5 CIV PAARD EN WAGEN V orige week zaterdag brachten wij een bezoek aan de 7e Zeeuwse dag van het Paard die voor de 2e maal gehouden werd in het Walcherse Serooskerke. Daar hebben wij geen spijt van gehad. Je hoeft namelijk beslist geen paardenkenner te zijn om onder de indruk te raken van dit spel van kracht en soeplesse. Vooral als je de machtige koudbloedpaarden in aktie ziet is het verband met de landbouw gauw gelegd. Overigens niet zozeer uit sentimentele overwegingen. Maar bij de aanblik van vier koudbloedpaarden die gezamenlijk een boerenwagen trekken moesten wij onwillekeurig denken aan onze eko- nomie en de plaats van de landbouw daarin. Gebundelde kracht onder de bezielende leiding van de voerman, die er voor zorgt dat alle paarden gelijk opgaan. Geen paard achter de wagen. Geen paard dat een andere richting opgaat en daardoor het geheel verzwakt. De vergelijking gaat helaas niet op. Het deze week uitgekomen landbouw ekonomisch bericht toont dat met name voor het land- bouwpaard op pijnlijke wijze aan. „ZEGGE EN SCHRIJVE' D e regering is niet bereid de voorgenomen verhoging van de pachtprijsnormen nog langer uit te stellen. Dat heeft minister Van der Stee geantwoord op desbetref fende vragen van het Tweede Kamerlid Voortman. De verhoging gaat dus per 1 augustus in zodat het definitie ve besluit binnenkort te verwachten is. De minister vindt een spoedige aanpassing van de pachtnormen vooral noodzakelijk ter bescherming van het pachtinstituut. Dat heeft volgens de minister niks te maken met het grond- politieke overleg in het kader van de kabinetsformatie. Wij denken daar anders over. Wij blijven het jammer en onjuist vinden dat de minister nog steeds niet bereid is de aanpassing van de pachtnormen in een breder verband te plaatsen. Naar onze mening moet de pachtprijs wel de gelijk gezien worden in het kader van het totale pacht- en grondbeleid. Daarom nogmaals: een pachtnota waarin het gehele instituut pacht op een rij gezet wordt, blijft een eerste voorwaarde. Ook over de grondpolitiek veroorlo ven wij ons-nog een enkele opmerking. Uit de berichten over de kabinetsformatie begrijpen wij dat er op dit punt goede vorderingen gemaakt worden. De gebruikswaarde blijft centraal staan. Daarover lijkt men het eens te zijn. Het gaat nu nog voornamelijk over de korrektie's daarop: de zgn. negatieve ontwikkelingsschade. Wij zien de uit komsten daarvan niet erg gerust tegemoet. De kans lijkt groot dat er een politieke oplossing uit de bus komt die in de praktijk niet hanteerbaar zal blijken. Hier lijkt het landbouwpaard de wagen weer alleen te moeten trekken. D e ruilverkaveling lijkt steeds meer in diskussie te ko men. Ook aan boerenzijde steekt hier en daar de twijfel de kop op. Gesprekken die wij onlangs daarover hadden duiden daar tenminste op. Wij hebben de indruk dat een en ander voor een deel toe te schrijven is aan onbekend heid met dit instrument. Daar willen en kunnen wij wat aan doen. De komende weken zal het hoofd van onze sociaal ekonomische voorlichting, de heer J. Markusse, in ons blad een serie artikeltjes schrijven over het onder werp ruilverkaveling. Deze week treft U zijn eerste bij drage in ons blad aan. Door zijn grote ervaring mag hij gerust een specialist op dit gebied genoemd worden. Wij hopen dat zijn voorlichting er toe bijdraagt dat wij op dit punt het paard niet achter de wagen zullen spannen. zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m VRIJDAG 1 JULI 1977 65e jaargang - no. 3388 land- en tuinbouwblad Voor de een en twintigste keer werden de Thoolse dagen gehouden. Ze zijn suksesvol verlopen onder fraaie weersom standigheden. De kwaliteit van de aangevoerde schapen en koeien voor de keuring was redelijk. Na de beoordeling van de jury, in afwachting van de officiële onderscheidingen, maakten sommigen van de gelegenheid gebruik om vlug even een koud biertje te drinken in de grote feesttent. in dit nummer o.m. Geen uitstel pachtnorm bijstelling pag 3 Wat is ruilverkaveling pag 4 Uit de Praktijk pag 5 en 6 Nederlandse Kwekersbond vijftig jaar pag 7 De maand juli op het Zuid- Westelijk landbouw bedrijf pag 8 en 9 Aardappelen uitbetalen naar kwaliteit pag 10 Tuintips pag 11 Marktberichten pag 13 Voor de vrouw pag 15 LEI-Bericht H et LEI-bericht spreekt namelijk over zeer teleurstel lende resultaten voor de Nederlandse land- en tuinbouw in 1976/'77. Voor de melkveehouderij zelfs over een dieptepunt. De berekende kosten voor arbeid en vermo gen werden voor de gehele landbouw slechts voor 70% beloond. Daarbij moeten wij dan nog bedenken dat dit cijfer geflatteerd wordt door de over het algemeen gun stige resultaten in de akkerbouw. Dank zij de aardappe len. Maar dat kan gauw omslaan en is derhalve een wankele basis. Ook moeten wij bij het "lezen" van de uitkomsten er rekening mee houden dat deze opgebouwd zijn uit 2 componenten, namelijk de arbeidskosten van de ondernemer en het netto-overschot c.q. -tekort. En dan nog ben je er nog niet omdat voor de eigenaars - bedrij ven een extra kostenkorrektie in rekening gebracht moet worden van 600 gulden/ha. De cijfers zien er dan al heel anders uit. Het landbouwpaard kan op deze wijze z'n werk voor de Nederlandse ekonomie niet meer goed doen. Het paard verzwakt. Het extraatje van 87,5 miljoen gulden is onvoldoende om dit paard er weer helemaal bovenop te helpen. Het paard moet extra voer hebben om, samen met de andere paarden, zijn werk naar beho ren te kunnen doen. Pachtnormen Ruilverkaveling Oggel 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1