I IP® J J mm VOO It HE VltOII w AMNESTY INTERNATIONAL D e vrouwen van agrariërs zijn vandaag de dag nauw betrok ken bij het bedrijf en zijn een belangrijke gesprekspartner bij het nemen van beslissingen op dat bedrijf. Een gedeelte uit de nieuwe statuten van: VERENIGING PLATTELANDS JONGEREN ZUID - P.J.Z. AKTIVITEITEN AGENDA Hopend op een volgende keer HET RAPPORT BEVOLKINGSKUNDE EN BURGERSCHAPSVORMING Beroepsbevolking zal met een miljoen personen toenemen Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen REDAKTiE: KEES SCHIPPER 2 JULI -THOLEN Schuurfeest te Oud-Vossemeer (fam. Polderman). 2 JULI - O. ZWS. VL. Tuinfeest te Zaamslagveer (fam. Dees). 14 JULI - RAK-BEVELANDEN Ekskursie naar zaadhandel Van der Have om 19.30 uur te Kapelle! VAKANTIE: Kees Schipper van 28 juni t/m 28 juli. Dringende zaken afhandelen met de telefoniste. Voetbal verslag Groningen Op 18 juni hebben wij (afd. O.Z.V1.) deelgenomen aan de lan delijke sportdag van de P.J.G.N. in Groningen. Vrijdags zijn we met een groep van 21 personen naar deze stad afgereisd. Na een goed ontvangst onder de Martinitoren hebben we 's avonds rondom deze toren eens een kijkje genomen. De stemming zat erin, maar desondanks zijn er VROEG gaan slapen. Wij moesten daar immers ons provinciale kampioenschap ver dedigen. De verwachtingen waren niet hoog gespannen, maar we zouden ons uiterste best doen. Dit laatste leverde ons bijna een Nederlands kampioenschap op, tot vijf minuten voor het einde. We stonden die tijd voor met 1-0 daarna werd ons eerste tegendoelpunt, van dat toernooi, gescoord. Dit resulteerde in een 1 -1 gelijkspel waarna we na strafschoppen op een TWEEDE PLAATS eindigden, 's Avonds werden na een gezamenlijke maaltijd de prijzen uitgereikt in Zuid Laren m.m.v. een band. Het geheel werd gekenmerkt door een uiterst sportieve sfeer. Het enige negatieve van deze datum was dat we onze provinciale titel in Steenbergen niet konden verdedigen. Kunnen we dat vergeten of krijgen we nog een kans? Aco de Feijter Uitslagen Poule 1 O.Z.V1. - Gamerwolde 1 - 0; O.Z.V1. - Euro Delta 0-0; O.Z.V1. - Gelderland 2-0. Kruisfinale O.Z.V1. - Friesland 0-0, door strafschoppen gew Finale O.Z.V1. - Bunschop 1-1, strafschoppen verloren. "De comparanten verklaarden bij deze akte uitvoering te willen geven aan het besluit genomen in de algemene ledenvergadering gehouden te Hoogerheide op één en twintig mei negentienhonderd zes en zeventig, in houdende algehele statutenwijziging dier vereniging en mitsdien de statuten vast te stellen als volgt: NAAM, PLAATS VAN VESTIGING, WERKGEBIED. Artikel 1 De organisatie draagt de naam: Vereniging Plattelands Jongeren Zuid - P.J.Z. bij verkorting aangeduid: P.J.Z. genaamd, verder te noemen organisatie en is gevestigd te Goes. Het werkgebied van de organisatie omvat Zuid-West Nederland. GRONDSLAG. Artikel 2. A Is grondslag voor haar doeleinden aanvaardt de organisa tie de beginselen van het Christendom, onafhankelijk van enige godsdienstige en staatkundige groepering. DOEL EN STREVEN Artikel 3. Het doel en streven van de organisatie is: 1. de ontwikkeling en vorming van de plattelandsjongeren, op maatschappelijk, cultureel, sociaal, economisch, vaktechnisch en lichamelijk gebied, hen daarbij mede voorbereidend op de hun wachtende taak in gezin, be roep, organisatie en maatschappij; 2. daarnaast het streven naar een goede verhouding tussen enkeling en gemeenschap met inachtneming van de menselijke persoonlijkheid