D eze school zegt de heer de Vos, dat moet ik wel zeggen, is een prpdukt van de heer A. Korteweg. Hij heeft ontzettend veel gedaan om het van de grond te krijgen. Deze onderwijsin stelling heeft geen naam, maar eigenlijk zou den ze dit gebouwenkomplex wel naar hem mogen vernoemen. Vijftien jaar geleden wer- D O N u is het niet zo dat er helemaal geen kon takt met andere scholen in de buurt zou zijn. In het regio verband Tilburg wordt vruchtbaar samengewerkt op het gebied van het ontwik kelen van een leerplan en het samenstellen van de lesroosters. Het betreft hier scholen in het stadsgebied Tilburg, maar ook scholen in plaatsen als Kaatsheuvel, Udenhout, Alphen, Riel en GilzeRijen. U moet echt niet denken dat we hier op een "eiland" zitten zegt de Vos. Er zijn echter ook scholen van de N.C.B. en daarmee heeft men maar weinig kontakt. De oorzaak is dat die veel meer binnen N.C.B.- verband op elkaar zijn aangewezen omdat er gewoon meer van zijn. T egenwoordig ga je vier jaar naar de huis houdschool, de eerste twee jaar zijn dan voor V roeger was het niet zo gemakkelijk om de meisjes op school te krijgen. De ouders rede neerden vaak, die meisjes gaan toch trouwen, waarom dan al dat onderwijs? Nu is dat heel anders, de ouders willen zelf dat de kinderen naar school gaan. De gemiddelde leeftijd als ze van school komen is ook anders, die ligt nu rond de zestien jaar. Dan zijn het al teeners, beslist geen kinderen meer! De 3Cz.l.m. "Christelijke Streekhuishoudschool" te Sprang - Capelle W at zijn het voor meisjes die naar zo'n school gaan? De heer de Vos meent dat het kinderen zijn die van nature praktisch zijn in gesteld, en niet zoveel interesse hebben om een zuivere theoretische opleiding aan een Havo of een Mavo te gaan volgen. De school is echt wel op handvaardigheid gericht, waarbij natuurlijk ook een belangrijk gedeelte intellektuele vor ming. Maar ook in het derde en het vierde is geen "spinazie akademie" M vanwezei E r zijn nog steeds mensen die argeloos, wat meesmuilend over een spinazie akademie spreken wanneer ze een huishoudschool bedoelen. D es» s«» if* S Sprang-Capelle huishoudschool geen spinazie-akademie.... rrrm m m - - •V. na- In dit fraaie schilderachtige gebouw begon de geschiedenis van de huishoudschool. Gelukkig kan men gebruik maken van de tuin die ieder jaar nog in schoonheid wint... heer de Vos, vindt het overigens wel jammer dat Zevenbergen toen niet meer meedeed. Wij zijn nu de enige waardoor je maar weinig kon takten met eeni school in de buurt meer hebt. Ook wisselden we vroeger nog wel eens leer krachten uit. De afstanden zijn erg groot bin nen het werkgebied van de Z.L.M. De dichts- bijzijnde huishoudschool waarmee we dan kontakt zouden moeten hebben zou'Tholen zijn. Je begrijpt wel dat dit toch niet te doen is. Momenteel werken we met de gymnastiek le raar samen van de Thoolse school. School zonder naam! 25 jaar aan deze school 1 irekteur de Vos is overigens al vijf en twin tig jaar verbonden aan de huishoudschool. De eerste twintig jaar als leerkracht, de laatste vijf jaar als direkteur. Hij heeft het allemaal mee gemaakt. Hij vond die tijd in dat oude heren huis bepaald niet de ongezelligste In feite had je daar geen klassen zegt hij, want we zaten in de kamers. Het had een eigen aparte sfeer, zoals je die natuurlijk niet in een modern schoolgebouw tegenkomt. We horen er volledig bij! fschoon Sprang - Capelle de enige plaats in het Brabantse is met een Z.L.M.