierover verdienen zeker alle aanbe veling. Door tijdig te vervangen wordt uw bedrijf al leen maar sterker. De nieuwe rassen en betere grondbewerkingstechnie ken stellen u meer dan ooit in staat een goed nieuw veld aan te leggen. Het huidige produktieveld is hier door "economisch sneller versleten. Naaldvakken vragen uiteraard veel handvaardigheid. Een vrouwenhand en een paardentand, mogen niet rusten, zegt men. In de gang van de fraaie voorbeeld van handenarbeid met een kunstzinnige inslag.... Een oudercommissie is een nuttig iets De jeugd is mondiger geworden ze gemotiveerde dingen terug zeggen. Ik vinèt dit een vereiste in deze tijd. Maar voegt hij er aan toe, aan veel geschreeuw alléén heb je na tuurlijk niets. Wanneer er tegengas wordt ge geven dan moet men wel met een mening ko men. Ze moeten wel iets te "zeggen" hebben. Verder valt het de direkteur op. dat de jeugd steeds minder geneigd is om de handen met werken vuil te maken. Vroeger was dat heel anders. Ze zijn banger om eens flink wat aan te pakken, waarbij je er niet uit kan zien om door een ringetje te halen. Naar alle windstreken Twee en twintig aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar. Direkteur de Vos is er blij mee. enthousiast gaat hij verder. Hij is trots op "zijn" school. Vrij nieuwe gebouwen, een fraaie tuin eromheen, waarin een kunstwerk met vliegen de vogels die de symbolische uitbeelding zijn van de jeugd die altijd maar weer uitvliegt graag dat hun kinderen ook op school als ver lengstuk van thuis in die principes verder wor den begeleid. Juist omdat de school dit princi piële stempel draagt, kan ze ook blijven reke nen op een min of meer konstant leerlingen aanbod. Ieder jaar ongeveer twintig nieuwe leerlingen. Eigenlijk is het maar een kleine school wan neer je bekijkt dat we "slechts" 122 leerlingen hebben. Ook de gemiddelde gezinsgrootte is veranderd. Wel groeit de gemeente natuurlijk ook en de heer de Vos hoopt, dat daaruit het leerlingenaanbod in de toekomst misschien nog wel iets zal kunnen groeien. De school staat eigenlijk oncentraal ten opzichte van het dorp. Dat is een nadeel want er zijn geen leerlingen die het wel even te voet afkunnen. Je hebt er de fiets bij nodig en tevens is het vaak toch te ver om naar huis te gaan tussen de middag. Pannekoeken eten tijdens de "open" dag Ieder jaar wordt er een open dag gehouden. De leerlingen van de zesde klas van de basisscho len mogen dan een kijkje komen nemen. Jon gens en meisjes. De school draait dan normaal, daardoor krijgen ze een reeële indruk van het dagelijks leven op de school. Je vraagt je direkt af, of er uit zo'n open dag ook voortvloeit, dat er wel eens een jongen zich aanmeldt als leer ling? De heer de Vos vertelt dat dit wel voor komt maar in Sprang - Capelle is het nog niet gebeurd. Een open dag is natuurlijk bedoeld als reklame voor het huishoudonderwijs. Dit systeem bevalt uitstekend. Maar je blijft met het feit zitten dat er eigenlijk veel te veel huis houdscholen in de dorpen in de buurt zijn, waardoor je toch niet mag verwachten dat het leerlingenaanbód ineens drastisch zal gaan toenemen. In ieder geval tijdens die open dag mogen de "kijkers" allemaal pannekoeken bakken. Een evenement dat door iedereen bij zonder op prijs wordt gesteld en waarbij heel wat afgelachen wordt. Tijdens de werkweek valt er veel te Ieren! I eder jaar hebben we ook een werkweek. Dan gaan we b.v. met de derde klas naar Rotterdam We houden ons dan bezig mét aktiviteiten die hier in de regio niet mogelijk zijn. Beroepen die we hier niet kunnen vinden. Maar ook kultu- rele zaken krijgen dan de aandacht, theater, schouwburgen en concertzalen. Vorig jaar zijn we naar de olieraffinaderijen en een margari- nefabriek geweest. We bivakkeren dan in een jeugdherberg. Deze werkweken vallen bijzon der goed in de smaak. Meestal komen we doodmoe terug, want je wilt in zo'n korte tijd zoveel mogelijk doen. Ook om alles goed te voorbereiden daar gaat veel tijd in zitten. Het is geen vakantieweek, integendeel, een ECHTE werkweek! De andere klassen gaan jaarlijks een schoolreisje maken. Steeds een dagje dat ook inhoudelijk wat aandraagt ten aanzien van de vorming. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15