UIT DE PRAKTIJK sqW£4 Stand gewassen niet slecht De graanziekten vormen geen probleem Veel te weinig zonneschijn De gewassen staan er goed voor Hoe zit dat met de akkerbouwproduktschappen? Over het algemeen genomen is de stand van de gewassen in West Zeeuws-V laanderen goed te noemen. Verliep door het koude en late voorjaar de begingroei traag; de laatste weken waren dusdanig gunstig dat de achterstand grotendeels is inge haald. Hier en daar is door spuitschade, insektenvraat en slecht pootgoed de stand wel niet 100%, maar over het geheel gezien is al rijdende door het gebied een redelijk goede oogst te ver wachten. Ook met de chemische onkruidbestrijding werden niet al te veel problemen ondervonden. Voornamelijk in de tarwe zijn schimmelziekten nogal aktief, maar hiertegen zijn behoor lijk goede middelen in te zetten. Soms geschiedde dit echter wel wat te laat. We denken dan vooral aan de bestrijding van meel dauw en gele roest. In rassen als Clement, Lely, Caribo en Cyrano komt ook pleksgewijs nogal wat gele roest voor. In de meeste gevallen is met redelijk sukses tegen dit gevaar gespoten, zodat we niet al ie veel opbrengstverlaging hoeven te verwach ten. Verreweg de meeste tarwe is behandeld tegen afrij pings ziekte. Als de zomer blijft zoals deze nu is zal dit beslist een goede zaak blijken te zijn. Het veel gebruikte middel Temik 10G in bieten blijkt dit jaar goed te voldoen, want er zijn nog steeds zeer weinig luizen te vinden op dit soort percelen. Nu is het overigens wel een jaar met weinig luizen in bieten, want ook op de niet met Temik behandelde percelen behoeven weinig bespuitingen te worden uitgevoerd. De bieten groeien vlot met een goede bezetting. Zelfs de stand van het vlas, waarvoor we tot voor enige weken het ergste vreesden is veel verbeterd. Reeds eerder vermeldden we dat het met sommige aardappelpercelen niet best gesteld is. Dit is natuurlijk nog zo. De oorzaken zijn wellicht dezelfde als elders in den lande. Een enigszins natte zomer zal waarschijnlijk toch nog tot redelijke kg-opbrengsten kunnen leiden. Ongewenst is evenwel slagregens, daar veel graanpercelen, graszaad en zelfs vlas dan onherroepelijk zullen gaan legeren. We zijn dus gebaat met op tijd wat regen en wat meer zon dan tot nu toe. Aan een hittegolf hebben we geen gebrek. Nog even en we staan weer voor de oogst van graszaad, karwij en kool zaad. We verwachten hiervan een goede geldelijke opbrengst. De plantuien worden eveneens binnenkort geoogst. Wie nu verkoopt, maakt al gauw 3.000,- per ha meer dan degenen die begin juni verkochten. Dit hoort nu eenmaal bij het boer zijn, maar het is wel bitter het aan de lijve te ondervinden. We zijn deze week ook nog de vele interessante proeven op de Rusthoeve gaan bekijken. We begrijpen niet dat zovele zelf- spuitende boeren de moeite niet opbrengen daar de hardnodige kennis te verrijken op het gebied van de gewasbescherming, rassenkeuze, zaaizaadhoeveelheden, enz. Wanneer we zo in Oost Zeeuws Vlaanderen door de polders rijden ontkomen we niet aan de indruk dat de meeste gewassen ondanks het koude en natte weer er goed voor staan. We worden echter ook dit jaar weer gekonfronteerd met enkele specifieke problemen, de landbouw eigen zouden we haast zeggen. Het zijn de aardappelen die bij velen toch wel wat kopzorgen geven. Slecht bewaard pootgoed en veel aantasting van fusarium veroorzaken bij velen een slecht en onregelmatig gewas. Sommigen hebben zelfs begin juni nog overgepoot. In de pootgoedteelt hebben de selekteurs handen vol werk om de virus besmette planten te verwijderen. We zijn enorm benieuwd hoe de pootgoedkwaliteit voor het komend jaar er uit zal zien. De tarwe staat er echter veelbelovend bij en gelukkig valt het met de roest en meeldauwaantasting nogal mee. Dit in tegen stelling tot berichten elders uit het land. De meeste