-school heeft de heer de Vos toch helemaal niet het gevoel, dat zijn school er maar een beetje bijhangt. Integendeel en dat wil hij toch heel graag on derstrepen. In bepaalde opzichten is het nu veel beter dan vroeger. In de buurt zijn er dan De enige Z.L.M. school in Noord-Brabant beschikt over een goede akkommodatie. Kontakt met regio Tilburg De huishoudschool is geen beroepsopleiding leerjaar is de algemene vorming nog belang rijk. De vakken Nederlands, Engels, Geschie denis en Aardrijkskunde, Maatschappijleer, Wiskunde, Kennis der natuur, Muziek en Te kenen horen tegenwoordig ook bij het huis- houdonderwijs. Ieder jaar zo'n 20 aanmeldingen De school die in feite alleen maar op de jeugd van Sprang - Capelle en omgeving drijft moet het hebben van de levensovertuiging van de ouders. Ze zijn principieel protestant en ze zien Direkteur de Vos heeft al heel wat leerlingen ieder jaar uit zien "vliegen". Het kunstwerk op de voorgrond symboliseert dat uitvliegen.... een algemeen vormend onderwijs, z.g. brug klassen. Pas in het derde en het vierdejaar gaat men meer over op het praktisch gerichte on derwijs. Ze kunnen dan na het tweede jaar specialiteiten kiezen, zoals zorgvakken, (zaken op het gebied van woning, kleding en voeding.) Naaldvakken, Kinderverzorging en opvoeding en tot slot Winkelpraktijk. Er wordt dan een keuze gedaan uit twee spe cialiteiten, waarmee men veel kanten uit kan na het voltooien van de opleiding. Ook tussen tijds kan nog veranderd worden. Het is beslist geen beroepsopleiding, zoals sommigen wel eens denken. Pas na de huishoudschool komt de gerichte beroepsopleiding aan de orde. De meisjes kunnen om zo maar eens wat te noe men naar de gezinsverzorging, bejaardenzorg of verkoopster in een winkel of bedrijf worden. We stellen hier melk en chocomel beschikbaar aan de leerlingen. Nu zijn er een aantal leer lingen die dit produkt verkopen, uiteraard zonder winstoogmerk. In feite geven we ze hier al wat verkoop ervaring mee, die in de specia liteit winkelpraktijk van pas komt. Van nature praktisch ingesteld Maar dan weten ze toch echt niet hoe het werkelijk in elkaar zit. Overigens verkeerden we zelf ook nog in een toestand van volslagen miskenning wat het huishoudonderwijs betreft. We zijn er nu, na een bezoek aan de huishoudschool te Sprang-Capelle van overtuigd dat het woord spinazi akademie niet meer van deze tijd is. De enige Z.L.M.-school in Brabant e Z.L.M. heeft een aantal huishoudscholen ben lagere landbouwscholen onder haar beheer. Dit is gekomen door een historisch gegroeide situatie. Inmiddels zijn er her en der diverse van die scholen verdwenen of opgegaan in een scholengemeenschap, waardoor de band met de Z.L.M. werd verbroken. In het Noord-Brabantse staat echter nog één huishoudschool. Oorspronkelijk waren dat er twee, ook Zevenbergen had er toen een, maar die is opgegaan in een scholengemeenschap. Sprang - Capelle is blijven bestaan en draait nog steeds goed. De direkteur van de school de den deze gebouwen in gebruik genomen. Voor die tijd hadden we eerst onderdak in dat grote huis dat hier net achter staat. Dat is een voor malige burgemeesterswoning. Maar daar zijn we uitgegroeid. Als tussen oplossing heeft een gedeelte van de school nog in een houten ge bouwtje gezeten. In de ruime hal is een gedenkplaat bevestigd. Het was uiteraard destijds de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw die toen het wel en wee van de school behandelde. De spreuk op de plaat luidt: "Na jaren van behelpen kwam dit gebouw tot stand, voor vorming van de meisjes, tot heil van het platteland". wel geen andere Z.L.M. scholen, maar elders in het Z.L.M. werkgebied wel. Daardoor kan er nu veel meer gebeuren dan vroeger toen we als Noord-Brabantse Mij op eigen kracht draai den. Hij spreekt met waardering over het on derwijsbeleid van de Z.L.M. Het personeel heeft inspraak gekregen toen het er op aan kwam of de school bij de Z.L.M. zou blijven of niet. Men heeft toen besloten het wel te doen en de uitkomsten zijn zeer positief. We kunnen nu gebruik maken van een onderwijscommis- We hebben een onderwijsdag gehad die erg interessant was. En mej. van der Leeden die al haar krachten dagelijks aan het onderwijs kan wijden, daarvan hebben we ook heel veel steun. We hebben pas geleden de diploma uit reiking gehad, maar dan zijn toch de heer Oggel en mej. van der Leeden hier ook ge weest. Volop belangstelling vanuit Goes, ook al is het ver hier vandaan. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14