Kommer en kwel ,c? „ZEGGE EN SCHRIJVE" N a de reeks sombere zaken die wij de laatste tijd nood gedwongen moesten signaleren kunnen wij ditmaal ook een paar prettige geluiden laten horen. Je zou anders gaan denken dat het allemaal kommer en kwel is. Zo is het gelukkig nog niet. Toch ontkomen wij er ook nu niet aan de vinger te heffen. Daar beginnen we mee. Je kan het maar gehad hebben. D eze week vernamen wij uit de krant dat de officier van Justitie te Middelburg en de burgemeesters van de Wal- cherse kustgemeenten in gezamenlijk overleg besloten hebben de reglementen voor het kamperen op de boer derij - niet: minicampings - streng te hanteren. Het toe zicht zal verscherpt worden en in geval van overtreding zal er, zonder voorafgaande waarschuwing, direkt pro ces-verbaal worden opgemaakt. Rekening dient gehou den te worden met strengere straffen. D eze week brachten wij een bezoek aan het regionaal onderzoek centrum voor de rundveehouderij voor Lim burg, Noord-frabant en Zeeland, de proefboerderij Cra nendonck te Maarheeze. Wij kwamen onder de indruk van de vele aktiviteiten die op deze prachtige proefboer derij ontplooid worden. Een paar proeven: kombinatie- teelt van snijmais en sojabonen, drijfmestgiften op snij- mais, grassoorten voor zomerstalvoedering. Verder na tuurlijk veel aandacht voor de melkgift. Door de enthou siaste bedrijfsleider werden wij voorts geinformeerd over laktatie en wat daar mee samenhangt. Door deze verge lijkingsmethode kan de melkveehouder beter tot een goede selektie komen. Allemaal zaken die het geld dub bel en dwars waard zijn. Trouwens ook een bezoek. Daarvoor zijn excursies en tweemaal per jaar open dagen. Wel is het zo dat wij ons af moeten vragen of de praktijk- boer al deze zaken nog bij kan houden. Terecht werd er dan ook opgemerkt dat wij er voor moeten waken de melkveehouder niet te vervangen door de computer. Er moet geen "papieren boer" van gemaakt worden. Het evenwicht tussen op het oog" boeren en onderzoek moet bewaard blijven. H et is weer de tijd van examens, ook op de Z.L.M .- scholen. Bij de diplomauitreikingen die wij tot nu toe meemaakten konden wij constateren dat er over het al gemeen goede resultaten behaald worden. En veel leer lingen gaan doorleren, zowel bij het huishoudonderwijs als bij het agrarisch onderwijs. Een verstandig besluit. Bijzonder verheugend is het dat van de geslaagden van onze Groene School in Kapelle er ditmaal wel bijzonder veel naar de Middelbare Landbouwschool gaan. Hetzij in Goes, hetzij in Schoondijke. Een reden te meer om ook deze laatstgenoemde school in ere te houden: Schoon dijke moet blijven. I VRIJDAG 24 juni 1977 zuidelijke landbouw maatschappij V z.l.m laiiii1" en tuinbouwblad De schoolvakanties zijn nu bijna overal begonnen. Een periode van rust voor de meeste onderwijzers en onderwijzeres sen. Voor de ouders daarentegen vaak ook een tijd waarin men zich afvraagt wat men nu weer met de jeugd aan moi gaan vangen. Vooral inperiodesmet veel slecht weer. Misschien trappen we hier een open deur in, maar ook voorde jeug van het platteland is een bezoek aan de Flevohof alleszins de moeite waard. Er is edukatie en rekreatie voor het hel gezin te vinden. Deze kinderen kijken vanaf de loopbrug in de veehouderij op de voederband in de loopstal Kamperen op de boerderij Wij zijn het er mee eens dat demokratisch tot stand ge komen regels nageleefd moeten worden. Dat geldt ook voor boeren die gelegenheid geven voor het kamperen op hun boerderij. Wij kunnen echter bij de problemen die zijn ontstaan met betrekking tot het kamperen (op de boerderij) wel enige kanttekeningen maken. De problemen zijn ontstaan door enerzijds de toenemen de belangstelling van de kamperende vakantieganger voor de Zeeuwse kust en anderzijds he beperkte aantal kam/t/ peerplaatsen aan diezelfde kust. Logisch gere deneerd kun je dan 2 dingen doen: óf het aantal kam peerplaatsen uitbreiden öf de toeristenstroom in dammen cq. spreiden. Daarvoor wordt echter nu niet gekozen. Sterker: in dezelfde krant als waarin het strenge optreden tegen het kamperen op de boerderij stond, troffen wij ook een opgetogen verhaal aan over een geslaagd evenement van Zeeland Promotion B.V. In maar liefst 4 provincie's tegelijk werd met behulp van helicopters, bekende ar tiesten en wat niet al de rekreatiekrant - en dus ook de Zeeuwse kust - gelanceerd. Oplage: een kwart miljoen en veel grotere plannen staan op stapel. Nieuwe stromen vakantiegangers worden daardoor aangelokt. Als je dan ook nog de momenteel ter discussie staande Zeeuwse Rekreatienota in beschouwing neemt dan is er maar één konklusie mogelijk: op deze manier worden de proble men niet gerecreëerd maar gecreëerd. We bedoelen maar. Met de fiets de boer op I n het geheel geen moeite - integendeel - hadden wij met In dit nummer o.m. Voor en nade ruilverkaveling pag 3 Hoe staan de gewassen in de rest van Nederland pag 4 Aardappelaf zeiorganisatie Cebeco Zuid-West en de pool-prijzen pag 5 Voorlopige aangiften veldkeuring pag 6 Schapenhouderij en selektie pag 7 Welke mogelijkheden biedt de grondbank?.... pag 8 en 9 Grondgebruik in de Europese landbouw pag 9 Op bezoek bij Gijs Kant te Eethen pag 10 en 11 Opslag, verwerking en afzet van dunne mest pag 12 De teelt van winterbloemkool pag 13 en 14 de krantenberichten over een initiatief van de plaatselijke VW te Renesse. Onder het motto "met de fiets de boer op" konden belangstellenden - vakantiegangers - deel nemen aan een fietstocht met als doel een bezoek aan een boerderij; een akkerbouwbedrijf van een ZLM-lid, die daarvoor zijn volle medewerking verleende. In de loop van het seizoen zal deze tocht, naar hetzelfde bedrijf, nog enkele malen herhaald worden. Een geweldig initiatief. Daardoor wordt op ontspannen wijze een enorm stuk goodwill voor de land- en tuinbouw gekweekt. Er bestaan trouwens nu ook plannen om volgend jaar in 3 ZLO ver band dergelijke initiatieven op brede schaal te gaan ont plooien. Daarvoor is echter de medewerking van een groot aantal boeren die hun bedrijf voor georganiseerd bezoek open willen stellen onontbeerlijk. Wij noteren u nu reeds graag. Cranendonck De consequentie van een en ander is ook dat de moderne melkveehouder zorg moet dragen voor een goede schoolopleiding. Maar dat goed onderwijs nooit weg is wisten we al. Daarover hebben we trouwens ook nog een verheugend bericht. Diploma's Oggel 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1