Rentabiliteit en financiering van groenteteelt in open grond Tuinbouwjournaal DINGEN VAN DE WEEK D e Europese commissie gelooft niet dat de goede en moderne haveninstallaties in Rotterdam er de oorzaak van zijn dat Ne derland wordt overstroomd met Zuid Afrikaanse en Chileense appelen, ten nadele van de Nederlandse fruittelers. De prijsont wikkeling in Nederland is vrijwel gelijk aan die in andere E.E.G.-landen. Dit heeft de Europese Commissie geantwoord op vragen welke haar waren gesteld vanuit het Europese parlement. Zoals bekend, stelde Nederland dat in ons land een extra nade lige invloed wordt ondervonden van de grote aanvoeren van ap pelen van het zuidelijk halfrond omdat veel wordt opgeslagen in Rotterdam en dan sneller in het binnenland blijft, zeker wanneer er afzet problemen zijn. (oogst 1975 - 1976) 1) STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN totale bezittingen van deze opengrondsgroentebedrijven werden becijferd op 285.640,— ge middeld per bedrijf, te weten 144.470,— (50%) duurzame productiemiddelen, 61.830,* (22%) deelnemingen en beleggingen (waaronder de woning voor 59.560,— en 79.340,- (28%) liquide en vlottende middelen. - Het vreemd vermogen bedroeg per 31 december 1975 44.900,— per bedrijf. De opengronds- groente-bedrijven in Nederland werden (gemiddeld) voor 84% met eigen vermogen gefinancierd. 1) Deze publikatie - die binnenkort zal verschijnen kan uitsluitend worden besteld door over schrijving van 8,— op giro 41.22.35 t.n.v. het Landbouw- Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden Zend Mededeling No. 166." - De bedrijven met overwegend groenteteelt in de opengrond hadden in 1975 gemiddeld een verlies van 15.450,— dat is 12% van de kosten. Van de deelnemende bedrijven had 30% een positief resultaat. Het aandeel van deze winstgevende bedrijven in de totale produktiewaarde was 43%. - De arbeidsopbrengst - bestaande uit het (negatieve) ondernemersoverschot en de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 24.170,— per ondernemer. Het ondernemersinkomen per ondernemer - de arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van de berekende en de betaalde rente, de inkomenstoeslag en de rentesubsidie - was gemiddeld 29.490,— Het totaalinkomen - ondernemersinkomen vermeerderd met de kosten van de handenarbeid van de gezinsleden, alsmede het inkomen uit andere bronnen - bedroeg gemiddeld 43.660,— per ondernemer. Van dit inkomen werd gemiddeld 32.580,— uitgege ven voor persoonlijke belastingen, premie volksverzekering en gezinsbestedingen (incl. betaalde loonkosten van de gezinsleden en huurwaarde eigen woning) en 11.080,— (25% van 't totaal inkomen) gespaard. - Totaal kwam 36.320,— per bedrijf aan financieringsmiddelen ter beschikking, (waarvan aan eigen financieringsmiddelen 31.870, De aanwending hiervan was: Bruto investeringen in bedrijf 18.480,— Investeringen en beleggingen buiten het bedrijf 3.340,— Toename van de vlottende middelen 9.960,— Toename van de liquide middelen 4.540,— Totaal van de aanwending 36.320,— - De toename van de bezittingen - beschikbaar gekomen financieringsmiddelen 36.320,— minus de afschrijvingen 10.320,—- bedroeg 26.000,— Deze bezitsvermeerdering werd gemiddeld voor 83% met eigen vermogen en voor 17% met vreemd vermogen gefinancierd. De De opengronds groentenbedrijven werden gemiddeld voor 84% met eigen vermogen gefinancierd. De kg- en de geldopbrengst bij de tomaten liggen t.o.v. vcrig jaar duidelijk achter. Door het koude weer komen de latere en heteluchttomaten langzaam van de planten. De stand van