tarwe is nu gespoten tegen afrijpingsziekte en nu hopen we maar dat het gewas een gunstige bloei en afrijpings- periode zal krijgen. Veel boeren hebben tegelijk met het spuiten tegen de afrijpingsziekten ook een bestrijding tegen de luis uit laten voeren. Ze staan op het standpunt, dat ook al zijn er weinig luizen, zo'n bespuiting is altijd wel nuttig— Het kost weinig en het gaat in één moeite door. De suikerbieten staan er in zijn algemeenheid goed voor. Het onkruid vormt dit jaar in dit gewas geen probleem, .dankzij de goede werking van de herbiciden. Op dit moment is het echter wel raadzaam om op de luizen te gaan letten. De Temik is uitgewerkt en een ver hoogde aktiviteit van de luizen is in deze periode van het jaar te verwachten. Het vele blauwmaanzaad in ons gewest staat er evenals het vlas erg verschillend bij. Deze vruchten hebben wel het meeste te lijden gehad van het koude weer. Een groot pro bleem in blauwmaanzaad is het voorkomen van "Dauwkool" (ganzevoet). Asulox werkt niet op dit onkruid en derhalve tiert het ook welig. Men heeft veel werk om dit onkruid nu zoveel mogelijk te verwijderen. Dit is een noodzaak daar het zaad van die "dauwkool" moeilijk v uit het blauwmaanzaad te verwijderen. Bovendien kan dit on kruid ook bij het dorsen voor de nodige moeilijkheden zorgen. Blauwmaanzaad blijft toch altijd een gewas waarin de on kruidbestrijding een groot probleem blijft vormen. Je kunt er vlug vuil land aan overhouden. Over het graszaad kunnen we kort zijn. De oogst staat vlak voor de deur. Het graszaad is geweldig goed doorgeschoten en weer en weder dienende kun nen we hoge opbrengsten verwachten. Volgens de eerste be richten uit de fouragesektor kan ook weer voor het graszaadhooi een behoorlijke prijs gemaakt worden. Voor alle gewassen geldt wel dat alles laat op gang is. Op dit moment liggen we toch wel zo'n veertien dagen achter op an dere jaren. Vooral de warmteminnende gewassen zoals bruine bonen, blauwmaanzaad en mais groeien traag. Hopelijk wordt het nu vlug echt zomerweer zodat ook die achterstand nog ingelopen kan worden.... De helft van het jaar is weer bijna om. Zomerse dagen hebben we nog vrijwel niet gehad. Ook op Walcheren zijn er een hele serie zonloze dagen voorgekomen. De hoeveelheid neerslag is erg verschillend. Op één dag viel er plaatselijk 6 mm terwijl er enkele km verder 30 mm regen viel. Over het algemeen dus geen gebrek aan vocht, maar wel een groot tekort aan zonneschijn. De groei van de gewassen is over het algemeen niet onbevredi- De hooiwerkzaamheden zijn verlopen in een seizoen waar de zon zo weinig scheen. gend. Vooral vanaf de weg bekeken lijkt alles oké. Gaat men de percelen op dan blijkt het dikwijls nog tegen te vallen. Soms een wat dunne stand van de bieten. In de aardappelen komen ook rijkelijk veel gaten voor of veel zieke planten. In enkele percelen tarwe komt meer gele en bruine roest voor dan men van de weg af zou vermoeden. We zijn niet somber gestemd, maar willen er alleen even aan herinneren dat een juiste beoordeling van de weg af niet mogelijk is, vooral in ons gebied. Het vroegst gezaaide blauwmaanzaad begint te bloeien. Er is nogal wat verschil in ontwikkeling. Zou alles gelijk bloeien dan zou er enorme bloemenweelde in ons gebied te zien zijn. Het verschil van perceel tot perceel is soms erg groot. Er zijn perce len waar het gewas bijzonder goed groeit, met daarnaast perce len waar het zeer moeilijk op gang komt. We zullen erg attent moeten zijn op het voorkomen van zwarte luis in dit gewas. Bij een te late bestrijding kan dit een aanzienlijke opbrengstde pressie geven. In sommige percelen zijn al zwarte luizen waar genomen, met het voorkomen van de luis in bieten valt het tot op heden erg mee. Mais en stambonen groeien maar matig. De zonminnende gewassen stagneren in groei door het donker weer. De