1*7# Een nieuw begin? ..ZEGGE EN SCHRIJVE" D r. Vos besluit zijn inleiding met zich te realiseren dat de situatie er voor de landbouworganisatie s niet eenvoudiger op zal worden. Als wij het goed begrepen hebben komt dat omdat er gekozen zal moeten worden tussen op groepen boeren gerichte maatregelen en globale beleidsinstrumen ten. D at stapje terug zou in kunnen houden dat er jaarlijks gemeenschappelijke prijsafspraken worden gemaaki die te gelijkertijd ruimte laten voor interne maatregelen van de lidstaten afzonderlijk. Een dergelijk systeem is bepleit door de Engelse lector John Marsh. Er moet een onderscheid gemaakt worden tussen zaken die op Europees niveau ge regeld moeten worden en zaken die aan de lidstaten moeten worden overgelaten. Elke lidstaat moet zich verplichten te gen de afgesproken gemeenschappelijke prijs te kopen en te verkopen. Elke lidstaat moet het daarnaast echter vrij staan, op grond van de eigen situatie, intern bij te sturen. De financiële consequentie's daarvan moet elk land zelf dragen. De Brusselse prijsbesluiten blijven derhalve de - globale - basis vormen. Juist daarom zal er niet minder hard om gevochten worden. Een dergelijk systeem heeft ontegen zeggelijk voordelen. In ieder geval zou het de gemeenschap veel geld besparen. Het zou er allemaal wat duidelijker op kunnen worden. De landbouworganisatie s zouden zich dan wellicht meer met op groepen boeren gerichte maatregelen bezig kunnen en moeten houden. <1 ft- zuidelijke landbouw maatschappij ZEEl>^5 z.l.m j^C^LE 8/BT /S' VRIJDAG 10. 65 jaargang - no. 3385 land- en tuinbouwblad Weinigen vinden het leuk om noodgedwongen tweemaal op het zelfde perceel te zaaien of te poten. Toch is het dit voorjaar nogal eens voorgekomen. Eerst was dat met suikerbieten en vlas het geval, nu zijn er in het Zuid-westen hier en daar aanzienlijke oppervlakten aardappels opnieuw gepoot. Afgezien nog van de achterstand in de gewasontwikkeling is het ook zo dat de uitgangspositie voor die ondernemers vanaf de start al slecht is. We hebben het vaak over de factor boer en de factor prijs. Er is echter ook nog zo iets als een factor pech en geluk. Hier een perceel waar de aardappelen begin juni de grond ingingen en direkt daarna de ruggen werden opgefreesd, terwijl van een fijn pootbed helemaal geen sprake was.... D e ter gelegenheid van het afscheid van dhr. Korteweg door dr. ir. Vos gehouden inleiding over de struktuurvisie landbouw (zie ons blad van vorige week) zal ongetwijfeld menigeen aan het denken gezet hebben. Zo is het ook ons vergaan. Nadat we een en ander hebben laten bezinken willen wij daar nu enige kanttekeningen bij maken. In zijn korte, heldere betoog heeft dr. Vos een uiteenzetting gegeven over de uitgangspunten en doeleinden van het landbouwbeleid zoals die in de struktuurvisie door de over head opnieuw zijn geformuleerd. Als gevolg daarvan zullen ook de beleidsinstrumenten bijgesteld moeten worden. Overheid en agrarisch bedrijfsleven zullen elkaar in deze nieuwe opstelling echter nog moeten vinden. Dr. Vos toon de zich daarover niet helemaal gerust, gezien de reaktie van de georganiseerde landbouw op de jongste Brusselse prijs-besluiten. Als voorbeeld noemde de plv. dir. generaal onder meer het aanvankelijke voorstel van het Landbouw schap om de Brusselse prijzen via een algemene BTW-maa- tregel nationaal te kompenseren. Volgens hem "ontkent" zo n voorstel de handhaving van het Europese landbouw beleid, de rentabiliteitsverschillen tussen de sektoren en de inkomensverschillen tussen de bedrijven. Naar onze mening had dr. Vos geen ongelukkiger voorbeeld kunnen nemen. Even verder kijkend kan namelijk hetzelfde worden gezegd van het huidige Europese prijsbeleid. Ook dat houdt geen rekening met de - inderdaad bestaande - verschillen tussen de bedrijven, terwijl de verschillen tussen de lidstaten van de EEG op verkrampte wijzesvia de mone taire compenserende bedragen geregeld worden. Wij zijn het daar nog niet direkt mee eens. Naar onze mening hoeft het één het ander niet uit te sluiten. Er zal in de eerste plaats uitgegaan moeten blijven worden van globale maat regelen als algemene basis van het totale landbouwbeleid. In dit Nummer o.m.: Z.H.V.-jaarverslag 1976 pag. 3 Over Geld en Goed pag. 4 Landbouwschap bepaalt beleid voor de komende jaren pag. 5 Bestrijding van zilverschurft pag. 6 In Noord-Brabant veel belangstelling voor stierenmesterij pag. 7 Jaarverslag Schapenstamboek pag. 8 Stankpreventie en terugdringen van milieuproblemen pag. 9 Langs velden en wegen pag. 10 en 11 Zijn de rij- en spoorbreedte normalisatie nog bij do tijd? pag. 11 Verordening algemene heffingen en opcenten Landbouwschap pag. 12 Redelijk energiebeleid binnen bereik pag. 14 Rentabiliteit groententeelt in de volle grond pag. 15 Onderwijsnotities pag. 16 Voor de vrouw pag. 1 9 Daarmee zullen niet alle bedrijven geholpen zijn. Daarom zal er tegelijkertijd nog een gericht, aanvullend beleid nodig zijn. In die zin moet ook een algemene BTW-maatregel be zien worden nl. als noodzakelijke versterking van de positie van de Nederlandse landbouw als totaliteit. Daar heeft de Nederlandse ekonomie het grootste belang bij. Het is heus» niet voor niets dat de struktuurvisie uitgaat van de landbouw als ekonomische aktiviteit. Wanneer wij de keuze-filosofie van dr. Vos toe zouden pas sen op het huidige Europese landbouwbeleid dan zouden wij tot de konklusie moeten komen dat het ook uit moet zijn met bv. de gemeenschappelijke prijsbesluiten. Dat zou on getwijfeld het einde betekenen van de Europese markt en dat zou een slechte zaak zijn. Het kan wellicht geen kwaad om op Europees gebied een stapje terug te doen. Om een aanloop te nemen voor een nieuwe geslaagde sprong. Blijkbaar is er in het verleden verder gesprongen dan de Europese polsstok lang was en dan kom je meestal verkeerd terecht. Dr. Vos is er in ieder geval in geslaagd een discussie op gang te brengen. Dat is een goede zaak. Wij zijn het van harte met hem eens wanneer hij zegt dat wij de moed moeten hebben de doeleinden van het landbouwbeleid te wijzigen. Wij wil len daar, middels deze discussie, graag ons steentje toe -bijdragen. Wie weet waar het toe leidt. Misschien wel tot een nieuw begin dat leidt naar een werkelijk gezonde land bouw. Oggel 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1