Thoolse dagen werden door een zonnetje beschenen D at de Thoolse dagen dit jaar nauw waren verbonden met het acht honderd en vijftigjarig bestaan van het plaatsje Scherpenisse was op het tentoonstellingsterrein duidelijk te zien aan de diverse personen die gekleed gingen volgens de mode van die ver vervlogen dagen. Onder andere was dat de ZLM kringvoorzitter van Tholen en St.Philipsland de heer M. Kosten. Denk echter niet dat dit fraai kostuum hem verder vrijwaarde van werk. In tegendeel, hij was steeds druk in de weer om het een en ander te regelen. Samen met nog vele andere organisatoren kan hij terugkijken op geslaagde Thoolse dagen. Het was voor de een en twintigste keer dat dit gebeuren werd georganiseerd. Zoals gebruikelijk waren er rund vee- en schapenkeuringen, keuringen op het gebied van kalveropfokwedstrijden en paarden. Maar er waren ook demonstraties metponny's, rijpaarden, jacht- en politiehonden. Weinig last van gele roest! Er valt momenteel weinig te klagen De luizen goed in de gaten houden KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Al onze gewassen in Zuid-Beveland zijn de laatste weken flink gegroeid. Toch blijft het onverminderd vast staan dat de ont wikkeling ten opzichte van andere jaren duidelijk achter is. Het is zo dat op vele percelen het vlas nog niet uitgebloeid is, terwijl het jaren terug zo was dat reeds in de eerste dagen van juli begonnen werd met het vlasplukken. In de suikerbieten is het bladluizenprobleem gelukkig niet ern stig geworden. Op niet met Temik behandelde percelen is vrij wel overal éénmaal een bestrijding uitgevoerd, op alle overige percelen is het niet noodzakelijk geweest. In ieder geval is dit al de eerste winst. De bieten groeien prima, in de vroegste percelen zijn al schieters gevonden. Maar daarnaast zal ook in andere gewassen gelet moeten worden op de éénjarige zaadbieten die we toch als een gevaarlijke onkruidplant moeten zien. Hak ze tijdig om, zeker niet na het zaad geven. Bij de aardappelen zijn er grote verschillen te konstateren. Zeer goede, vroeg ontwikkelde percelen zijn al voor een goede ha- prijs verkocht, waarbij vanaf nu alle werk voor de koper is. Daarnaast zijn er te veel percelen met afwijkingen. Het aantal echte misgewassen daarbij is gelukkig te verwaarlozen. Het zal niet gemakkelijk zijn om voor het volgend jaar nu goed, be trouwbaar en ook voldoende pootgoed aan te trekken. De pootgoedprijzen zijn nu al duidelijk aangetrokken, tijdig reser veren zou wel eens voordeliger kunnen zijn, als lang te wachten. Tot nog toe is er nog niet zoveel haast gemaakt met de phyt- hophthora bestrijding. Vanaf het begin het gewas van onderen af voldoende beschermen is niet alleen gewenst maar gewoon noodzakelijk. De stand van de zaaiuien wisselt van perceel tot perceel nogal wat. De stand is soms wat aan de dunne kant. Het lijkt er we! op dat de chemische onkruidbestrijding hier en daar wel wat (te) straf gewerkt heeft. De enkele hier aanwezige percelen met japanse winteruien zijn al geoogst en wel met een goede opbrengst. Dit is toch echt wel een gewas dat voor een klein aantal uientelers aantrekkelijk zou kunnen worden. De zaadkosten zijn echter zeer hoog. De wintertarwe bloeit volop. Er staan zeer veel, zeer goede percelen. Wanneer dit gewas nu maar voldoende zon krijgt, kunnen we een zeer goede opbrengst verwachten. De basis nl. een zeer goed voldoende volstaand gewas is in ieder geval aan wezig. Gele roest komt hier en daar voor, gelukkig slechts in een klein aantal percelen en in zo'n geringe mate dat de daaruit te verwachten schade te verwaarlozen zal zijn. Het binnenhalen van het hooi gaat altijd niet even gemakkelijk. Af en toe speelt een regenbui wel eens een onplezierige rol. De opbrengst is redelijk tot goed. Overal is er tot op dit moment voldoende gras voor het weidend vee geweest. Het valt wel op dat er nogal wat percelen grasland zijn, waar het geel ziet van de boterbloemen. Dat is toch niet nodig. Een bestrijding met MCPA zou toch hier zeker op zijn plaats zijn. De afgelopen twee weken hebben we op Schouwen Duiveland nu niet bepaald kunnen genieten van de zon. Vele dagen bleven we verstoken van deze aangename warmtebron. Het gevolg was dan ook over het geheel een voor de tijd van het jaar - nota bene in de zomer - een te koude periode. Gelukkig was de neerslag geen spelbreker. Ondanks