hooioogst is wel erg getroffen door de vele zonloze dagen. Sommige partijen hebben wel drie weken op het veld gelegen. Kleur en reuk zijn gewoon slecht. De voederwaarde zal erg teruggelopen zijn. Soms is het maaien uitgesteld, doch ook dit komt de kwaliteit niet ten goede. Buurman kreeg bezoek van lieden die hem tegen niet te weinig geld een brandblusapparaat wilden verkopen. Voordat men hier toe over gaat lijkt het beter eerst eens kontakt op te nemen met de brandverzekering, waarbij men aangesloten is. Sommige ver zekeringen betalen de helft van de aankoopkosten maar dan moet hij wel via de verzekering aangekocht worden. Men zij dus ge waarschuwd— Wanneer we deze bijdrage van Tholen en St.Philipsland schrij ven zijn zojuist de Thoolse dagen gepasseerd. De feestweek in Scherpenisse dat 850 jaar bestond is een sukses geworden. Ver ondersteld mag worden dat de Thoolse dagen daar ook een graantje van hebben meegepikt. De belangstelling voor de agrarische inbreng was bijzonder goed te noemen, uiteraard van de agrariërs zelf, maar ook van de niet-agrariërs. De organisatie was perfekt. Een aantal van onze kollega's hebben daar stevig toe bijgedragen. Het geheel was zoals de burgemeester dat zo treffend verwoordde een goede reklame voor Tholen op allerlei gebied. Er was ook nogal wat Fliplandse inbreng, waardoor zeker ook dit gebied bij die reklame mag worden betrokken. We zijn van mening dat door dit evenement van landbouwzijde op een voortreffelijke manier aan publicrelations is gedaan. Onge twijfeld zal er nog een deskundig verslag komen in dit blad, vandaar dat wij de beoordeling van de kwaliteit van het rundvee en de schapen maar liever overlaten aan meer ingewijden in deze materie. We waren van mening dat het rundvee van zeer redelijke kwaliteit was en dat de schapen in doorsnee gemiddeld nog beter uit de bus kwamen. Straks wanneer de uitslagen er allemaal zijn zullen we dat wel vernemen. Het was jammer dat de paardenrubriek moest vervallen in verband met de Zeeuwse Dag van het Paard te Serooskerke. We hopen dat deze dagen ook in de toekomst zo georganiseerd worden, dat deze twee evenementen niet in het zelfde weekend vallen. De gewassen staan er in onze streek over het algemeen goed voor, ofschoon de ontwikkeling wel wat achter is bij voorgaande jaren. De chemi sche onkruidbestrijding heeft het doorgaans goed gedaan, wat ook wel te danken is aan de gunstige weersomstandigheden voor deze werkzaamheden. Het is zo goed gegaan dat er hier en daar overlappingsschade is te konstateren. In de granen kwam veel meeldauw voor maar met een goed gericht bestrijdingsschema zal het toch wel lukken om het topblad en de aar vrij te houden zodat de opbrengstdepressie mee zal vallen. Behoudens in het ras Clement valt de gele roest aantasting njee. Het is betreu renswaardig dat wij in Nederland als enige binnen de EEG geen gebruik mogen maken van het nieuwe bestrijdingsmiddel Bay- leton. We vormen maar weer eens een ongunstige uitzondering. Veel percelen gerst worden te zwaar. De vroege konservenerw- ten hebben een prachtige bloei gehad. De verwachting ten aan zien van de peulen mag goed zijn. De late erwten bloeien nog niet. De aardappelen doen het goed ondanks het hoge percen tage zieke planten. Toch zijn er nog wel matig tot slechte per celen te vinden als gevolg van onderzeeërvorming en fusarium aantasting. Èr zijn 100 ha aardappelen opnieuw gepoot: deze percelen staan er nu goed voor, maar ze vertonen uiteraard nogal wat achterstand. De bieten hebben het veld "dicht" ze vertonen nu geen achterstand meer, ondanks de late zaai en de trage beginontwikkeling. De graszaad percelen beloven veel. Het blauwmaanzaad staat erg onregelmatig er zijn maar weinig mooie percelen te vinden. Door de gezamenlijke akkerbouwprodukschappen is 'n boekje uitgegeven waarin precies uit de doeken