E nige tijd geleden hebben wij in deze rubriek de loftrompet gestoken over de appel als sierplant. Sierappels, door het vak altijd aangeduid als Malus, zijn er in indrukwekkende verscheidenheid van bloemen bladkleur en in alle denkbare vormen van steil opgaande smalle bomen tot treurvormen toe. Algemeen bekend en geliefd. Minder bekend is dat ook het zusje van de appel, de peer, Pyrus als sierplant gebruikt wordt. Het sortiment is niet zo uitgebreid als van de appel, maar niettemin de moeite van het kennen waard. D e naam dient met reden tussen aanha lingstekens te worden geplaatst, een kweepeer heeft weinig met de hiervoor genoemde soor ten te maken. Weliswaar zijn ze familie van elkaar en is de verwantschap voldoende hecht om het mogelijk te maken bij enten de één met de ander te laten vergroeien, maar in uiterlijk en gedrag zijn het duidelijke twee verschillende soorten. Het ligt voor de hand om de naams verwarring terug te voeren op de gelijkenis van de vruchten. Kweepeer produceert in het na jaar grote, bonkige, peerachtige vruchten. Deze vruchten met hun viltige huid worden inder daad als eetbaar beschouwd, zij het uitsluitend in verwerkte vorm. Jam van kweepeer moet een delicatesse zijn. Mocht deze reputatie tot M et deze soort komen we tenslotte toch nog op voor velen bekend terrein. Chaenomels komt als heester in vele tuinen voor, als we ons niet vergissen, in steeds sterkere mate. Een te rechte keus. Vooral het werk van de verede laars heeft ons een sortiment rijkbloeiende sterke tuinheesters opgeleverd. I s de beschikbare plaats bescheiden en mogen ze niet te hoog worden, SIMONII, CRIMSON GOLD zijn meer of minder platgroeiende, vrij klein blijvende typen. Meer eer voor de peer DINGEN VA M DFo WFoFofC I Vrijwillige samenwerking op Europese bloemenmarkt noodzakelijk Knelpuntenbeleid op korte termijn voor de Fruitteelt I Bi Beveland b.v. J.Burger Alle sierperen bloeien, net als het "tamme" fruitgewas met witte bloemen. Het sortiment van het ogenblik stelt zich als volgt aan ons voor: Pyrus salicifolia "Pendula", vertaald wil dit zeggen dat wij te maken hebben met een peer, wiens blad folia) op wilg Salix) lijkt en een hangende vorm heeft (Pendula). De kleur van het blad is grijs-viltig als van een abeel. Door de wind bewogen geeft dergelijk blad altijd een aantrekkelijk spel van zilverkleurig gewriemel te zien. De boom, of liever het boompje, wordt niet hoog, met zo'n meter of vier is de vertikale dimensie wel bekeken. Voor het gebruik in tuinen is hij zeer op zijn plaats aan de rand van een niet te kleine vijver, of als solitair om zonnescherm te zijn voor lagere schaduwplanten. Pyrus calleyana "Bradford". Afkomstig uit de USA. Wordt hier te lande nog niet veel aange troffen. De oorzaak is onbekendheid, maar dit wordt dan ook weer deels veroorzaakt door de eisen die deze sierpeer aan de ruimte stelt, meer voor Amerikaanse dan Nederlandse verhou dingen, met een hoogte die niet stopt tot zo ongeveer 15m is bereikt. Maar gegeven die ruimte presenteert zich een glanzend groene boom, in het voorjaar bloeiend met ontelbare witte bloemen. Pyrus calleyana "Canticleer". Waarom deze variëteit een naamgenoot is van de Haan uit het roemruchte epos van "De Vos Reinaerde" is ons niet bekend. Een boom heeft immers weinig wat aan pluimvee doet denken. Wellicht gewoon toeval. Geen toeval zijn de grote ronde tuilen met helderwitte bloemen, die vroeg in het voorjaar ons bekoren. Als toegift mogen wij in de herfst dan nog uitzien naar oranjeachtige herfstkleur van het blad. De boom is niet veel eisend, zelfs in straten, tussen de klinkers, voelt hij zich thuis. Valse peer of "Kweepeer" (lat. Cydonia) PYRUS SALICIFOLIA PENDULA aanplanten leiden, bedenkt dan dat kweeperen de ruimte verlangen. De struiken hebben een leefruimte nodig van zo'n meter of vier. Mochten de vruchten om één of andere reden (vorst b.v.) aan het eind van het groeijaar niet verschijnen, dan hebben toch al de 5 cm grote witte bloemen ons in het voorjaar bekoord. Dwergkwee of Chaenomeles Sortiment n de eerste plaats de "gewone" Chaenomeles japonica, een grote heester met kleine, ietwat flets oranje bloemen en venijnige doorns op het oudere hout; een gewone, wat alledaags "vul" heester. Veel chiquer zijn de nieuwere kweek- produkten, die vaak zijn ontsproten aan Chae nomeles japonica; in hun gevarieerde vormen toepasbaar in vele tuinen, als grote opgaande heester, of wel ook als lage, kruipende typen. De hoofdbloei