dit, mogen we niet klagen over de groei van de gewassen, op enkele uitzonderingen na, maar dat is nu haast altijd het geval. Als wij bijv. buiten onze "grenzen" zien, dan slaan wij met de stand van de gewassen heus geen slecht figuur. Beter gezegd: een goed figuur. De granen hebben het goed gedaan. De meeldauw en gele roest zullen wel geen problemen geven - mede door zorgvuldige bescherming van de gewassen hiertegen -. Luizen in de aren zijn nog niet van bete kenis. De peulvruchten staan redelijk en praktisch geen knop- maden aantasting. De uien staan over het algemeen ook goed, wel wat achter in ontwikkeling. Het blauwmaanzaad geeft een wisselend beeld te zien, van zeer goed tot vrij matig. Graszaad ziet er prima uit. De suikerbieten zijn enorm gegroeid. T.a.v. de groene perzikbladluis zijn er hier goed afgekomen. Dit geldt ook t.a.v. de zwarte bonenluis tot nu toe. Ook de aardappelen heb ben het best gedaan. Bij dit gewas komt nu duidelijk naar voren, dat het vorig jaar zeer moeilijk selekteren is geweest. Er komt nogal vrij veel bont en bladrol in het gewas voor. De rhizoctonia aantasting valt gemiddeld mee. Het grootste probleem bij dit gewas is wel het fusarium. Het zal zeker noodzakelijk zijn deze oorzaak nader te bekijken- Wellicht kan het de overweging waard zijn reeds bij de teler van het pootgoed te beginnen. Niet afgehard pootgoed rooien geeft mede een goede invalspoort voor de fusariumschimmel. De snijmais vertoont duidelijke achterstand met plaatselijk voorkomend Mangaan en/of Mag nesiumgebrek. De te koude temperatuur heeft ook hier zijn sporen niet achtergelaten. De bruine bonen hebben zich goed hersteld na de koude start. Het wied werk loopt ten einde in de Westhoek. Dat betekent vobr de boer en zijn medewerkers een wat minder gespannen periode. Voor de oogst is er toch altijd nog wel het één en ander in orde te brengen. En daar maken we dan ook gaarne gebruik v£n om dat juist nu nog te doen. Ook rond het erf valt er nog wel het een en ander te doen. 't Is maar goed dat er weinig meer gehooid wordt op de ouderwetse methode. Goed hooiweer hebben we tot op heden nog weinig gehad. Overigens staan de veeboeren er met de voederwinning heel wat beter voor dan vorig jaar want er is al heel wat ingekuild. Echt zomerweer hebben we tot op heden nogal wat minder gehad dan in 1976. Eerlijk gezegd hopen we nu toch echt dat de zon ons meer gaat beschijnen, want wanneer de gewassen opgroeien zonder veel zon valt de opbrengst mee stal niet mee. De ontwikkeling van de gewassen blijft vrij gun stig. We hebben het al meer geschreven, 't Is met de meeste gewassen wat later, maar over de stand zijn we niet ontevreden. De bespuitingen in de aardappelen zijn ook weer volop aan de gang. 't Is de moeite waard om de luizen ook in de gaten te houden. Wanneer we dit in de aardappelen vergeten kan dit toch nadelige gevolgen opleveren. De regen, die op verschillen de plaatsen is gevallen, heeft de gewassen enorm goed gedaan. Doordat de zon niet veel heeft geschenen, was de verdamping niet groot, maar wat nat was zeker welkom. Regen bevorderd bovendien de rijping van gewassen als graszaad en karwij. We kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat voor enkele weken de oogst reeds gaat beginnen. Een jaar is snel voorbij, 't Is net wanneer je ouder wordt dat het nog sneller gaat ook. AKKERBOUW DE GROEITIJD IS MAAR KORT, we zijn weerzo aan de oogst toe. Als het zover komt, is dan uw transportmateriaal in orde? De wiellagers voorzien van nieuw vet, zijn de ban den nog goed? Hoe is het met de verlichting? Werken stop lichten en richtingaanwijzers nog? Vergeet ook de rem niet. Een en ander kan ongelukken en een bon voorkomen. U neemt aan het verkeer deel, houd daar rekening mee. WA T P YRA MIN IS VOOR de onkruidbestrijding in bie ten, is Ivorin als basis voor de onkruidbestrijding in stam- slabonen. Is de werking van de Ivorin om de een of andere reden onvoldoende, dan kan in het tweebladstadium met 3 kg Ivosit worden gespoten. Het laatste redmiddel is de rijenbespuiting. Daar moet U het echter niet op aan laten komen. WANNEER ER WORTELONKRUID en aardappelop slag in bonen voorkomen, wordt de wiedmachine wel ge bruikt. In verband met de oppervlakkige beworteling van de bonen kan dit alleen als de bonen nog klein zijn. Zeker nu veel percelen op 37,5 cm rij-afstand worden gezaaid. ZO