en de dienstbaarheid aan de gemeenschap in goede harmonie te versterken; 3. het bevorderen van respekt voor de natuur alsmede voor eigen gewest; land, nationale en internationale gemeen schappen; 4. de verdieping van de geest der plattelandsjongeren, om zodoende te komen tot geestelijke vrijheid en een zelf bewuste plattelandsbevolking en tevens tot instandhou ding van de goede eigenschappen van het plattelandska rakter; 5. de aktivering van zedelijke-geestelijke vorming der plattelandsjongeren (in milieus van gezin, school en kerk met haar eigen organisaties) teneinde daardoor bij te dragen tot versterking van het normbesef; 6. het medewerken aan het scheppen van juiste verhoudin gen tussen alle delen van de plattelandsgemeenschap, door het bevorderen van een goede gemeenschapsgeest. MIDDELEN TER BEREIKING VAN HET DOEL Artikel 4. De organisatie tracht zijn doel en streven te bereiken langs wettige weg, en wel door: a. het bijeenbrengen van alle plattelandsjongeren, die aan hun toekomst en aan de toekomst van onze maatschappij in onze geest willen werken; b. het beleggen van bijeenkomsten op afdelings- en lof provinciaal niveau, op welke bijeenkomsten de nadruk wordt gelegd op de zelfwerkzaamheid der leden; als mede het beleggen van kaderdagen; c. het aanschaffen en doen rondgaan van studiemateriaal; d. het organiseren van kursussen en tentoonstellingen en het (doen) houden van lezingen, het laatste al of niet bedoeld als inleiding tot enige vorm van groepsdiskussie; e. het organiseren van aktiviteiten op welke wijze dan ook, op huishoudkundig, agrarisch-technisch en agrarisch- economisch gebied, alsmede ook op het maatschappe lijke, sociale of culturele vlak; f het organiseren van exkursies; g. kontakt zoeken en bestendigen met andere jongeren en/of andere organisaties, daardoor wederzijds in de ge legenheid komend van eikaars ideeën, programma's en diensten gebruik te maken; i. het uitwisselen van jongeren, zowel nationaal als inter nationaal; j. het zenden van afgevaardigden naar casu quo het sti muleren tot deelname aan jongerenconferenties en na tionale - of internationale bijeenkomsten alsmede het propageren en stimuleren tot deelname aan kursussen of bijeenkomsten op volkshogescholen of andere vor mingscentra; k. het uitgeven van een eigen orgaan of het verzorgen van een eigen rubriek in een ander blad; l. het rondzenden van vraagpunten; m. het stimuleren van agrarische belangenbehartigingen; n. alle andere wettige middelen, die de P.J.Z. ten dienste staan. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. In 1990 zal de beroepsbevolking ongeveer een miljoen personen méér bedragen dan nu het geval is. Het aantal leerplichtigen is momenteel dalende en zal, gezien huidige geboortecijfer, nog verder dalen. De omvang van de leeftijdskategorie van 65 jaar en ouder neemt toe en zal over 65 jaar bijna zijn verdubbeld t.o.v. nu. In het rapport Bevolkingskunde en burgerschapsvorming, dat is voor bereid door de sektie Gezinsvorming en bevolkingsbeleid van de NGR, wordt er voor gepleit om binnen het onderwijs aan dacht te besteden aan de demografische ontwikkeling van onze bevolking en haar samenstelling en aan de faktoren die daarop van invloed zijn. Vanuit het oogpunt van burgerschapsvorming kan het belang van een dergelijk onderricht moeilijk ontkend worden. Niet in te zien is namelijk hoe men als burger op verantwoorde wijze kan participeren in de vormgeving van onze