de komkommergewassen is zeer wisselend. In het algemeen zijn ze echter houterig en groeien weinig. Bij de vroege vollegrondsgroenten hebben de koude weersom standigheden van april en de eerste helft van mei de groei sterk vertraagd. De aanvoeren zijn nog erg klein en de kwaliteit dui delijk minder. Na de weersomslag rond half mei is de groei sterk versneld. In de komende weken mag dan ook op een sterk toe nemende aanvoer worden gerekend, (spinazie, sla, andijvie, vroege prei, asperge, vroege bloemkool en vroege peen). Groenten onder glas De kwaliteit van de tomaten is verbeterd. Bij het keuren is men kritisch op zachte vruchten van de knik- trossen en van de punten van de trossen. In de latere stookto- matenteelt is de oogst pas rond 1 mei op gang gekomen. De latere heteluchtteeltgewassen zijn erg zwaar geworden Verwacht wordt dat er meer herfsttomaten komen dan in andere jaren. Hierdoor zal minder doorgeteeld worden. In veel gevallen is de vruchtbaarheid bij de komkommers zeer groot. Er zitten dan als het ware hele trossen jonge vruchtjes die sterk remmend op de groei werken. In verband met een eventuele nateelt doet zich op veel komkommerbedrijven de vraag voor of het gewas sterk genoeg is om de zomer door te komen. Het optreden van krim- scheurtjes bij de paprika's is in de praktijk maar moeilijk te voorkomen. De vervroeging die men bij het tweestengelsysteem had verwacht blijkt er in de praktijk niet uit te komen. Bij de vroege teelt is de produktie van aardbeien bevredigend geweest de prijzen waren echter maar matig Bij de middelvroege teelt is de produktie en de kwaliteit goed. Groenten in de volle grond In veel gevallen zal de andijvie vanwege de pitvorming al vrij jong geoogst moeten worden. Hierdoor worden dus veel vrij lichte kroppen aangevoerd. Zuid Afrika is de belangrijkste appelleverancier van het zuidelijk halfrond maar ook Chili voert aanzienlijke hoeveelheden uit naar West Europa. In het seizoen 1976-1977 produceerde Nederland 385 miljoen kg appelen waarvan op 1 januari nog een voorraad was van 186 miljoen kg. Tot begin maart was er 6900 ton uit de markt genomen in ons land ingevolge de E.E.G.-interventierege- ling. Gerekend naar de produktie was de voorraad in ons land per begin januari groter dan in enig ander E.E.G.-land, aldus blijkt uit het persbericht van de Europese Commissie. De Commissie wijst er verder op dat zij heeft bereikt dat de voornaamste exportlanden van het zuidelijk halfrond hun uitvoer in de periode april-juni hebben beperkt. De vorige week kwamen er berichten dat er geen plannen zijn om in te grijpen bij de invoer in juni zo lang het totale ingevoerde kwantum niet komt boven wat is afgesproken. Er werden toch weer Chileense appelen gelost in Rotterdam terwijl het kwantum reeds was bereikt. De oogst van de winter bloemkool is al weer over het hoogtepunt heen. De vroege bloemkool heeft plaatselijk aanzienlijk gele den. De aanvoer is nog erg gering. Op verschillende percelen komen nogal wat boorders voor. Van de vroege kroten valt nog weinig te zeggen. Het gewas is laat in ontwikkeling. De radijs heeft veel van het slechte weer geleden. Hierdoor ligt de gemiddelde opbrengst van dit gewas laag. De produktie van geforceerde witlof is goeddeels voorbij. De aanvoer van een enkel gespecialiseerd bedrijf zal nog even doorgaan. Rentesubsidie I In het Landbouwschap en met de overheid wordt op het ogen blik veelvuldig gesproken over wijzigingen in het rentesqj>si- diebeleid. Dit om een accentverschuiving te verkrijgen ten be hoeve van de middenbedrijven. Binnen