valt in het voorjaar; gelijk met het blad verschijnen al in njaart de talloze, trompetvormige, meestal oranje-rode bloe men, in trossen bijeen op het overjarig hout. Een aantrekkelijke eigenschap van verschil lende variëteiten is dat de bloei een lange uit loop heeft. Nu nog zitten er bloemen aan de Chaenomeles. De namen geven iets weer van de indruk die de verschillende hybriden op hun respektievelijke doopvaders hebben gemaakt. Wat te denken van "Fascination", "Fire Dance", "Boule de Feu"! De juiste plaats Hebben we meer ruimte beschikbaar, vooral in de breedte, het advies moet luiden: NICOLI- NE, FIRE DANCE, FASCINATION. Tenslotte zijn BOULE DE FEU en ERNST FINKEN enkele grote broers uit het Chaemo- meles gezin. Hoe ze zich ook aan ons vertonen, allen hebben een rijke dracht van helder oranje-rode bloe sem en velen bovendien nog vruchten als van de kweepeer. En voor het geval Chaenomeles niet wordt verkozen, omdat rood niet favoriet is: Chae nomeles nivalis, want die is wit. "Aj^landbouwminist^r ben ik verantwoordelijk voor de belangen van de Nederlandse boeren en tuinders en dientengevolge kan en zal ik niet aanvaarden dat hun inkomens bedreigd worden door overspoelen van de Europese markt met produkten uit derde landen." Aldus mr. A. van der Stee in een toespraak tijdens een receptie ten departemente op 21 juni j.l. voor delegaties van bloemkwe kers uit Colombia, Israël en Kenia, alsmede vertegenwoordigers van België, het Verenigd Koninkrijk, West-Duitsland en de E.E.G. Het ministerie van landbouw en visserij had het gezel schap uitgenodigd teneinde wederzijdse gegevens uit te wisselen over de ontwikkeling van de produktie en die van vraag en aanbod op de afzetmarkt. Tevens wilde men bezien hoe markt verstoringen kan worden voorkomen. Minister Van der Stee zag goede mogelijkheden om in de toe komst verstoringen op de Europese afzetmarkt te voorkomen. Rekening houdend met aller belangen. In plaats van een mo gelijke toekjyastige quotaregeling tussen de E.EjG£en derde landen zou het naar zijn mening veel beter zijn als overlég zou kunnen leiden tot een marktregulering, gebaseerd op onderlinge afspraken, aldus de bewindsman. Fruitteeltcommissie van het K.N.L.C. De commissie heeft een aantal punten voorgelegd waarop het te voeren beleid dient te worden gericht. Uitgangspunt bij de op stelling van deze punten is: het richten van het beleid op het beste deel van de Nederlandse fruitteelt. Deze bestaat uit een categorie bedrijven - een vrij groot deel uitmakend van de be drijfstak - die in de diepe crisis heeft bewezen zich daar met succes bovenuit te hebben geworsteld. Gedacht wordt met n^mé aan: Fiscale faciliteiten in het algemeen ter opvoering van- het netto-inkomen; belastingvrije reservering ter vervanging van de aanplant; rentesubsidies ter vervanging van de aanplant met uitzonde ring van het appelras Golden Delicious; steun aan het marketingplan op het gebied van verpakking van appels van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen; subsidiëring hagelschadeverzekeringspremie c.q. reservering hagelschaderisiko; subsidiëring verbetering watervoorziening; gebruik maken van de mogelijkheden voor subsidiëring van marktstruktuurprojekten door de E.G. C.C. Trouw n Den Haag zijn de gesprekken tussen de verantwoordelijke volksvertegenwoordigers over een nieuwe regering, in volle gang. Op het moment dat we dit schrijven is er nog weinig vooruitgang te bespeuren en liggen er wensen en verlangens van de kabinets formateur op tafel die zonder twijfel voor de partij(en) waarmede samengewerkt moet worden niet akseptabel zullen zijn omdat ze te zeer uitgaan van de socialistische visie, levensbeschouwing en maatschappijbezinning, maar dat neemt niet weg dat er toch wel een wil aanwezig lijkt te zijn om een kabinet te vormen dat een brede ondergrond heeft. Het Landbouwschap heeft tijdig aan de kabinetsformateur een brief gestuurd waarin de belangrijkste wensen en verlangens van de land- en tuinbouw naar voren zijn gebracht. Uitgangspunt daarbij is dat er een beleid voor deze sektor gevoerd dient te worden waarbij een redelijk inkomen in de land- en tuinbouw behaald kan worden, een inkomen dat vergelijkbaar is met die welke buiten deze sektor behaald worden. Met name is ook de aandacht gevraagd voor een struktuur-beleid waarbij de nadruk wordt gelegd op de bedrijven die het op het ogenblik moeilijk hebben en geen voldoende inkomen, maar wel voldoende perspektief