samenleving zonder dat men enigszins inzicht heeft in het demografische beeld van de bevolking, nu en in de nabije toekomst. Een toename bijv. van de beroepsbevolking met een miljoen personen zal, uitgaande van de beperkte groeimogelijkheden van de produktievc sektor en van de noodzakelijke grenzen te stellen aan de groei van de dienstensektor. vragen om een ander werkgelegenheidsbeleid. Te denken valt hierbij aan het met elkaar delen van de voorhanden arbeid. Dit voorbeeld maakt duidelijk dat konfrontatie op jeugdige leeftijd reeds met de demografische ontwikkeling van onze be volking en de daarmee nauw verweven vraagstukken van groot belang is. Bij de bespreking van genoemde ontwikkeling zal ook aan de orde moeten komen de verantwoordelijkheid van de mens in zake zijn reproduktief gedrag. Immers, wil men als volk enigs zins vat krijgen op de toekomst, dan kan men zich periodieke schommelingen van het geboortecijfer niet veroorloven, waarbij voor Nederland als zeer dicht bevolkt land tevens geldt dat het geboortecijfer gebonden is aan grenzen. Het rapport Bevolkingskunde en Burgerschapsvorming kan worden gezien als een nadere uitwerking van de aanbeveling in het Interimrapport van de Staatskommissie Bevolkingsvraags tuk om binnen het onderwijs het demografisch gebeuren aan de orde te stellen. De sektie Gezinsvorming en bevolkingsbeleid is van oordeel dat deze aanbeveling het meest eenvoudig te realiseren is via vak ken welke een zekere affiniteit vertonen met de bevolkings kunde, met name de vakken aardrijkskunde, biologie, maat schappijleer en gezondheidskunde en omgangskunde. De gedachte om de bevolkingskunde als een apart vak te intro duceren binnen het onderwijs, werd, gelet op het reeds bes taande pakket van vakken, niet in overweging genomen. Behoudens binnen het onderwijs pleit de sektie Gezinsvorming en Bevolkingsbeleid er ook voor om tevens binnen het vor- mings- en ontwikkelingswerk aandacht te besteden aan de de mografische ontwikkeling van de bevolking en de daarmee sa menhangende vraagstukken.(uit Nieuwsbrief N.V.R. febr. 1977) e kijken strak voor zich uit. Door tralies, achter prikkeldraad, in öokken die barakken heten. Ze zijn zelden alleen. Niemand vraagt hoe ongelukkig ze zijn. Ze-worden soms gedood of gaan dood van ellende. Maar altijd zijn er weer nieuwe slachtoffers van politieke onverdraagzaamheid, religieus fanatisme, rassen discriminatie, bruut machtsmisbruik. Amnesty International bestrijdt vervolging en beschermt de vrijheid van meningsuiting, zet zich zo onpartijdig mogelijk in voor deze gevangenen, maar hanteert daarbij één beperking: de gevangene mag geen geweld hebben gebruikt of daartoe hebben aangezet. Het hoofdkwar tiervan A.I. zetelt in Londen. Er werken daarzo'n tachtig, meest jonge mensen voor matige salarissen, in een gebouw wat doet denken aan een nog niet helemaal ingericht huis met provisori sche voorzieningen en meubelaanschaf. Het is er gezellig rom melig en érg onofficieel. Hetzelfde beeld geven de twee ka mertjes te zien die samen het informatiecentrum bevatten, in Goes, gevestigd in de voormalige r.k. pastorie. Singelstraat 7. (naast de bioscoop). Het informatiecentrum is geopend: dinsdagmorgen van 9.30 - 11.00 uur vrijdagmiddag van 14.30- 17.00 uur Iedere vierde dinsdag van de maand 's avonds van 19.30 - 22.00 uur houdt A.I. er een schrijfavond. Er worden dan brieven geschreven voor gevangenen waarvan de namen en bijzonder heden