de glastuinbouw speelt nog de vraag of er niet meer gedaan moet worden ten behoeve van de uitbreiding van glas. Zo te zien zal de deelname aan de regeling voor de bedrijven met lagere inkomenssituaties verbe terd kunnen worden. Tevens zal de maximale subsidiabele in vestering verlaagd worden. Hoe het gaat met de rentesubsidie bij uitbreiding van glas is nog onduidelijk. Voor een beperkte groep kleinere bedrijven zullen er wellicht meer mogelijkheden komen. Rentesubsidie 11 Het aantal toegewezen aanvragen voor rentesubsidie in de tuinbouw is in het eerste kwartaal 1977 gestege; tot 202 (le kwartaal 1976: 124). Vooral de stijging in de vollegrondsteelt is enorm, nl. 73 in 1977 en 19 in 1976. De provincie Noord - Holland heeft hierin het grootste aandeel, gevolgd door NoordBrabant en Limburg. Interventieprijzen De afdelingen Fruitteelt en Groenteteelt beraden zich al gerui me tijd over een eventuele aanpassing van het interventie- Het blijft met dit land een bijzonder moeilijke zaak en bij herha ling zal hierop de aandacht gevestigd moeten worden van de verantwoordelijke instanties. Er is in vele kringen ernstige kri tiek op de gang van zaken in Chili. Dat men op de West Europese markt met appelen maar zo ongeveer kan doen wat men wil, is een onbegrijpelijke zaak. Gelukkig dat de Nederlandse instanties voldoende attent zijn om steeds opnieuw het gevaar dat van die kant dreigt, naar voren te brengen. Ef en zaak van heel andere orde waar we deze week aandacht aan willen besteden is de oogstverwachting voor fruit voor dit jaar. Naar mate de tijd vordert wordt duidelijker dat we een bijzonder jaar tegemoet gaan, zeker voor wat betreft de appelen. Dat er weinig of geen Cox's zal zijn was reeds vroeg bekend. Sommigen hoopten nog op de bloei maar dat is in veel gevallen ook niets geworden. We krijgen in Nederland een van de kleinste oogsten van Cox's Orange Pippin van alle tijden en uit het buitenland komen dezelfde berichten. In België schijnt het zo mogelijk nog slechter te zijn dan in ons land en ook West Duitsland en Enge land spreken over een bijzonder kleine oogst van Cox's Orange Pippin. Het zit er in dat deze fijne handappel slechts in zeer beperkte mate beschikbaar zal komen en zelfs wanneer ze erg duur zou worden zal dat voor velen ook in ons gebied geen perspectief bieden, omdat men geen produktie heeft. Met de goudreinette is het gemiddeld ook niet best gesteld. West Europees gezien verwacht men in de belangrijkste produktiege- bieden van deze appel een oogst welke nauwelijks de heelt van normaal zal zijn. In ons gebied zijn er mensen die niet ontevreden zijn over de stand van de goudreinette, maar gemiddeld valt het toch niet mee en velen hebben een zeer kleine oogst. Vanzelfsprekend is bijzonder belangrijk hoe het zit met de Gol den Delicious en dat dan ook weer in West Europees verband gezien. Zoals het er nu voor staat komt er ook van dit ras een belangrijk kleinere oogst dan normaal. prijsstelsel. De monetaire ontwikkelingen van de laatste jaren en de invloed daarvan op het interventie, maken dat noodinter- ventieprijsstelsel zakelijk. In de landen waar de muntwaarde sterk gedaald is, zoals in Italië, liggen de interventieprijzen zeer dicht bij of reeds op kostprijsniveau. Dit probleem wordt nij pend als andere Middellandse Zeelanden tot de Gemeenschap zullen toetreden. Alleen al door de jongste prijsbesluiten zullen de interventieprijzen in Italië met 11% omhoog gaan. Ook de COPA-sektie Groenten en Fruit zal zich binnenkort weer over deze problematiek buigen. Konkurrentiepositie