bieden voor de toekomst. Ook het sociaal en fiscaal beleid kan daarbij een belangrijke rol spelen. De zelf standige ondernemer heeft het wat dat betreft dikwijls niet ge makkelijk en wanneer de komende regering overtuigd is van de waarde van een gezonde landen tuinbouw in onze samenleving - een gegeven waaraan het Nederlandse volk in het algemeen niet twijfelt - dan zal zij maatregelen nemen om deze bedrijfstak de ontplooiingskansen te geven die nodig zijn. ,Het is bijzonder belangrijk dat een lichaam als het Landbouw schap beschikbaar is om als spreekbuis namens die land- en tuinbouw op te treden. Wat thans aan de kabinetsformateur is medegedeeld is gebaseerd op het zgn. beleidsprogramma 1977 - 1981 van het Landbouwschap waarover de landbouworganisaties in de afgelopen maanden volop hebben gesproken. Een maand geleden is dit beleidsprogramma officieel vastgesteld door het Landbouwschap. ij alle kritiek welke er soms is op het Landbouwschap, dach ten we dat toch bedacht moet worden welk een belangrijke spreekbuis de georganiseerde land- en tuinbouw hierin heeft. Bij herhaling wordt naar voren gebracht wat er leeft binnen onze kring. Zo was het het Landbouwschap dat protesteerde tegen de appelimport uit Chili zoals dat dit seizoen weer plaats vond. Gemaakte afspraken werden gewoon niet nagekomen en er was een bijzonder merkwaardige uitleg over afspraken bij de Euro pese Commissie. Minister van der Stee stond aan de kant van het Landbouwschap en tekende in Brussel protest aan tegen de gang van zaken. Op het ogenblik is er sprake'van een ongenoegen ten aanzien van de invoer van tomaten uit OostEuropa in West Duitsland. In de maanden mei en juni werd het referentieprijsstelsel ondergraven omdat bij de berekening van de aanpassingscoëfficiënt de toma ten van dit moment als natuurtomaten worden behandeld terwijl het bij de invoer gaat om tomaten welke zijn geteeld onder plastik. In Brussel is tegen deze invoer geprotesteerd. Ze zou stopgezet kunnen worden wanneer het principe werd aanvaard dat het geen natuurtomaten zijn maar in feite kastomaten. Zo zijn er steeds zaken welke de aandacht moeten hebben. Niet altijd worden direkt bevredigende resultaten behaald maar van groot belang is toch dat er instanties zijn welke er bovenop zitten en niet schromen te protesteren wanneer er ongerechtigheden gebeuren. J. enslotte maken we deze week nog melding van een belang rijke vergadering welke de Nederlandse fruitveilingen de ko mende week gaan houden in Utrecht. Binnen het verband van het Centraal Burean van de Tuinbouwveilingen zal daar a.s. dinsdag worden gesproken over het te voeren beleid ten aanzien van aanvoer en afzet in het komende seizoen. Een belangrijk punt dat aan de orde komt is het zgn. marketing plan voor fruit. De bedoeling hiervan is de fruitafzet een stimu lans te geven. Met name gaat het daarbij om de presentatie want deze is niet optimaal te noemen, zeker niet wanneer ze gezien wordt in het licht van wat er in West Europees verband op de fruitmarkt te koop is. De meermalige Nederlandse veilingkisten worden ieder jaar ouder, er vindt weinig vernieuwing plaats en het fruit komt dikwijls niet tot haar recht wanneer het hierin wordt aangeboden. Hierin wil men nu verandering brengen door ver plicht te stellen dat de aanvoer en aflevering van Golden Deli cious klasse 1 vanaf 70 mm in het komende seizoen uitsluitend mag plaats vinden in eenmalig fust. Het Centraal Bureau wil hiervoor uit haar verschillende fondsen in totaal 400.000,- be schikbaar stellen als subsidie. Of het plan door de fruitveilingen geaksepteerd zal worden, kunnen we niet beoordelen. De N.F.O. is er een groot voorstan der van. In veilingkringen leeft de gedachte dat men de appels teveel vergelijkt met de groente waarbij er geen of zeer weinig uitwijkmogelijkheden voor de verkoop zijn. Die uitwijkmoge lijkheden zijn er wel voor het fruit. Veel veilingbestuurders voe len weinig of niets voor een verplichting. Men stelt dat in een proefperiode bekeken moet worden of er behoefte is aan verpak king in dozen en dat zou kunnen door een doos beschikbaar te hebben maar ook bij voorverkoop en misschien zelfs bij aanvoer, ook de kans te geven de meermalige veilingkist te gebruiken. Vrijwel een ieder is er van overtuigd dat er wat moet gebeuren ten aanzien van de fruitpresentatie. Het is alleen de vraag of met een verplichtstelling niet te ver wordt gegaan. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11