Door afrijpingsziekten in tarwe houdt u „geen korrel'meer over. Bavistin M zorgt voor volle aren. BASF BETONSTAL- ROOSTERS Redelijk energiebeleid binnen bereik m Bavistin M, weerzo'n uitgedokterd BASF produkt! W e gaan terug naar 1973. De prijs van een ton zware stook olie lag toen tussen de 85,- en f 95,-. Enkele maanden later, in maart 1974, kostte diezelfde stookolie 176,- per ton. Een verdubbeling dus. H et jaar daarop werd er opnieuw gesproken over de gasprij- zen irret de minister van Landbouw. De cijfers, die op dat mo ment bekend waren, wezen op zeer slechte resultaten in zowel de bloemen- als de groententeelt. Het rentabiliteitsbeeld zag er somber uit. Het Landbouwschap stelde dan ook dat er voor de glastuinders heel weinig mogelijk was. De overheid wilde echter vasthouden aan de 1,9 cent, maar kwam tegelijkertijd met het voorstel om meerjarige afspraken te maken over het gas. De gasprijs zou volgens de overheid vier jaar lang met 2 cent verhoogd moeten worden om het olieniveau te bereiken. In ieder geval was de regering afgestapt van de oorspronkelijke aanpassingstermijn van 4 jaar; de termijn was nu tweemaal zo lang geworden. Het Landbouwschap wilde zich echter niet zonder meer voor vier jaar vastleggen. Het wilde een duidelijke band tussen de gasprijs en de resultaten in de glastuinbouw. Er werd sterke pressie uitgeoefend op de Tweede Kamer en met sukses. De gedachte van het Landbouwschap werd overgeno men door minister van der Stee na diskussies in de Kamer. De minister zegde toe te onderzoeken welke mogelijkheden er wa ren voor de opname van een ontsnappings clausule in de aard- gaskontrakten. A. en B. BETONINDUSTRIE STAALBOUW "WEMOLIN" HEIKANT KORTE LEVERTIJDEN EN CONCURRERENDE PRIJZEN DE KOOI DRIEPUNTS ox- LANDBOUWSCHAP J.O.Steenks Schimmel op aar en vlag- blad gaat ten koste van uw oogst. Aarziekten als kafjesbruin. aar- meeldauw en fusarium en blad- ziekten zoals bladseptoria en bruine roest treden op in heel Nederland. In proeven en in de praktijk is bewezen dat Bavistin M voor een mééropbrengst zorgt van gemiddeld 500 kg per ha. En dat is wél even de moeite waard. Bavistin M is vervaardigd volgens een uitgedokterde formule: een kant-en-klaar produkt, gemakkelijk verspuit baar. Bavistin M heeft een brede werking. Toepassing bij voorkeur tijdens het begin van de bloei van de tarwe. Ook voor dit produkt heeft BASF een technische informatie klaar liggen, die wij u op aanvraag graag en gratis thuis sturen. Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Tel 085-71 71 71, Postbus 1019, 6801 MC Arnhem. voor rundvee en varkens, div. afmetingen snelle levertijd door heel Nederland Heipoldersstraat 6 Heeze (N.-Br.), tel. 04907-1605, na 5 uur 04907-1968 TEL. 01140-2675 Uw adres voor: LANDBOUWSCHUREN VEESTALLEN KOELCELLEN INDUSTRIEHALLEN enz. Een vorkhefmast aan de driepunts-hefinrich- ting. Hiermee maakt u in enkele minuten van uw tractor een complete vorkheftruck. Hefver mogens van 500 tot 3.000 kg. Hefhoogten van 1.40 tot 3.00 m. Mogelijkheden tot: op klapbare en verstelbare vorken, trekhaak, ki- stenkantelaar, balen klem, strovorken enz. Prijzen v.a. 975,— thuisbezorgd. Molen 25 Vrouwenparochie Telefoon 05180-1741* B.G.G. 05180-1964-1569-1954. TE KOOP: 1 "Hofstee" boxenvuller met zeefband 60 cm; 1 "Hofstee" boxen vuller met dichte band 60 cm; 1 "Hercules" boxen- vuiler; diverse stortbak ken; 1 "Breston" achtero verkipper 5 ton met graanboorden. Alles i.pr.st. Firma Joh. Gunst, Ringbaan West 2, Goes. 01100-15351 na 18.00 u.: 14141. TE HUUR: sta-caravan in prachtig dal te Luxem burg. Vrij voor 25 juni en na 6 augustus. Inl. 01152-1361. D. NIJSSEN, voor eerlijke keiharde scherpe prijzen. Lasapp. Ferm. bijv. 175 ampère 668,- compl. incl. Haakse slijper 2000 W Makita 358,- incl. compl. Compressors, nergens zulke prijzen. Kent hoge- drukreinigers, scherpste prijzen. Euromac Stroo- maggregaten Magnate. Hèlifrost AEG Esta vrie zers, 420 1. 