wordt gedaan wat een produktschap allemaal doet. Organisatie, doelstellingen en werkzaamheden komen aan de orde. Degene die belangstelling heeft voor deze brochure kan die aanvragen bij het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwprodukten, afd. Dokumentatie en Informatie, Stadhouderspl^ntsoen 12, te 's-Gravenhage. Het is nu de tijd om bij familie en kennissen eens te gaan "boeren" en te zien hoe de gewassen er overal voor staan. De grote verschillen in zaaidata zijn nu duidelijk te zien, want het merendeel der voorjaarsgewassen geeft op dit moment toch wel een achterstand van 2 a 3 weken te zien. Voldoende neerslag en niet te warm zomerweer kunnen nog heel wat achterstand weg werken en daar is bepaald dringend behoefte naar, want de eerste helft van het jaar is nu al weer voorbij. Bekend is, dat de verdamping in de zomermaanden steeds toeneemt en daarom rijst de vraag hoeveel vocht er voor de plantengroei nog over blijft. Bij de laat gezaaide gewassen is de beworteling nog aan de krappe kant en daarom is het wel goed om voor ons zelf eens een studie te maken van de zomergrondwaterstand. Aan de hand van deze cijfers kunnen we ons een oordeel vormen of profiel- verbetering voor de toekomst gewenst is. De gewassen hebben nu het veld dicht en de schoffelen rijefi- spuitmachines staan weer opgeborgen. Genoeg kansen zijn er geweest om deze machines in te zetten en ons werk in deze is veelal met sukses bekroond. Toch zien we bij het sluiten der gewassen weer andere onkruiden zoals perzikkruid, melden en zwarte nachtschade de kop opsteken. Voor deze zware jongens is nu alleen nog de schrepel het aangewezen middel, maar de kapaciteit daarvan is te gering en zeker nu er bovendien nog distels, aardappelopslag, kleinhoefblad en schieters op te rui men zijn. Wanneer we echter het gele boekje goed gelezen hebben, dan zijn daarin heel wat chemische mogelijkheden ter korrektie genoemd. Zo is in de aardappelen bij opkomst met DNOC ontzettend veel zaadonkruid nog te vernietigen. In de bieten houdt zelfs een late bespuiting met betanal gekombi- neerd met piramin of venzar het gewas langer schoon en in de uien en de bruine bonen zijn onder bepaalde omstandigheden op tijd ook nog wel enkele noodmaatregelen te treffen. In eerste instantie moeten we er echter van uitgaan, dat onkruiden in kiembladstadium het meest gevoelig zijn voor een bespuiting, maar we kunnen wel eens met de vinger tussen de deur zitten en dan is het zaak ook daarvoor een oplossing te vinden. Vorige week troffen we buurman aan op de boot geheel over stuur en met slik aan de broek en aan de schoenen. Op onze vraag of hij een aanrijding had gehad kregen we als antwoord, dat hij op de proefboerderij de Rusthoeve aardappel-selektie examen was wezen doen. Niet alleen in het ras Bintje was hij geëxamineerd, maar in wel acht rassen waarvan enkele buiten landse. Voor zo'n pikeur op aardappelselektiegebied vonden we dat geen bezwaar, maar volgens zijn zeggen had hij zijn goede bril niet bij zich gehad. Na afloop had hij daar nog in de clinch gelegen met iemand over een "bladroller" wat achteraf bezien geen zieke plant bleek te zijn, maar als vermenging diende te worden onderkend. Hierdoor voelde hij zich zwaar bij de beer genomen en ziet om vele redenen de uitslag van het examen met angst en beven tegemoet. Nog nimmer is hij voor een examen gezakt, maar wij vinden het terecht dat bij de huidige poot- goedprijzen zware eisen aan de kandidaten worden gesteld. We hebben hem getroost met de gedachte, dat hij toch zeker wel tot de beste van de slechte kandidaten gerekend zal worden en daarom is er nog steeds een kansje voor hem. De eerstvolgende weken zien we daarom ons landbouwblad met spanning tege moet, want die examenuitslag interesseert ons in hoge mate. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5