A LS IEDER JAAR HET GEVAL IS, komen.er in de granen weer stikstofbanen voor. Het schijnt toch wel moei lijk te zijn deze te voorkomen. Hebt U zich al afgevraagd wat de oorzaak kan zijn? Naast een minder fraai gezicht, is het ook schadelijk. Wat er op de ene baan te veel ligt, ligt er op de andere te weinig. Probeer de oorzaak op te sporen, dan kunt U dit wellicht de volgende jaren voorkomen. ER 1S EEN IDEA LE MA NIER om uw graszaadstoppel goed te laten verteren. U moet dan wikken zaaien, afhan kelijk van het ras 100 kg per ha en deze infrezen. Verder hebt U niets te doen dan te hopen op een bui regen en bij opkomst van de wikken opletten voor de bladrandkever. Deze kan aan de jonge plantjes nog wel eens wat schade doen. Zo gewerkt, hebt U voor het volgende jaar een prima voorvrucht voor aardappelen. VEEHOUDERIJ OFSCHOON ER VEEL gras gegroeid is, blijken toch vele graslandpercelen zo'n slechte grasmat te hebben dat op nieuw inzaaien de enige oplossing zal zijn. Wilt U een nieuwe weide, welke vanaf het begin goed doorgroeit en geen holle stand krijgt, omdat de jonge plantjes wegvallen door kiemschimmels dan moet u maatregelen nemen. Ontsmet het "dure" graszaad met 3 gram thiram per kg. VERHOGING VAN HET INKOMEN betekent zeker niet dat dit alleen bereikbaar is door het aantal melkkoeien sterk uit te breiden. Door een goede ontwatering, bemesting, een goed graslandgebruik en een juiste voeding is ook bij 20 tot 40 melkkoeien een beter bedrijfsresultaat mogelijk. Wilt U deze zaken eens doorpraten, vraag dan uw bedrijfsvoor- lichter om eens langs te komen. WANNEER U EERST StALLEN gaat bouwen en dan bij de elektriciteitsmaatschappij om aansluiting van krachtstroom gaat vragen, kunt U voor onaangename ver rassingen komen. Is het net reeds geheel belast dan zullen voorzieningen getroffen moeten worden, die vele duizenden guldens kosten. Vraag daarom vooraf eerst inlichtingen wat dè aansluitingsmogelijkheden zijn. Hetzelfde geldt ook wanneer U bij beregening gebruik wilt maken van een elektromotor. Tp - 7 Uj r liep ook nog een markant figuur in oud Walchers kostuum rond, dat was de heenj. Vos. Twintig jaar lang heeft hij op de Thoolsefokvee dagen gejureerd. Voorzitter M. Kosten zette de heer Vos flink in het zonnetje. Ondanks uw hoge leeftijd en het feit dat u zelf een gemengd bedrijf heeft en het daar aan werk ook niet ontbreekt vond u altijd gelegenheid om te komen jureren. Niets was u ooit te veetom dienstbaar te zijn aan de veehouderij. Voorts memoreerde de heer Kosten de vele funkties die J. Vos heeft bekleed o.a. was hij vele jaren voorzitter van de commissie ter bevordering van Rundveeteelt in Zeeland. Vele jaren ook was hij jurylid op keuringen door geheel Zeeland. Daarnaast vond hij nog de tijd om loco-burgemeester te zijn in Koudekerke en was hij een geducht tegenstander als het op ringsteken aankwam. Daags voor de keuring vierde het echtpaar Vos het feit dat ze 55 jaar getrouwd waren. Ik heb gehoord zei de heer Kosten, dat u nog steeds uw natje en uw droogje lust. In dat verband biedt ik u een fraai glas aan om op gezette tijden rustig al uw aktiviteiten nog eens te overdenken. Verder heb ik voor u nog een prent van Scherpenisse. De heer Vos 77 jaar oud, maar zo kras als menig jonge man, zei dat het niet altijd makkelijk was om te jureren. Je hebt toch allemaalje eigen kijk op bepaalde zaken. A Is dat niet zo was, dan zouden we met zijn allen op dezelfde vrouw verliefd kunnen worden. Maar ik heb de mijne uitgekozen en andere de hunne. Het is nu tijd voor de jongeren. Voor zover mijn gezondheid het toelaat, wil ik nog graag naar Tholen komen om te keuren, al is de leeftijd er wel naar om te stoppen. Ze troffen het trouwens, want dagen achtereen was het donker, koud, nat en somber weer geweestx maar juist afgelopen vrijdag ineens scheen het zonnetje. Het was op het beschutte pluimpotterrein soms zelfs echt warm. Het was er gezellig en sfeervol. In het algemeen genomen gaat de belangstelling voor de veehouderij in Zeeland achteruit, maar dat hoeft geenszins te betekenen dat degene die veehouder blijven hun interesse zouden laten ver slappen. Een van de beste manieren om bij de tijd te blijven is om in een kompetitie sfeer zoals keuringen toch zijn de kwaliteit te blijven toetsen en te streven naar verbetering. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6