728,-; 600 1. 928,- incl. AEG boormachines enz. Miele en AEG was machines. Informeer. Scherpste prijzen, enz. Kabel per 100 m. VMvK en as 30% korting. 6 dagen 24 uur bereikbaar, 's avonds eerst bellen. Molendijk 40, Yerseke, 01131-1979. Be zoek onze showroom. afdeling Pers anaf de energiekrisis is het aardgas één van de grote zorgen in de glastuinbouw. Vele malen is het energiebeleid een punt van diskussie geweest in het overleg tussen het Landbouwschap en minister van der Stee. Een aantal keren heeft het Landbouw schap nee gezegd tegen de gasprijsverhogingen van de bewinds man. In die gevallen heeft hij eenzijdig de nieuwe grasprijzen vastgesteld, weliswaar met de (moeilijk verkregen) goedkeuring van het parlement. Dit jaar echter hebben het Landbouwschap en de minister in grote lijnen overeenstemming bereikt over het gasbeleid in de komende jaren. Wat hieraan vooraf ging, leest u vandaag in deze rubriek. Hoe zat het ook weer? Op dat moment stookte zo'n 65% van de glastuinders op gas. terwijl dat inmiddels ruim 90% geworden is. In die dagen volgde de gasprijs vertraagd de olieprijs. Dat betekende dat de gasprijs. die bij het uitbreken van de energiekrisis gemiddeld op 6 cent per m3 lag, in één jaar tijd naar 13 a 14 cent zou moeten. De oliestokers werden direkt gekonfronteerd met de harde ener giewaarheid. Voor een sektor waar de energiekosten meer dan een kwart 14 uitmaken van het totaal, waren deze prijsstijgingen niet op te vangen. Doorberekenen van kosten is immers voor de glastuin bouw onmogelijk. De regering zag dit in en kondigde in april 1974 een aktieprogramma voor de glastuinbouw af. Voor olie stokers kwam er 'n voorschotregeling; voor de gasstokers een geleide prijsaanpassing. Over het laatste begonnen tussen het Landbouwschap en de minister van Landbouw onderhandelin gen, die enkele jaren zouden duren. Het Landbouwschap stelde voor het verschil tussen olie en gas in zes jaar te overbruggen, wat neerkwam op 'n jaarlijkse prijsverhoging van 1,1 cent. Uit drukkelijk werd daarbij de voorwaarde gesteld, dat de inko menssituatie in de glastuinbouw deze verhoging toe moest laten. Ook moesten de mogelijkheden tot energiebesparing ruim ge noeg gemaakt worden. De overheid had andere gedachten: olie en gas moesten in vier jaar tijd gelijkgeschakeld worden. Dat betekend: een jaarlijkse prijsverhoging van ongeveer 2 cent. Het Landbouwschap protesteerde fel, maar de Tweede Kamer aan vaardde uiteindelijk een prijsaanpassing van 1,9 cent. Voor het seizoen 1974-1975 stegen de stookkosten met 25%. Het volgend seizoen - 1975/1976 - kwam de overheid weer met een verhoging van 1,9 cent. Er gebeurde echter meer. Op last van Brussel werd de accijnskompensatie voor het aardgas ge schrapt. Het gevolg was een extra belasting voor de tuinder met 0,8 cent per m3 verstookt gas. Het geheel kwam neer op een prijsstijging van 36% en daarmee kon het Landbouwschap niet akkoord gaan. De Tweede Kamer verleende daarentegen weer zijn goedkeuring. Blijven praten! Deze situatie heeft er toe geleid dat het Landbouwschap en de overheid elkaar dit voorjaar hebben kunnen vinden in een voorstel dat op het volgende neerkomt. De gasprijs zal de ko mende vier jaar met gemiddeld 2 cent verhoogd worden, mits de resultaten in de glastuinbouw binnen zekere grenzen blijven. Dalen de bedrijfsuitkomsten onder een vastgesteld niveau, dan wordt de gasprijs in mindere mate verhoogd. Stijgen deze boven een bepaald punt, dan wordt de prijsaanpassing versneld. Over de cijfers "achter de komma" wordt nog onderhandeld, maar zoals de zaken er nu voor staan belooft deze regeling een reële oplossing te worden. Tenslotte is het goed te bedenken dat de tuinbouw het aardgas nog altijd zo'n 6 cent goedkoper krijgt dan de industrie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14