Nederlandse Fruitteelt De afdeling Fruitteelt meent dat met grote voortvarendheid gezocht moet worden naar wegen die de konkurrentiepositie van de Nederlandse fruitteelt kunnen verbeteren. Aspekten als sortiment, afzet en afzetorganisatie, kwaliteit en verpakking en ook de bedrijfs- en gebiedsstruktuur dienen daarbij de aandacht te krijgen. De afdeling zal daartoe de nodige initiatieven nemen. Inmiddels heeft het Landbouwschap in het maandelijks overleg met de minister van Landbouw meegedeeld binnenkort te ko men met aparte voorstellen inzake de fruitteelt, met name om de konkurrentiepositie te verbeteren. Overnameprijzen hyacinten, tulpen en narcissen 1978 De afdeling Bloembollenteelt heeft een eerste diskwsie aan dit onderwerp gewijd. Met betrekking tot de overnameprijzen voor narcissen en tulpen heeft de afdeling zich op het standpunt gesteld dat het huidige niveau gehandhaafd kan worden. De geldende regelingen voor zieke bollen kunnen eveneens ge handhaafd blijven. Voedingssuiker voor bijen Met ingang van 1977 zal de EG opnieuw een premie verstrekken op gedenatureerde suiker voor bijen van 30 RE per 100 kilogram plus 3 RE als bijdrage in de kosten van denaturering. Aan de Belastingcommissie van het Landbouwschap is gevraagd de nodige stappen te ondernemen om te bereiken dat het lage btw-tarief van 4% ook kan worden toegepast voor gedenatu reerde voedingssuiker voor bijen. Voor wat ons gebied betreft zijn er telers welke in de afgelopen week hebben gespoten met carbaryl om het teveel aan vruchten van de bomen te doen verdwijnen. We zagen echter ook bedrijven waar de oogst van Golden Delicious beslist niet boven de helft van normaal zal komen. We hebben de indruk dat vooral in midden Zuid Beveland de situatie gunstiger is dan b.v. in Zeeuws Vlaanderen en ook in Oost Zuid Beveland. Bij de Golden Deli cious heeft men echter gauw voldoende vruchten, zodat het voor wat betreft dit ras in ons gebied nog kan meevallen, al zullen er ongunstige uitzonderingen zijn. In België zagen we een aantal boomgaarden waar de Golden Delicious het volkomen liet zitten. Ook uit Frankrijk komen berichten over een zeer slechte vruchtzetting bij dit ras. Men zou daar ook een van de kleinste oogsten van Golden Delicious van delaatstejarenkrijgenkrijgenenhierdooreenvandekleinsteappel- oogsten. Italië is ook een bijzonder belangrijke appelproducent in de E.E.G. en hier wordt een normale oogst verwacht. Voor wat betreft de peren kan in ons land op een vrij normale oogst worden gerekend, maar zeker geen grote oogst. Het ras Doyenné du Cornice b.v. laat het op een aantal bedrijven er bij zitten. Ook Triumphe de Vienne is dikwijls niet best. Andere rassen staan er goed voor, maar de oogst zal toch wel kleiner worden dan het vorig jaar, zo is de algemene indruk. Ook elders in West Europa wordt een vrij normale perenoogst verwacht. Er zijn telers die thans weer al somber zijn over de afzetmogelijk heden voor peren bij een normale oogst. We dachten dat daar op dit moment nog geen reden voor is. Wanneer er werkelijk zo weinig appelen komen als op dit moment wordt verwacht, zouden de afzetkansen voor peren wel eens aanzienlijk beter kunnen zijn dan bij een normale perenoogst. Overigens is het beslist nog te vroeg om wat te kunnen zeggen over de mogelijke prijsvorming. We zouden een ieder die fruit op het hout heeft echter wel het dringende advies willen geven om zeer goed te informeren alvo rens het te verkopen. Dat is elk jaar van belang maar zeker dit jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15