bekend worden gemaakt in "Wordt Vervolgd" het maandblad van A.I. Iedereen is daar dan welkom om mee te helpen met schrijven. In Zeeland is A.I. op verschillende plaat sen aktief. Werkgroepen zijn er in de volgende plaatsen: Mid delburg, Kapelle. Terneuzen, Goes, West-Zeeuws Vlaanderen en in Haamstede is een werkgroep in oprichting. Een werkgroep ontplooit verschillende aktiviteiten. In Goes bijv. is er een scholengroep, die probeert meer bekendheid aan A.I. te geven op de Goese scholen en op de t^o/enm de omtrek. Een spre kersgroepje, mensen die gevraagd kunnen worden iets over A.I. te komen vertellen. Een publiciteitsgroepje, dat allerlei kranten en bladen benadert om vooral de aktie's van A.I. geplaatst te krijgen. En verschillende adoptiegroepen, die een paar gevan genen uit een bepaald land toegewezen krijgen, waarvoor ze allerlei aktiviteiten ontplooit. Bijvoorbeeld: schrijven naar Am bassades en ministeries (meest justitie) van dat land om lots verbetering of vrijlating van de gevangenen te bepleiten. In Oost-Souburg is ook een adoptiegroep. Dit was wat over de sub-groepjes en dan werkt over het algemeen de hele groep mee aan de grote aktie's, zoals pas voor Argentinië en Chili. We hebben met een stand gestaan op de Expo in Goes en op een zendingsmiddag in Brouwershaven. 'Met zulke stands is A.I. natuurlijk bijzonder blij, want er kan niet genoeg bekendheid gegeven worden aan het werk van AMNESTY INTERNA TIONAL. Waarom een Kursus ekonomische vorming agrarische vrouwen? De opzet van de kursus EVAV js: de boerin meer wegwijs maken in de financieel ekonomische, de Maatschappelijke en de sociale aspekten die op het bedrijf van toepassing zijn. De ondernemers zelf hebben vaak via land bouwonderwijs en/of kursussen al een stuk kennis verzameld. Via de kursus ekonomische vorming agrarische vrouwen, hopen wij dat ook de vrouwen voldoende kennis krijgen om bij be langrijke beslissingen zoals investeren en bedrijfsovername een goede gesprekspartner zijn. Enkele onderwerpen die in deze kursus aan de orde komen zijn: Erfrecht en Huwelijksgoederenrecht. Sociale Wetgeving en Verzekeringen. Bedrijfsfinanciering en Begroting. Samenwerking, Struktuurmaatregelingen en Ruimtelijke Or dening. Voor het winterseizoen 1977-1978 wordt een EVAV kursus georganiseerd voor Tholen en St. Philipsland en voor Walche ren. De organisatie berust bij de Agrarische Commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen in samenwerking met de Z.L.M. De kursus bestaat uit 12 lessen en een exkursie. De lessen voor Tholen en St. Philipsland zijn alle op maandagmiddag, voor Walcheren wordt dit nader bekend gemaakt. De kursus duurt van oktober t/m maart en wordt voor Tholen/St. Philipsland gegeven in het dorpshuis "de Vossekuil" te Oud-Vossemeer en voor Walcheren zonder nader bericht in "De Schakel" te Mid delburg. De totale kosten bedragen 30,— per persoon. De kursus start als er minimaal 15 opgaven zijn. Inlichtingen en/of opgaven bij de Agrarische Commissieleden en kontaktleden van de kursus: vóór Tholen en St. Philipsland: Mevr. R. Wisse-Kleppe, Langeweg 44, Anna-Jacobapolder. Tel. 01677-442; voor Walcheren: Mevr. C.L. Kloet-Eversdijk, Langeweg 55, Nieuw en Sint Joosland. Tel. 01182-2454. Of bij de sociaal ekonomisch voorlichtster van de Z.L.M.Mevr. C.J. v. Maldegem-Markusse, Appelstraat 187, Goes. Tel. privé 01100-20600; kantoor 01100-21010 toestel 24. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15